Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Da li treba još na nešto da obratim posebnu paznju, obično ljudi koji su ugrađivali nemaju pojma kao da su išli na samu sreću , jednostavno valjda su gledali samo ko im daje najpovoljniju ponudu.
 
I komore u profilima, kao i okovi koji su ponuđeni su marketinški trik. I jedna i druga ponuda su odlične, nećeš imati problema sa prozorima bar 5, 10 godina. Vidi za troslojno staklo, jer je to bar stepenik više u smislu kvaliteta.
 
Sa montažom ti želim svu sreću. Pretpostavljam da je u pitanju zamena starih prozora. Možda malo više molerskih radova posle same ugradnje. Pored pur pene koju će ti staviti kod montaže, neka moler posle dobro ušuška sve oko prozora.
 
Moguće je da prozori sa trostrukim staklima budu širi od zida, ako živiš u starijoj zgradi, onda ćeš morati da praviš kutije od stiropora. Zato pre nego što kupiš te prozore proveri dimenzije - izmeri zidove i neka ti kažu koliko su debeli ti prozori.

Još jedan savet, traži firmu koja ima dobar servis. Meni se dogodio manji kvar još uvek u garantnom roku, došli su sutradan što nije slučaj kod svih. Znači kupiti kod većih firmi.
 
Troslojno staklo ne utiče na širinu/dubinu profila ili prozora. Razlikuju se lajsne za staklo sa unutrašnje strane krila.
Naravno, ako može, birati firmu sa boljim servisom. Ali, ne mora veličina firme da bude i ispravan izbor.
 
Sada sam išao, ponuda je dobra razlika za troslojna stakla je oko 5-10%, pa sam poslušao savet kada dodju da urade mere odmah i oko toga da se dogovorimo, garancija ide na 15000 otvaranja , roletne imaju stiropor izolaciju, hoppe ručice , stakla ispunjena argonom , jedino što mi se ne svidja što kod dvoslojnih ima jedna dihtung guma , a kod troslojnih, dve ...obično sam video da ljudi gledaju da ima tri dihtung gume, pa ne znam da li to ima neke veze ...u suštini blizu su mene, pa iako bi zatrebao servis lako bi uspeo da se dogovorimo sa njima ...i da plus okapnice idu na poklon
 
Odlično. I najprostiji, da ne kažem najjeftiniji profil MORA da ima minimum 2 gume za dihtovanje, dok uz troslojno staklo bi trebalo da bude 3 dihtung gume. Jedna u štoku, jedna u krilu (te su obavezne) i jedan tzv srednji dihtung u štoku. Ako su i 2, nije strašno, jer će ti novi prozori da dihtuju perfektno, mnogo bolje od starih drvenih. Sa srećom...
 
Hvala puno...takodje hvala na pomoći, samo još da bude montaža dobra, iako mi za sada deluje jako ozbiljno čovek sa kojim sam pričao
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=722875#p722875:16kidk6h je napisao(la):
deka u akciji » Wed Apr 01, 2020 10:23 am[/url]":16kidk6h]Troslojno staklo ne utiče na širinu/dubinu profila ili prozora. Razlikuju se lajsne za staklo sa unutrašnje strane krila.
Naravno, ako može, birati firmu sa boljim servisom. Ali, ne mora veličina firme da bude i ispravan izbor.

Šta god da je širi su od dvoslojnih. Barem kod mene je bilo tako, morao sam da radim dodatne radove oko prozora.

I još jedan savet kod biranja firme - gledajte da ista ima svoju proizvodnju a ne samo uoz. Dosta od firmi se iz garaže uzdiglo i do boljih kanelarija ali nisu ulagali u proizvodnju. Nije retko da traže servisere imajstore za popravke od prvih firmi.
 
To mi je i bilo važno imaju svoju proizvodnju koliko sam razumeo i njihovi majstori rade , za sada sam čuo samo dobro za njih
 
Sada sam i dobio cene npr.za cetvorokrilni prozor mi traži 662 evra sa jednom dihtung gumom i dva stakla...a sa tri stakla i dve dihtung gume 780 evra malo više od 10 %
 
Комшија је заменио све прозоре на кући, радили су му неки момци из Републике Српске, доста су јефтинији од свих по Београду. Другом су радили неки из Јагодине. По Београду су јаче цене. Ја бих се распитао о тој могућности ако желиш да уштедиш.
Едит: сада сам прочитао писања са претходне стране, не верујем да би се они цимали из друге државе за 2000 евра, али за већу реконструкцију се осети разлика у цени.
 
Ne kupovati robu od onih koji nemaju registrovanu firmu u Srbiji jer ne možeš da se pozoveš na Zakon o zaštiti potrošača. Kada sam radio u udruženju non stop su se javljali ljudi koji su kupovali preko grane tehniku i u manjoj meri stolariju pa su se hvatali za glavu kada dođe do reklamacije.
 
Šta mislite, da li ima šanse da ozbiljnija firma prihvati da mi zameni samo jedan prozor (6m2)? Treba mi eloksirani aluminijum.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724391#p724391:19wl4u5i je napisao(la):
wk_ » Ned Apr 05, 2020 6:13 pm[/url]":19wl4u5i]Šta mislite, da li ima šanse da ozbiljnija firma prihvati da mi zameni samo jedan prozor (6m2)? Treba mi eloksirani aluminijum.
Naravno da ima šanse. I za jedan prozor. Jedino je pitanje koliko ćeš čekati, jer ozbiljna firma će vrlo nevoljno da prekine neki proizvodni proces ako treba nešto brzo ili hitno. I cena može biti jača upravo zbog hitnosti ili brzine.
 
Srećom, nije mi hitno. Problem sa prozorom je što je na sunčanoj strani a nema termo-prekid i što nema roletne. Zimi je ok, ali leti je toplo. Šta mislite, koliko je realno da izbegnem postavljanje roletne ako stavim trostruko staklo, termo-staklo i šta još može da se stavi?
 
Šta mislite o ljudima koji preziru alu stolariju? Ne razumem koji je njihov motiv al sa takvima živim.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724446#p724446:1reyqxi5 je napisao(la):
wk_ » Ned Apr 05, 2020 8:44 pm[/url]":1reyqxi5]Srećom, nije mi hitno. Problem sa prozorom je što je na sunčanoj strani a nema termo-prekid i što nema roletne. Zimi je ok, ali leti je toplo. Šta mislite, koliko je realno da izbegnem postavljanje roletne ako stavim trostruko staklo, termo-staklo i šta još može da se stavi?
Ne razumem baš... Da li stari prozor nema termo prekid i nema roletnu?
Da bi novi aluminijumski prozor sa kvalitetnim troslojnim staklom imao prave performanse i kvalitet, termo prekid mora da bude minimum 32 ili 34 mm. Po meni, uz takav novi prozor nije neophodna roletna, već od sunca može da se štiti unutrašnjim venecijanerima u mnogo boja, ili nekim draperijama, zavesa a i slično.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724452#p724452:2w0oxt1i je napisao(la):
tragac » Ned Apr 05, 2020 8:55 pm[/url]":2w0oxt1i]Šta mislite o ljudima koji preziru alu stolariju? Ne razumem koji je njihov motiv al sa takvima živim.
Prozor istog kvaliteta u pvc-u i aluminijum-u, u al je bitno skuplji (od 30 do 50 %). Generalno, pvc ima bolje karakteristike, jeftiniji je, ali samo ako je beo. Već ako hoćete neku boju na pvc prozoru ili drvo dekor, to je maltene cena al. Aluminijum jeste prirodan materijal, metal lak i čvrst. I izbor boja je maltene neogračen. Što se tiče funkcionalnosti i dugotrajnosti i jedan i drugi će nas nadživeti, uz normalno korišćenje i redovan servis i podmazivanje. Znači, presuđuju pare ili subjektivni osećaj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724459#p724459:1atvkm9g je napisao(la):
deka u akciji » Sun Apr 05, 2020 8:21 pm[/url]":1atvkm9g]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724446#p724446:1atvkm9g je napisao(la):
wk_ » Ned Apr 05, 2020 8:44 pm[/url]":1atvkm9g]Srećom, nije mi hitno. Problem sa prozorom je što je na sunčanoj strani a nema termo-prekid i što nema roletne. Zimi je ok, ali leti je toplo. Šta mislite, koliko je realno da izbegnem postavljanje roletne ako stavim trostruko staklo, termo-staklo i šta još može da se stavi?
Ne razumem baš... Da li stari prozor nema termo prekid i nema roletnu?
Da bi novi aluminijumski prozor sa kvalitetnim troslojnim staklom imao prave performanse i kvalitet, termo prekid mora da bude minimum 32 ili 34 mm. Po meni, uz takav novi prozor nije neophodna roletna, već od sunca može da se štiti unutrašnjim venecijanerima u mnogo boja, ili nekim draperijama, zavesa a i slično.
Da, stari nema ni termo-prekid ni roletne (Geneks kula). Sam prozor je u dobrom stanju iako je ugrađen pre 40 godina, stakla su zamenjena u jednom trenutku. Ali tada nisu pravili prozore sa termo-prekidom, a arhitekta je zeznuo stvar i nije projektovao roletne.

Taj prozor ide od poda do plafona (~2.5x2.5m) i sami okviri imaju površinu (procenjujem) oko 1m2. Tako da će termo-prekidom da se reši toplota koja ulazi preko okvira. Ostaje toplota koja ulazi kroz samo staklo. Deluje mi da je bolje da toplota ne uđe u prostoriju (roletne od spolja) nego da pokušavam da je rešavam kad već uđe. Stavio sam i zavese i draperiju ali ne pomaže previše. A u isto vreme bih Ako može izbegao stavljanje roletni da ne kvarim izgled, iako je 70% stanara to uradilo. U teoriji može da kaseta bude unutra ali nisam siguran da je tehnički izvodljivo.

Svaki savet je dobrodošao :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724482#p724482:1rf2cxaj je napisao(la):
wk_ » Ned Apr 05, 2020 10:13 pm[/url]":1rf2cxaj]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724459#p724459:1rf2cxaj je napisao(la):
deka u akciji » Sun Apr 05, 2020 8:21 pm[/url]":1rf2cxaj]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724446#p724446:1rf2cxaj je napisao(la):
wk_ » Ned Apr 05, 2020 8:44 pm[/url]":1rf2cxaj]Srećom, nije mi hitno. Problem sa prozorom je što je na sunčanoj strani a nema termo-prekid i što nema roletne. Zimi je ok, ali leti je toplo. Šta mislite, koliko je realno da izbegnem postavljanje roletne ako stavim trostruko staklo, termo-staklo i šta još može da se stavi?
Ne razumem baš... Da li stari prozor nema termo prekid i nema roletnu?
Da bi novi aluminijumski prozor sa kvalitetnim troslojnim staklom imao prave performanse i kvalitet, termo prekid mora da bude minimum 32 ili 34 mm. Po meni, uz takav novi prozor nije neophodna roletna, već od sunca može da se štiti unutrašnjim venecijanerima u mnogo boja, ili nekim draperijama, zavesa a i slično.
Da, stari nema ni termo-prekid ni roletne (Geneks kula). Sam prozor je u dobrom stanju iako je ugrađen pre 40 godina, stakla su zamenjena u jednom trenutku. Ali tada nisu pravili prozore sa termo-prekidom, a arhitekta je zeznuo stvar i nije projektovao roletne.

Taj prozor ide od poda do plafona (~2.5x2.5m) i sami okviri imaju površinu (procenjujem) oko 1m2. Tako da će termo-prekidom da se reši toplota koja ulazi preko okvira. Ostaje toplota koja ulazi kroz samo staklo. Deluje mi da je bolje da toplota ne uđe u prostoriju (roletne od spolja) nego da pokušavam da je rešavam kad već uđe. Stavio sam i zavese i draperiju ali ne pomaže previše. A u isto vreme bih Ako može izbegao stavljanje roletni da ne kvarim izgled, iako je 70% stanara to uradilo. U teoriji može da kaseta bude unutra ali nisam siguran da je tehnički izvodljivo.

Svaki savet je dobrodošao :)
Neće ulaziti toplota kroz kvalitetno dvoslojno ili još bolje troslojno staklo!
Zavese ili draperije u smislu previše svetla sa te južne strane.
Firme su imale veliki problem sa montažom tog i takvog prozora na Genex kuli, jer nisu toliku poziciju mogle da podignu liftom ili stepeništem, već spolja. Malo heavy varijanta.
 
Ili, ako ne smeta previše pvc zato što je beo, onda pvc sa troslojnim staklom. I to iz delova, pa spojiti na licu mesta.
 
Da li je to svako mjenjao na geneks kuli stambenoj prozore kako je htjeo
Znam da Srb nijsu neki dogovorno slozan narod pa da se izabere jedna firma najbolji odnos cijene kvaliteta
Pa da se dobije popust neki na količinu i da se lakše dodje do firme koja bi to uradila nije isto kad se mjenja jedan i 100 prozora plus vodilo bi se računa o izgledu zgrade...
 
Skoro niko nije menjao prozore, jer su od eloksiranig aluminijuma i neuništivi su. Ali stambena kula nema roletne, za razliku od poslovne, i svako je stavljao šta je hteo, i to sada ne liči ni na šta.
 
U vreme gradnje Genex kula, pre skoro 50 godina, nije se znalo za termo prekid. Zato su prozori takvi. A što se tiče zamene, sto ljudi, sto ćudi. Neko je imao malo više para, neko manje, a većina nema. Zato je šareno. Al koji je eloksiran, je samo drugi, zastareo način površinske obrade aluminijuma. Sad je u pitanju Plastifikacija, bojenje prahom koji se peče na visokoj temperaturi. Mnogo je lakše, jeftinije, manje toksično.
 
Vrh