Šta je novo?

Put Srbije ka EU ?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Steva

Advanced
Učlanjen(a)
08.12.2006.
Poruke
4.423
Pohvaljen
8.237
sve vesti i komentari o putu Srbije ka EU

"Put Srbije u EU u rukama Beograda"
11. oktobar 2007. | 12:22 | Izvor: Beta
Zagreb -- Komesar za proširenje Oli Ren kaže da je na srpskim vlastima da postignu punu saradnju s Tribunalom bez nepotrebnih kašnjenja

"Lopta je očito na njihovom terenu i u rukama Srbije je da postigne punu saradnju s Haškim sudom bez nepotrebnih kašnjenja. Ja se zaista nadam da se taj cilj može postići uskoro kako bismo zaključili Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju", rekao je Ren u intervjuu za zagrebački Jutarnji list.

Ren je rekao da je Srbija efikasno i profesionalno pregovarala o tom sporazumu, što pokazuje da ima administrativnih kapaciteta, kao i da Srbija "ima enormne ekonomske i intelektualne potencijale koji čekaju da budu oslobođeni".

Komesar je kazao da se nada da će EU i Srbija parafirati Sporazum o asocijaciji tokom ove jeseni, kako bi onda države članice mogle da potpišu taj sporazum koji bi nakon toga brzo stupio na snagu.

"S njima smo postigli sporazum o viznim olakšicama, a sledeće godine počećemo pregovore o ukidanju viza, što je važno za obične građane Srbije. Drugim rečima, Srbija se kreće u dobrom smeru", naveo je Ren.

"Lično podržavam put Srbije prema EU, ali brzog puta nema i pogotovo neće biti popuštanja u kriterijumima za EU. Toga neće biti ni prema jednom potencijalnom kandidatu", upozorio je Ren u izjavi za hrvatski dnevnik.

Na pitanje novinara koliko nerešen status Kosova otežava proces proširenja EU na Zapadnom Balkanu, Ren je odgovorio da je EU svesna ozbiljne opasnosti, posebno moguće političke nestabilnosti na Kosovu i krhke demokratije u Srbiji.

Na pitanje zbog čega se Srbiji nudi brzi put prema članstvu u EU i da li postoji opasnost da druge države regiona osete da se nagrađuje Srbija koja se nije dobro ponašala a kazne oni koji su bili dobri, Ren je odgovori da "Srbija ne percipira problem na taj način, jer oseća da zaostaje u odnosu na druge u regionu".

"Ona nije bila u stanju niti je imala dovoljnu volju da ispuni potrebne uslove, posebno suradnju s Haškim sudom koja bi dovela do hapšenja i izručenja Ratka Mladića, Radovana Karadžića i drugih begunaca" objasnio je Ren i upozorio da je poslednjih meseci Srbija pojačala napore u suradnji s Haškim tribunalom.

"Hrvatska će biti 28. članica EU"

Govoreći o procesu pregovora Hrvatske za članstvo u EU, Ren je rekao da taj proces teče glatko, da se nova pregovaračka poglavlja otvaraju prilično brzim ritmom, i izrazio očekivanje "da će Hrvatska postati 28. država članica EU negde krajem ove decenije", ali pod uslovom da odlučno sprovede reforme pravosuđe i privrede.

"Hrvatska će biti 28. članica, osim ako nas Island ne iznenadi i uskoro aplicira za članstvo u EU. Onda, ako stigne u isto vreme kao Hrvatska, primeniće se abeceda i tako će se odlučiti ko je 28. a ko 29. članica", kazao je Ren.
Izvor: B92
Link: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=10&dd=11&nav_category=11&nav_id=267371
 
Juce sam cuo jednu analizu po kojoj bi Srbija teoretski mogla da postane kandidat za clanstvo sredinom 2009., ali samo pod u sliovom da se Vlada, Skupstina i Evropska komisija bave iskljucivo pitanjem Srbije (sto je ravno SFu :rolleyes: ). Potrebno je usvojiti jos stotine zakona, a trenutno postoji nekih 156.000 stranica raznih dokumenata koje Srbija mora da obradi i ratifikuje. Sve u svemu, bice to trnovit put kao i do sada.
 
Ma, sa ovakvom politikom, ne znam sta da kazem...

Imam utisak da Kostunica ceka da vidi da li bi da udje u uniju Rusija-Belorusija-Kazakstan ili u EU...

Kada bi se sve snage usredsredile na prikljucenje EU, to bi se postiglo za cas! Tipa, vecito kukanje kako nas ne stavljaju na Beli Shengen, a pogledajte nam pasose i jos ne znam ni ja koliko zakona koji moraju da se usvoje samo kao uslov za to..

Bice ova tema prilicno crna.. Bar od strane mene!
 
Nenad":3bj9td54 je napisao(la):
Imam utisak da Kostunica ceka da vidi da li bi da udje u uniju Rusija-Belorusija-Kazakstan ili u EU...
Loš ti je utisak.. on ne čeka da vidi, on zna šta želi, a to je RBK.. Jedina stvar koju čeka su izgovori.. :/
 
Citam juce sta je bilo na sastanku sa direktorom Gazproma i smrzo sam se! Pa oni hoce celu energetiku zemlje da preuzmu. Bolje da sacekamo jos malo sa novim pasosima posto ce nam uskoro izgleda ponovo trebati crveni! :D
 
Eh.. da je stari crveni bilo bi super! Bolje da uop[te ne menjamo pasoše, ionako nam neće trebati, moćićemo sa ličnom kartom u... Moldaviju! Ali ovo će biti katatsrofa... Još čujem nezvanično Aeroflot skoro sigurno kupuje JAT. (A, ako se malo bolje prisetimo, setićemo se da je Đelić radio u Vladi Rusije jedno vreme, da sadašnji direkor JAT-a ima firme po Rusiji...) :rolleyes:


Vidim da treba da učim ruski, i da se naviknem kako izgledaju rublje!

Počela je kampanja prikupljanja novca za snimanje filma o atentatu.
Zato smo ovu akciju i nazvali “euro po glavi slušaoca” mada su uplate u dinarima. Euro, zato što je to simbol puta kojim je premijer Djindjić poveo Srbiju, ali i euro zato što, ukoliko film ne snimimo sada, moglo bi nam se desiti da sledeći put vaše priloge prikupljamo u rubljama.
http://www.pescanik.net/index.php?&p=261&ni=910&nd=1#up
 
^^ Kuku... Pescanik :rolleyes:

Ako hoces da u roku od 60 min. (trajanje emisije) upadens u depresiju, poslusaj Pescanik. Bio sam veliki fan i postovalac Zorana Djinjica, ali ova nekrofilija je stvarno previse.
 
^^ Ako hoćeš u roku 5 minuta da se maksimalno deprimiraš/iznerviraš/prepizdiš pogledaj vesti ili pročitaj novine u Srbiji.

Ne samo što se deprimiraš za tih 90 minuta (ranije je repriza subotom trajala 60min), nego uzmi i poslušaj Peščanike za vreme Điniđićeve vlade, i čuj koje su to "katastrofalne" stvari koje su tada bile zamerane Đinđiću*.. Da se koriste isti aršini kritike prema ovima, kao i oni koji su korišćeni prema dve prethodne Vlade (one koje su prethodile Koštuničinoj), dve poslednje Vlade bi padale svakog ponedeljka, ako ne i češće.. :/
Jedno toliko srozavanje države, a i društva (iako je društvo u kontinuitetu u šitu).. To je depresija, ma ne, to je užas, posle toga tako poželiš da poletiš iz ove kloake Evrope, da je to neizdrživo...



* A Peščanik je i tada najargumentovanije kritikovao Vladu..
 
O boze, koliko negativne energije...... :(
Nisam procitao ni jednu analizu o potencijalnim koristima ili stetama ulaska Srbije u EU. Ni jedan argument...nista...samo kukumakanje i samosazaljevanje....bezveze.

@Ambassador
....To je depresija, ma ne, to je užas, posle toga tako poželiš da poletiš iz ove kloake Evrope, da je to neizdrživo...
hevi.....
 
Dobro sad, Srbija je prilicno napredovala u mnogim sferama na putu ka EU, mada, mnogo toga se svodi i na onu staru diskusiju da nama kao mentalitetu ili pristupu fali dizajn / marketing. Mnoge stvari koje se prilicno brzo daju promeniti (registarske tablice, pasosi, licne karte, table na putevima) kao i one koje se relativno brzo daju implementirati, a koje dosta toga doprinose imidzu zemlje u svetu se ne realizuju.
Recimo, zakon o saobracaju. Sedi u skupstini sto godina, a od toga nam zavisi jedan od bitnijih ciljeva na nivou drzave - saobracaj i medjunarodni koridori.
Nase vozacke i saobracajne dozvole nisu prihvacene nigde - dok se recimo hrvatska jednostavno prepise na strani jezik zemlje u kojoj se trazi dozvola.

Tim sitnicama, kojima treba da se posveti velika paznja (naravno sitnicama u odnosu glavnice koja treba da se odradi ne bi li smo se priblizili uniji) se jednostavno okrecu ledja ona stara cuvena poslovica iz narodne pesme prepevane od strane narodne umetnice Jelene Karleuse "Zrno, po zrno pogaca" se zaboravlja... :)
 
Rupel: Za Srbiju kao i za Hrvatsku
12. oktobar 2007. | 12:34 | Izvor: B92
Ljubljana -- Ministar spoljnih poslova Slovenije traži da za Srbiju važe isti kriterijumi, koju su važili za Hrvatsku u približavanju EU.

Tokom današnjih razgovora u Ljubljani sa predstavnicima spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta, šef slovenačke diplomatije Dimitrij Rupel se založio da, u pocesu priključivanja EU, za Srbiju važe isti kriterijumi, koji su važili za Hrvatsku, ali je pri tome kao nužni uslov istakao punu saradnju sa Haškim tribunalom.

Cilj ovog susreta je bio predstavljanje slovenačkih spoljnopolitičkih prioriteta tokom predstojećeg polugodišnjeg predsedavanja EU.

Rupel je ponovo naglasio da će posebna pažnja Slovenije, od 1. januara 2008. godine, biti namenjena Zapadnom Balkanu, u okviru čega će se Slovenija zalagati za evropsku budućnost država naše regije i nužnost osvežavanja procesa njihovog uključivanja u EU.

Zbog toga će Slovenija, marta iduće godine, tokom svog predsedavanja, organizovati i neformalni susret ministara EU, na koji će pozvati i ministre spoljnih poslova država iz regije.

Po pitanju Kosova, Rupel je pre svega istakao važnost jedinstva EU u rešavanju tog pitanja, koje je evropsko i treba ga rešavati u evropskoj perspektivi.

Pored toga, Slovenija će se, kao predsedavajuća EU, zalagati i za dalje olakšavanje viznog režima, za žitelje svih država regije.

Uprkos tome da će, tokom svog predsedavanja, Slovenija kao prioritete imati bitna pitanja, koja se neposredno tiču spoljne i unutrašnje politike Srbije, Srbija u Sloveniji još uvek nema ambasadora.
Izvor: B92
Link: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=10&dd=12&nav_category=11&nav_id=267522
 
Pa to je malo komplikovano, posto je uslov Haga izgleda jedini koji ne zelimo da ispunimo...

Oh well...
 
Evo, nisam mogao da odolim:

Ruske kompanije najavljuju novi talas ulaganja u srpska preduzeća
Prvi na meti NIS, RTB Bor i Jat ervejz

Beograd - Ruske kompanije pokazuju posebno interesovanje za privatizaciju srpske naftne industrije, crne i obojene metalurgije, hemijskih kapaciteta, kao i agroindustrijskog kompleksa. Za NIS je zainteresovana kompanija Gasprom, a za Jat ervejz Aeroflot. Tendersku dokumentaciju za privatizaciju RTB Bor otkupile su firma Strajkfors čiji je vlasnik Oleg Deripaska i ruska firma Solvej, dok je zvaničnu prijavu za učešće na tenderu za privatizaciju preduzeća Prva petoletka iz Trstenika podnela ruska firma Rosoboroneksport. Prema rečima srpskog ministra rudarstva i energetike Aleksandra Popovića, ruske kompanije su pokazale spremnost da učestvuju na tenderima za nastavak izgradnje Termoelektrane (TE) Kolubara B i bloka tri u TE Nikola Tesla. Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić prilikom prošlomesečne posete Rusiji izjavio je da je ruski kapital dobrodošao u Srbiju, i da je to u obostranom interesu dve zemlje, naglasivši tada da "politička i ekonomska saradnja sa Rusijom predstavlja jedan od osnovnih prioriteta spoljne politike Srbije". Đelić je ranije demantovao tvrdnje da ruske firme imaju prednost u Srbiji "u zamenu" za podršku Rusije pri rešavanju kosovskog problema.

Kad je reč o dosadašnjem učešću ruskog kapitala u privatizaciji u Srbiji, treba podsetiti da je 2003. godine Luk Oil kupio Beopetrol za 117 miliona evra.
Rusko-kanadski fond Midlend risorsiz je 2003. godine investirao u privredu Srbije oko 30 miliona evra, kupivši kontrolni paket akcija mesne industrije Karneks iz Vrbasa, koju su kasnije preprodali investicionom fondu Ašmor. Fond Midlend resorsiz je kupio i kontrolni paket akcija u preduzeću Gumaplast iz Inđije, hotelsko-ugostiteljko preduzeće Stari grad u Beogradu, Luku "Pančevo", a zajedno sa firmom Ist point kupili su kontrolni paket akcija Beogradske pekarske industrije. U januaru 2004. godine, rusko -švajcarska kompanija Alpina grup kupila je za 3,3 miliona dolara preduzeće za proizvodnju bakarnih cevi Majdanpek. Engleska firma Salford, koja je registrovana na Gibraltaru i čiji je vlasnik Rus jevrejskog porekla Judžin Džaf, kupila je oko 40 odsto akcija preduzeća Bambi iz Požarevca za 13,5 miliona evra. I preduzeća Putnik i Termoelektro već su preuzeli ruski vlasnici.
Srbija je u prvih osam meseci 2007. godine u trgovanju sa Rusijom ostvarila deficit u iznosu od skoro 1,4 milijarde dolara, objavila je Privredna komora Srbije (PKS). Kako je agenciji Beta rečeno u PKS, ukupna robna razmena Srbije i Rusije u prvih osam meseci bila je 1,87 milijarde dolara, od čega je uvoz iz Rusije bio 1,62 milijardi dolara, a izvoz iz Srbije 249 miliona dolara. Prema podacima PKS, u 2006. godini ukupna robna razmena između Srbije i Rusije bila je 2,46 milijardi dolara, od čega je uvoz iz Rusije bio 1,87 milijardi dolara, dok je iz Srbije na rusko tržište izvezeno robe u vrednosti 314 miliona dolara. U 2005. godini izvoz Srbije u Rusiju bio je 226 miliona dolara, a uvoz 1,6 milijardi. U ukupnom uvozu iz Rusije najzastupljeniji su energenti i to nafta (43,1 odsto), gas (30,4 odsto), dok je sirovi aluminijum zastupljen sa 5,8 odsto, žice od rafinisanog bakra sa 2,4 odsto, a rude gvožđa i koncentrati 2,1 odsto. Iz Rusije, prema podacima PKS, najviše uvozi Naftna industrija Srbije (NIS), Srbijagas, Lukoil-Beopetrol, Valjaonica aluminijuma Sevojno, Petrobart, Ju es stil Srbija i Fabrika bakarnih cevi iz Majdanpeka. Iz Srbije se na tržište Ruske Federacije najviše izvoze podni prekrivači (11,65 odsto), hartija i kartoni (11,42 odsto), lekovi (10,6 odsto), sveže jabuke (4,5 odsto), kao i posuđe od gvožđa ili čelika (2,3 odsto). Najznačajnije dosadašnje učešće Rusije u privatizaciji u Srbiji od 2000. godine je Lukoilova kupovina beogradskog distributera naftnih derivata Beopetrol za 117 miliona evra krajem 2003. godine.

Dividende za političku podršku Srbiji

Moskva - Naglo političko zbližavanje Moskve i Beograda počelo je da donosi dividende Rusiji, i podrška koja se tiče Kosova koštaće Srbiju nekoliko državnih holdinga, piše današnji moskovski dnevnik Gazeta. U perspektivi, pod kontrolu Gasproma može preći Naftna industrija Srbije, Aeroflot pretenduje na kupovinu Jata, a Bazovi element je zainteresovan za kupovinu RTB Bor, piše list. Gazeta podseća da je početku pregovora srpskih vlasti sa ruskim kompanijama prethodilo naglo političko zbližavanje Rusije i Srbije. U junu je premijer Vojislav Koštunica posle ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu ostao u Rusiji kako bi razgovarao sa predsednikom Vladimirom Putinom o načinima širenja ekonomske saradnje i ruskog ulaganja u srpsku privredu.
Izvor: Danas
Link: danas.co.yu
 
Mislim, u suštini je sve jedno da li je kaptal iz Amerike, EU, Rusije ili Kine, ALI, uvek ima to ali... Sa ruskim kapitalom dolazi ruski način poslovanja... :/ A to je pištolj.. Mislim, nije ni na zapadu nešto mnogo bolje, ali ipak postoji neka kultura kapitalističkog izrabljivanja, nije tako sirovo i jadno kao u Rusiji... :|

I sad još nešto malo posvećeno ruskom Gaspromu, zapravo ovim našim... :)
Ceca Lukić: Predsednik i premijer su od državničkih aktivnosti ove nedelje imali i susret sa Gaspromom. O toj ruskoj državnoj kompaniji koja hoće da kupi NIS i ko zna šta još, izveštavalo se kao da je u pitanju neka ličnost, živ čovek: Gasprom je bio u odvojenim posetama predsedniku i premijeru, Gasprom je dodao, Gasprom je podvukao.

Dakle, Vladimir Vladimirovič Gasprom sredio je stvari u Ukrajini, oformio je ukrajinsku vladu brže nego što se nadao i tako našao malo vremena da svrati u prijateljsko-ucenjivačku, radnu posetu Srbiji...
 
" Put Srbije ka EU" na čelu sa Koštunicom je kao priča sa onom
devojkom koja bi da ima prvi sex, al' da ne ostane trudna.

A, ako slučajno i ostane, onda da bude 'malo trudna', ne mnogo
samo jedno 2-3 nedelje. ... da ne bi neko pomislio da je imala sex.
 
HEEHEH :D

Dragane, ta tvoja devojka je bar koliko toliko obavestena, a ova nasa... :)
 
Ova naša , po običaju, nije obaveštena o mnogim stvarima.

Na tom putu u EU mora da je guraš iz sve snage, ko mazgu
kad se ukopa, jer ona sama ne bi nikad ni krenula .. već samo kad mora.
 
Vazno da joj je najbolja drugarica obavestena i da se "snalazi" za obe :)
 
Đelić: Kandidatura do kraja 2008.
12. oktobar 2007. | 09:12 -> 15:56 | Izvor: B92
Pariz -- Božidar Đelić izjavio kako se nada kandidaturi Srbije za članstvo u EU do kraja 2008.

Potpredsednik Vlade Srbije se nada da izveštaj Karle del Ponte o saradnji Srbije s Haškim tužilaštvom neće biti negativan, odnosno da neće biti prepreka da Srbija parafira Sporazum stabilizaciji i pridruženju sa Evropskom unijom. Đelić je u razgovoru sa zvaničnicima Ministarstva spoljnih poslova Francuske ponovio da je nezavisnost Kosova za Srbiju neprihvatljivo rešenje.

Posle razgovora sa Žan-Pjer Žuajeom, ministrom za evropske poslove u Ministarstvu spoljnih poslova, Đelić je rekao da mu je drago što postoji zajednička ocena da 10. decembar nije "magični datum" u procesu rešavanja pitanja Kosova, niti da je to kraj tog procesa.

Žuaje je izjavio da pregovori o statusu Kosova nisu povezani s procesom evropskih integracija Srbije i da, u ovoj fazi, nastavak približavanja Srbije Uniji zavisi od ostvarenja pune saradnje s Haškim tribunalom.

"Sporazum o stabilizaciji i pridruženju zavisi od pune saradnje vlasti Srbije s Haškim tribunalom. Taj sporazum je praktično zaokružen i mi ne vidimo razlog da on ne bude brzo i parafiran, ako budu ispunjeni i ostali tehnički uslovi," kaže Žuaje i podseća da će ministri spoljnih poslova EU u ponedeljak u Luksemburgu razmotriti izveštaj Karle del Ponte o saradnji Beograda.

Đelić je ponovio da u Srbiji postoji politička volja za završetak saradnje s Tribunalom. Bez obzira na nedavne izjave Karle del Ponte, u kojima je saradnju Boegrada ocenila kao sporu i nedovoljnu, Đelić kaže kako se nada da njen izveštaj zvaničnicima Unije ipak neće biti prepreka da Srbija parafira Sporazum s Briselom.

"Moj optimizam zasniva se na tome da mi radimo sve što je u našoj moći. Naša dobra volja nije u pitanju. Mi se trudimo da lociramo optuženike i pomognemo Tribunalu", rekao je Đelić.

On je Žuajeu preneo da je namera vlade u Beogradu da ispuni sve uslove kako bi Srbija do kraja 2008. dobila status kadidata za članstvo u EU i kako se nada da će za vreme predsedavanja Francuske EU, od juna do decembra sledeće godine, Srbija biti stavljena na tzv. belu šengensku listu.

Tokom višednevne posete Francuskoj, Đelić će s francuskim zvaničnicima razgovarati o evropskim integracijama Srbije, ekonomskoj saradnji dve zemlje i pregovorima o statusu Kosova.

Đelić će razgovarati i s ministrom za imigraciju i integraciju Brisom Ortefeom, državnim sekretarom za spoljnu trgovinu Erveom Novelijem, a imaće i brojne sastanke vezane za ekonomsku saradnju Francuske i Srbije.
Izvor: B92
Link: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=10&dd=12&nav_category=11&nav_id=267497
 
Ne znam samo kako ih nije sramota vise da lupaju gluposti... Pa kako da postanemo kandidat kada svesno neispunjavamo njihove uslove!!?? Jel se Djelic nada da ce Evropa jednoga dana zaboiraviti Hag i onda onako kao potpisati kandidaturu...

Vazno je da daju izjave... Koliko se secam, Tadic je davao iste, ali za 2007. godinu.
 
Citam svasta na ovim stranicama. Generalno, ljudi shvataju ulazak u Uniju kao cilj sam za sebe.
Trebalo bi da shavtite da ulazk u Uniju za nas dolazi suvise kasno da bi osetili beneficije kakve su imale zemlje iz prvog talasa, ciji je ulazak bio potreban Uniji ( prvobitnoj, 12 clanica) iz geostrateskih razloga. Slovenci, Madjari, Cesi, Poljaci, Baltik.
Fakat jeste da ulaskom u Uniju dobijamo bolji kreditni rejting i nesto vise para iz zajednickih fondova., ali , ljudi se prze kako ce im ulaskom u Uniju poteci med i mleko.

Oce, al u kulcu.

Za neradnike i nesposobnjakovice ovde nikad nece biti dobro, niti ce im bilo koja vlast odgovarati, jer je to naviklo da palamudi i kuka. A nista ne zna da radi.U stvari, misli da zna, ali gresi.

Sta ce ova vlast uraditi? ( I predhodna , pa i ova koja ce doci posle?) . Jedino sto moze je da privatizacijom preduzeca i sistema dovede radne ljude u situaciju da svojim radom i sposobnoscu napreduju i da ne budu zrtve negativne selekcije. To je otprilike to...

Drugo pitanje je politike an' generalle i stvaranja povoljne geostrateske ili regionalno strateske pozicije. Ovo je povezano i sa prvim, jer zdrava ekonomija omogucava i manju politicku zavisnost. To znamo...

Dakle, imali smo pokojnog Djindjica , koji je mnogo hteo, mnogo zapoceo , zeleo da brzo izvede sve sto bi mu pomoglo da sredi drzavu i odnose u njoj, ali je bio, Bog da mu dusu prosti, politicki glupav. Nacin na koji je svrsio svoj tragicni zivot, onemogucuje bilo kakav demanti ove tvrdnje.

Sa druge strane , probio se u prvi plan covek za koga pre nekoliko godina nikad nebi rekao da je u stanju za to. Kostunica. Da se razumeno, ja nisam clan DSS, niti bilo koje stranke, ali mislim da je on najbolji premijer Srbije jos od kneza Milosa ( koji doduse nije bio bas premijer) iz nekoliko razloga:

Jasna drzavotvorna ideja.
To je nesto sto je falilo svima osim Milosevicu, ali pokojni Milosevic je napravio toliko faulova u svojoj karijeri da nas je totalno ojadio a i sam je neslavno zavrsio.
Primecujemo da je Srbija u shrinking fazi, gde je nesto veca nego po osmostaljenju u 18 veku i otprilike ista kao posle kosovske bitke u 14 veku. Situacija je takva kakva je.
Kosovo koje smo vise manje svi otpisali posle 1999. opet postaje pitanje na stolu. Zasto u tom pravcu, ne pustanja Kosova niz vodu, se slazu svi relevantne politicke struje?
Pa ne da bi mi opet de jure vladali dole, vec je podizanje uloga i igra sa Rusima vazna zbog trgovine. Kosovo je moglo da ode za dzaba, ali ako i ode, nece ici za dzaba. Veliki je ulog i procenjena vrednost elemenata u kosovskom bazenu, samo uglja oko 500 Bl $, a Pb, Zn, Au Sb itd jos toliko. Ko ce imati koristi od koncesionarenja toga?
Sta moze jos da se izvuce? Uvlacenjem Eu, ne dobijamo nista. Igranjem sa Rusima, mada je i to posao sa rizikom, dobicemo nesto.
Kostunica i real politika.
On ne igra sa zvezdama dana i banditima kao siroti Djindjic. Ovoga je to kostalo glave na vrlo neslavan nacin. Pokojni Zoran je ideju Makijavelizma shvatio pogresno. Kostunica nije. Zato on sa 10-12% glasova biraca vlada i vladace jos uvek. On je spreman da zrtvuje dobrog ministra da bi ostankom na vlasti dovrsio svoju politiku ( Rasim Ljajic) i da prepusti ministrastvo nepopularnom ministru ( Velja Ilic) , ali mu to omogucuje da u Vladi ima angazovane , realno, najbolje ljude koje sada imamo , ako nista, zbog iskustva koje su skupili na svojim pozicijama od 2000-2007., Djelic, Dinkic, Jelasic, Bubalo itd... Mislite da ce se neko bolje baviti makroekonomijom od njih? Think again.
Secam se 2000. godine i raznih experta koji su iz Nemacke, Holandije itd.. dosli da pomazu u ministrstvima u Vladi. Pa onda Bode Hombaha i Pakta za stabilnost. Mnoge sam od njih upoznao i razgovarao sa njima. Lele, majko... Dunsteri , banditi, korumpirani... cast izuzetcima , ali katastrofa.
Ekonomija je , uprkos manjim investicijama no sto bi mogle biti, ipak znacajno napredovala u zadnje 3 godine, ali zahvaljujuci gore navedenim ljudima.

Iz pozicije privlacenja investicija. U Djindjicevoj vladi to je radio covek koji je Deloit Tush, Ekonomski institut i Ministrastvo privatizacije stavio u istu kancelariju. Aca faca. Jel bio uspesan? Ahaaa...Prodao je tri cementare za ukupno 150 M dolara.
Ovakve poklone u Kostunicinoj vladi ne mozemo zamisliti.

Dali ce centrifugalne politicke sile proci u Vojvodini ili Sandzaku dok je ova vlada na vlasti? Nece.
dali ce dinar biti stabilan i omoguciti investitorima da radom na nasem trzistu imaju relevantne projekcije prihoda, sirenja investiranja itd? Hoce.
Dali ce obim investicija i greenfield investicija rasti sa povecanjem tezine politicke geostrateske i regionalne pozicije Srbije. Hoce.
dali ce Mladic i jos po neko biti uhapseni ? Hoce, ali i oni su sada predmet trgovine. Mogu se dati za dzabe ( za obecanje brzeg prikljucenja Uniji) ili za nesto. Sta je to nesto, ostaje vam da vidite.
Dali ce se specijalne veze Srbije i Srpske produbiti u ekonomskom i politickom smislu do mere de facto zajednicke drzave? Ako Bog da, hoce.
Hoce li se na Crnu Goru uticati da ponovo bude deo srpske politickog i ekonomskog jednodejstva?
Hoce. ( pre 15 godina 95% crnogoraca je bilo za Srbiju, pre dve godine samo 45%. Eto sta znaci agitacija i propaganda .)
samo da vas podsetim zasto je to vazno. Drzavna desolucije -lose
Drzavna sinteza-dobro. To je aksiom do sada potvrdjen vise puta u nasoj i svetskoj istoriji. Svaka disolucija u sledecoj generaciji vodi u jako lose dogadjaje. Svaka sinteza ojacava i vodi u bolje. Tacka.
Dali ce na polju infrastrukture Srbija doziveti preporod ( uprkos Velji, sto bi mnogi prokomentarisali) i dali ce se izgraditi i autoputevi tamo gde je vrlo tanka investitorska racunica za to ( Bgd-Bijelo polje) Mislim da da.
Dali ce u Beogradu obim investicija i radova i pretvaranja Beograda u megalopolis ici brzo kao sto bi mi zeleli? Nece. Ali to je rezultat losih zakona o gradskom zemljistu i nefleksibilnosti i verovatnoj korumpranosti u nekim gradskim telima.
Sprecavanje i odugovlacenje dizanja kompleksa kao sto je Engel Marina , Hotel Ex-Yu, zgrada na Nbgd, zbog vece kvadrature od one po osnovnom ugovoru je debelo kontraproduktivno. Naplati dodatak za GGZ od investitora i pusti ga da okrece tocak ekonomije. Ne brkajmo prioritete.

Itd... Dosta sam pisao.
 
creme-nadlle":3efy87sq je napisao(la):
Citam svasta na ovim stranicama. Generalno, ljudi shvataju ulazak u Uniju kao cilj sam za sebe.
Fakat jeste da ulaskom u Uniju dobijamo bolji kreditni rejting i nesto vise para iz zajednickih fondova., ali , ljudi se prze kako ce im ulaskom u Uniju poteci med i mleko.
Slažem se, standardi EU (ovde ne mislim na životni, već pre svega na poštovanju ljudskih prava, zakonim, itd. itd.) treba da budu imperativ ovog društva. Međutim od strane većine političara, medija, "nezavisnih" analitičara, se taj put ka toj vrsti standarda predstavlja kao gorka pilula ulaska u EU, odnosno dobrog životnog standarda - što je složićemo se apsurdno.
Za neradnike i nesposobnjakovice ovde nikad nece biti dobro, niti ce im bilo koja vlast odgovarati, jer je to naviklo da palamudi i kuka. A nista ne zna da radi.U stvari, misli da zna, ali gresi.
Zapravo, mislim da tu grešiš, za neradnike je ovde oduvek bilo dobro, i uvek se sistem adaptirao tako da bi njima omogućio lagodan život. Najsvežiji primer, očistiti 1. godinu na mom fakultetu nije nikakav problem(sociologija), ja sam ispite polagao i dobijao 10, sa bukvalno 6 sati spremanja ispita (pošto je uvedena Bolonja, dosta bodova dobijaš i na seminarske, vežbe itd.) godinu sam očistio u oktobru II, jer me je mrzelo da jedan preostali ispit iz juna polažem kad sam se vratio iz Kanade. Nas 10-15 od 80 je očistilo godinu, i jedino smo mi imali pravo da pređemo na drugu godinu, međutim, odobren je uslov , tako da je većina prešla na sledeću godinu. To me zaista ne zanima do sledećeg momenta - pošto oni moraju da polažu kurseve (ispite) iz prošle godine, a po Bolonji oni moraju ponovo da ih slušaju, te da bi se omogućilo njima da prate nastavu iz prve godine i nastavu iz druge godine - uvedene su smene?!!?! Tako da meni svakog dana fakultet počinje između 13h-15h, a završava se između 20h-22h, svakog dana, tokom cele ove godine!! Tako da ja, na primer, neću moći da učestvujem na nekim večernjim kursevima, na koje je vrlo teško ubaciti se (preko 5 kandidata na 1 mesto), neću moći da idem na bazen, neću moći da idem na francuski, neću moći ništa da organizujem, jer mi je dan apsolutno uništen rasporedom obaveza na fakultetu. Dakle meni je cela ova godina sje*******ana zbog onih koji ne mogu da nauče 200 strana za ispit - a žele da studiraju i završe fakultet?!
Jasna drzavotvorna ideja.
Koliko sam ja upoznat, Repoublika Srbija postoji, u nekom modernom obliku postoji od 19. veka, doduše, smanjila se, jer niko ne želi da živi sa nama, i nije mi jasno kakvu to državu treba stvarati, kad čak ni ovom ne umemo da upravljamo dobro?!
Sta moze jos da se izvuce? Uvlacenjem Eu, ne dobijamo nista. Igranjem sa Rusima, mada je i to posao sa rizikom, dobicemo nesto.
Osim što smo svaki put kad smo se igrali sa Rusijom (sem 48, mada JNA je bila jaka, a iza leđa smo imali saveznike (Am, Brit, Fr)) i kleli u rusku pomoć naje*******ali..
Ovoga je to kostalo glave na vrlo neslavan nacin. Pokojni Zoran je ideju Makijavelizma shvatio pogresno. Kostunica nije.
Dok Koštunica shvata vlast zarad vlasti...
Zato on sa 10-12% glasova biraca vlada i vladace jos uvek. On je spreman da zrtvuje dobrog ministra da bi ostankom na vlasti dovrsio svoju politiku ( Rasim Ljajic)
Dok Koštunica shvata vlast zarad vlasti... Za razliku od Đinđića, koji je iz Vlade izbacio lošeg ministra -Tomicu Milosavljevića, koji je opet ministar kod Koštunice.. I nekako, uvek sam mislio da Premijer treba da garantuje za svoje ministre, i da brani dobre..
i da prepusti ministrastvo nepopularnom ministru ( Velja Ilic)
Veljo nepopularan?! Odakle ti to? Zašto je onda Koštunica išao sa Palmom i Veljom na izbore?
ali mu to omogucuje da u Vladi ima angazovane , realno, najbolje ljude koje sada imamo , ako nista, zbog iskustva koje su skupili na svojim pozicijama od 2000-2007., Djelic, Dinkic, Jelasic, Bubalo itd... Mislite da ce se neko bolje baviti makroekonomijom od njih? Think again.
Na keca mi pada Kori Udovički, koja je trenutno Assistant Secretary-General UN, Assistant Administrator UNDP-a i direktorka Regionalnog biroa UNDP za Evropu i Zejdnicu nezavisnih država.
Ne bih se ja baš kleo u njih, a naročito ne u Dinkića, na kojeg bi mogla da se primeni Napoleonova, "Ljude sa mnogo ambicije, bez znanja,..."
Ekonomija je , uprkos manjim investicijama no sto bi mogle biti, ipak znacajno napredovala u zadnje 3 godine, ali zahvaljujuci gore navedenim ljudima.
Ne razumem se preterno mnogo u ekonomiju, ali koliko se meni čini, napredak je bio pre svega zbog onoga što je učinjeno u Đinđićevoj vladi, i ako se dobro sećam prva greenfield investicija posle Đinđića je ova sada najavljena za Inđiju.. Možda grešim.
I ako se dobro sećam, velike privatizacije, koje su bile pre Koštunice su Sartid, DIN, DIV, Beopetrol.. Velike kompanije koje su ušle u Srbiju su održavale takav rast, i kolko-tolku stabilnost (koju, kad mu odgovara, održava i Mišković).
A o tome koliko ova država ima sluha za investicije, itsl. U našoj Ambasadi u Inidiji, nije dato 15 viza budućim pilitoma, nacionalne kompanije, Air India, koji bi se školovali u JAT-u u Vršcu.
Dali ce centrifugalne politicke sile proci u Vojvodini ili Sandzaku dok je ova vlada na vlasti? Nece.
Da li je "takvih" sila bilo za vreme Đinđića? Nije. U Sandžaku je ovo sranje dirigovano politikom iz Beograda (i nekih delova "političke elite" Sandžaka). Vojvodina?!?!? :rolleyes:
Dali ce obim investicija i greenfield investicija rasti sa povecanjem tezine politicke geostrateske i regionalne pozicije Srbije. Hoce.
Meni se, ipak, čini da su od kako je Koštunica došao, investicije opale.
Hoce li se na Crnu Goru uticati da ponovo bude deo srpske politickog i ekonomskog jednodejstva?
Hoce. ( pre 15 godina 95% crnogoraca je bilo za Srbiju, pre dve godine samo 45%. Eto sta znaci agitacija i propaganda .)
Kako?! Tako što će se crnogorski državljani besplatno školovati na našim univerzitetima?! I povrh svega ZAŠTO?!?!
samo da vas podsetim zasto je to vazno. Drzavna desolucije -lose
Drzavna sinteza-dobro. To je aksiom do sada potvrdjen vise puta u nasoj i svetskoj istoriji.
Ne bih se složio, Ujedinjenom kraljevstvu posle davanja nezavisnosti "neotuđivim delovima svoje teritorije" - kolonijama. Isto tako i Francuskoj, onda Čehoslovačkoj, Litvaniji/Letnoji/Estoniji, od kako su se odcepile od SSSR-a.
Dali ce na polju infrastrukture Srbija doziveti preporod ( uprkos Velji, sto bi mnogi prokomentarisali) i dali ce se izgraditi i autoputevi tamo gde je vrlo tanka investitorska racunica za to ( Bgd-Bijelo polje) Mislim da da.
Iako je neosporno da je Đinđić znao koliko je infrastruktura važna, mislim da je u njegovoj vladi bilo previše korupcije u tom polju, međutim nisam siguran da je sad ima manje..
Dali ce u Beogradu obim investicija i radova i pretvaranja Beograda u megalopolis ici brzo kao sto bi mi zeleli? Nece. Ali to je rezultat losih zakona o gradskom zemljistu i nefleksibilnosti i verovatnoj korumpranosti u nekim gradskim telima.
Mislim da su problem Beograda pre svega loše definisane nadležnosti gradske uprave, tj. slaba decentralizacija. Nemojmo zaboraviti da se mnogi projekti na nivou grada, koji su u nadležnosti Republike, odugovlače, razvlače, dok Grad čak ulaže u neke vitalne projekte koji nisu u njegovoj nadležnosti, i pored toga što je budžet za ovoliki grad premali (mislim da Zagreb ima 4-5 puta veći budžet od Beograda).

Ima još gomila problema u dvema vladama Vojislava Koštunice, da ne spominjem ono što mislim da je najvažnije za svaku državu, naročito državu u razvoju, a to je obrazovanje, koje ju Đinđićevoj vladi vrlo visoko bilo kotirano, dok u Koštuničinoj.. :sigh:
 
Ljudi, mi se ovde malo zaneli, ali ovo sve realnije deluje :)

СПОРАЗУМ СРБИЈЕ И БЕЛОРУСИЈЕ О СЛОБОДНОЈ ТРГОВИНИ

МИНСК/БЕОГРАД – Представници Владе Србије и Републике Белорусије парафирали су текст Нацрта споразума о слободној трговини, саопштила је амбасада Србије у Белорусији.

Текст Нацрта споразума парафиран је, како се наводи у саопштењу, после треће рунде експертских консултација које су одржане у Минску, а потписали су га у петак помоћник министра за економију и регионални развој у Влади Србије Јелена Марјановић и заменик Министарства иностраних послова Белорусије Владимир Вороњецкиј.

У изради српско-белоруског Споразума о слободној трговини две стране полазе од постигнуте узајамне сагласности да се тај документ заснива на правилима Светске трговинске организације и Европске уније и да се у највећој мери смање спискови робе која ће бити изузета из режима слободне трговине.

У том смислу, парафиран је Нацрт споразума о слободној трговини, утврђен Правилник о пореклу робе и Списак пољоприврдних производа који чине саставни део овог важног споразума.

Споразум о слободној трговини између Србије и Белорусије представља кључни механизам за проширење економске сарадње и повећање обима трговине који се сада између две земље креће од 40 до 50 милиона долара у оба правца, са извесним суфицитом оствареним на српској страни у 2006. години, наводи се у саопштењу.
Izvor: Politika Online
Link: politika.co.yu
 
ЂЕЛИЋ: ПРЕКО ФРАНЦУСКЕ У ЕУ

ПАРИЗ – Србија може да рачуна на политичку подршку Француске за кандидатуру у Европску унију, рекао је у интервјуу Танјугу Божидар Ђелић, потпредседник Владе Србије, након разговора са Жаном Пјером Жујеом, државним секретаром за европска питања, у оквиру тродневне радне посете Француској која је почела у петак.

„Највећи учинак ове посете је да је Жује први пут рекао да ће Србија, уколико покаже да је спремна да испуни оперативни план за добијање кандидатуре који смо представили, моћи да рачуна на политичку подршку Француске која ће тада председавати Европском унијом”, рекао је Ђелић.

„Очекујемо да Споразум о асоцијацији и придруживању буде парафиран до краја октобра и да буде потписан до краја године”, рекао је Ђелић дописнику Танјуга у Паризу, подсећајући да је услов за то да извештај главног хашког тужиоца, Карле дел Понте, о сарадњи Србије са Хашким трибуналом у Луксембургу 15. октобра буде позитиван.

На питање како коментарише писање француске штампе о албанским оружаним формацијама на Космету, Ђелић је рекао да је о томе разговарао са својим саговорником.
„То нисам узео као аргумент, али сам питао Жујеа да ли је то начин на који неко данас треба да се бори за своја права и да ли су то аргументи који су важнији од аргумената међународног права које излаже Србија”, рекао је потпредседник Владе Србије.
Izvor: Politika Online
Link: politika.co.yu
 
"Sprecavanje i odugovlacenje dizanja kompleksa kao sto je Engel Marina ..." ?!? - creme-nadlle

Pogledaj temu " Marina Dorćol", pa ćeš videti zašto se kasni sa radovima.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh