Šta je novo?

Projektovanje stanova - novi trend?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764633#p764633:1d2ts4n4 je napisao(la):
razgradjevinar » 10 Aug 2020 09:28 am[/url]":1d2ts4n4]ne znam na koje konkretno zgrade na ceraku mislis ali ono sto je meni ostalo u secanju, iz vremena dok mi je to bilo bitno, pregradni zidovi prakticno ne postoje, zvucna izolacija je NULA. cerak je divno naselje ali izvedba stanova nikako ne moze da bude uzor

To je druga tema sad, tamo gde su ugradni plakari projektovani izmedju soba, oni su pregradni zidovi, zvucna izolacija prakticno u to vreme nigde nije ni koriscena, pa tako ja zivim u kuci iz istog vremena gde su zidovi zidani ali ciglom na kant sa supljim vratima, akustika kuce je neormalna, da sapuces sve se cuje. U danasnje vreme je to jako lako ispravljivo, 2cm azmafona i gips/iverica ploca i problem resen.
 
Skoro sam bacio pogled na projekat domaceg arhitekte sa 28-isnjim iskustvom u projektovanju, kako on ponosno kaze. Klasicna zgrada PO+P+2+PK, stan 67m2, od toga 11m2 izgubljeno u hodnicima, sa 3 spavace sobe od 7.77m2, 7.56m2 i 7.38m2, sa odvojenim kupatilom i toaletom, i dnevnim boravkom sa kuhinjom i rucavanjem od 23m2. Evo uspeh da nadjem i fotku. :kafa:
 

Prilozi

  • budzenje.jpg
    budzenje.jpg
    215,6 KB · Pregleda: 10.223
Ne smeta mi toliko hodnik (ipak moraš nekako da dođeš do spavaćih soba, a ne vidim kako možeš da dođeš do njih bez hodnika), koliko mi smeta što se ulaz u stan nalazi na sred stana pa se tako pljavština od spolja raznosi po celom stanu.
 
a gde ces ormane da stavis na tom crtezu? sem onog malog cipelarnika u hodniku... Ulaz je ok, svakako se izuvas tu.

Evo i ja da podelim moja iskustva, kao neko ko gleda konfor na ustrb broja prostorija i ko je ziveo i u kuci i u stanu.

- Dnevni boravak. U principu je ok. Ne svidjaju mi se stanovi gde se ulazi direktno u dnevni boravak ili kuhinju. Skroz neprakticno i nehigijenski. Svojevremeno sam imao raspravu sa zenom da ko ne zeli da mi se izuva u stanu, a kupio sam papuce za 10 gostiju, taj ne mora ni da mi dolazi. Drugo, cesto je trpezarija spojena sa kuhinjom i trpezarijom. Da, daje na osecaju veceg prostora i otvorenosti ali po meni takodje neprakticno. Prvo sto ako ti neko dodje, a ti jedes ili spremas hranu pa em vidi i sta jedes i kako jedes i mirise sve sto jedes, drugo cesto kuhinje (pa i moja) nema prirodnu ventilaciju pa sve sto spremas oseca se duze vremena u dnevnoj sobi. Zbog toga sam cak i kupio jaci aspirtator koji ima odvod, 700cm3 kada ga ukljucim ako su nedaj boze zatvoreni prozori u dnevnoj sobi povlaci sve iz kupatila i wc-a sto dodatno smrdi tako da je leti ok, ali zimi totalno neprakticno. I da, ne kuva se kao pre, ali BILO STA da se sprema oseca se minimum jos sat vremena u prostoriji, a jaca jela sigurno i ceo dan i za to vreme namestaj upija mirise.

- Hodnici. Vecina ih smatra izgubljenim prostorom pa i moj rodjeni brat. Meni su obavezni, pogotovo ako se lepo isprojektuju pa postoje ugradna mesta za ormane, cipelarnike, civiluke i ostalo kako bi se nepotrebno izbacilo iz dnevnih soba, a nesto i iz spavacih. Takodje sluzi i da se odvoji spavaci deo od dnevnog. Nezamislivo je da mi dnevna soba gleda u vrata spavace sobe. Privatnost 0. Ok ako nemas dece, ili su deca mala, posle...

- Spavace sobe. Takodje u novogradnjama su vecinom na vozic, spojene jedna sa drugom, trecom, izolacije izmedju vecinom nema pa je opet privatnost upitna. Takodje i ovde se spominje da je velicina 7-8m2 taman. Meni nije, pogotovo ako je sirina 265 kao kod mene pa kad ubacis krevet 205 i to sam birao da bude 205 svi ostali su duzi, realno zauzme 210 + tv na zid ti jedva da imas 30-40cm da prodjes sto je jako neprakticno. Ja licno volim da imam prostora i konfora, da ne moras da gledam na koju cu stranu da se okrenem da ne udarim u nesto.

- Kupatilo. Po meni obavezna su dva mokra cvora. Dva kupatila pozeljna ali po meni ne toliko kao toalet i kupatilo npr. Takodje su kupatila u pojedinim noovgradnjama previse mala, pa i kod mene. Nemam ostavu ni vesernicu u stanu pa sve mora u kupatilu. OK, kupio sam slim kombinovanu ves masinu i susaru, nemam problem sa kolicinom vesa koji moze da opere i osusi. Tus kabina je poveca sto je ok ali zato prostora oko umivaonika nista. Sad neko moze da kaze kao i za spavace sobe da se spava u kupatilu se kupa, pa ako je tako onda ugraditi u svaku sobu tus kabinu i problem resen, imas 5 kupatila. Volim prostor i konfor. Kada udjem u kupatilo volim da imam gde da ostavim ves, gde ves masinu, wc, umivaonik na pristojnoj udaljenosti, susac peskira... Kod mene je sve to zbijeno i ne svidja mi se.

Po meni, konforan trosoban stan ne moze bez bar 80m2. A nekome ne smeta ni trosoban od 55m2.
 
@mariks
Uglavnom se slažem s tobom samo, nije mi jasno šta podrazumeva trosoban stan? Koliko ja znam, po svetskim standardima dnevna soba se ne računa u sobu što je i logično. Mislim da je i kod nas taj slučaj ali nisam sigurna. To je zapravo dnevni boravak koji, kada je makar jednim otvorom spojen sa kuhinjom, ima funkciju komunikacije. Npr. ako imam goste i pripremam nešto što mora da se posluži toplo, ne mogu ih ostaviti same, a ako je spojeno, možemo razgovarati a oni se neće osećati usamljenima :D

@astrodule
Čini mi se da si ti napisao da gosti moraju da se izuvaju. Zamisli, dođem u goste na posebnu svečanost, obučem svečanu toaletu i salonke. Na šta bi ličila kada bih se izula a cipele su jednako važne za opšti utisak? Isto je i sa muškarcem u odelu i čarapama. lol Kod mene se ne izuva jer gosti koriste samo dnevni boravak i toalet predviđen za goste.

Da se ne bi unosila prljavština iz spolja, prskalicom redovno kvasim otirač vodom u koju sam ubacila varikinu ili domestos kao dezifekciju, a lakše mi je gostima reći da dobro obrišu đonove cipela nego da se izuvaju. Druga je stvar kada ti dolaze bliski prijatelji, rodbina i na ceo dan npr. Čak mi se dopada dnevni boravak sa pločicama ili mermernim podom koji se jednostavno pere crevom i odlazi u slivnik kroz velika vrata koja vode na isto tako veliku terasu.

Mirisi iz kuhinje nikako ne bi trebali smetati, naprotiv. Kakva je to kuća u kojoj ne miriše iz kuhinje slasno jelo i miris vanile. Petominutna promaja sve rešava. Poznato je da velika većina muškaraca pada na mirise iz kuhinje više nego na miris toaletne vode.

Spavaća soba može biti minimalna ako u stanu odvojimo prostor za tzv. garderober (ispravno garderobu) gde se odlaže veš, odevni predmeti, posetljina i dr., osim kaputa koji mogu u plakar ugrađen u predsoblje.

Bez špajza/ostave život ne mogu ni zamisliti, to je lepo objasnio Дошљак.

Nefunkcionalan stan sa dobrom pozicijom lako je preurediti, a sa lošom ni najbolje rešenje nema smisla.

Što se mene tiče, potrebna mi je ogromna dnevna soba/atelje sa velikom radnom površinom, od manje kuhinje odvojena stolom, spavaća soba, garderoba, špajz, plakari u predsoblju...
 
@Ksenija - odličan tekst. Apsolutno sa svim se slažem, ponajviše sa mirisima iz kuhinje.
 
@astrodule
Čini mi se da si ti napisao da gosti moraju da se izuvaju. Zamisli, dođem u goste na posebnu svečanost, obučem svečanu toaletu i salonke. Na šta bi ličila kada bih se izula a cipele su jednako važne za opšti utisak? Isto je i sa muškarcem u odelu i čarapama. lol Kod mene se ne izuva jer gosti koriste samo dnevni boravak i toalet predviđen za goste.

Naravno da izuvanje ne važi za žurke i veća okupljanja posle kojih se čisti cela kuća.

Što se tiče mirisa iz kuhinje, očigledno nikada niste pržili norvešku mariniranu ribu. Miris nam je ušao u sve sobe. I pored luftiranja gosti su nas danima pitali kakav je to smrad.
Inače, mi nemamo vrata u kuhinji, i imamo šank ka dnevnoj sobi. Olakšavajuća okolnost je ta što smo šporet stavili uz prozor, ali i pored aspiratora posle nekog prženja miris ulja se proširi u ostale prostorije ako ih nismo zatvorili.
 
meni je bas bez veze traziti od nekoga da se izuje, msm istom logikom zasto mu ne traziti da se skine posto ko zna gde je sedeo i o sta se se sve ocesao. a ja kad odem u goste naravno da necu da gacam u blatnjavim cizmama po necijoj dnevnoj sobi ali mi i ne pada na pamet da navlacim tudje popke umesto recimo svojih sandala.
 
Kad smo kod higijene, nije bas higijenski nuditi gostima nosene papuce i popke :D a ne verujem da se neko zanima pranjem gostinskih papuca posle svakog nosenja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=767051#p767051:bul0fzwd je napisao(la):
razgradjevinar » 18 Aug 2020 02:42 pm[/url]":bul0fzwd]meni je bas bez veze traziti od nekoga da se izuje, msm istom logikom zasto mu ne traziti da se skine posto ko zna gde je sedeo i o sta se se sve ocesao. a ja kad odem u goste naravno da necu da gacam u blatnjavim cizmama po necijoj dnevnoj sobi ali mi i ne pada na pamet da navlacim tudje popke umesto recimo svojih sandala.

Да, живео сам у Америци и да ти се повраћа кад гости дођу као сређени и крену да се изувају и шетају ти по стану у чарапама. Још једно о њихових “phony respectability” обичаја. Као хигијенски је ОК шетати около и расејавати бактерије са својих чарапа и ногу. Ни једном се нисам изуо и отворено сам коментарисао taj простачки новообичај. Код нас, барем у граду то се никада није радило ни очекивало од гостију. Напротив изазвало би чуђење и згражавање. Сем ако се ушло из неког кијамета и прљавштине. А тако се не долази у госте. А у својој кући нормално је изути се по уласку. Али се не седи у чарапама са гостима.
 
@ksenija

ne znam kakva jela spremate pa Vam se sve slasno oseca iz kuhinje. Očigledno se oslanjate na kolače i polupripremljenu hranu iz prodavnice i konzerve. Slazem se da je logicno da se trosoban stan racuna po spavacim sobama ali to kod nas nije tako vec se racuna i dnevni boravak.

A to sto neko ne zeli da se izuva jer mu desmr noge to nije problem izuvanja vec licne higijene. Badava i lepo odelo i svecana haljina ako se noge osecaju kod komsije :) Inace da, ja perem kucne papuce, ne zelim bas ni da izigravam baba seru tj da stojim ispred vrata i opominjem sve da dobro obrisu noge o moj domestos natopljen otirac, a ako neko ne zeli jednostavno da se izuje ok, samo ne mora da setka i gazi po tepihu da bih mogao to mesto posle da dezinfikujem. A tom logikom ni kod svoje kuce ne treba da se izuva, cak sta vise moze i noge da podigne na garnituru, obuven :) A ne daj boze da ti je rodjendan, slava ili tako neka proslava po nekom losem vremenu, pa tad se ne dolazi u goste i neprimereno je ako slavljenik ne pomeri datum :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766952#p766952:3gjteqdu je napisao(la):
GOJE » Uto Avg 18, 2020 9:06 am[/url]":3gjteqdu]@Ksenija - odličan tekst. Apsolutno sa svim se slažem, ponajviše sa mirisima iz kuhinje.
Moj čovek
4027700691.gif

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766956#p766956:3gjteqdu je napisao(la):
astrodule » Uto Avg 18, 2020 9:42 am[/url]":3gjteqdu]Naravno da izuvanje ne važi za žurke i veća okupljanja posle kojih se čisti cela kuća.

Što se tiče mirisa iz kuhinje, očigledno nikada niste pržili norvešku mariniranu ribu. Miris nam je ušao u sve sobe. I pored luftiranja gosti su nas danima pitali kakav je to smrad.

Dule, ne odnosi se samo na žurke i veća okupljanja, dovoljno je da gosti budu par. Žurke su prošlost, makar za mene a i kada su bile aktuelne svakako da se gosti nisu švrćkali po celom stanu.

Šta je tebi očigledno kada je u pitanju "prženje norveške marinirane ribe"? Možda misliš na haringu koja je kao marinirana već spremna za posluženje kao i još neke vrste riba, a što znači NEMA PRŽENJA, samim tim ni neprijatnog mirisa. Jedno je marinirana riba a nešto sasvim drugo jeste marinada kojom se riba preliva nakon što je pečena na bilo koji način. Ono što je osnovno, jelo nikada ne smrdi osim što može imati intenzivniji miris što je slučaj i sa povrćem (kelj, karfiol, brokoli itd. itd.).

Ovo mi nije jasno:
Inače, mi nemamo vrata u kuhinji, i imamo šank ka dnevnoj sobi. Olakšavajuća okolnost je ta što smo šporet stavili uz prozor, ali i pored aspiratora posle nekog prženja miris ulja se proširi u ostale prostorije ako ih nismo zatvorili.
Dopada mi se šporet ispod prozora ali mi nije jasno, gde je u tom slučaju aspirator? I naravno da ćeš zatvoriti spavaće sobe u takvm prilikama.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=767051#p767051:3gjteqdu je napisao(la):
razgradjevinar » Uto Avg 18, 2020 3:42 pm[/url]":3gjteqdu]meni je bas bez veze traziti od nekoga da se izuje, msm istom logikom zasto mu ne traziti da se skine posto ko zna gde je sedeo i o sta se se sve ocesao. a ja kad odem u goste naravno da necu da gacam u blatnjavim cizmama po necijoj dnevnoj sobi ali mi i ne pada na pamet da navlacim tudje popke umesto recimo svojih sandala.
Ali popke :lol: :lol: :lol: Zamišljam mog kuma operskog pevača na slavi u odelu i popkama :laugh: :laugh: :laugh:
Inače, sasvim se slažem s tvojim stavom.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=769337#p769337:3gjteqdu je napisao(la):
mariks » Sre Avg 26, 2020 1:55 pm[/url]":3gjteqdu]@ksenija

ne znam kakva jela spremate pa Vam se sve slasno oseca iz kuhinje. Očigledno se oslanjate na kolače i polupripremljenu hranu iz prodavnice i konzerve. Slazem se da je logicno da se trosoban stan racuna po spavacim sobama ali to kod nas nije tako vec se racuna i dnevni boravak.

A to sto neko ne zeli da se izuva jer mu desmr noge to nije problem izuvanja vec licne higijene. Badava i lepo odelo i svecana haljina ako se noge osecaju kod komsije :) Inace da, ja perem kucne papuce, ne zelim bas ni da izigravam baba seru tj da stojim ispred vrata i opominjem sve da dobro obrisu noge o moj domestos natopljen otirac, a ako neko ne zeli jednostavno da se izuje ok, samo ne mora da setka i gazi po tepihu da bih mogao to mesto posle da dezinfikujem. A tom logikom ni kod svoje kuce ne treba da se izuva, cak sta vise moze i noge da podigne na garnituru, obuven :) A ne daj boze da ti je rodjendan, slava ili tako neka proslava po nekom losem vremenu, pa tad se ne dolazi u goste i neprimereno je ako slavljenik ne pomeri datum :)

@mariks
Savremena sam žena ali u mnogim stvarima konzervativna tako da otpada sve što je polupripremljeno, na pomen konzervi se ježim, a tek na kolače koje ne konzumiram iz jednostavnog razloga što ne vidim korist od istih osim kada su u pitanju poslastice koje mogu zameniti npr. užinu (štrudle, slatke pite, krofne, knedle sa ovim-onim, vanilice, jabuke u šlafroku, lenje pite, palačinke, krempite, domaći puding...)

Pominješ ličnu higijenu. Ne misliš valjda da smo na tom stepenu da nam noge mogu smrdeti nakon izuvanja? Ima i toga ali to već nije stvar lične higijene već zdravstveih problema zbog lošeg odabira sastava čarapa i cipela.

Otirač nije dekorativni predmet.
 
nema tu loseg odabira obuce i carapa, zna se kada najvise noge smrde :) kazem svako u svojoj kuci moze obuven i da spava, kod mene nece. Ove dezobarijere u ovo vreme ispred svakog lokala su da se operu carape? To neizuvanje su izmislili "gradjani" da pokazu seljacima kako su oni cisti "sa asffalta". E pa trava je daleko cistija od tog betona i asfalta gde svako pljuje, vrsi nuzde, baca smece.. jedno leglo virusa i bakterija koje bas i ne moram da gajim po kuci ni da raznosim. Ko voli nek izvoli. Otirac mozda nije modni detalj ali ja nesto ne vidim ljude da ga aktivno koriste, posebno pomenute dezobarijere koje vecina preskace, a otirac ako zakaci jedna noga super. Svako ima neki svoj sistem, a moj je sto manje spoljnih zaraza ;)

Inace svaka Vam cast ako sve resite aspiratorom i petominutnim provetravanjem. Ja i pored jakog aspiratora i otvorene terase nekada ne mogu pola dana da izbacim mirise, a ponekada i dva dana. Posebno zimi nije bas prakticno da se pola dana provetrava. Tako da izbegavam da przim ribu i razna jela sa jakim mirisima. Ako idemo logikom sto da neko sedi sam dok ja bacim pogled da li je jelo gotovo onda je logika i sto da wc-i budu zatvoreni da se gosti osecaju sami, dovoljan je jedan zidic od metar kako bi sve bilo otvoreno i mogli da komuniciramo dok vrsimo nuzdu :)
 
Vrh