Šta je novo?

Projekat Glavne pošte arhitekte M. Korunovića

Perkan

Advanced
Učlanjen(a)
12.05.2017.
Poruke
2.075
Pohvaljen
4.109
Možda mali off, ali šta mislite gde bi u gradu mogla da "legne" ova lepotica?
Sokolski dom, nikad izgrađen, projekat istog autora...

Da li bi ovo danas bio kič ili šund, ako bi se projekat ispoštovao što se tiče fasade, a iznutra prilagodio modernim potrebama?
 

Prilozi

  • Unrealized_project_by_architect_Momir_Korunović2.jpg
    Unrealized_project_by_architect_Momir_Korunović2.jpg
    373,2 KB · Pregleda: 2.723
Isto pomislih... ali ne verujem da ima mesta...

Da je Dušan poživeo 20 godina duže, i da mu sin nije bio Nejaki, Dušanov praunuk bi imao ovakvu palatu u Prizrenu.
Prelepa je!
 
Ovakav objekat gotovo da zahteva centralnu poziciju na trgu ili sličnu konfiguracija prostora a ne kao objekat u nizu ili uz ulicu gde ne bi mogao dobro da se sagleda u celosti. Svojom simetrijom nije idealan za ćošak tj raskrsnicu dveju ulica.

Možda da prebacimo diskusiju u neku drugu temu ;)
 
Пребаци је у радионицу да је радимо :bubanj:
 
Evo ljudi, nađoh joj mesto.
Karađorđeva, umesto ovih baraka! :)
Budmpešta u sred Beograda!
Zamislite pogled sa Save! :)

EDIT: Šmrc, sad sam shvatio da bi bila previše dominantna za okolinu u Karađorđevoj i ne bi se uklopila.
Posebno što po dubini verovatno ne bi bilo ni dovoljno prostora.
 

Prilozi

  • mesto.jpg
    mesto.jpg
    226 KB · Pregleda: 2.650
Slažem se da treba da se otvori tema za maštanje o ovoj zgradi...
Dopada mi se i ideja Staklenca...
Zavisi koji su bili planirani gabariti... ne bih se protivio ni da se kompletan blok iza staklenca likvidira (šmrc za Balkan, ali bože moj) i da se onda stavi ova zgrada koji bi onda od Narodnog pozorišta delio ukusno urađen park.

Odlična ideja Filipe. Još bolja od Karađorđeve.
 
Igore, ovo je projekat Sokolskog doma, a ne glavne pošte...
Da nije pogrešan naziv teme?
 
Zgrada poste 2 mi je vec nekako na ivici da predje granicu dobrog ukusa, ali se odrzava na toj granici i to je njena car.

Ovde je Korunovic malo preterao sa kokainom rekao bih, ne svidja mi se uopste zgrada i ne zalim sto nikad nije napravljena.
 
Имаћемо то у виду, хвала
 
Tad je još Bajer prodavao heroin kao lek :)

Inače, ovo je stariji projekat, od pre Prvog svetskog rata, i znatno je više u duhu svog vremena od projekta pošte kod stanice.

Ali ideja da je danas gradimo... Au.
 
Pa da, nigde veze. To je gubitnicki projekat za Glavnu postu, zgrada Glavne poste postoji i danas, u originalnom izdanju, na mestu na kome je napravljena.

Graditi nesto sto nikada nije ni postojalo, nesto sto je projektovano da bude na mestu gde danas postoji zgrada... Nije srusena, nije joj unistena fasada...

Nikakvog smisla nema.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=747815#p747815:fc05uqqx je napisao(la):
Kailan » Ned Jun 14, 2020 10:40 am[/url]":fc05uqqx]Имаћемо то у виду, хвала
Ko ste to vi?
 
Je l' to u Beogradu pre Drugog svetskog rata postojao neki fetiš prema poštama, pa smo zato pravili projekte i sazidali dva objekta dostojna Jelisejskih polja?

Mislim, nismo imali palatu pravde, čestit muzej do 1936, sirota Narodna biblioteka nam je bila smeštena u bivšoj fabrici kartona, ali smo zato imali dve palate za poštu.

Uz to je objekat Glavne pošte smešten pored Skupštine, Dvora i najveće crkve u gradu..

Verovatno su oni tada, kao i danas, bili uspešno preduzeće, tu je i štedionica, ali neke stvari mi tu nisu logične.
 
Ne znam odgovor, ali znam nešto zanimljivo: naime, telefon je u predratnom Beogradu bio veoma rasprostranjena 'igračka', više negoli u dosta razvijenijim zemljama. Lokalni pozivi su bili besplatni. Prema novinskim člancima, Beograđani su visili na telefonima kao nenormalni. A to je sve bilo pod Poštom.

Elem, glede originalnog izgleda zgrade Glavne pošte, tu je počinjeno najdrastičnije silovanje autorskog arhitektonskog dela za koje ja znam...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=747830#p747830:2qy36b5g je napisao(la):
Beki » 14 Јун 2020 19:22[/url]":2qy36b5g]
Ko ste to vi?
Самоумишљени поједицан.

Слажем се да је пројекат из 1914. претеран, али овај из 1912. и није. Мени се лично допада, тј. допадо би ми се уз пар мањих корекција - за зграду музеја, рецимо.
 
Анахрона идеја коју не могу да подржим, једно је обновити стара здања порушена од стране бомби нациста и савезника, друго је у 2020. зидати зграду по пројекту старом преко 100 година.
 
Obnovljena zgrada poste na Savskom trgu neka bude jedan veliki muzej, neka u jednom delu bude i muzej arhitekture i neka tu budu predstavljena Korunoviceva dela. Mogla bi neka maketa da se napravi ovog projekta, da se izloze originalni nacrti ako postoje ili replike itd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=747736#p747736:ubv27aqp je napisao(la):
Perkan » 13 Jun 2020 11:43 pm[/url]":ubv27aqp]
Da je Dušan poživeo 20 godina duže, i da mu sin nije bio Nejaki, Dušanov praunuk bi imao ovakvu palatu u Prizrenu.
Prelepa je!

U 14. veku ovakvu palatu, nije imao ni Vizantijski car, ni Rimski papa, a ne da se nalazi u Prizrenu...
 
Можда зграда железнице и други садржаји на Прокопу?

Или негде на Дунаву да се лепо види са реке
 
Vrh