BG: Niču 4 trake, srušiće 85 objekata
Beograd -- Makenzijeva i Žička ulica biće proširene, a ideja koja datira iz 2004. realizovaće se etapno do 2020. Za četri trake i trotoar potrebno je srušiti 85 objekata.
IZVOR: VEČERNJE NOVOSTI PONEDELJAK, 6.06.2016. | 08:25
Radovi na proširenju biće podeljeni u četiri faze. Ove godine je planirana izrada projekta za prvu deonicu od Slavije do Katanićeve, duga 355 metara. Planirano je proširenje kolovoza na 12 metara. Za prvu fazu biće potrebo 600.000 evra. Druga faza biće sređivanje ulice od Katanićeve do Maksima Gorkog, treća do Bojanske, a u četvrtoj fazi sređuje se Žička do Grčića Milenka. Na tom potezu biće i najviše srušenih kuća.
Da bi se napravila moderna saobraćajnica od Slavije do Ulice Grčića Milenka, s četiri kolovozne trake i trotoarom, potrebno je da se sruši čak 85 objekata, pišu Večernje novosti.Uglavnom, je reč o prizemnim kućama, u kojima su sada zanatske i trgovačke radnje. Decenijama su na ovom delu Čubure obućar, sajdžija, hemijsko čišćenje, bižuterijska i voskarska radnja, muški frizer, knjižara, pekara, poslastičarnica i AMSS. Ideja da se izmeni ovaj šarmantni kraj podelila je vlasnike objekata. Neki od njih se nadaju da će se "opariti" zbog visine cena eksproprijacije. S druge strane, pojedini misle da neće dobiti odgovarajuću nadoknadu. Treći su zabrinuti zbog svog biznisa. Imaju razrađene radnje, a opravdano strahuju da promene lokaciju. Ostalo je još nerešenih imovinsko-pravnih odnosa, pa su podneta 83 zahteva za eksproprijaciju, na parcelama na kojima se nalazi 85 objekata. “Nama ništa ne znači ako za lokal od 25 kvadrata dobijemo 40.000 evra. Bolje je da nam se da neka adekvatna radnja, na sličnoj lokaciji”, priča Zoran Gligorovski, vlasnik jedne radnje. - Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju zna naše probleme. Gligorovski razume javni interes, ali on u ovom slučaju samo razmišlja kako da obezbedi egzistenciju porodici. Kaže da je njegov otac u ovom lokalu imao zlataru od 1957. godine. “Problem predstavlja i što iza ovih lokala ima stambenih objekata koji nisu predviđeni za rušenje. Podeljene su parcele. Šta će biti sa tim?”, pita se ovaj zanatlija. Na muci je Vera Pavković. Njen suprug Krstivoje je pre 40 godina otvorio obućarsku radnju. Sada ona i kćerka Gordana popravljaju Vračarcima cipele. Lokal je opštinski. Lokalne vlasti, iako znaju za radove, nisu im ponudile alternativni smeštaj za radnju. “Penzija mi je 13.000 dinara. Nema kao nekada posla, ali ima da se preživi. Od ove radnje se izdržavamo kćerka, mali unuk i ja”, priča Vera, pokazujući stare, ali kvalitetne obućarske mašine. Za razliku od njih, Vladimir Milovanović se raduje što će početi radovi. “Živim ovde 38 godina, u kući iza lokala”, priča Vladimir. “Ako budu rušili, nadam se da će ponuditi stanove ili novac, kojim ćemo uspeti da se adekvatno zbrinemo”, dodaje on. I dok bageri ne zakucaju na vrata sledeće godine, biće posla za birokrate, da razmrse imovinsko-pravne odnose. Jer neke od ovih zgrada obuhvaćene su restitucijom. Osim proširenja kolovoza, rekonstruisaće se vodovodne i kanalizacione cevi, električne i telekomunikacione instalacije, osvetljenje i trolejbuska mreža.
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... id=1140226