Šta je novo?

Primer Skoplja

За Скопље би најбоље било да се тај гипс поруши, а већина споменика пребаци у неки парк као у бившим совјетским земљама...
Za Skoplje bi bilo najbolje da se odrzi javna rasprava o tome sta uraditi sa tim centrom koji bruka zdrav razum. Sa novcima koji su bacili za projekat 2014 mogli su da naprave Skoplje kakavo je bilo pre zemljotresa, ako im je bas bilo stalo da imaju staru evropsku arhitekturu, ali kvalitetno da se uradi i da ipak bude autenticnpo a ne neka gastarbajterska "barokovina", i jos bi im ostalo novaca da uloze u ostale delove grada.
 
Ko shvata tesko njemu, ali kada padne noc i svetla zasjaje, onda je svima lepo. Kao u bozicnom selu, samo sto je bozic svaki dan.
 
sada je kasno, pare su potreošeni, spomenike mogu da premeste, ali zgrade ne. ostaće im bruka decenijama, mada oni to ne shvaćaju kao bruka, poebno mladi naraštaji
Fasade većine zgrada će se same urušiti. To ne može da se vidi na slikama koliko je kriminalno. Većina plastike je u stiropor ili gips. Pogotovu se to odnosi na stare socijalističke zgrade koje su preradjene u neki fake barok.

Skopje-2014-24.jpg
 
Vec se primecuje kvalitet na zgradama. Kos nas je najveci problem odrzavanje istih, bio pre mesec dana i do Skoplja i stanje zgrada i okoline je sve tuznije.
Mogu da zamislim na sta ce liciti za 10ak godina.
Kao i oni brodovi/restorani, jos samo jedan mozda funkcionise - ali njih mogu lako da demontiraju i prebace negde (i trebaju to sto pre uraditi, a ne ostaviti onako da ruze reku/kej)
 
Poslednji put u Skoplju sam bio pre 8 godina, pričali su mi lokalci da su ti brodovi od betona i da ne mogu lako da se prebace. Bile su i neke palme u Vardaru, šta je sa njima, jel su još uvek tamo?
 
Prošle godine dva nisu bila u finkciji, i bili su zatrpani smećem…Od betona su i stoje na stubovima te će ih teško biti srušiti. Jedan još uvek radi i u njemu je restoran i hotel.
 
Od betona su i stoje na stubovima te će ih teško biti srušiti.
e jbg ga, bas sam mislio da je u pitanju neka montazna konstrukcija...
Onda najbolje bi bilo nekako iskoristiti iste, ovako kakvi su sada (bar ona dva) - strasno za sam centar grada.
 
Ваљда се причало да ће да сруше те лажне галије.
 
Evo skopskih “ladja” od pre 2 dana. Ako krenemo nizvodno: prvi zatvoren i napusten, drugi u funkciji kao hotel - restoran Senigalia, a poslednji totalno ruiniran. Provao sam da zumiram i rekao bih da je brod gradjen od nekog metala/lima, tj. da nije beton u pitanju. Podovi su drveni, jedino stoje na betonskim stubicima.
Sto se tice betonskih saksija u Vardaru: ljubav, vera i nada - tu su jos uvek, ali je stanje zalosno.
0636C0E2-4ADF-4A1D-B1C2-84412429BC86.jpeg
2B71FFE9-4BF2-4756-91B7-D7454C1AB4C0.jpeg
759DFA38-78E6-4149-BA23-0331B2A3DEB1.jpeg
0DCA8CCD-39DA-40DF-958A-53BED057F8FF.jpeg
4A487E74-6C70-4CC3-9136-B278E6DFF711.jpeg
 
Ljudi daj ugasite ovu temu ovo je glupo i suvisno vise komentarisati.
 
Da, bukvalno niko nije stava da treba da se ugledamo na Skoplje.
Tema je kompleksna, jer ubija snove o obnovi starih, izgubljenih gradova kao sto je np. predratni Beograd.
 
С тим што у Скопљу није било обнове старих здања, већ су модернистички објекти изграђени после земљотреса добили јефтин декор у неокласичном стилу. То је као када би ми СИВ или Дом синдиката шминкали са фасадном пластиком да изгледају као да су из 18. века.
 
С тим што у Скопљу није било обнове старих здања, већ су модернистички објекти изграђени после земљотреса добили јефтин декор у неокласичном стилу. То је као када би ми СИВ или Дом синдиката шминкали са фасадном пластиком да изгледају као да су из 18. века.
Jedino jeste u slučaju ponovne izgradnje Oficirskog doma i Narodnog pozorišta na obali Vardara. Međutim, ne sviđa mi se kako su zgrade ispale. Oficirski dom mislim da nije ni završen.
Što se tiče obnove zgrade Pošte, iskreno me raduje. Jedino strepim da neće koristiti dovoljno kvalitetne materijale.
 
Vrh