Šta je novo?

Poplave - Povlačenje vode, Obnova

Sa FB profila, jedne Obrenovcanke, neposrednog ocevica cele ove tragedije.


U DRUSTVU BEZMUDIH

Da mi je neko pricao pre dve nedelje da ce se moja glava baviti politickim temama i analizom drustva, slatko bih se nasmejala. Pre svega, jer sam se sama potrudila da budem informisana manje od Kostunice. Od 2008, pa na ovamo ne citam novine i ne pratim sta se desava, a moj najveci doprinos televiziji je gledanje crtaca “Pingvini sa Madagaskara”. Mislim, da sam vam dovoljno rekla. Bila sam ubedjena da mi politika i stanje u drustvu vise nikad nece pasti na pamet.
Kao i uvek zivot me je demantovao. Sva moja ubedjenja i predubedjenja padose u vodu. I metaforicki i bukvalno.
Prvo zelim da kazem da nisam nikakva heroina, niti majka hrabrost. Neki me tako nazivaju, ali bilo bi sramota da to prihvatim. Pravi heroj je, na primer, moj komsija Misa i svi slicni njemu koji su pomodreli od hladne vode dok su spasavali ljude. Ja…Ja sam samo obicna zena. Gradjanka ove drzave koja se zdusno trudi poslednjih 6 godina da ne zna i koja ne zeli da zna sta se desava na politickoj sceni u Srbiji. A, sad sam u situaciji da moram da nadoknadim gradivo. Sreca je sto po tom pitanju opusteno mogu da budem kampanjac, jer se za tih 6 godina, nista i niko nije promenio. Da se ne lazemo, nije se promenilo u zadnjih 20. Sve je isto samo njega nema. Vrte se ista imena i isti kultovi licnosti.
Drugo sto zelim da vam kazem je da razumem zasto me nazivate heroinom, hrabrom zenom, zasto zelite da mi stisnete ruku, da me zagrlte, a mnogi od vas koji mi salju privatne poruke u meni vide tracak sanse da se nesto promeni. Razumem. SRBIJI OCAJNICKI TREBAJU HEROJI. Ponovo. Oduvek. Kada je bio deficit heroja, mucna Srbija ga je izmislila. Tako je Marko od Prilepa turski vazal, postao Marko Kraljevic srpski heroj . Ni Marvel ga ne bi bolje osmislio. Mislim, sta reci, kad covek iscedi kap vode iz drveta koje se susilo 100 godina.
Ali, Srbija je godinama sakacena i za to nije kriva vodena zmija, a ni Bog, vec ljudski faktor. Godinama se na dnevnoj bazi vrsi hirurski zahvat sterilizacije slobodne misli, slobode govora i izrazavanja. Nista novo to svi znamo. I posle ovih privodjenja koja su se dogodila poslednjih dana, a povodom dizanja panike, poslali su nam jasan signal, kako nikako ne smemo da se ponasamo.Treba da cutimo i trpimo I da se plasimo. Neki od nas ce da aplaudiraju. Aplauz ce svakako biti zabelezen nekom od televizijskih kamera. Stara skola. Mi stariji, koji smo vec prosli cuveno doba Slobodana Milosevica, smo tu skolu diplomirali.
I tako ces ti majko Srbijo nastaviti da budes zemlja bezmudih apaticnih gradjana. Zemlja ushtrojenog duha.
I sada su sve oci uprte u nekolicinu nas koji smo imali muda da jasno i glasno skrenemo paznju na istinu, kad niko nije smeo. Tracak nade.
Ali, Srbijo, ne mogu ja za tebe da iscedim tu kap vode. Nemam tu snagu. Ja sam samo obicna zena I majka. Obican gradjanin. Pisac.
Vec Srbijo, ako imas noge, ustani. Nemoj da klecis. A, pokazala si vec koju snagu imas. Kakvu dobru energiju.
Sinoc sam mojoj sugradjanki napisala u privatnoj poruci:”Svaka cast! Osvetlala si nam obraz.”
Ono sto mi je ona odgovorila me je zabolelo. I treba da zaboli sve nas. Napisala je:
“Pomozite onda svi, da na kraju moj ne bi ispao crn.”
Srbijo, nemoj da ti ja govorim sta ti je ciniti.
 
2161- хуманитарни број за помоћ угроженом становништву од поплава у Републици Српској
 
IZ hotela Slavija u Krnjacu
10303734_10152048539636567_4500340302346876714_n.jpg

10364173_10152048528396567_2992128707446282490_n.jpg

1904086_10152048528936567_8418111160677856751_n.jpg

10177315_10152048545121567_5198577895479347477_n.jpg

10336603_10152048538781567_6764497583227469432_n.jpg

1966947_10152048544636567_7857226053180027878_n.jpg

10418147_10152048528951567_1894839985088802439_n.jpg

10378159_10152048538386567_2956787405016514743_n.jpg



Izraelska organizacija "IsraAid" juče je u Krupnju pomagala ugroženom stanovništvu.
IsraAID relief team in the Balkans Helping Flood Victims

An IsraAID team is currently in Serbia, Bosnia and Herzegovina (BiH) providing much needed items to help families affected by recent floods helping them get back on their feet. Today thanks to the support of AJC we distributed mattresses and beds and for the first time families were able to return home from the temporary shelters.

Continuous, heavy rainfall, starting on May 13, 2014, resulted in extensive flooding in Serbia, Bosnia and Herzegovina (BiH) and Croatia. In Serbia, more than 1.6 million people are affected by the floods (22% of the population) and in BiH 1.5 million people are affected (39% of the population).

10339756_10152505274654136_6794870244025004161_n.jpg

10364015_10152505274874136_3041246035583694406_n.jpg

10361449_10152505275024136_5676428597733478463_n.jpg

10377446_10152505275409136_1526620259486835812_n.jpg

10376858_10152505276024136_8078818873008731471_n.jpg

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 135&type=1

Ovako je bilo u Ambasadi Republike Srbije u Tel Avivu.



10341727_1493813500832748_2525745025468807451_n.jpg

https://www.facebook.com/airserbia?fref=photo
 
Vučić: Marko Blagojević da kontroliše novac za obnovu, nađeno 780 od 809 nestalih
Agencije | 28. maj 2014. 21:51 > 22:37 | Komentara: 3

Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras da bi želeo da novcem za obnovu zemlje upravlja neko iz nevladinog sektora. Normalizacija života u Obrenovcu sa sedam, osam dana
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dr ... 9-nestalih
 
BRUKA Direktor "Beograd voda" prvi pobegao iz Obrenovca, i to helikopterom

Lana Gedošević | 28. 05. 2014. - 22:45h | Foto: M. Mitrović | Komentara: 0
Direktora JVP “Beogradvode” Miloš Milovanović među prvima je evakuisan iz poplavljenog Obrenovca i to helikopterom.

475273_milos-milovanovic-01rasfoto-mitar-mitrovic_ff.jpg



http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/46...a-prvi-pobegao-iz-Obrenovca-i-to-helikopterom

Opet nas diretktor Beograd voda, koji omogucava bahanalije na Savskom nasipu, i ko zna sta sve jos o cemu mi pojma nemamo.
 
Kocić tvrdi:Hidrometerološki zavod je na vreme upozorio nadležne o dolasku ciklona
Tanjug | 29. maj 2014. 10:47 | Komentara: 0
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dr ... ku-ciklona

Izdavali smo hidrološke i meteorološke biltene svakodnevno, najave i upozorenja mejlovima i SMS porukama dobili su Direkcija za vode kao nadležna organizacija, naglašava direktor RHMZ

BEOGRAD- Republički hidrometeorološki zavod na vreme je upozorio nadležne o dolasku ciklona koji nosi obilne padavine, tvrdi direktor RHMZ Vladan Kocić i dodaje da je bila blagovremena i reakcija državnih organa u ovoj situaciji.

"Mi smo izdavali hidrološke i meteorološke biltene svakodnevno, najave i upozorenja mejlovima i SMS porukama dobili su Direkcija za vode kao nadležna organizacija u oblasti vodoprivrede i Sektor za vanredne situacije MUP-a, koji je nadležan za uzbunjivanje i spašavanje u ovim situacijama", naglašava direktor RHMZ.
On dodaje i da je priroda ovih nepogoda bila takva da je bilo teško sprečiti posledice.

Prva najava da se mogu očekivati obilnije padavine data je 9. maja na meteoalarmu koji se svakog dana objavljuje na sajtu RHMZ, kaže direktor te kuće, i dodaje da je već 10. maja dato narađasto, a 12. maja crveno upozorenje.

"Osim meteoalarma išli su mejlovima i SMS porukama upozorenja da se 14., 15. i 16. maja za period od 72 sata očekuje između 50 i 120 litara kiše po metru kvadratnom, a nedgde i više. To se obistinilo", rekao je Kocić.

On dodaje da je RHMZ posle nepogode dobo pismo od Dmitra Ivanova, doskorašnjeg šefa Kancelarije za Evropu meteorološke svetske organizacije koji ih je pohvalio za precizno i blagovremeno reagovanje u ovoj situaciji.

Da je država dobro reagovala u ovoj situaciji Kocić potkrepljuje prošlogodišnjim primerom poplava u Nemačkoj, Austriji, Slovačkoj i Mađarskoj gde je mnogo slabiji ciklon izazvao nesagledive posledice i mnogo veću materijalnu štetu.

On nije imao odgovor na pitanje da li je neko zakazao u lancu i da li su se mogle sprečiti katastrofalne posledice u Obrenovcu i Krupnju jer, kako kaže, kao direktor RHMZ i član Republičkog štaba za vanredne situacije ne može da izdvoji nikog ko nije dobro odradio svoj posao.

"Mi smo profesionalci u svom poslu i trudimo se da posao odradimo najbolje moguće. Ponosan sam kako su službe prognoze vremena i službe prognoze vode odradile posao", kaže direktor RHMZ.

Situacija u pojedinim delovima zemlje još je nije stabilizovala tako da, kako kaže Kocić, nema opuštanja.

Kiša i mestimični pljuskovi očekuju se i narednih dana u pojedinim delovima Srbije ali direktor RHMZ ne očekuje padavine koje bi mogle da dovedu naglog porasta vodostaja na velikim rekama i poplave u narednom periodu.

"Ciklon koji je izazvao poplave u Srbiji nezapamćen je na našim prostorima i takve poplave dešavaju se jednom u više od sto godina. Ono što se sada dešava je uobičajeno vreme za ovaj deo godina", kaže Kocić i dodaje da mestimične obilne kiše mogu izazvati porast manjih reka i dovesti do problema lokalnom stanovništvu.

Naš sagovornik pojašnjava da je veoma teško prognozirati pojavu oblačnih sistema koji izazivaju jake padavine jer je vreme od formiranja oblačnog sistema do pojave padavina izuzetno kratak.

"Koristimo prognostičke modele da sa njima prognoziramo jedno šire područje gde se ta pojava može desiti i svako jutro šaljemo saopštenja, a onda na osnovu radarskih slika i praćenja razvoja oblačnosti SMS porukama šaljemo detaljna obaveštanja da se formira oblak, kojom putanjom ide, na kom području se očekuju padavine i u kojoj količini", pojašnjava Kocić.

Iz Sektora za vanredne situacije, kako kažu, stalno stižu molbe da se daju što pre informacije o nevremenu, pošto imaju ograničen broj ljudi, kako bi na vreme mogli da rasporede ljude u ugroženim područjima.
 
SAZNAJEMO Gradonačelnik Obrenovca na saslušanju u policiji
Ž. Jevtić | 29. 05. 2014. - 10:28h izmena vesti 10:43h | Foto: RAS | Komentara: 17
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/469286 ... u-policiji

Istraga o eventualnoj krivičnoj odgovornosti za posledice poplava započeta je saslušanjem predsednika opštine Obrenovac Miroslava Čučkovića. On se u policiji pojavio danas u 9.

Posle njega na red će doći predsednik opštine Krupanj Rade Grujić i bivši gradonačelnik Šapca Miloš Milošević, a biće pozvano još nekoliko osoba u lancu odgovornosti u ta tri grada.

Po nalogu tužilaštva direktor policije Milorad Veljović naložio je da se hitno formiraju radne grupe koje bi trebalo da ispitaju eventualnu krivicu lokalnih samouprava.
U izjavi za “Blic” Čučković potvrđuje da će se odazvati pozivu policije i predati im svu dokumentaciju.

Smederevska Palanka tuži "Srbijavode"
Predsednik opštine Smederevska Palanka Radoslav Milojičić Kena najavio je da će ta opština podneti tužbu protiv „Srbijavoda“ zbog „zapostavljanja objekata za odbranu od poplava na tom području koji su u njihovoj ingerenciji, iako im je ta delatnost plaćena“.
- Imam zvanične papire i kada je reč o mojim formalnim ovlašćenjima i svim stvarima koje sam odradio i kako sam ih odradio. Za sve poteze u skladu sa ovlašćenjima šefa opštinskog štaba imamo spremljene dokaze - najavljuje Čučković.

On dodaje da ima i sve izveštaje koje su hronološki slali Sektoru za vanredne situacije, a koji su poslati i gradskom štabu. Ističe i da su u pojedinim aktivnostima učestvovali i visoki funkcioneri, pa je tako na dan katastrofe sa njima bio i predsednik države Tomislav Nikolić, s kojim je “molio ljude da se evakuišu”. Na pitanje ko je po njemu odgovoran za nesreću u Obrenovcu, Čučković ističe:

- Potrebna je jako temeljna analiza svega što se dogodilo. Tek posle možemo doneti zaključke o odgovornosti.

Bivši gradonačelnik Šapca Miloš Milošević, koji je podneo ostavku na ovu funkciju pošto je smenjen sa mesta šefa kriznog štaba, kaže za “Blic” da je savesno i odgovorno obavljao svoj posao i da istraga o nesreći mora da se sprovede.

- Sam sam zahtevao da se utvrdi odgovornost svakog člana štaba, posebno moja kao glavnog čoveka u štabu. Tražim i rešenje ko je doneo odluku o tome da budem smenjen sa mesta komandanta štaba uz obrazloženje da sam nesavesno obavljao posao. Međutim, tu odluku mi nemamo, kao ni ko je postavio druge ljude, jer ni oni nemaju rešenje - kaže Milošević.

On kaže da treba ispitati učešće “Srbijavoda”, koje je nadležno za odbranu na rekama prvog reda i navodi da je grad poštovao do detalja svaku naredbu „Srbijavoda“. Izjavu predsednika opštine Krupanj Radeta Grujića ovim povodom „Blic“ nije mogao da dobije .

Ćute o direktoru kukavici
Spektakularno spasavanje Miloša Milovanovića, direktora “Beogradvoda”, koji je iz poplavljenog Obrenovca evakuisan helikopterom među prvima, i to sam, dok su drugi sugrađani mogli samo da gledaju njegov let, nadležne u Beogradu juče je ostavilo bez teksta. Niko od gradskih čelnika s kojima smo kontaktirali nije bio spreman da to komentariše niti da odgovori na pitanje da li će on snositi posledice.
 
ČETVRTAK 29.05.2014 | 10:30
Ulazak u Obrenovac normalan
IZVOR: B92
http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=854279

Obrenovac -- Život u Obrenovcu se čini normalniji nego prethodnih dana. Od danas funkcioniše javni prevoz od Beograda do ove opštine i u grad se normalno ulazi.

Kako javlja naš reporter iz Obrenovca, policija je i dalje tu da kontroliše i uputi, a od jutros funkcioniše i javni prevoz. Prema rečima Miloš Milovanovića, gradski autobusi iz Beograda saobraćaju do hotela Obrenovac, gde se zaustavljaju na kružnom toku.

Takođe, na samom ulazu u grad, kod hotela Obrenovac postavljen je kamion sa pijaćom vodom.

Još uvek se radi na raščišćavanju terena i osposobljavanju grada za povratak stanovništva. Prema rečima našeg reportera, mnogo ljudi je prisutno u samom gradu, svi su aktivni i rade na otkljanjanju posledica poplava. Procene su da će život u ovoj opštini biti moguć za nedelju dana.

Timovi za deratizaciju i dezinfekciju su na terenu, prisutni su i pripadnici žandarmerije i policije, a vlasnici lokala nastavljaju sa čišćenjem radnji.

Pošto se radi o velikoj količini smeća, koja prevazilazi kapacitete obrenovačkih službi, opština Obrenovac uputila je zahtev Ministarstvu lokalne samouprave da apeluje na susedne opštine da ustupe svoje kamione kojima se može izneti kabasto smeće.
 
Saslušan Miroslav Čučković: Uradio sam sve!
Tanjug | 29. maj 2014. 11:17 > 18:17 | Komentara: 10
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/hr ... io-sam-sve

Informativni razgovor u beogradskoj policiji sa predsednikom opštine Obrenovac Miroslavom Čučkovićem i dalje je u toku

Predsednik opštine Obrenovac Miroslav Čučković danas je u beogradskoj policiji u svojstvu građanina dao iskaz o svemu što se dešavalo pre, posle i za vreme katastrofalnih poplava koje su zadesile tu opštinu.

Čučković je rekao novinarima da je sam došao nešto pre devet sati u beogradsku policiju i da je do 17.30 sati objašnjavao šta se iz dana u dan, iz sata u sat, iz minuta u minut dešavalo tokom katastrofe.

On je objasnio da je bio pozvan da u svojstvu građanina da iskaz koji je vezan za okolnosti koje su se desile u gradskoj opštini Obrenovac "u danim pre same katastrofe, u danima kada je sama katastrofe nastupila kao i u danima posle toga".

"Sam razgovor je trajao nekoliko sati s obzirom da je iz minuta u minut, iz sekunde u sekundu, iz dana u dan, iz sata u sat analizirana situacija i ono što smo mi kao gradska opština sa svim službama i mogli i uradili u tom trenutku", rekao je predsednik opštine Obrenovac.

Čučković je naglasio da lično smatra da je neophodno "da se pokrene istraga kako bi ovakve stvari bile zauvek iskorenjene u Srbiji i da se nigde i ni u jednoj drugoj opštini ne bi ponovile".

Upitan da li je u policiji govorio o tome ko je odgovaran i od koga nisu došle prave informacije u Obrenovac uoči poplavnog talasa, Čučković je odgovorio: "Apsolutno ne".

"Govorio sam o činjenicnom stanju, kakav je bio sled događaja, a ko god me poznaje zna da nisam takav čovek da svaljujem odgovornost na drugog", rekao je on.

Čučković je istakao da stoji iza svake svoje odluke i da "u onim okolnostima u kojima sam radio i sa onim brojem ljudi s kojima sam raspolagao", da smo uradili sve što je bilo u našoj moći.

"Odgovorno tvrdim da niko ne bi mogao ništa više da uradi nego što smo mi uradili", rekao je predsednik opštine Obrenovac.
 
Dunav - najveće pretnja od poplava za Srbiju u budućnosti :dil:
Tanjug | 29. maj 2014. 16:43 | Komentara: 0
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dr ... buducnosti

Dunav, druga po veličini reka u Evropi, najveća je pretnja od poplava u Srbiji u narednim godinama, upozorava hidroinženjer Rade Milutinović

Dunav, druga po veličini reka u Evropi, najveća je pretnja od poplava u Srbiji u narednim godinama, upozorava hidroinženjer Rade Milutinović, direktor novosadskog Hidrobiroa i autor više patenata, projekata i naučnih radova o Dunavu.

On ističe da su poslednje katastrofalne poplave pokazale da je došlo vreme da se preispitaju postojeće linije i koncepti odbrane od izlivanja reka.

Ne isključujući mogućnost izlivanja Dunava, Milutinović kaže da je zato neophodno biti spreman za takvu situaciju na način kako su to učinile druge države kroz koje ova reka protiče.

Kao primer te povećane opasnosti on je naveo izlivanje Dunava 2002. godine kada je proticaj te reke u Beču iznosio 11.000 kubika vode u sekundi, a 2013. godine u Bratislavi je proticalo 11.400 kubika u sekundi. Najveća količina koje je proticala pored Novog Sada bila je 1965. godine i tada je bila najveća odbrana od poplava.

Kazao je da toliko vode ne može da protekne Novi Sadom te da se poplavni talas mora transformisati uzvodno od tog grada, u ritovima južne Mađarske i Kopačkom ritu.

"To se 2002.godine i 2013.godine desilo. Ako se ta transformacija poplavnog talasa ne izvrši, može se desiti da nam dotiče i znatno više vode od 8.400 kubnih metara. To bi mogla da bude količina koja ne može da protekne pored Novog Sada bez izlivanja i našli bi se u velikom problemu", rekao je Milutinović u intervjuu Tanjugu istakavši da bi Srbija u tom slučaju bila u velikom problemu.

On, naravno, kaže da nije moguće predvideti da li će se zasigurno i kada bi se tako nešto moglo dogoditi, ali da s obzirom na to da, kako kaže, ulazimo u period nepredvidivih promena, nije isključeno.

"Zato na tako nešto moramo biti spremni", upozorava ovaj Novosađanin, koji je patentirao mobilni betonski sistem za odbranu od bujica.

On, naime, ukazuje da, ako bi se ponovila 1965. godina, pošto uzvodno ne bi bilo proboja nasipa kao tada, nivo Dunava u Novom Sadu bi samim tim bio viši za 50 centimetara. Odbrana bi u tom slučaju bila teška i zato se, kaže, treba pripremiti i za takav, po njemu, "najcrnji scenario".

Analizirajući ponašanje Dunava, Milutinović tvrdi da se karakteristike te reke menjaju od 1997. godine i sada su, tvrdi, velike vode sve češće i sve veće.

Navodeći primer stogodišnjeg nivoa Dunava kod Novog Sada, on upozorava da je stvarna stogodišnja voda u Novom Sadu 830, a ne 800 centimetara, te da zato s vremena na vreme treba obavljati neophodne predračune.

Tvrdi da, ako se velike vode ponove u budućnosti, a do tada ne uradi nešto sasvim konkretno, najugroženiji grad od Dunava bi bio Novi Sad.

"Imamo 20 kilometara nasipa uzvodno od Novog Sada, gde počinje novosadska kaseta koja je ograničena s jedne strane nasipom, s druge visokim terenom i sva voda koja bi na bilo koji način ušla u tu kasetu slila bi se u grad. Ona ne bi mogla da se izlije iz te kasete ni u kanal, ni u Dunav bez rušenja tih nasipa", analizira Milutinović istakavši da je upravo to "najcrnji scenario" za taj grad, jer bi voda probila nasip i vodostaj bi bio ravan nivou njegovog zida na keju.

"Voda koja jednom uđe na neki teren ona teži da se horizontira...Ona tada raste i postoji opasnost da probije i te nove nasipe...Problem velikih reka je upravo to - ako dođe do horizontiranja nivoa pitanje je da li imate prostora gde da vratite vodu, ili će vam ona munjevito uleteti u grad kao što je to bilo u Obrenovcu", objašnjava on istakavši da je upravo zato to opomena za budućnost.

Naš problem je, tvrdi Milutinović i to što ništa nismo naučili iz prošlosti i mislimo da se poplave nikada više neće ponoviti.

"Živeti pored Dunava, međutim, znači i da ne smete verovati da se to neće desiti, morate biti spremni...", kaže on i dodaje da su gradovi naša najveća vrednost i da zato uvek moramo biti spremni.

Poplave jesu prirodne pojave, ali njima se mora upravljati.

A s obzirom na to da živimo u dolini Dunava gde su i Novi Beograd, Novi Sad, Pančevo... izgradnja nasipa može biti rešenje za neko vreme.

Međutim, reč je o reci koja je nepredvidiva i koja bi jednom u 100 godina mogla sve te gradove da potopi.

"Da li će se to pretvoriti u katastrofu, to je druga priča. Na nama je da shvatimo da se to može desiti i da katastrofu sprečimo. Poplave ne možemo da sprečimo, ali možemo katastrofe. Možemo ih kontrolisati do neke mere", tvrdi Milutinović.

Zato je, prema njegovom mišljenju, došlo vreme da se preispitaju naše odbrambene linije i koncepti odbrane od poplava, a najpre, smatra, treba osposobiti zapuštene poprečne i sveobuhvatne nasipe.

Od nabujalih reka se ne brani samo ređanjem džakova i podizanjem visine nasipa.

"To je samo jedan vid odbrane i ne bi bilo dobro da se misli da se na tome sve završava. To nije dovoljno. Odbrana od poplava je mnogo teža i složenija, nepredva", rekao je Milutinović.
 
Интервју Горана Јешића за "НИН"

На самом почетку разговора осврће се на изјаву председника Николића да су поплаве опомена, не држави већ грађанима.

- Да оптужиш грађане за то што ниси упозорио, ниси предузео мере за евакуацију, ниси улагао, ниси реструктурирао предузећа, ниси се бавио својим послом, то је безобразно и малициозно! Али, потпуно примерено његовој комуникацији. Када имате лоше управљање системом, бавите се маркетингом, подразумевам ту и Тадићеву владу, када системски не решавате ствари, не уочавате приоритете и не реагујете, бирате партијске полтроне, песнике и керамичаре за важне функције, онда у ванредној ситуацији таква држава вам се окрене као наопачке лоше хеклани џемпер и укаже се све то ругло. Имали сте и код Тадића шарлатане на јавним функцијама, имате их и сад. То је наш највећи пораз. Факат је да Вучић није смео командовати војском. Имате закон о ванредним ситуацијама и не помиње се нигде тамо премијер.

Очекивали сте од премијера да запуши уши, затвори очи, не реагује?

- Очекивао сам од Владе прецизне информације, поруке смирености и оперативне, паметне људе. Имали смо дезинформације из Владе, где Вучић говори панично да долази други талас, а инжењери прате да Сава пада 30 центиметара дневно.

Оптужујете премијера за ширење панике?

- Апсолутно! Очекивао сам, ако већ директно преносе састанак Владе, да то не буде монтипајтоновски ријалити шоу, већ да она пружи поуздане информације. На неке информације функционери Водопривреде морали су да кажу: "Господине премијеру, то што говорите није тачно." Изабрао је полтроне и од њих то није било могуће очекивати. Њихови контролисани медији правили су сензацију. Нисмо могли да прођемо да направимо насип у Рачи. Људи су секли ножем вреће у Сремској Митровици. Нисмо знали зашто нам не дозвољавају, све док на Пинку нисмо видели информацију да смо наводно донели одлуку да их потопимо. Чекали смо у шуми са багерима, куповали сваки минут, а неко не дозвољава да прођете. Тај талас од девет метара, који су најављивали, никада није био, нити ће. То може бити само цунами на мору. Онда схватите да конфузију диже председник Владе, који каже да долази други талас. Имате директора Водопривреде Пузовића, који каже: "Бог је крив."

Имате ли информације о жртвама?

- Од броја несталих, а помиње се број 187, не знамо колики број је преживелих. Није то тешко утврдити. Није исељено 300.000 људи. Десет дана после мора да се зна где су ти људи, јесу ли живи или мртви! Тачка. У Војводини нисмо имали ниједан живот у опасности. И заслуга за спасене животе припада Водопривреди. Последње две године смо упумпали 80 милиона евра у Водопривреду и то је дало резултат. Сем тога, унапред постоје планови за одбрану од поплаве. И само те планове треба отворити и пратити их. На основу плана спроводите инвестиције, чистите каналске мреже... Укупан буџет Водопривреде Војводине ове године је 45 милиона, а био је 2,5 милиона.

Имали сте среће, непогода је била већа у другим деловима Србије?

- Највећа количина воде пала је у Босни, а она је путем Дрине ушла у Саву код Сремске Митровице. Притом, долази и остала количина из притока из Босне у Саву и онда имате историјски водостај. Прошле године имали смо највећи историјски ниво Дунава, а то вама медијима није било битно. Пукле су Немачка, Аустрија, Мађарска, у Војводини се није десило ништа. А бранили смо Дунав што је кудикамо озбиљније. Систем овде постоји, знали смо шта ће се дешавати, према прогнозама Хидрометеоролошког завода, и знали смо шта треба предузети јер све то пише у књизи оперативног плана одбране од поплава направљеног још 1967. Тако је и сада Сремска Митровица одбрањена. У року од пет сати евакуисали смо болницу и становнике. Имали смо скоро два милиона џакова у магацину. Послали смо у Шабац и Београд око 200.000.

Шта се догађало у Шиду?

- Командант сам Кризног штаба, мој шеф је начелник Сектора за ванредне ситуације, односно његов заменик, који су се показали професионално. Као командант ја издајем наређења, по закону, на основу процене инжењера. Када је поплављена Хрватска, наши инжењери су прорачунали која су угрожена места. На том списку био је Шид. Издао сам наредбу о превентивној евакуацији и мерама одбране. Али начелник општине, недорастао свом послу, одбио је да поступи по наредби. Обавестио сам Бабића, заменика начелника Сектора за ванредне ситуације, они министра полиције, који је сутрадан дошао у Шид и поставио на чело општинског кризног штаба генерала полиције. Тада је тек извршена евакуација.

Какво је његово образложење било да не послуша Ваше наређење?

- Псовао је, претио је, побиће руководиоце... Причао је свашта. Нисам имао времена да слушам. Издали смо наредбу о евакуацији и примени стриктних мера одбране, која гласи прво евакуација становништва, па померање стоке, и затим одбрана некретнина. Није било времена за препирке, Хрватска је изгубила пет села, вода је била тамо до кровова кућа, три, четири метра. И било је логично да изведемо превентивну евакуацију жена и деце, а потом стоке, на вишу коту, а да мушкарци раде на насипу. Човек у Сремској Митровици није моја политичка опција, али је у четири, пет ноћу, када смо саопштили да ће бити угрожен део Митровице, прогутао кнедлу и поступио по наређењу.

Покрајински одбор СНС саопштава да док они спасавају угрожене, ДС користи ситуацију за политички обрачун?

- Нисам гледао ТВ данима и не знам шта је прича. Мировић је изашао са причом о смени власти у Војводини у суботу, недељу, када је опасност прошла. А затим је уследила реакција ДС. И то нема никакве везе са Шидом. То о Шиду нико ништа није знао. Ја сам само обавестио свог команданта Марића, а он министра који је дошао сутрадан и склонио овог чудног типа.

Је ли било политичких обрачуна?

- Сем тог инцидента не, а и тај човек није нормалан.

А у Шапцу?

- Не знам шта је разлог. Знам градоначелника Шапца, с обзиром на то да је водопривредно предузеће у Шапцу део нашег система. Од среде до касно у ноћ градоначелник, директор тог предузећа и ја смо били на телефонској вези. Послао сам им у четвртак две највеће пумпе и 30.000 џакова. Ти људи су били спремни. Та паника премијера и одједном позив да сви иду у Шабац, неразумљиви су.

Шта је био проблем у Шапцу?

- Озбиљан проблем је 500 или 700 метара незавршеног насипа. Светска банка финансирала је тај пројекат, али тим пројектом држава није управљала како треба. "Пор" није исплаћен и напустио је градилиште. Уговор са Светском банком Вучић је раскинуо.

Да ли је било могуће избећи катастрофу у Обреновцу?

- На основу хидрометеоролошких прогноза, требало је укључити сирене и евакуисати део Обреновца.

(Извор: НИН; ауторка: Тања Николић Ђаковић)

http://www.ds.org.rs/medija-centar/inte ... zao-paniku
 
Smederevska Palanka tuži "Srbijavode"
Predsednik opštine Smederevska Palanka Radoslav Milojičić Kena najavio je da će ta opština podneti tužbu protiv „Srbijavoda“ zbog „zapostavljanja objekata za odbranu od poplava na tom području koji su u njihovoj ingerenciji, iako im je ta delatnost plaćena“.

http://www.b92.net/video/kaziprst.php?y ... _id=853358
 
EBRD: Šteta od poplava u Srbiji 1,5 do dve milijarde evra
Tanjug | 29. maj 2014. 19:38 | Komentara: 0

Razorne poplave koje su pogodile Srbiju i Bosnu i Hercegovinu ugrozile su ekonomiju tih zemalja i nastaviće da utiču na privredni rast i inflaciju u budućnosti
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ek ... jarde-evra
 
četvrtak 29.05.2014 | 19:17
Ilić: U Beogradu 2.350 klizišta
http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=854586

Beograd -- Ministar Velimir Ilić izjavio je da u Beogradu ima 2.350 klizišta i da poslednjih šest godina nije urađen ni jedan projekat njihove sanacije.

"Jedno od najvežih klizišta u Evropi je klizište Duboka. Projektna dokumentacija je završena 2007. godine da se to klizište sanira", rekao je ministar bez portfelja zadužen za vanredne situacije Velimir Ilić odgovarajući na pitanje poslanika Miroslava Markićević iz Nove Srbije koga je interesovalo u kakvom su stanju klizišta.

lić je istakao i da svake godne "kliza Umka u Savu, a 500 kuća je ugroženo".

"Sava je toliko klizala da je dubina asfalta na putu klizišta osam metara", naveo je Ilić.

Govoreći o klizištima u Beogradu, Ilić je rekao da po tom pitanju niko ništa ne preduzima i da se tom problemu mora prići ozbiljno.

"Područje TE Kopova je sa najvecim klizistima trenutno na području Beograda - da ne pričamo o onima u Bajinoj bašti, Kosjeriću...Imamo velika klizišta kod Grocke, na koja niko ne obraća paznju", poručio je Ilić dodajući da ih ima na Zvezdari, Karaburmi...

Poslanika Jedinstvene Srbije Dragana Markovića interesovalo je koliko čamaca ima Vojska Srbije, a ministar odbrane Bratislav Gašić je kazao da je VS imala dovoljno opreme za vreme vanredne situacije.

"Danima je vojska imala dovoljno opreme, a davali smo je i na raspolaganje Sektoru za vanredne situacije kao pomoć", rekao je Gašić.

On je dodao i da je problem što je u periodu od 2005. do 2012. godine prodato 884 čamaca po ceni od 10.000 do 14.000 dinara. U tom periodu, dodao je, prodato je i 111 vanbrodskih motora.

Marković je predložio i da se poveća putarina i da se taj novac iskoristi za sanaciju posledica poplava.
 
četvrtak 29.05.2014. | 15:33
Da li je Rovni pomogla ili odmogla?
Izvor: B92
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=854465

Valjevo -- U analiziranju svega što se dešavalo tokom poplava i da li je moglo da bude sprečeno, postavilo se pitanje funkcionisanja brane i akumulacije Rovni u Valjevu.

Reč je o projektu, čija je izgradnja počela još sredinom osamdesetih godina prošlog veka, ali još nije stavljena u potpunu funkciju, mada je više od 90 odsto završena.

Da li je brana Rovni pomogla ili odmogla Valjevu tokom ovih poplava? Direktor tog sistema Miodrag Marković nema dilemu. Tvrdi da je akumulacija smanjila nivo Kolubare za čak 50 cenimetara i da je to ublažilo poplavni talas koji je išao prema Valjevu.

"Defititivno brana je neophodna i Srbiji i Valjevu, i svim opštinama niz Kolubaru s obzirom na efekat koji je dala nezavrsna. U sprečavanju poplava grada Valjeva da se u brani stvori vodena retenzija i da se zaustavi preko pet kubika vode i da se propusna moć, znatno ublaži poplavni talas koji je išao prema Valjevu“, kaže Miodrag Marković direktor sistema Rovni.

Šef projekta izgradnje brane Aleksandar Glišić objašnjava da je akumulacija ublažila vrh poplavnog talasa i zadržala skoro tri miliona kubika vode.

"Ta voda bi sigurno preplavila most na Kolubari najuzvodniji most na Jadru, ne smem ni da pomislim šta bi se desilo, tih sto metara kubnih kroz glavnu ulicu Karadjordjevu izuzetno velikim brznama i sada uopšte ne možemo da govorimo kakve bi posledice toga mogle da budu“, kaže Glišić.

On priznaje da bi efekti rada brane bili još bolji da je ona u potpunosti puštena u funkciju. Odlučno negira sve spekulacije da je brana štiteći Valjevo, u stvari iskomplikovala situaciju u Obrenovcu.

"Mislimo da su svi gradovi koji su bili odmah nizvodno od Valjeva na njih je radikalno utisala da ne dođe od većih poplava kao što je Lajkovac i taj uticaj pozitivni je slabio što se išlo dalje ka Obnrenovcu. Tu imate gomilu pritoka kao što su Tamnava, Ljig, koje nemaju takve akumulacije kao što je Rovni“, kaže Glišić.

I Marković i Glišić ističu da je izuzetno važno završiti branu, posebno ako se zna da je neophodno manje od 10 odsto sredstava koja su uložena u njenu izgradnju, što bi moglo da se završi za manje od godine.
 
Vrh