Šta je novo?

Podno grejanje

Pozdrav svima!

Pošto se bavim podovima i podnim blogama za komercijalne prostore, da napišem par napomena vezano za instalaciju podova na podno grejanje, kao i neke opšte napomene:
-ukoliko je reč o prizemlju obavezno hidroizolacija
-podloga na koju treba da se postavlja podna obloga treba da bude čvrsta, zdrava, suva (max.vlaga u podlozi 2% po CM), ravna,
bez pukotina, bez masnoća.(ovo važi za bilo koju podnu oblogu).
-ukoliko se radi na podlogu sa podnim grejanjem, potrebno je naglasiti da postoji ograničenje vezano za temperaturu vode u cevima podnog grejanja, koje iznosi max.27 ◦C za elastične podne obloge (pvc podne obloge, podne obloge od gume, prirodni linoleum, LVT-luksuzne podne obloge u trakama ili pločama, loose-lay podne obloge i sl. ) , ali i za parkete i gotove-lakirane parkete, laminate.

Ovo bi trebalo imati na umu pri projektovanju i izboru podnog grejanja.

Za keramiku nisam stručan, verujem da temperatura može biti i veća.

Promena temperature može da utiče na dimenzionu stabilnost navedenih materijala i lepkova koji se koriste za instalaciju.

Potrebno je proveriti pri izboru materijala ovo ograničenje, jer trgovci često samo kažu da je materijal pogodan za instalaciju na podno grejanje ili samo postoji ikonica koja to označava, a ne znaju da Vam kažu da postoji ovo ograničenje.

Dalje, kada znate da je podno grejanje ugrađeno i da na takvu površinu želite da postavite novu elastičnu podnu oblogu ili parket, potrebno je da
se uz gore navedene uslove ( a najvažnija je vlaga u podlozi), pre nego što se pristupi ugradnji, provede protokol za podno grejanje.

Naime, ako npr. imate vlagu u podlozi 2%, ( a za gotov lakirani parket bi trebalo čak 1,8%) i ta vlaga može, posle izvesnog vremena kad uključite podno grejanje( npr. u oktobru) da izazove "podizanje" podne obloge-oštećenje, jer tih 2% vlage "krene" gore u vidu pare i izaziva oštećenje.

Zato je potrebno da se pre polaganja podne obloge podno grejanje uključi na minimum, zatim da se svaki dan podiže temperatura po par stepeni,
do maximuma, zatim da se temperatura smanjuje po par stepeni do minimuma i onda ugasi podno grejanje.
Posle isključivanja, nakon 48 sati, možete pristupiti bezbedno ugradnji podne obloge.
Ovaj protokol može da traje 15-45 dana u zavisnosti od vlažnosti podloge, debljine košuljice, vlažnosti vazduha, temperature u prostoru.
Naravno, prostor mora da se provetrava i prati-merenjem vlage u podlozi, da li je sve kako treba.

Električno podno grejanje koje sam ja sretao-u folijama, uglavnom nije odgovarajućih osobina da bi bilo pogodno za navedene podne obloge, uključujući i parkete.
 
Odlican tekst moze li koji foto prikaz radova komsija kad je ugradjivo podno grejanje stavio je plocice gore trajalo je sve sa susenjem nekih 20 dana ako se dobro sjecam...
 
:kafa: Za pločice može tako jer imaju fuge i vlaga ima gde da izađe, mada je ipak
preporuka da se sačeka bar 21 dan koliko traje proces krivljenja košuljice.


Npr. ovo je neka stara podloga, sa koje su skinute stare pločice, ostala je gomila starog lepka.
062019FC-F291-4A84-8D3D-18686F2FAFC4.jpeg

Podloga je brušena mašinom, usisavana, nanošen je prajmer-predpremaz,
zapunjavana su ulegnuća, rupe i denivelacije brzovezujućom-brzosušećom
masom za izravnavanje ( brzi materijali na cementnih bazi, koji mogu da se nanose u odgovarajućoj debljini), a zatim preko sanirane podloge nova samorazlivajuća masa za izravnavanje u debljini cca 2-4mm.

4B7AACE1-5A1F-4CDA-8532-191862A00F95.jpeg

75CA98E1-3AEF-4787-80A3-2537EB3352FF.jpeg

16EB917B-3BAF-488A-AF04-173F72C7119C.jpeg


Lepljenje nove pvc LVT podne obloge u trakama d=2,5mm

2A76CBE5-A6DB-45FB-BA06-063CBE53D253.jpeg

Ovde nije bilo podnog grejanja, ali je stara podloga bila jako oštećena i zahtevala je ozbiljnu sanaciju u vrlo kratkom roku.

DB81EF3B-8710-43AC-A3CC-B23E4D9B27E1.jpeg


CD756CCE-5B73-41E4-868E-4B5AD56084DE.jpeg


Objekat:Restoran Hollyday Inn na Novom Beogradu
 
Evo ja cu da podelim nase iskustvo sa podnim grejanjem. Uselili smo se u kucu pre 3 god. Imamo podno grejanje svuda u kuci sem na stepenicama, gde je zidno, ne radijator, nego cevi u zidu. U kupatilima smo stavili i dodatne susace za svaki slucaj. Mi na grejanje u poslednje 3 zime, koliko ga imamo, na 150 kvadrata trosimo oko 220evra. Grejemo se na gas. Kuca je izolovana sa 12cm sivog stiropora. Zavrsna ploca je izolovana vunom i tanjim stiroporom. U prizemlju smo stavili plocice, a na spratu laminat. Plocice malo brze zagreju, ali je laminat prijatniji, sam po sebi nije tako hladan u mesecima kad se ne greje. Moram da naglasim da i u mesecima kad se greje pod nije topao, kao sto je slucaj kod kombinovanog grejanja radijatora i podnog grejanja. Temperatura u cevima je max 28 stepeni i tek ponekad i ponegde osetite da je pod mlak. Kod nas grejenje najcesce radi samo do 10h ujutru, tad postigne temp i najcesce se vise ne pali u toku dana. U prizemlju nam je temp namestene na 22,5, u sobama na 22 stepena, ali se uglavnom u toku dana ugreje na 23,5, od svih uredjaja i od nas. Sto se nas tice mi smo bas zadovoljni.
 
220 e kosta gas mjesecno za 150 mkv prostora
Da li grejete vodu za ostale potrebe na gas i da li kuvate na gas ...hvala na iskustvu ....
 
220 e samo grejanje. Gas jos samo koristimo za grejanje vode. Kad obdijemo koliko kosta grejanje vode u mesecima kad ne radi grejanje dobijemo cenu grejanja. 220e je za celu sezonu, nije mesecno, mozda nisam bila jasna.
 
Dopunicu samo prvi post. Zavrsna ploca je izolovana sa 10cm mineralne vune sa donje strane odnosno izmedju ploce i rigipsa i sa 10 cm belog stiropora sa gornje strane. Pod u prizemlju je izolovan sa 8 cm kamene vune, pa preko njega emisiona folija, pa cevi, pa sve po redu. Stolarija je pvc, troslojna niskoemisiona stakla, profil sesto ili sedmo komorni. Sve to utice na potrosnju grejanja, pa cisto da imate sve informacije. Takodje, kuca je Ns, gde je prosecna godisnja temp visa nego u npr planinskim krajevima, pa i to utice.
 
Da podelim i ja iskustvo sa podnim grejanjem, u pitanju je stan nekih 82 kvadrata u potpunosti pokriven sa krugovima podnog grejanja. Sobe su pokrivene sa parketom predvidjenim za podno grejanje, kuhinja, kupatilo i hodnici sa plocicama, sve pogonjeno toplotnom pumpom. Inicijalno sam bio skeptičan da li će samo podno biti dovoljno da zagreje s obzirom da je u pitanju stan salonskog tipa sa visokim plafonima 3,5 m i bez izolacije, sa zidnom opekom debljine 35 do 40cm pa smo se odlučili i za fancoilere ako bude bilo potrebe,a i da rešimo hlađenje tokom leta.
Nakon dve sezone mogu da kažem da je moj strah bio neopravdan, temperatura je bila konstantno nekih 22-23 stepena, bez potrebe za uključivanjem FC zbog blage zime. Komfor i sam osećaj toplote je veoma prijatan, nema duvanja kao kod klima, jednostavno pod je onako mlak. T vode je oko 30C tako da je sam parket na temp. ispod proizvođačke specifikacije od 27C. Nikakvo podizanje prašine ne postoji što je još jedna zabluda
Potrošnja struje za celu prethodnu grejnu sezonu je bila oko 230 evra što je divno s obzirom na račune komšija koji imaju etažno sa el.kotlom i radijatorima, a da ne govorim da bi u slučaju daljinskog grejanja za ovu kvadraturu platio godišnje oko 1000 evra
 
Hvala na informacijama.

Koliko si platio ugradnju i koje si sve preduslove morao da ispuniš kako bi moglo sve da se uklopi.
 
Sve je islo u paketu tokom renoviranja, ali mislim da je instalacija sistema 5 fancoilera bila oko 2500 a instalacija sistema podnog grejanja u celom stanu oko 1500 evra. Toplotna pumpa sa hidroboxom je posebno a njena cena zavisi od proizvodjaca i snage koja je potrebna za objekat
 
Pozdrav i postovanje forumasima, i molba za one koji znaju zato sto sami imaju iskustva ili rade sa tim pa znaju iz radnog iskustva.
Imam nedoumicu za starogradnju od 52m2 gde sam podizanjem poda (parket, letve, grede, pesak) dobila 13cm visine za:
1. Podno grejanje na toplotnu pumpu vazduh-voda, ili
2. Podno grejanje na grejne trake tj.struju (kako ko to zove).

Ispod, iznad, pored su stanovi, u celom stanu ce biti plocice, novi prozori, stiropor izolacija ispod cevi od 3cm (bez obzira na vrstu cevi koje ce da se ugrade), spoljna izolacija 10cm dolazi od proleca na sadasnje zidove od 42cm debljine. U oba slucaja ugradila bih dodane unutrasnje jedinice u svakoj prostoriji za hladjenje (na pumpu ili dodatni inverter u slucaju br.2).

Pitanje - sta je povoljnije na duze staze? sta se isplati gledano kroz racune?...jer ce obe vrste da greju pa greju, ali je pitanje sa kojom bih odlukom brze stigla u EPS crvenu zonu. Ne zelim da stedim na toploti kad je napolju zima i ledara jer se selim iz CG u kome zivim citav zivot u stan bez ikakvog grejanja, ali ne zelim ni da placam vise nego sto mogu.
Ko zna iz svog ili tacno iz tudjih iskustava o ovome iskljucivo U STANOVIMA Molim da mi odgovori. Razlika u pocetnoj ceni opreme je velika, a posto je situacija idealna za odluku (uklonjen pod od 13cm visine koji se mora nadoknaditi), ne zelim sutra da kazem, eh, sto nisam uradila ono drugo, prolazila bih povoljnije.

Svi govore od podnom grejanju, bez preciziranja jel misle o cevnom (sa vodom i toplotnom pumpom) ili sa strujnim grejacima koji ne traze dodanu opremu.

Hvala
 
Jako je bitna i info da li ce u prvoj opciji za zagrevanje vode da se koristi el, gasni ili kotao na pelet? Ukoliko se koristi el kotao imaces cak i vece troskove nego opcija broj dva.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=787522#p787522:1ivn260a je napisao(la):
Bulbulderac17 » Pon Okt 26, 2020 7:43 pm[/url]":1ivn260a]Jako je bitna i info da li ce u prvoj opciji za zagrevanje vode da se koristi el, gasni ili kotao na pelet? Ukoliko se koristi el kotao imaces cak i vece troskove nego opcija broj dva.


Sent from my iPhone using Tapatalk

U pitanju je stan na 3.spratu u posleratnoj stambenoj zgradi, nema ikakve druge opcije osim struje.
Kotao...mislis na unutrasnju jedinicu TP?
Clan Aes iznad je napisao da je ugradio isto u saloncu od 85m2 i da mu se posle 2 godine cini da je investicija odlicna, problem je sto je ovo stan od 50 kvadrata, a toplotna pumpa kosta isto jer neka manja koja odgovara ovoj povrsini se ne proizvodi.
 
Kotao se nije pominjao ni u jednoj opciji verovatno je bulbulderac mislio da ces tako zagrevati vodu a ne toplotnom pumpom. Elektricni kotao je znatno jeftiniji od toplotne pumpe al ce mesecni racuni biti znatno veci, verovatno veci i od elektricnih traka iz druge opcije. Mada opet to je 4 meseca godisnje, razumem dilemu.
 
@Sandrina88, mislim da je najpametnije da vam neko uradi projekat pa da vidite na cemu ste i koja jačina TP vam treba. Nisam ekspert ali sam dosta citao i pratio iskustva ljudi i ne secam se da sam video puno korisnika koji su ovaj vid grejanja primenili za mali stan. Najčešće je varijanta TP i podno za kuće. Ono što može biti nezgodno je da, kao što si rekla, nema pumpe manje snage tako da je, pored visoke cene, verovatna situacija da će pumpa biti predimenzionirana i da neće biti u stanju da taktira za malu količinu vode u sistemu podnog grejanja za 50kvm i radiće maltene u on/off modu što će se odraziti na potrošnju a dugoročno verovatno i na kraći rok trajanja. Evo i kod mene se dešava ta situacija sa 82kvadrata kad je prelazni period, mada kad dođe hladnije vreme onda radi konstantno.
Što se tiče klasičnog električnog kotla, Ftj je u pravu, tu ćeš imati velike troškove jer pretvaraš 1 kw struje u 1 kw toplote za razliku od TP gde je taj odnos (COP) obično oko 3 (1 kw struje daje 3 kw toplote). Daću ti moj primer iz januara, za grejanje je otišlo oko 2400kwh a struje potrošeno za to je bilo oko 850 kwh, e sad zamisli da imam grejanje na el.kotao koji račun bi bio s obzirom da bih po potrošnji bio u crvenoj zoni
Možda da razmisliš o kombinaciji električnog podnog u kupatilu/kuhinji gde su obično pločice i inverterskim klimama u sobama?

@Ftj, ipak moraš da računaš grejanje 6 meseci, od oktobra do marta. možda čak do aprila
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=787986#p787986:pe5mqp64 je napisao(la):
Aes » Uto Okt 27, 2020 10:37 pm[/url]":pe5mqp64]@Sandrina88, mislim da je najpametnije da vam neko uradi projekat pa da vidite na cemu ste i koja jačina TP vam treba. Nisam ekspert ali sam dosta citao i pratio iskustva ljudi i ne secam se da sam video puno korisnika koji su ovaj vid grejanja primenili za mali stan. Najčešće je varijanta TP i podno za kuće. Ono što može biti nezgodno je da, kao što si rekla, nema pumpe manje snage tako da je, pored visoke cene, verovatna situacija da će pumpa biti predimenzionirana i da neće biti u stanju da taktira za malu količinu vode u sistemu podnog grejanja za 50kvm i radiće maltene u on/off modu što će se odraziti na potrošnju a dugoročno verovatno i na kraći rok trajanja. Evo i kod mene se dešava ta situacija sa 82kvadrata kad je prelazni period, mada kad dođe hladnije vreme onda radi konstantno.
Što se tiče klasičnog električnog kotla, Ftj je u pravu, tu ćeš imati velike troškove jer pretvaraš 1 kw struje u 1 kw toplote za razliku od TP gde je taj odnos (COP) obično oko 3 (1 kw struje daje 3 kw toplote). Daću ti moj primer iz januara, za grejanje je otišlo oko 2400kwh a struje potrošeno za to je bilo oko 850 kwh, e sad zamisli da imam grejanje na el.kotao koji račun bi bio s obzirom da bih po potrošnji bio u crvenoj zoni
Možda da razmisliš o kombinaciji električnog podnog u kupatilu/kuhinji gde su obično pločice i inverterskim klimama u sobama?

@Ftj, ipak moraš da računaš grejanje 6 meseci, od oktobra do marta. možda čak do aprila

Ja kotao nisam ni pominjala vec clan Bulbulderac17 :) dvoumila sam se izmedju opcije TP sa vodenom mrezom ili elektricni kablovi sa termostatom, a bas uzevsi u obzir povrsinu stana I nepostojanje manje pumpe za tu povrsinu, maltene sam se vec odlucila za ugradnju elektricnih kablova u svakoj prostoriji+split sistem inverterke (unutrasnja jedinica u svakoj prostoriji osim kupatila I spoljna koja odgovara toj snazi tj.moze da podrzi rad svih eventualno, ako ikad zatreba), a plocice cu staviti u citavom stanu, parket je otpao. Posto vec imam tih 13cm sloja za popunu, ici ce stirodur, kablovi, cementna kosuljica 5cm I plocice, pa ce toplota tesko odlaziti u stan ispod, a nadam se da ce betonski sloj ipak odasiljati toplotu nekoliko sati po iskljucivanju termostata :) bar tako kaze kuma koja zivi u kuci I ima TP.

Svakako tebi puno hvala na lepom pojasnjenju I zelji da mi pomognes, svaki savet je vise nego znacajan jer prvi put u zivotu moram da odlucim kako cu da se grejem (do sada samo bila u CG), a brze odluke mogu da me kostaju poprilicno I budu nepopravljive.
 
Bas zbog povrsine stana sam i pomislio da se dvoumite izmedju opcije sa el kotlom i el podnim grejanjem. u svakom slucaju prva opcija je bez obzira sto je stan relativno mali prevelika investicija..koja se i pored dosta manjih racuna isplati brzo uglavnom za vece stanove ili kuce.... pre jedno dve godine sam u kuci mojih roditelja ugradjivao tp i podno grejanje i veruj mi da to jos odplacujem..:)...samo je pumpa jedno 4k E. Ali ustede u racunima su ozbiljne na mesecnom nivou.

Ono sto je dobro je to da necete u stanu da koristite parket koji nije dobra podloga za podno grejanje.

Ja mogu samo da dam sve preporuke za obe opcije...nema lepseg osecaja kada toplota dolazi sa poda...takodje ukoliko nema jake zime lako se mozete zagrejati stan inverter klimom


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hvala Bulbulderac17 I tebi za odgovor, sve je sada jasnije I hvala sto si pomogao. Znati iskustvo onih koji pumpu imaju je I znaju kako se ponasa, koliko trosi, to je kljucna stvar.
Da je pumpa jeftinija ili da postoji takva za najmanje kvadrature, sigurno bih je ugradila bez premisljanja, ali ona ocigledno I jeste smisljena da ustedi racune onima koji zive u kucama a ne stanovima. Uz to mi nemamo ni tarifu za korisnike TP, sto u Nemackoj postoji.

Jos jednom se zahvaljujem svima koji su pomogli u mojoj ozbiljnoj nedoumici :)
Hvala!
Sandra
 
Pozdrav svima. Verujem da je ovo mnogima mala stvar, al za mene je velika usluga i zamolio bih svakoga ko je u mogucnosti da poznaje materiju da mi pomogne u vezi donosenja meni bitnih odluka. Naime, za 2-3 meseca treba da dobijem bebu, pa se useljavam u novi stan, pa mi treba par hitnih informacija u vezi podnog grejanja, gde je korisnik Dzonito napisao isto sto treba i meni, al mu niko nije odgovorio na pitanje. A ti je sledece:

1. Gde postaviti ormaric?
2. Koje cevi koristiti? Shvatio sam da svi rade sa plastikom, da li postoji neki odredjeni proizvodjac, tip cevi koje preporucujete kao odnos cena-kvalitet?
3. Koliki krug treba praviti? Koja je optimalna duzina plasticne cevi?
4. Vidim da neko stavlja celicnu armaturu za koju vezuje cevi, a neko stiropor sa "cepovima". Sta je bolje resenje?
5. Posto je spratni deo koja debljina stiropora treba da bude, jel ok da bude debljina stiropora od 6cm 25gr EPS 150 ili da se ide na vecu debljinu?
6. PO vama koji su najbolji slojevi poda, da li trebaju reflektujuce folije ili ne?

1. kotlarnica
2. kupatilo
3. hodnik
4. Trpezarija/kuhinja
5. Dnevni boravak
6. Sobe ( da li ici keramiku ili tarket/parket)

Hvala neizmerno unapred.
 
Komsija ugradio podno grejanje
Skinuo parket uradio ravnajuci sloj stavljo saca plastična pa crevo pa završni sloj keramika
Nije na zid stavljao coklu od keramike vec drvenu laisnu ...
Parket mora biti sa specifikaciom za podno grejanje...
Ormarić je stavio sa ekspanzijonim lancem pored ulaznih vrata...
Gustina creva se računa i mora da se poštuje...
 
Na šta tačno misliš?
 
zavisi...ja mogu samo reci da je kolicina prasine minimalna sa podnim grejanjem...neuporedivo u odnosu na standardne radijatore.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Treba da sredim par stanova, pa sam razmisljao o ugradnji podnog grejanja i keramike preko. Pa me zanima koliko je tako nesto zastupljeno kod nas u ponudi nekretnina, odnosno kakva bi bila "prodavljivost" takvih stanova. Dakle, pre svega, keramika kao podna obloga u celom stanu.
 
Ja mislim da je to odlična ideja. Prethodni stan u kući gde sam živeo privatnoimao je podno a iznad ploče od kamena. Vlasnik mi je rekao da ne treba da bude mermer koji svi stavljaju pošto se on kliza i previše greje i hladi, nego neki drugi kamen, struganički ili ravnogorski ili nešto slično ne razumem se u to. Kamen je bio braon boje negde iz mionice. I treba naći dobrog majstora da postavi cevi za grejanje,da se ne bi savijale i pucale.
Što se tiče grejanja bilo je odlično, mnogo bolje da dolazi odozdo nego sa strane preko radiajtora.
 
Vrh