Šta je novo?

Pošta Srbije

Постоје сад и писма која се враћају назад истог дана кад се покуша достава.

Послато са SM-G960F уз помоћ Тапатока
 
Има доста врста тих нових писама, уведена су пре можда 6-7 месеци. С0, С0 (лично), С2, С3 (за ово сам запамтио да се у случају неуспелог уручења убацује у сандуче, закачи за врата итд), С4, С5, С6, С7 (једино сад има две доставе ако сам добро запамтио) и С8 (које исто може у сандуче у одређеним случајевима) ваљда. Видећу сутра код поштара да уфоткам њихову табелу за уручење на којој пише све то.
 
Imam ekstremno jak predosećaj da su sva ta pisma u vezi sa državom i njenim institucijama. Kako misle da se isporuče pisma sa ličnim uručenjem građanima čije se radno vreme uglavnom poklapa sa radim vremenom poštara? I sad čovek mora da trči kao lud do pošte da podigne nešto što je važno. A šta ako radi neku međusmenu pa ode pre nego dođe poštar, a vrati se kući kada je pošta već zatvorena?
A tek milion vrsta pisama, kakva zezancija sa zaduženjima i razduženjima poštara.
Ljudi se sve više i više opterećuju; pišu se izjave za gluposti; nemaju sredstva za rad ili su neadekvatna, iživljava se kako ko stigne, što stranke, što nadređeni; plata realno sve manja... Nije ni čudo što prisustvujemo pravom egzodusu. A ne odlaze nesposobni, lenji, neodogovorni, hvatači krivina.
 
Bio sam ja u pošti isti dan, tj. dan nakon neuspelog uručenja.
Za uručenje razumem... zbrkane su često zgrade, brojevi, nije neobična situacija. Naručujem na adresu gde mi je radno mesto, postoji sandučić sa tačnim brojem, itd... Ranije se dešavalo takođe da poštar ne dostavi, ali sam bez problema podizao u Pošti.
Ovaj put, kontrolor u pošti kaže, dostava se vodi kao neuspela je je primalac nepoznat. I budući da je primalac nepoznat, pošiljka ide odmah na vraćanje. A nepoznat je jer nije moje prezime na sandučiću.
Na moju konstataciju da na statusu postoji ostavljen izveštaj i da ako je tako, pošiljka mora da čeka, on kaže "mi imamo status nepoznat primalac, verovatno taj status pošiljke čita iz neke druge baze" !?
Jednostavno nisu ništa hteli da preduzmu da se pošiljka vrati na ponovnu dostavu, iako je u tom trenutku bila u Poštanskom centru u NS na Klisi. U poštanskom centru se ne javljaju, žalba na mejl je dala isti odgovor kao i spomenuti partijski kontrolor.
 
Pretpostavljam da u sandučiću nisi zatekao izveštaj?
Nisam sigurna koje dve baze mogu biti u pitanju, nije mi poznat taj deo tehnologije.
 
Ma dve baze su glupost kojom se kontrorol pravdao (ne verujem da zna šta priča), jer su oni to zaveli kao nepoznat pošiljalac.
Nisam, nema izveštaja, mislim da nije shvatio ni u koji ulaz da uđe, uglavnom se zbunjuju sa slovnim oznakama. U Novom Sadu je neko došao na genijalnu ideju da ih označava ćirilicom. Tako da ima primera da ulazi u zgradi idu: а, б, в, г, д, ђ, na jednom istom broju. Pa ako živiš u trećem ulazu, to je treće slobo azbuke, v. Onda kad primaš poštu poštar ode na peti ulaz, jer piše v, ili na drugi ulaz ako stoji ćirilično v, koje mešaju sa latiničnim b :)
 
To onda nije vaš stalni poštar jer on sigurno ne meša slovne oznake, naročito ako su u celom gradu ćirilične, a i jako dobro poznaje svoj reon. To je ona priča o masovnim odlascima i zapošljavanju ljudi za robovska primanja.
Rimskim brojem se ispisuje sprat, ali tek nakon kose crte. Dakle, 25в/V/10 u NS-u znači da je ulaz v, peti sprat, stan 10. Ako piše 25V to je oznaka ulaza, a ne broj 25, peti sprat. Pravilno adresovanje spada u osnovno obrazovanje :D.
 
Rejon :)

Poznato je to odavno za poštare, zamene na godišnjem, odlaske... Prečesto se takve stvari dešavaju.
 
Ako je suviše često, to onda nema veze sa godišnjim odmorima. Plašim se da vam zapadaju ljudi na privremeno-povremenim poslovima za koje me je sramota da kažem za koje plate rade (ispod minimalca, bez ikakvih prava).

E da, vidim da ljudi pišu rejon, ali meni to nikako ne ulazi u uši. Stvarno ne znam šta je pravilno, ali ja bih uvek rekla reon.
 
реон или рејон

Пише се рејон.

Од француског rayon, што значи округ, део града, део неке територије. 
Ј остаје у свим падежима промене јер је део основе: рејон-рејона-рејону-рејон-рејоне-рејоном-рејону у једнини и рејони-рејона-рејонима-рејоне-рејони-рејонима-рејонима у множини.
И изведенице рејонски, рејонизација и рејонизовати, пишу се са ј.
Застарело је рајон.

https://kakosepise.com/rec/reon-ili-rejon/
 
Dd3mvwm.jpg
 
Podelio bi iskustvo jednog svog prijatelja u radu u posti. Naime u nedostatku adekvanog posla covek je bio primoran da konkurise za postara iako ima drzavni fakultet al nije imao cime da prehrani porodicu i malo dete. Posto im postari nedostaju u neogranicenim kolicinama, jer nece ljudi da rade na PP ugovor za 20.000 RSD.

Uglavnom puno posla veliki reoni, preko 20km iako je radio u jednoj Beogeadskoj opstini peske svakog dana, torba preteska i to najvise od Ali ekspresa i nekih gluposti za 100din. A kad dodju racuni nosis kuci da slozis postu da bi ti ujutru bilo lakse. Jer masina za sortirainje u Distributivnom centru Altina stoji i ne radi tj nikad i nije radila. Radni dan traje uvek oko 10h iako po PP ugovoru bi morao da je ispod 8. Rukovodstvo sto sedi u foteljama boli uvo za sve nezele da motivisu ljude uopste vec stalno produzavaju taj jbn pp.
Naravno od opreme nije dobio nista vec je isao na posao u svojim pantalonama patikama majci jakbi itd. Jedino sto ti daju je torba ta nova koja je neudobna i zulja pa onda svi uzimaju te stare koje su bolje.
Dalje morao je da nosi penzije po 400.000 din i to kroz ciganmale kojekakve gde sam kaze sa se jako neprijatno osecas kad te njih 20 okruzi i pocne sa te gnjavi i gde samo gledas da ti ne ukradu nesto. Mada si navodno osiguran.
Uglavnom jako losi uslovi za rad i jedan jako neorganizovan sistem koji svi napustaju ko ima bar malo mozgda.
I tako covek izdrzao tri meseca u medjuvremenu nasao bolje i otisao.
 
Jel zna neko jel moguće pronaći pismo koje je zalutalo na putu do primaoca? Poslao 31.12. i do danas pismo nije stiglo, a krajnja destinacija je na Kosovu.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
@Jastreb, рачуни се штампају и пакују у Болечу (мтс) и у едб и долазе у кутијама у које их они спакују, тако да се у гпц-у само кутије преусмеравају до доставих пошта. Остала пошта је та која се лоше сортира, што због лоших адреса (једна иста улица у сваком градском насељу итд), људи стављају 11000 иако шаљу нешто у Борчу и слични проблеми, са пост експресима је још горе. Уради се размена из гпц-а, па онда поште на локалу размене пошиљке које су им грешком картоване, ефикасност = 0.
Та машина јако мало компликује посао, ако уопште и ради



Zezeljko":1l0pp9e0 je napisao(la):
Jel zna neko jel moguće pronaći pismo koje je zalutalo na putu do primaoca? Poslao 31.12. i do danas pismo nije stiglo, a krajnja destinacija je na Kosovu.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk

Уколико је препоручено може се ући у траг преко броја, уколико је обично писмо ништа од тога.

Послато са SM-G960F уз помоћ Тапатока
 
Kako je on meni objasnio on je svako jutro od 7 do 10 slagao pisma po adresama i brojevima za svoj reon i to ne samo on vec svi postari cak i oni koji su godinama u poslu.
Da kaze da ima velikih problema sa adresama pogotovo sto su se menjali nazivi ulica a da racuni stizu na stare nazive pa cak da ima i duplih brojeva u istim ulicama.
Racuni stizu zapakovani samo sto kaze da se to nemoze sve sloziti a kamoli poneti pa onda danima nosis pa se ljudi bune pa se svadjaju, ma totalni haos su napravili i sa tim novim podelama pisama od S0 do S9 valjda.
Uglavnom nista pozitivno
 
Све сам то прошао, ништа позитивно ни ја немам рећи, само сам хтео да разјасним како долазе рачуни. Што се тиче улица и бројева, имена улица се понављају, бројеви иду без икаквог реда, дуплирају се, а онда имаш број са читавом абецедом, од а до ш, ђ, к, ч, а ретко која адреса је обележена, и те које су обележене нису обележене како треба. Та нова писма нису ништа претерано закомпликовала посао, када би се у потпуности применило то што су замислили имало би добар ефекат, али..
 
PAK postoji upravo zato da se tačno zna gde je pismo poslato. U Beogradu ima više od 10 ulica Beogradska, na primer. A često ljudi ne pišu koje je naselje već samo 11000 Beograd. A da napišu PAK, tačno bi se znalo koja je ulica.
Ogroman problem je, pored ovoga što je Šomi napisao, i to što ljudi ne obeležavaju sandučiće u zgradama ili su obeleženi sumanuto. Naravno, stalni poštari u principu znaju, ali je problem što će njih biti sve manje.
 
Onda da trazite da se upisuje pak i da se srede sanducici u zgradama ...mada je to dosta zgrads sredilo sanducice ...
 
Ne može Pošta da traži da se srede sandučići. Mi smo javno preduzeće - moramo da odradimo posao makar ubacivali u kante. Što se PAK-a tiče, velika preduzeća upisuju, problem su fizička lica. Većina i ne zna da to postoji jer naši uopšte nisu radili na obrazovanju stanovništva.
 
Moze da napravi flajer kako je pozeljno da izgledaju sanducici
Kako se koristi pak cemu sluzi ja licno ga upisujem
Ili promo spot koji ce da se vrti u postama dok ljudi cekaju red ..
 
Mogli bi, ali ih zabole. Ne pate se oni.
Doduše, mislim da je bilo nešto oko PAK-a, ali to mora da bude neprestano par godina da se ljudi naviknu. Japanci su tako radili za njihovu vrstu PAK-a.
 
Vrh