Šta je novo?

Pošta br 6, Savska ulica

nisi jedini, i meni se cini da bi i samo obnova obnovljene zgrade napravila veliki estetski pomak ali se ipak zalazem za povratak sto blizi originalu. a slozio bih se sa svima koji tvrde da je prvo, pre bilo kakve rekonstrukcije, neophodno odluciti cemu ce sve to uopste da sluzi
 
Drago mi je da čujem to. :D

Ono što se meni sviđa kod nje jesu ovi veliki dvospratni prozori, kao i sami oblici fasade. Koji, iako građeni u vreme socijalizma, kao da suptilno podsećaju na neke vizuelne elemente koje viđamo kod Art Dekoa, Streamliner i srodnih arhitektonskih pravaca.

Doduše takvi prozori jesu muka za održavanje i sređivanje (rekonstrukcije) ali kad se uspešno uklope u dizajn, umeju da budu pravo osveženje za zgradu i doživljaj iste.

Evo, dati Žeksu pola dana slobodno i napraviće ne jedan nego nekoliko predloga za rekonstrukciju koji će biti bolji nego pobednička rešenja na nekim konkursima. :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746054#p746054:1z61txpo je napisao(la):
relja » 09 Jun 2020 01:34 pm[/url]":1z61txpo]Iseljavati poštu iz namenski projektovane zgrade, rušiti čitave delove te zgrade radi postavljanja drugačije fasade, a da se ne zna šta će biti unutar nje?
Nova fasada znači uklanjanje spoljašnjih klima uređaja ali i postavljanje HVACa, instalacija... kako to kada se ne zna šta će biti u zgradi?
Isto i za prozore i dnevnu svetlost. Krat je uklonio fasadne elemnte i otvorio prozore na njihovom mestu.
Kakvo je to samo shvatanje poslovanja, finansija, projektovanja, arhitekture, "nasleđa"....
Ili se računica već zna, samo se za javnost "ne zna" namena zgrade?
Ili - predizborna bajka?

Kratova fasada se ne može smatrati arhitektonskim nasledjem.

U Slučaju ove zgrade nasledje je Korunovićeva fasada.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746066#p746066:17dpeaqv je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Jun 09, 2020 1:54 pm[/url]":17dpeaqv]Jesam li ja jedini koji misli da (i) sadašnja Pošta može da izgleda sasvim lepo ako bi se obnovila i sredila na odgovarajući način?

Zgrada jeste jednostavnog dizajna, ali nije baš ni da je najprostija kocka bez ikakvih detalja i vizuelnih odlika.

Ona moze da izgleda lepo, to niko ne spori.

Ovde se vise vodi polemika oko toga sta je lepse i vrednije...Obnoviti nesto sto je vec arhitektonski i vrednosno pojednostavljeno je svakako ok, ali vratiti prvobitni izgled i ipostovati originalne nacrte arhitekte koji je zgradu projektovao nekako zvuci lepse i vrednije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=745994#p745994:p8175en0 je napisao(la):
Homer Jay » 09 Jun 2020 11:29 am[/url]":p8175en0]
Pogledajte prilog 3
file.php

homere, primecujem da render zgrade zeleznicke stanice ne odgovara realnom stanju, konkretno terasa na prvom spratu, levo od ulaza, ne postoji. ako je ovo zvanicno mozes li nezvanicno da nam objasnis taj fenomen?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746089#p746089:2i6hkwry je napisao(la):
Koniljo » 09 Jun 2020 02:37 pm[/url]":2i6hkwry]Ova vlast upravo tako i funkcioniše. Prate društvene mreže, pričaju ono što narod voli da čuje.

Ne valja Vam kad slusaju, ne valja Vam kad ne slusaju. Ne odgovara kad vracaju u izvrono stanje, ne odgovara kad ne vracaju u izvorno stanje, treba da se sredi lokomotiva, ne treba tu da bude lokomotiva.

Koliko kontradiktornosti u ovoj temi prosto covek da ne poveruje.


Meni licno
- izvorni izled poste (barem prema fotografijama) mi je ruzan ali bi ipak voleo da se vrati u prvobitno stanje sve do kraja kako bi imalo neko kulturno istorijsko nasledje.
- Savski trg ovaj render je toliko dobar da mi je srce zalupalo kad sam ga video
- Posumljavanje je odlicna ideja
- Sredjivanje z stanice je ispalo odlicno
- Ne bi voleo muzej Nikole Tesle tu da bude vec muzej zeleznice
- Voleo bi da se odmah oznaci tacno gde ce biti buduca stanica metroa.
- Da se malo ubrzaju radovi pa makar i po cenu da se prekorace budzeti i da mora da se radi rebalans.
 
Zato što je ovo forum, sa više desetina ljudi koji imaju više desetina ukusa i preferenci. I uz to, dotiču se tema koje nisu crno-bele nego mogu da imaju više ispravnih tumačenja i uglova gledanja.

Isto je ovako i na drugim forumima i sajtovima po svetu.


S ovim drugim delom tvog posta se većinski slažem.
Samo što se nerviram sad kad se setim da je jedan deo potencijalne buduće izložbe za Muzej železnica uništen one noći kada je grupa bandita i razbojnika rasturila staru ložionicu ispod Gazele, na samo 150 metara od prepune stanice (nesposobne) policije. :evil: :evil:
 
Слажем се са Бендером.
Различити људи имају различите предлоге. То и јесте смисао форума.

Контрадикторно би било када би један члан имао више супротстављених предлога, а да их не образложи...
 
nema nikakve konradiktornosti, oni bi samo trabali da rade ono sto im je posao, i to samo i iskljucivo po zakonima ove zemlje.

meni je kontradiktorno da ljudi koji zele da zive u ovoj zemlji misle da nekakvom polusvetu terba dati odresene ruke da radi sta mu padne na pamet
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746100#p746100:11on97aw je napisao(la):
spatiotecte » 09 Jun 2020 02:52 pm[/url]":11on97aw]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746054#p746054:11on97aw je napisao(la):
relja » 09 Jun 2020 01:34 pm[/url]":11on97aw]Iseljavati poštu iz namenski projektovane zgrade, rušiti čitave delove te zgrade radi postavljanja drugačije fasade, a da se ne zna šta će biti unutar nje?
Nova fasada znači uklanjanje spoljašnjih klima uređaja ali i postavljanje HVACa, instalacija... kako to kada se ne zna šta će biti u zgradi?
Isto i za prozore i dnevnu svetlost. Krat je uklonio fasadne elemnte i otvorio prozore na njihovom mestu.
Kakvo je to samo shvatanje poslovanja, finansija, projektovanja, arhitekture, "nasleđa"....
Ili se računica već zna, samo se za javnost "ne zna" namena zgrade?
Ili - predizborna bajka?

Kratova fasada se ne može smatrati arhitektonskim nasledjem.

U Slučaju ove zgrade nasledje je Korunovićeva fasada.

Ako se malo potrudiš da pažnjivije pročitaš, vidćeš da sam ispred i iza reči nasleđe stavio znake navoda.
Da se Kratova fasada ne može smatrati nasleđem je samo tvoje lično mišljenje, tako da bi bilo korektno da napišeš "po meni", pošto nisi neko ko može da da konačan i apsolutni sud.
Korunovićevo delo, da je opstalo, bi po meni bilo zakonom zaštićeno delo kulturnog nasleđa (u vreme kada su se kulturnim spomenicima dodeljivala zaštita, par decenija nakon rata) - kao Sokolana, kao i muzej u Palmotićevoj... ali ono više ne postoji, pa tako ne može biti - nasleđe.
A zašto sam stavio znake navoda (već napisah šta mislim) - stavio sam ih zbog načina na koji naprednjaci (Vesara, pa dalje) tumače nasleđe: da kao obnove nešto ali da ga skarabudže i otaljaju .... kao loši đaci, ponjavljači i prepisivači (što dokazano i jesu) a zbog propagande, ugrađivanja i pod izgovorom famoznih turista. Eto.
 
@ Relja
Ne bih se slozio da je objekat ćija je fasada izmenjena nasledje koje ne postoji vise, zapravo objekat kao kulturno nasledje iako drastično prepravljen postoji, samo je drugačijeg izgleda.
To ne umanjuje njegovo postojanje, nestanak bilo čega što u ratnim dogadjajima sto političkim odlukama nikada ne bi trebalo biti razlog da izgubi pravo na obnovu i povraćaj u prvobitno stanje.
 
@Spatio - Mislim da mešaš nasleđe i sećanje.

Po meni, taj "pravac" je bio ćorsokak, što je i vreme pokazalo, i struka, i investitori još u vreme monarhije. Uostalom, zgrada nije odgovarala nameni, dok je Krat nije kršteno preprojektovao.
Nisu "protiv" njega bile vlasti ... da jesu, srušena bi bila zgrada PTT muzeja ili stare telefonske centarale (po meni, daleko uspešniji primer sa elementima tog stila, i primerena vremenu u kojoj je građena).
A ako će sada da menjaju namenu zgrade zbog vraćanja fasade... pa to je čist debilizam.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746153#p746153:3793b8mi je napisao(la):
spatiotecte » 09 Jun 2020 04:47 pm[/url]":3793b8mi]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746150#p746150:3793b8mi je napisao(la):
Пантограф » 09 Jun 2020 04:37 pm[/url]":3793b8mi]Ja koji uopšte nisam ni komunista, čak ni levičar, moram da primetim da je zaštitom kulturnog nasleđa Srbija organizovano počela da se bavi tek pod komunistima, od 1947. Pre rata, to je bio napor ruskog emigranta Smirnova. Pre rata si mogao da rušiš šta ti volja.

Inače, Delija je ovog puta pogodio suštinu našeg problema: histerično javno mnenje. Kukali za travom na trgu kao strine - dobili travu na novom trgu, da pasu. Tako i u još hiljadu slučajeva. Njanjanjanjanja... demokratija - malo sutra.

Mozda jesu osnovali zastitu spomenika ali su ih srušili u velikim količinama.

....

Pre neki dan sam slučajno uhvatio na HRT neku britansku seriju čija radnja se dešava posle II svetkog rata.
Likovi u seriji su gledali američki filmski žurnal:
- Amerikanci u žurnalu prikazuju kako Britanci masovno ruše zdanja iz Edvardijanske, Viktorijanske ere i starije, one koje nacisti nisu uspeli da oštete, po kojima je Engleska prepoznatljiva Amerikancima, a sve zbog izgradnje modernih zgrada i naselja.
Siguran sam da je slična praksa bila i u drugim zapadnoevropskim zemljama.
Rat je izmenio način života, otkrivene su nove tehnologije za nove potrebe. Ništa to nije specifično za našu zemlju.
 
Инсистирање на томе да је ова новија верзија поште боља само зато што ју је радио међународно звучнији архитекта није аргумент. За разлику од оригинала, зграда се апсолутно ничим не издваја и није посебна. Ниједан родитељ не би ту довео дете да му покаже архитектонски стил из доба његовог прадеде који је јединствен за његову отаџбину, ниједан туристички водич не би застао да је покаже, нико је не би сликао нити ставио на разгледницу из Београда. Зграда је у најбољем случају прихватљива али потпуно занемарљива. Да нема оног сата већина људи вероватно никад не би ни бацила поглед на њу, да узмете 10 људи у Кнез Михајловој да вам је опише из сећања гарантујем да не би умели више од 3 речи да кажу о њеном изгледу.

Мало сам се надао да смо после спасења парка Војводе Вука одустали са тим фаличним позивањем на ауторитет звучних архитекти али очигледно нисмо. Узимајући то у обзир, морам да напоменем да Коруновићева пошта јесте специфично архитектонско наслеђе Београда, чак иако су оригинални габарит зграде и њена фасада уништени. Актуелни мост у Мостару јер реконструкција након што је оригинални уништен у рату па чик реци да то није културно наслеђе.

Уопште није поента у естетици нити реконструкција јединственог примера српске архитектуре треба да буде препуштено "личном укусу" појединаца. Мени (и верујем добром делу Шпанаца) је Саграда Фамилија просто ружна зграда па би је сви без размишљања реконструисали да (не дај боже) буде оштећена у рату, колико год времена прошло.Није као да Београд има јединствених архитектонских стилова и њихових примера на бацање да би могли да се понашамо толико бахато и дивљачки према својој архитектонској историји. А и да има то опет не би био изговор.

И да, сумњам да би реконструкција једне зграде била скупља или мање потребна од свих кретенских пројеката који су спроведени у задњих 8 година у Београда а који су изазвали мање контраверзе.
 
relja":14itdwmh je napisao(la):
@Spatio - Mislim da mešaš nasleđe i sećanje.

Po meni, taj "pravac" je bio ćorsokak, što je i vreme pokazalo, i struka, i investitori još u vreme monarhije. Uostalom, zgrada nije odgovarala nameni, dok je Krat nije kršteno preprojektovao.
Nisu "protiv" njega bile vlasti ... da jesu, srušena bi bila zgrada PTT muzeja ili stare telefonske centarale (po meni, daleko uspešniji primer sa elementima tog stila, i primerena vremenu u kojoj je građena).
A ako će sada da menjaju namenu zgrade zbog vraćanja fasade... pa to je čist debilizam.
Ne mijenja se namena zbog fasade, nego je već bilo odlučeno da pošti ne treba i da će je dobiti BnV. Fasada je naknadni zahtjev.

Po meni u cjelosti obnovljena fasada pošte bi bila najzanimljiviji primjer arhitekture u Beogradu i vjerovatno postala najslikaniji objekat u gradu, možda poslije Hrama i Zindan kapije.

Pravac nije bio ćorsokak, nego je kasno nastao, kada je modernizam već postao moderan :) i nije se stiglo mnogo da se napravi u tom stilu, za razliku od drugih uvezenih “istoricistickih” stilova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746167#p746167:1aa4f5mi je napisao(la):
bojan7b » 09 Jun 2020 05:26 pm[/url]":1aa4f5mi]
relja":1aa4f5mi je napisao(la):
@Spatio - Mislim da mešaš nasleđe i sećanje.

Po meni, taj "pravac" je bio ćorsokak, što je i vreme pokazalo, i struka, i investitori još u vreme monarhije. Uostalom, zgrada nije odgovarala nameni, dok je Krat nije kršteno preprojektovao.
Nisu "protiv" njega bile vlasti ... da jesu, srušena bi bila zgrada PTT muzeja ili stare telefonske centarale (po meni, daleko uspešniji primer sa elementima tog stila, i primerena vremenu u kojoj je građena).
A ako će sada da menjaju namenu zgrade zbog vraćanja fasade... pa to je čist debilizam.
Ne mijenja se namena zbog fasade, nego je već bilo odlučeno da pošti ne treba i da će je dobiti BnV. Fasada je naknadni zahtjev.

Po meni u cjelosti obnovljena fasada pošte bi bila najzanimljiviji primjer arhitekture u Beogradu i vjerovatno postala najslikaniji objekat u gradu, možda poslije Hrama i Zindan kapije.

Pravac nije bio ćorsokak, nego je kasno nastao, kada je modernizam već postao moderan :) i nije se stiglo mnogo da se napravi u tom stilu, za razliku od drugih uvezenih “istoricistickih” stilova.

Ako je menjaju zbog udruženog zločinačkog poduhvata "Beograd na vodi" - tim gore, ja se nebih hvalio time.
Što se tiče pravca (ili stila, šta je već) - stara telefonska centrala je izgrađena pre modernizma.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746166#p746166:23k8e2zk je napisao(la):
Kailan » 09 Jun 2020 05:26 pm[/url]":23k8e2zk]Инсистирање на томе да је ова новија верзија поште боља само зато што ју је радио међународно звучнији архитекта није аргумент.

Ne sećam se da je ito to potegao kao argument. I da jeste, slažem se da nije ispravan, a i u celoj ovoj priči je ime arhitekte je periferna stvar.
 
Mislim da je konacno resenje za ovo da se lepo ceo taj potez i ispred i iza zgrade zaokruzi i pretvori u jedan manji park u cijem sredisnjem delu ce biti zgrada i taj spomenik. Park da se ogradi jednom lepom ogradom od crnog kovanog gvozdja. Takodje nebi bilo lose da se iza u delu prema BNV izgradi jedna lepa fontana u klasicnom stilu. Mislim da bi to bilo najbolje resenje jer ovako ovo ne lici ni na trg ni na park vec na neki cudan nedefinisan prostorni hibrid kojem ce vecito nesto da fali i kome fali a svrha najvise.
 
Kailan":31wthl6j je napisao(la):
Инсистирање на томе да је ова новија верзија поште боља само зато што ју је радио међународно звучнији архитекта није аргумент. За разлику од оригинала, зграда се апсолутно ничим не издваја и није посебна. Ниједан родитељ не би ту довео дете да му покаже архитектонски стил из доба његовог прадеде који је јединствен за његову отаџбину, ниједан туристички водич не би застао да је покаже, нико је не би сликао нити ставио на разгледницу из Београда. Зграда је у најбољем случају прихватљива али потпуно занемарљива. Да нема оног сата већина људи вероватно никад не би ни бацила поглед на њу, да узмете 10 људи у Кнез Михајловој да вам је опише из сећања гарантујем да не би умели више од 3 речи да кажу о њеном изгледу.

Мало сам се надао да смо после спасења парка Војводе Вука одустали са тим фаличним позивањем на ауторитет звучних архитекти али очигледно нисмо. Узимајући то у обзир, морам да напоменем да Коруновићева пошта јесте специфично архитектонско наслеђе Београда, чак иако су оригинални габарит зграде и њена фасада уништени. Актуелни мост у Мостару јер реконструкција након што је оригинални уништен у рату па чик реци да то није културно наслеђе.

Уопште није поента у естетици нити реконструкција јединственог примера српске архитектуре треба да буде препуштено "личном укусу" појединаца. Мени (и верујем добром делу Шпанаца) је Саграда Фамилија просто ружна зграда па би је сви без размишљања реконструисали да (не дај боже) буде оштећена у рату, колико год времена прошло.Није као да Београд има јединствених архитектонских стилова и њихових примера на бацање да би могли да се понашамо толико бахато и дивљачки према својој архитектонској историји. А и да има то опет не би био изговор.

И да, сумњам да би реконструкција једне зграде била скупља или мање потребна од свих кретенских пројеката који су спроведени у задњих 8 година у Београда а који су изазвали мање контраверзе.
Bravo.
Samo ovaj citat kao odgovor na bilo koji komentar protiv obnove fasade pošte :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=745994#p745994:1buadpd4 je napisao(la):
Homer Jay » 09 Jun 2020 11:29 am[/url]":1buadpd4]Stojčić jeste za "Politiku" izjavio da je rekonstrukcija u izvorno stanje nemoguća, da bi se dan kasnije "predomislio" i za Tanjug izjavio kako će ipak Pošti vratiti originalni izgled.

Ni sami ne znaju više gde udaraju, a izjave koriguju po reakcijama na društvenim mrežama. Pritom nigde ne pominju (pre)namenu zgrade i troškove investicije, i ko će to da plati, tako da sve "smrdi" na tradicionalni predizborni hajp.

A sad vas častim najnovijim zvaničnim renderima Trga od Belgrade Waterfronta :)


Pogledajte prilog 1
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 3

A sad malo hejta :p

- Somenik gde god da pomere je višak i smeta. - POTPISUJEM

- Čemu sada ovo drveće ispred fasade železničke stanice i na stepenicama platoa!? Već je dovoljna ova obodna "šuma", zašto kog vraga zaklanjaju fasadu centralnog i najreprezentativnijeg objekta na Trgu!? - TOTALNO POTPISUJEM

- Lepo je što će sačuvati lokomotivu, ali i spomenik, i uzdignuti plato, i partnerna fontanica i lokomotiva načičkani zajedno na sam ulaz pokojne Železničke stanice samo prave gužvu. - - TOTALNO POTPISUJEM

- Ovi travnjaci na trgu lepo izgledaju na renderima, jer činjenica je da zeleno prija oku. Ali u praksi će to biti jedno veliko blatište. - POTPISUJEM

------------------------------------

Imbecilno je bilo uopste unistavati fasadu poste. Komunisticke vlasti jesu dosta objekata obnovile nakon 2SR, ali su puno objekata i unakazile sa ocajnim nadogradnjama, tzv. ravnjanjem krovova u zoni Terazija, Trga R., Makedonske, Kolarceve, Trga Nikole Pasica....

To im je neoprostivo.
 
Враћање оригиналне фасаде би била једина позитивна ствар коју је проузроковао наводни београд.

Овде је превише већих католика од папе да бих се укључио у расправу.

Само бих изнео једну чињеницу па да заборавим на ову тему. Ако Крат није имао сагласност Коруновића (а није) онда је са аспекта струке злочинац а што се основних моралних начела тиче у овом конкретном случају се показао као један мизерни човек и опортуниста и тадашњи просек у виду још једног помахниталог модернистичког архитекте.
 
Tako je Delija. Sve si tacno napisao.

Uopste nije pitanje da li treba da se vrati originalna fasada koja je eto po prvi put cujem sada CAK i devastirana bez Korunoviceve dozvole (naravno), ona MORA da se vrati u prvobitno izvorno stanje, ma sta god ovde pojedinci govorili i tvrdili protiv nje. Vidim poredi se London sa Beogradom iz 1947. godine...da to je bas onako za poredjenje...nema sta.

Dakle po meni, ko god je javno protiv vracanja ove fasade onda taj ima ozbiljan problem sa sopstvenim moralom i mozgom.
 
Rugoba od zgrade (Korunovićeva).

'Ko to ne vidi, ima problem sa sopstvenim MOZGOM'. (kakav akademski argument, ima smisla ko gradnja pošte u obliku kripte, jbt!)
 
Vrh