Šta je novo?

Petlja "Petlovo brdo" - Zaštitimo šumski pojas na Petlovom brdu

Vucko
Zadnji pasus sve govori,obavestise javnost putem nekog oglasa na strani pre umrlica u novostima ili politici.
U "Politici" avgusta prošle godine. Dakle, u sred letnje sezone, a kod nas se odavno ne kupuju dnevne novine ni "u sezoni".
 
To je to.Isti sistem funkcionisanja je i gradske vlasti do skora,popravili su malo nacin obavestavanja mada mora i to bolje.

Glavno je po mom misljenju da se objavi na studiu B taj dan da je na javnom uvidu i da se nalepi objasnjenje u mesnoj zajednici i opstini.Onda ce sigurno neko od zainteresovanih videti da je na javnom uvidu taj i taj plan.

Ali onda bi se ljudi bunili i ova drzava ne bi nista napravila.Pitam li se kako je na tom trulom zapadu gde cak u nekim drzavama ubacuju u sanducice svim stanarima u blizini podrucja za koji se usvaja plan obavestenje o javnom uvidu.Dok kod nas sto tajnije to bolje.
 
Konačno, nešto se bitno događa u vezi sa izgradnjom petlje "Petlovo brdo".
Prvo, predstavka Udruženja građana "Zeleno naselje - Petlovo brdo", koja je 24. maja o.g. upućena Narodnoj skupštini Republike Srbije, našla se već na prvoj sednici skupštinskog Odbora za zaštitu životne sredine, održanoj 11. juna. Odbor, koji inače ima 17 članova, doneo je jednoglasnu odluku da formira tročlanu radnu grupu od svojih članova, koja će da razmotri predstavku, a po čijem izveštaju će Odbor doneti svoju odluku.
Drugo, od Evropske investicione banke stigao je 12. juna odgovor na žalbu koju je Udruženje uputilo marta o.g. Banka je obavestila Udruženje da je zbog "kompleksnosti istrage" pred kojom se našla, "primorana da proširi vremenski okvir za konačnu odluku", te nas je, sada, obavestila da ćemo je dobiti najkasnije do 31. oktobra o.g. Udruženje tumači ovo prolonogiranje problemima pred kojim su se našli istražitelji Banke, preciznije, da su naleteli na veći "brlog" nego što su im naša žalba i priložena dokumentacija nagovestili.

Владимир Марковић
председник Удружења грађана
"Зелено насеље - Петлово брдо"

zelenonaselje@gmail.com

EXP BEI - EIB
006378 12. JUIN 13


Луксембург, 12. јун 2013.
IG/CM/SM/ad



Поштовани господине,


Обраћамо вам се у вези са нашим писмом од 26. марта 2013. којим смо вас обавестили да је Механизам за жалбе Европске инвестиционе банке покренуо проверу ваших навода о градњи путне петље Петлово брдо.

Због сложености истраге потребно је продужити рок за обраду жалбе у складу са чланом 10.2 Правила поступка Механизма за жалбе Европске инвестиционе банке.

Зато вас обавештавамо да формалан одговор Банке можете очекивати у најкраћем могућем року а најкасније до 31. октобра 2013.


Искрено,

ЕВРОПСКА ИНВЕСТИЦИОНА БАНКА


A. Alcarpe
Руководилац Механизма за жалбе
Европске инвестиционе банке
R. Rando
виши службеник
за жалбе
 
Svaka cast za vase akcije, kad bi svi ovako stitili svoje zelene povrsine...
 
Do Udruženja je protekle nedelje stigao krajnje korektan i ljubazan poziv od JP "Puteva Srbije":

Ovim putem vas obaveštavamo da Javno preduzeće “Putevi Srbije”, u cilju iznalaženja najboljeg mogućeg rešenja u vezi sa planiranom realizacijom projekta “Petlja Petlovo Brdo” i uticajima istog na prirodno i socijalno okruženje, ima nameru da organizuje zajednički sastanak sa zainteresovanim stranama.

Uvažavajući pretpostavku da i stanovnici naselja Petlovo Brdo, kao i aktivisti vašeg udruženja žele da pomognu našem preduzeću u cilju umanjenja negativnih uticaja projekta na njegovo neposredno okruženje, pozivamo vas na zajednički sastanak u prostorijama JP “Putevi Srbije”...

Predstavnici vašeg udruženja, kao i predstavnici građana koji očekuju da mogu biti izloženi negativnim uticajima ovog projekta su dobrodošli na sastanak...

Sastanak je zakazan za kraj sledeće nedelje.
U odnosu na prošlogodišnji dopis Udruženju, poslat sa iste adrese, u ovom dopisu nema ni traga osionisti, nadmenosti i naglašavanja sopstvene nepogrešivosti i "odanosti" zakonskoj proceduri.
Najbitnije jeste da će konačno doći do direktnih razgovora između dve strane, što gotovo uvek deluje lekovito.

Uzgred, peticiju "za očuvanje park-šume Borići i za izgradnju saobraćajne petlje Petlovo brdo van područja zaštitne šume" potpisalo je preko hiljadu i dve stotine građana. Uz predstavku, ova peticija je upućena Narodnoj skupštini RS, Odboru za zaštitu životne sredine.
 
Ja jos uvek nisam siguran sta se ovde stiti zelenilo ili bezbednost. Ali nadam se da kroz dalje razgovore moze doci do resenja koje ce bezbednost pre svega staviti kao prioritet i da ce se naci kompromisno resenje za borice
 
Колико сам схватио из досадашњих излагања удружења, штити се само зеленило, односно борићи.
 
bongo":1scf2gf9 je napisao(la):
Svaka cast za vase akcije, kad bi svi ovako stitili svoje zelene povrsine...

Можда и важније. Када би постизали овај ниво организације и озбиљности...
Браво, сада бар имате третман какав сте од почетка заслужили од бахатог ЈП.
 
Nisam pratio bas ovu temu, videh neku petlju, pa sam odmah preskocio, slabo me interesuju petlje.
Malopre sam, shvatio da je to preraslo obican post i zelju jednog forumasa (sto je nazalost najcesca situacija), vec se pretvorilo u pokret.
SVAKA CAST!
Podelio sam vam puno pluseva malopre u ovoj temi, koju sam sada i propratio.
Potvrdili ste ono sto mislim, a to je da je 100 ljudi sakupljenih oko zajednickog cilja, ozbiljna sila u Srbija, grupa od 1000 moze da resi verovatno vecinu problema vezanih za aljkavost, birokratiju,korupciju, lose propise...
Najveci problem je sto takvih inicijativa i grupa nema, zato je vasa inicijativa vrednija.
 
Bulevarac jesi li prverio zasta se grupa zalaze ili si po inerciji podrzao gradjanske inicijative?
 
Koliko sam shvatio zalazu se za ocuvanje sumskog pojasa u krugu naselja. Na tom mestu prolazi neka petlja, pa se predlazu resenja za taj deo, koja bi omogucila suzivot sume i petlje. Neki tvrde da je petlja onda crna tacka zbog ugla skretanja, oni tvrde da je suzivot moguc. Grad ih zove da raspravljaju o njihovom predlogu. To sam shvatio, jel ima nesto bitno sto sam propustio ?
 
Па није лоше ни по инерцији подржати грађанске иницијативе. Да се разбије осионост државе када им се неко обраћа, да укажу поштовање и пажњу. Вероватно је да неће ЈППС да се одлучи за небезбедно решење због притиска удружења. Подржава се дијалог!
 
Igor
Ja jos uvek nisam siguran sta se ovde stiti zelenilo ili bezbednost

A ja još uvek nisam siguran da li ti, uprkos funkciji administratora, uopšte čitaš detaljno postove. Pre ove tvoje recenice, u prethodnom postu stoji sledeće:
peticiju "za očuvanje park-šume Borići i za izgradnju saobraćajne petlje Petlovo brdo van područja zaštitne šume" potpisalo je preko hiljadu i dve stotine građana
Još je i "boldovano" "za izgradnju".
Da ti još jednom ponovim - štiti se i zelenilo i bezbednost. Ali ne samo bezbednost učesnika u saobraćaju, o čemu ti isključivo brineš, već i bezbednost stanovnika naselja koja bi mogla da bude ugrožena pokretanjem klizišta.
Molim te da nas oslobodiš svog stalnog podmetanja - u najboljem komunističkom maniru - kako oni koji učestvuju u ovom pokretu ne brinu o bezbednosti učesnika u saobraćaju. :violina:
Ne znam da li ti je palo na pamet, da smo i mi, koji protestujemo, učesnici u saobraćaju?
 
Cela prica sa ovom petljom je mogla da se predupredi jer odgovorno tvrdim da magistrala nije morala da se izmesta ka istoku....
Steta je sada napravljena i treba je ispravljati i naci kompromisno resenje.
Neka sam ponudio na prethodnim stranama, ali to nije bitno, postoje kompetentnije osobe od mene koje mogu i treba time da se bave.
Ono sto meni smeta u svemu ovome je to sto i jedna i druga strana ne preza da koristi neistine kao argumentaciju.
A neistine su nesto sto me uzasno nervira!
 
laki72":qqe5xuid je napisao(la):
Ono sto meni smeta u svemu ovome je to sto i jedna i druga strana ne preza da koristi neistine kao argumentaciju.
То је разлог због кога сам негативно реаговао на ову грађанску иницијативу.

Сви знамо каквим се триковима служе јавне службе али нисам очекивао да се истом количином популизма и пренадуваних полуистина служе и грађански покрети.
 
Laki (a i STF)
Ono sto meni smeta u svemu ovome je to sto i jedna i druga strana ne preza da koristi neistine kao argumentaciju.

Biće mi izuzetno drago da navedete te "neistine" koje iznosi Udruženje.
U suprotnom vaše diskusije se svode na nivo onih "kružooka" ispred bakalnica, gde sedeći na gajbicama, mislioci zubima otvaraju pivo i razmatraju "svecku" politiku.
 
Више пута сам писао о чињеницама које су пренадуване и нема смисла то радити опет.

Али, ево, могу за последњу ставку где сте поменули клзиште и угрожавање насеља покретањем истог. До тога не може да дође макар посекли читаву шуму унутар појаса петље јер од фамозне рампе до насеља остаје сасвим довољан шумски појас који има капацитет да земљиште држи. (Клизиште повише моје куће држи успешно већ 20 година све укупно 10 стабала) .Поновио бих још једном да је могућност за петљу остављена још приликом изградње насеља те је у старту испланирана и довољна шумска маса.

Жао ми је што је тако племенита и неопходна борба за заштиту шумског појаса укаљана популизмом. Истовремено је и грађански активизам укаљан а као неко ко се бави дуже време активизмом, такав приступ решавању проблема ми смета, јер се таквим приступом користи обилато друга страна (У овом случају ЈП Путеви Србије)
 
Stf
где сте поменули клзиште и угрожавање насеља покретањем истог. До тога не може да дође макар посекли читаву шуму унутар појаса петље јер од фамозне рампе до насеља остаје сасвим довољан шумски појас који има капацитет да земљиште држи.

Na našu, a i na tvoju žalost, sa ovom tvojom procenom se ne slažu profesori Rudarsko-geološkog fakulteta koje smo bili u prilici da konsultujemo. Uz ove konsultacije stručnjaka, nažalost i lično imam uvid u posledice pokretanja zemljišta ispred zgrade u kojoj stanujem, a to kao posledica uklanjanja pola hektara ove iste zaštitne šume za potrebe izgradnje autobuskog depoa, o čemu sam ranije pisao.
Ukoliko nisi upoznat sa razmerama ovog klizišta, pogledaj neku od relevantnih mapa klizišta. Klizište se upravo, prostire od šume "Borići" pa sve do mesta eksplozije gasovoda. Dakle, nekoliko stotina metara u širini i dužini.

Поновио бих још једном да је могућност за петљу остављена још приликом изградње насеља те је у старту испланирана и довољна шумска маса.

Čak i JP "Putevi Srbije", u svojim najnovijim otkrićima, nastanak plana petlje datiraju najranije u 80-te godine prošlog veka, a naselje je gradjeno 60-ih godina prošlog veka, kada je i šuma planski zasađena.
 
Borici do magistrale nisu zasadjeni 60-tih vec dosta kasnije, jer ja koji sam 1972 pamtim vreme kada su borici bili manji od mene.
A sto se zemljista ispred zgraade u kojoj stanujete tice to mozete da zahvalite kako Autobuskom depou koji nije samo isekao sumu, vec je i radio iskop zemlje, tako i investitoru koji je pored sto je radio navoz, napravio vasu zgradu na mestu na kojoj joj nije mesto.

Mislim da sam svojim konkretnim predlozima i dosadasnjim pisanjem na ovoj temi izrazio jasnu podrsku vasim zahtevima da se zeleni pojas sto je moguce vise zastiti i mislim da zaista imate nekoliko valjnaih argumenata za to.
Tim pre ne vidim ni jedan valjani razlog da se kao argumentacijom sluzite necim sto je poluistina ili neistina.

I jos jednom pitanje za vas kao grupu gradjana na koje mi niste dali odgovor:
Zaboga ljudi gde ste bili kada je pre vise od 5 godina trasirana nova juznija trasa Ibarske magistrale koja je ocito tukla pravo u borice???
Zasto ste sacekali da se gotovo 90% infrastrukture na petlji Orlovaca zavrsi, pa se tek onda dali u akciju???
 
poponeb":1ahkdl9d je napisao(la):
lično imam uvid u posledice pokretanja zemljišta ispred zgrade u kojoj stanujem, a to kao posledica uklanjanja pola hektara ove iste zaštitne šume za potrebe izgradnje autobuskog depoa, o čemu sam ranije pisao.
Код случаја аутобуског депоа шума је посечена по целој ширини заштитног појаса те је практично везивна улога шуме као стабилизатора земљишта пресечена те је и њена сврха изгубила на значају. То је укомбиновано са изградњом прегломезне и претешке новоградње одмах изнад где јој, као што Лјаки написа, није место ништа више него аутобуском депоу.
Код изградње петље не уклања се цела ширина шумског појаса и остаје континуална везивна шумска маса око самог насеља. На страну то што унутар појаса петље шума такође нема никакве потребе да се сече, већ само уски појас куда пролази сама приступна рампа. Такође, ни та стабла на путу рампе не морају да се секу, већ се пресаде тамо где постоје рупе у самом шумском појасу. Ни једно једино дрво не мора да буде посечено, насеље не мора бити угрожено, а петља може бити изграђена онако како је замишљено.

poponeb":1ahkdl9d je napisao(la):
Čak i JP "Putevi Srbije", u svojim najnovijim otkrićima, nastanak plana petlje datiraju najranije u 80-te godine prošlog veka, a naselje je gradjeno 60-ih godina prošlog veka, kada je i šuma planski zasađena.
То нема никакве везе. Некада је град грађен дугорочније од самих урбанистичким планова. Рецимо, најочитији пример таквог планирања је спајање (у далекој будућности) Улице Др. Ивана Рибара на НБГ-у са Радничком на Чукарици мостом или тунелом на горњем шпицу Аде. Тога нема ни у једном досадашњем ГУП-у па ни у најновијем, али је остављена могућност да се то једном уради. За 50 година, за 100 година, то није битно.

Као што Лјаки написа, одбрана шумског појаса од бахате сече је фундаментално племенит чин и сам по себи је толико разуман и логичан да га није потребно каљати пренадуваним полуистинама. Тај приступ чак и одмаже целој причи.
 
Laki72 i Stf moj odgovor na vaše sinhrono delovanje biće po jedna "pohvala" za obojicu.
Na većinu vaših "najnovijih" navoda odgovoreno je u mnogim prethodnim postovima.
Od novih otkrića je da je prvo posečena šuma za depo (inače posečena 2009. godine), a da je potom podignuta iznad šume zgrada (inače sazidana 2008. godine). Mala i beznačajna razlika izmedju ova dva objekta je u sledećem: depo je nastao u "zelenoj zoni(po GUP-u), na mestu gde je posečena zaštitna šuma, a stambena zgrada je podignuta u "stambenoj zoni" (po GUP-u), na mestu gde je ranije postojao zidani objekat.
Pustite nama da i dalje "kaljamo" neistinama ugled Udruženja, a vi i dalje održavajte vaš "papski infalibilitet".
Možda niste primetili da smo se upustili u borbu sa državnim institucijama i ustanovama, koje krasi kodeks "milosrdnih sestara", pa primenjujemo humane i "prečiste" metode borbe, sa ovim bastionima altruizma i otmenog ponašanja.
Hvala na podršci i neću vas više zamarati mojim odgovorima.
 
E pa prijatelju, mogu ti reci samo jedno.
Takvim stavovima, ma koliko vam se cinilo da uspevajuci da se probijete kroz medijsku blokadu u zadnje vreme uspevate da pridobijete gradjanstvo, upravo cinite suprotno.

I da po 100 puta cu ti ponoviti - Vasa zgrada je jednako ruglo za ovaj kraj kao i depo! Ni jednom ni drugom tu nije mesto.
Vas argument da je tu i ranije postojao zidani objekat, je zaista smesan i necu ga komentarisati, kao sto nemam nameru da komentarisem ni depo Transprodukta.

Trebali da ti napomenem da je i za jedan i drugi objekat debelo podmazano u opstini Rakovica???
Kao i za 5 zgrada preko puta Metroa, gde je bilo pravo decije igraliste?
E vidis posto razgovaramo po sistemu ``svoje se meso ne jede`` t.j. vasa zgrada je sjajna, dobro locirana, vasi su borici tu od pamtiveka i slicne neistine i poluistine kojih je sve vise, dodacu i to da ste klupe u boricima postavili posle nego je trasirana nova magistrala, valjda da bi tim pateticnim cinom `pjacali` emocije sugradjana.
Posto bar par puta sedmicno prolazim tuda, potrudicu se da slikama demantujem vasu pricu (neistinitu) kako je sumica prepuna razdragane decice kojoj se eto otima kutak za igru, kao i roditelja koji u njoj provode vreme.
I jos nesto:
``Nase sinhrono delovanje`` ????
Covece, razmisli malo o cemu pises???
Vama kao da je cilj borba sa vetrenjacama, pa se trudite da stvorite neprijatelje.
 
Mene zanima krajnji ishod a to je da li ce biti zadovoljena pre svega bezbednost ucesnika u saobracaju ispravljanjem one krivine i jos goreg spustanja sa ibarske na kruzni put koje se sada tu nalazi. To treba da je glavno pitanje u celoj prici.
 
Laki72
Vama kao da je cilj borba sa vetrenjacama, pa se trudite da stvorite neprijatelje.
Kao što maločas napisah mi se borimo sa državnim institucijama i ustanovama, a ti se sam namećeš kao naš neprijatelj. Verovatno imaš ljudsku potrebu da staneš uz jačeg.

vasa zgrada je sjajna, dobro locirana ...
Za razliku od tebe ja navodim činjenice, a ti sopstveni doživljaj stvari. Šta nije tačno u činjenici koju napisah "stambena zgrada je podignuta u "stambenoj zoni" (po GUP-u), na mestu gde je ranije postojao zidani objekat". Nigde ne napisah opisne ocene koje mi ti stavljaš u usta "sjajna i dobro locirana"

(Uzgred, ja sam kupio stan u ovoj zgradi tek oktobra 2010.godine, od prvog vlasnika, a ne od investitora, te sam ovde pomalo "novosedeoc")
S obzirom da iznosiš tvrdnju da je investitor "debelo podmazao u opštini Rakovica", onda si u saznanju krivičnog dela, pa si i ti krivično odgovoran. Da bi izbegao sopstvenu krivičnu odgovornost moraćeš da podneseš krivičnu prijavu protiv investitora i odgovornih u opštini Rakovica. Udruženje će ti rado pomoći. Mi smo mesecima prikupljali relevantnu dokumentaciju u vezi sa depoom, a potom decembra prošle godine podneli krivičnu prijavu protiv vlasnika depoa i odgovornih u opštini, koja se sada procesuira kroz naš ("sporovozni") pravosudni sistem.
Pomoć će ti sigurno pružiti i vlasnik depoa, čiji je odgovor na pitanje zašto si posekao i pokrao pola hektara zaštitne šume i podigao poslovni objekat u "zelenoj zoni" - a zgrada?
Ukoliko se ne osmeliš na podnošenje krivične prijave, rizikuješ da te neko tuži za klevetu.
Dakle, dok to ne učiniš, sve tvoje opservacije o problemima tretiraću kao klevete.
I da ponovim iz jednog od prethodnih postova
U suprotnom vaše diskusije se svode na nivo onih "kružooka" ispred bakalnica, gde sedeći na gajbicama, mislioci zubima otvaraju pivo i razmatraju "svecku" politiku.
 
Vrh