Šta je novo?

Pešačke zone

nije mi baš jasno šta su zamislili sa ulicom đure jakšića u centru. popločali su je i sad je to šatro pešačka zona, ali u njoj se nalazi neka firma ili nešto slično što ima parking na koji se ulazi naravno samo iz te ulice. i sad ulica ima znak pešačke zone ali je naravno ulaz u nju otvoren i to kola koriste da se parkiraju sve do kneza. ne znam kako su mislili da to funkcioniše, možda sa onim čuvenim potapajućim stubićima koje još nismo dočekali da vidimo

od drugih ulica kod kneza, popločavanje nikole spasića je završeno, ostalo je da se stave bandere, ali ulaz nisu zatvorili tako da je i ona puna kola. ili je to možda bila uskočka :/
 
Već sam pisao na ovom forumu da su pešačke zone mač sa dve oštrice. Zamislite Terazije, koje i onako loše izgledaju bez predratne fontane, sada i bez automobila, trolejbusa i autobusa. To bi bio potpuno mrtav deo grada. Dalje, u centru su već izgrađene nadzemne i (veoma skupe) podzemne garaže. Uvođenjem pešačkih zona one se ne bi mogle koristiti. U nekim ulicama (Kolarčeva,Vasina) moguće je polovično rešenje - da se saobraćaj dozvoli samo pešacima i trolejbusima. Trolejbusi jednostavno moraju ići Vasinom a to znači i Kolarčevom zbog potreba putnika. I u gradovima koji imaju metro postoji razvijen ulični gradski saobraćaj.
 
15844816.jpg


http://static.panoramio.com/photos/original/15844816.jpg
 
Vau!To bi se moglo kod nas moglo uraditi slicno na trgu republike ako izmeste saobracaj,naprave metro i sklone staklenac. :kk:
 
ovo je negde u francuskoj ali gde :) jedino mi je neobično ovo belo čudo na stubu malo levo koje izgleda kao antena od bazne stanice, doduše ne verujem da jeste
 
Mada, očigledno je posečen stari drvored i nema dovoljno baštica sa travom ili svećem.
 
U pitanju je grad Clermont Ferrand u centralnoj Francuskoj, trg je OGROMAN :))) Imam jos neke slike postavicu kasnije ako zelite...
 
Evo jos par, samo da kazem da je trg u obliku pravougaonika i dugacak je neverovatnih 300 metara a sirok 70m.

28550336.jpg


26297885.jpg


24979954.jpg


5412713.jpg
 
Za grad sam čuo ali nisam znao da je toliko lep. Drvored je opčigledno skoro potpuno nov. Obzirom na sadašnju našu borbu za Bulevar bilo bi interesantno saznati kako su to Francuzi rešili. Kakav je bio stari drvored? Možda ga nije ni bilo. Kakve su sadnice i kojom brzinom rastu?
 
Slazemo se da je buducnost Beograda ovakva, ja sam ovo predlozio za Terazije i Trg Republike, a onda me napadose da ne moze kolima da se dodje do garaze.....pa sama garaza kod Novog dvora je debilan koncept koji nije mislio na buducnost.
Predlozio sam da se vrati izgled starih Terazija, da se konacno uredi Teraziska terasa, spusti se do Save i tako spoji sa buducim Savskim amfiteatrom. Jedan veliki raj za bicikliste i pesake, sa mnogo cvecam zelenila, fontana. Sa vodopadima koji bi se uradili od Teraziske terase do Save.......
 
dedinje":3am6ccxg je napisao(la):
Za grad sam čuo ali nisam znao da je toliko lep. Drvored je opčigledno skoro potpuno nov. Obzirom na sadašnju našu borbu za Bulevar bilo bi interesantno saznati kako su to Francuzi rešili. Kakav je bio stari drvored? Možda ga nije ni bilo. Kakve su sadnice i kojom brzinom rastu?
sqlg210clermont-ferrand_place-de-jaude.jpg
 
dedinje":rv5ohqci je napisao(la):
Za grad sam čuo ali nisam znao da je toliko lep. Drvored je opčigledno skoro potpuno nov. Obzirom na sadašnju našu borbu za Bulevar bilo bi interesantno saznati kako su to Francuzi rešili. Kakav je bio stari drvored? Možda ga nije ni bilo. Kakve su sadnice i kojom brzinom rastu?
A izmedju spomenika i fontane su zimzelene magnolije. Savrseno.
 
Popločavanje dela ulice Kralja Petra
19. Mart. 2010 | 16:00, Izvor : Studio B

Po nalogu Direkcije za puteve, a u sklopu poslova sanacije i adaptacije, Javno komunalno preduzeće „Beograd-put" počelo je radove u delu ulice Kralja Petra.

Kao i čitava zona Knez Mihailove, i ova ulica, u delu od Knez Mihailove do Cara Lazara, biće popločana.

Kako saopštavaju iz ovog preduzeća, trenutno se skidaju postojeće kocke, posle čega će biti zamenjena kompletna komunalna infrastruktura, odnosno vodovodne instalacije i kišna kanalizacija. Nakon svega, ova deonica dobiće grafitne ploče, kakve već postoje u čitavoj zoni, uz zabranu ulaska vozila. Predviđeno je i postavljanje dvanaest kandelabara.

Ranije su, između ostalog, ovakav izgled dobile Rajićeva, Čika Ljubina, Vuka Karadžića, Zmaj Jovina, Obilićev venac, Laze Pačua, Marka Leka, Nikole Spasića, Uskočka.
Izvor: Studio-B
 
bah, popločaće koliko 50m ulice. žao mi je malo zbog te kaldrme, ima je sve manje i manje u gradu.

nego šta mislite o tome da se u pešačku zonu pretvori i nušićeva od terazija do dečanske?
 
zaffa":3hok30tn je napisao(la):
nije mi baš jasno šta su zamislili sa ulicom đure jakšića u centru. popločali su je i sad je to šatro pešačka zona, ali u njoj se nalazi neka firma ili nešto slično što ima parking na koji se ulazi naravno samo iz te ulice. i sad ulica ima znak pešačke zone ali je naravno ulaz u nju otvoren i to kola koriste da se parkiraju sve do kneza. ne znam kako su mislili da to funkcioniše, možda sa onim čuvenim potapajućim stubićima koje još nismo dočekali da vidimo

od drugih ulica kod kneza, popločavanje nikole spasića je završeno, ostalo je da se stave bandere, ali ulaz nisu zatvorili tako da je i ona puna kola. ili je to možda bila uskočka :/
Nije nikakva firma to je parking Akademije nauka, a mozda ga izdaju jos nekome.



 
Ne znam za vas, ali je meni najbolji primer koliko su pesacke zone dobra stvar, revitalizacija Čika Ljubina koja je pre par godina (ili koliko već) postala pešačka zona i odmah su se tu stvorili interesantni sadržaji i neka mirnija alternativa knezu. Još samo kada bi se projektanti malo smilovali i lepo stavljali kandalabere tačno po sredini ulice, a ne da vuku na jednu stranu sve bi bilo super.

Moja glavna zamerka našim pešačkim zonama jesu urbani mobilijar, hortikultura u istim zonama i osvetljenje. Uz samo malo više planiranja i razmišljanja mislim da se mogu smisliti genijalne stvari za gradsku pešačku zonu.
 
Evo kako izgleda taj parking prostor, nekada je tu bila lepa zgrada, ako se dobro secam 1 sprat. Srusili su je i postade parking. Mozda bi bas na tom mestu mogli da smisle nesto pametnije od parkinga ili zgrade, neki mini trg sa malom galerijom,suvenirima. Mozda i najbolje pice koje prozivodimo + dzemovi :>
 
evo jedna ideja vezana za taj parking, malo nejasno u osnovi ali ja sam namenu tog prostora to u glavi zamislio kao deo ispred mumoka u beču i delovalo mi je zanimljivo. a i slatkasta je ova riba ako ništa :cool:

[video]http://www.youtube.com/watch?v=NLikCI-zZDs[/video]
 
što bi rekla braća crnci, devojka je wifey material. #slatkiš
 
Ja sam protiv projekta, necu vise imati svetla u sobi :notok:
 
Bulevarac":1tq43tn8 je napisao(la):
Evo kako izgleda taj parking prostor, nekada je tu bila lepa zgrada, ako se dobro secam 1 sprat. Srusili su je i postade parking. Mozda bi bas na tom mestu mogli da smisle nesto pametnije od parkinga ili zgrade, neki mini trg sa malom galerijom,suvenirima. Mozda i najbolje pice koje prozivodimo + dzemovi :>
Zar ta srusena zgrada nije bila masonska loza (bivsa)?
 
Vrh