Šta je novo?

Pešačke zone

@fjerinic, jedan je utisak preko slika a sasvim drugi je kad tuda prodjes 15 puta dnevno. I ne krijem da mi bode oci, nego sta nego mi bode, upropascena je ulica. Ne daj boze da posade drvece tek ni na sta nece liciti.
 
Žao mi je stare kaldrme, očigledno je da se radi o pranju para.
 
Ispred ove socijalističke "lepotice" neka posade što više drveća. Prava je šteta što je još pre rata sa tog mesta uklonjeno staro zdanje prvog beogradskog hotela..
 
Kakvom sad pranju para kocka je deponovona u bazu bg puta ovo poplocavanje je planirano jos u sfrj druga stvar sto se tek sad realizije
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=499335#p499335:fcbp1eh3 je napisao(la):
Sreda » 09 Dec 2017 01:36 pm[/url]":fcbp1eh3]@fjerinic, jedan je utisak preko slika a sasvim drugi je kad tuda prodjes 15 puta dnevno. I ne krijem da mi bode oci, nego sta nego mi bode, upropascena je ulica. Ne daj boze da posade drvece tek ni na sta nece liciti.

Која је то тачно ствар која ће ти недостајати, проходност аутомобила, паркинзи за те исте аутомобиле, жуто-црна ограда или пак офуцани тротоар? Шта је то теби упропашћено?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=499246#p499246:3ma0q547 je napisao(la):
zexland » Pet Dec 08, 2017 11:29 pm[/url]":3ma0q547]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=498905#p498905:3ma0q547 je napisao(la):
Sreda » 07 Dec 2017 05:02 pm[/url]":3ma0q547]Dok ne izbiju na Savu sa ovim zardinjerama nece se smiriti. Ocigledno je ovako i lakse i brze nego da se poplocava. :(

Velicina ovih novih zelenih povrsina u KP nije problem, ali toliko skromno popunjavanje je sramotno...opet ce staviti 2-3 drveta i englesku travu okolo...to mora da izgleda perfektno u ovoj zoni...ajd videcemo sta ce ovde staviti...
Biće 6 stabala, a ona moraju da budu na razmaku da ne smetaju jedno drugom kad porastu. To je 6 metara, obično. Zato ovo liči na 6 stabala. A umesto trave će biti niski žbunići, cveće i sl. Ako stabla budu kao ona gore, kod Narodne banke, cvetaće u proleće, a to će da bude praznik za oči.

Haha, ali neće moći do Save, jer ih iz Sime Markovića čekaju velike lipe!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=498937#p498937:3b2wks8d je napisao(la):
direktor » Čet Dec 07, 2017 6:51 pm[/url]":3b2wks8d]Pa gledano od kneza lijeva strana skoro da nece imati baste kafica

Da, ovom delu Kralja Petra, koji se sada radi, nema ni šanse da bude kafića... Ima valjda samo ona Manufaktura. Sa jedne strane Komercijalna, sa druge Rajfajsen, pa dole Narodna banka, pa onda škola sa jedne i stambena zgrada sa druge strane. Skoro do ispred "?" nema ničega što bi imalo baštu. Šuma po sredini će dobro doći.
 
Ne potcenjujte sposobnosti domaćih ''ugostitelja'' i njihovih pajtaša u opštinama da naprave kafiće i bašte i na mestima na kojima ih niko nikad ne bi očekivao. Ljudi su ovde u stanju da prepravljaju konstrukcije zgrada i prave kafiće i klubove u stanovima stambenih zgrada na obodu Novog Beograda. Mislite da će da im bude problem da se snađu u jednoj Kralja Petra u strogom centru grada?

Elem, na ovom prostoru sa slike se već nalazi jedna bašta. Izvesni studio Domino, koji se nalazi na ćošku ove stambene zgrade. Sam lokal, studio, uvek prazan, a bašta, koja je pojela 2/3 trotoara, ne znam dal je ikad imala više od troje ljudi u isto vreme. Ali nema veze, bitno je da je sklepana. Ko veli neka je, neka stoji. Ionako ništa ne košta a i nije kao da iziskuje neke dozvole jelte. Dovoljno je samo da je zahtev podnet i sve kul.

22278219_120522045281870_5622502676005650432_n.jpg


Što se tiče bloka iznad Gračaničke, i tu već postoje kafići sa baštama. Koji su do skora bili ograničeni kolovozom a tek sad će da se rasprostru još više. Inače leti je tu pravi mali vašar, imaju žive svirke sa sve koncertnim basčinama, ne bi li se veselje čulo sve do Knez Mihailove a i šire. Taman mu usput dođe kao besplatna reklama. Naravno, okolinu ko j**e.


Istina, stoji ovo što kažete, da će bar strana ulice gde je NBS ostati pošteđena, kao i strana kod OŠ Kralj Petar. Pošto tu jelte nema lokala. To stoji. Samo... ako smo došlo do toga da na prste brojimo i slavimo svaki potez trotoara koji nije pretvoren u buvljak i vašar, onda ne znam šta da vam kažem.
 
Basta da bi bila postavlhena na javnoj povrsini u ovom slucaju Domino mora da ima projekat dozvolu i da placa naknadu gradu za zauzece javne povrsine
Prijavom komunalnom inspektoru mozes se traziti da se ista ukloni a inda ce on provjeriti ima li papire
Cak su im smanjili povrsinu za baste osim povrsine trebalo bi definisati broj stoliova i stolica i zabraniti kaficima vitrine sa sladoledom
 
Ma nema od toga ništa. Ja do sad nisam imao posla sa takvom vrstom problema ali kao što sam pisao jednom ranije, jedna komšinica je pre godinu dana pokušala da utvrdi ko je dao dozvolu za baštu jednom kafiću koji je uzurpirao nekoliko parking mesta i još počeo da ostavlja svoja vozila na kolovozu (jer jajare mlate hiljade evra nedeljno al neće da daju par evra za parking, klasična priča).

Da skratim priču, prvo što niko ništa nije znao. Al stvarno. Kaže to sve izgubljeno u prostoru i vremenu. Onda je posle naišla na tzv. Ćutologe, endemsku vrstu državne birokratije koja zna nešto, ali se brani ćutanjem. Kad je nastavila da kopa još više rekli su joj da je podnet zahtev za izdavanje dozvole i da u međuvremenu ona može da radi i tako će biti sve dok se ne donese odluka. A fala bogu pa čak i da oni nemaju šanse za dozvolu, mogu da udese da taj slučaj trajno ostane zarobljen u pravnom limbu. Sad, svakome je jasno da je to kao kada bi se dozvola za vožnju davala svakom klincu koji je prošao polovinu obuke. Ali eto, izgleda da u Srbistanu i to može.
Naravno, u međuvremenu sve to što ona radi i prijavljuje prati i beleži neko ko onda uredno prosleđuje sve te informacije ovima protiv kojih se diže prijava.

Ma nema bre, ovde je sve trulo do koske. Pa ne zovem ja bezveze komunalce sprskim Blackwaterom. Al ajd što su plaćenici korumpirani nego što su i drukarske pacovčine.
 
Na nekoliko lokacija u gradu sam video bukvalno šupe sa par mesta unutra i ogromnim baštama napolju. Verujem da će i ovde pronaći mesto gde da se zavuku i da okupiraju pešački prostor.
 
Ma nije problem ni u kaficima ako se to uradi skladno i sa ukusom i ako nadlezni udare po dzepu svaku nepravilnost. To smo apsolvirali sto puta.

Problem je sto je prelepa ulica potpuno vizuelno zatvorena, a to ce neki ovde shvatiti tek kad bude posadjeno drvece. Progutale su je prevelike zardinjere a ona je prirodan nastavak Kneza i sirinom i lepotom i sadrzajem i kao takva je morala da bude potpuno otvorena i da gleda na NBG. Ovako ostaje sunjanje uz zgrade sa pogledom nula, samo da pazis da se ne sudaris.
 
Bas da je toliko lose nije ocigledno je to tvoj licni dozivljaj plus neka razocaranost sto nije kako si ti zamislio
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=498905#p498905:11mxj5lu je napisao(la):
Sreda » 07 Dec 2017 05:02 pm[/url]":11mxj5lu]Dok ne izbiju na Savu sa ovim zardinjerama nece se smiriti. Ocigledno je ovako i lakse i brze nego da se poplocava. :(

DQc7_Eif_VQAAocoi.jpg
I meni ovo izgleda da guši prostor, bolje da je više prostora za pešake.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=499707#p499707:2lwpiq6k je napisao(la):
direktor » 10 Dec 2017 05:35 pm[/url]":2lwpiq6k]Bas da je toliko lose nije ocigledno je to tvoj licni dozivljaj plus neka razocaranost sto nije kako si ti zamislio

Kao sto je tvoj licni dozivljaj da to nije problem.
Ne vidi slep kod ociju i neko ko NECE da vidi.
 
Mozemo staviti na glasanje da vidimo sta vecina naforumu misli
 
Naravno da je moj dozivljaj licni (jok nelicni je). Ja sam izneo konkretan razlog zbog cega mislim da je ovo resenje problematicno a to je vizuelno zatvaranje ulice kojoj to nije trebalo. Na argumente odgovaraj argumentima, barem sto se tice mojih postova. Dakle u ovom slucaju - ti ili mislis da se ulica vizuelno ne zatvara ili smatras da zapravo to i nije problem i da je bas lepo ispalo jer je Jovin nepogresivi genije. Treceg nema. U oba slucaja po mom (licnom) misljenju gresis a ti me demantuj. Ja Jovina postujem i smatram da u celokupnoj pesackoj zoni ima samo dve greske a to su ova u KP i trpanje vizantijske (pomalo i kicaste) cesme kod Pevca, koji je najpariskiji deo Beograda. Ta cesma bi mnogo bolje legla kod hrama. Eto.
 
Ja mislim da imate pogresan dozivljaj jer tu ubacujete divlje ili polu legalne baste koje kakvih kafica u racunicu
Zelene povrsine su malo sire od jednog parking mjesta za limenka Vizuelno zatvaranje ulice a do juce je vizelno bila sta vizelno zatrpana kolima
Plus ona od ivicnjaka sa ilegalnim prikljucima za struju i vodu kao kod one na uglu sa knezom gdje stoje i dalje divlje elektro instalacije to nije do pocetka radova pravilo problem
 
Izgleda da nemamo već dovoljno kafića i vašara po Beogradu pa nam treba i ''ugostiteljska zona''.
 
Pa predvidjeno je da se ukinu baste u knezu ugustiteljka trgovacka kulturna i jos neka cini mi se
 
Ma to Vesić lupeta. U Knez Mihailovoj ima bašti samo na potezu od Grčke kraljice do zgrade Beka. Ima ukupno 10ak lokala koji izlaze/su izlazili baštama na Knez. Od tih 10ak, problem i gužve su pravili samo tri: Coffee Factory, Peconik i Snežana(gotivim taj restoran i nisu bahati kao Peconik ali ipak umeju da naprave gužvu). I ajde, ponekad prave problem oni fastfudovi iza Peconika i Coffee-ja ali u manjoj meri.

Tako da ako hoće da reše problem zakrčenja u KM, treba samo da nateraju sve te između Kralja Petra i Rajićeve da se kompletno maknu iz Kneza. Ili da, daleko bilo, se jednostavno odreknu nekog % bašti. I to je sva filozofija. Ovi dalje niz ulicu nisu problem jer im se bašte nalaze između žardinjera, te osim prolazaka kelnera, ne ometaju protok.

Ali naravno da se neće to uraditi. Nego se lepo setili, pod izgovorom ''zavođenja reda u KM'', napraviće novi Las Vegas na blok odatle. I istina, KM će, nadajmo se, biti čista i prohodna ali zato će sve u njenoj okolini biti još gori Bangkok. O sterilizaciji kraja da ne govorim. Tu stanara više neće biti. Biće samo prazni stanovi, kancelarije i hosteli. Jer niko neće hteti da živi u takvom haosu.
 
Vise guzve prave u KM brejkdenseri i slicni i kad naprave oko njih krug precnika 100000000000000000000000000000000000000000 metara
 
Zar to nije odlika svake pešačke ulice, ili popularnog trga, najvećih svetskih metropola? Protiv toga se ne vredi boriti.

Kao što je neko napomenuo, KM će biti jeftina turistička ulica (kao Oxford Street), sa takvim sadržajem.

Meni se generalno dopada izdvajanje tih celina, nešto kao Hyde Park - Oxford Street - Soho (Kalemegdan - Knez Mihailova - Ugostiteljska zona).
 
Kamo lepe srece da Knez Mihajlova barem zalici na "jeftinu turisticku ulicu poput Oxford Street u Londonu" ili da bar po bilo cemu ovaj grad zalici na London. Umesto otpalih fasada, zardjalih i strokavih krovova, praznih lokala, isaranih zidova, rasklimatanih plocnika imali bismo nesto sto bi barem podsecalo na neku metropolu, gde bi bili lepi plocnici, sredjeni izlozi i fasade, gradski kolorit koji daje neki pecat neke zivosti i estetike. Ovako imamo to sto imamo, a dovoljno je samo prosetati Knez Mihajlovom pa videti na sta to sve tamo lici. Ali ako to jos ucinimo nocu onda ne mozemo ni da vidimo - posto je ulica u polu mraku!
 
Vrh