Šta je novo?

Pešačke zone

Dok god su cene zakupa u Knezu veće nego u tržnim centrima (a jesu), besmisleno je pričati o tome kako pešačka zona propada. Mislim, ona propada jerbo je katastrofalno održavana, prljava i musava, ali za lokalima i dalje vlada ogromno interesovanje, a i posetilaca je dosta.

Ono što je problem, a i Piccolo je pomenuo, su objekti sa nesređenim vlasničkim odnosima, pre svega objekti RK Beograd koji su gabaritni i samim tim vrlo upadljivi (pogotovo robna kuća na raskrsnici sa Obilićevim vencom).

Druga stvar me, međutim, muči, a to je što su Terazije baš, baš mnogo propale i izgledaju prejadno. Tu zasita ima zakatančenih lokala, a i u one koji rade se useljavaju više "second hand" radnje, nego ozbiljni brendovi. Čini se da su širenjem pešačke zone ulice oko Kneza postale daleko atraktivnije nego li "štrafta" do Slavije. Čak i Bulevar od Skupštine do Vuka izgleda mnogo, mnogo reprezentativnije.

Lično mislim da je sudbina Terazija i Kralja Milana vezana za revitalizaciju Slavije i grad bi trebalo da posveti dodatnu pažnju oživljavanju tog poteza.
 
Стање Теразија је по мени директна последица послератне деградације јер је од раскошног трга са трамвајем и занемрљивим колским соабраћајем та целина постала доминанто друмска, бучна саобраћајница са 6 трака и фреквентим аутобуским и колским саобраћајем. Од најлепше зоне старог центра града постала ја можда и најнепријатнија за боравак и шетњу а с тога и неповољна за трговину
 
Lično mislim da je sudbina Terazija i Kralja Milana vezana za revitalizaciju Slavije i grad bi trebalo da posveti dodatnu pažnju oživljavanju tog poteza.
Ja kad se šetam od slavije do terazije, mene to podseća na neke opasne delove evropskih gradova. Što bei se reklo kripi. Slavija kao da nema pešaka uooošte...
 
Наравно, да је изграђена Мештровићева фонтана са скулптуром на врху у част победе у Балканским ратовима, остале цветне алеје на средини, Теразије би биле вероватно најлепши трг у Београду у том тренутку и самим тим магнет за инвеститоре да граде на том месту.
 
IMG_3160.jpeg

Možda se već i pisalo o ovome ali šta ovo predstavlja.?
 
Novogodišnju dekoraciju. Slučajno sam naleteo na uključenje N1 ispred nje, vrteći kanale, gde je apostrofirano da je zamena za "trijumfalnu kapiju".​
 
Ja kad se šetam od slavije do terazije, mene to podseća na neke opasne delove evropskih gradova. Što bei se reklo kripi. Slavija kao da nema pešaka uooošte...
Славија логично нема пешаке зато што су отерани имбецилним решењем пешачких токова.
 
Вероватно је човек мислио на шетаче, не преседаче, а да би то могло, морао би изгледати као краљевачки.. 😉

kraljevo-serbia-november-picture-main-square-kraljevo-trg-srpskih-ratnika-kraljevo-serbia-kral...jpg


А не као америчке саобраћајне петље.
 
Poslednja izmena:
На страну Славија, потез од ЈДП до Москве је далеко од санласног и пустог. Постоји разређење око дворова због мање садржаја али није страшно.
 
Pogledajte prilog 186975
Možda se već i pisalo o ovome ali šta ovo predstavlja.?
Raspitivao sam se i ja i za to i za "trojanskog konja" u fontani i dobio sledeći odgovor od jednoga pratioca na instaću: "Fakultet Primenjenih Umetnosti u Beogradu na poziv grada angažovao studente koji su realizovali drvenu skulpturu koja predstavlja trojanskog konja i portal , a velika skulptura od metala je delo Gorana Čpajka, sve povodom novogodišnjih praznika."

Meni je neverovatno da ne postoji vest o ovome niti ikakvo objašenjenje okačeno na KCBu, ali to dosta pokazuje odnos kulturnjaka prema javnosti: čak i kad se radi nešto lepo i pametno (meni se obe instalacije sviđaju) smatra se da je bilo kakvo izlaženje iz uskih krugova neportrebno.
 
Наравно, да је изграђена Мештровићева фонтана са скулптуром на врху у част победе у Балканским ратовима, остале цветне алеје на средини, Теразије би биле вероватно најлепши трг у Београду у том тренутку и самим тим магнет за инвеститоре да граде на том месту.
IMG_20231114_103133_resized_20231114_074925562.jpg
 
Апсолутно, то би била и пречица и ка Рељиној и пијаци Зелени венац, као и Каменичкој. Тај правац би требао да се разради као пешачка траса и њом да се споје центар града и силазак на Саву.
 
Tu trebaju šire stepenice i uopšte preurediti plato iznad tunela. Dok u prolazu ka Zelenjaku treba ukloniti onih par stepenika jer je mala visinska razlika i može se rešiti adekvatnije, da bude pristupačnije i za invalide.
 
Ovako kada se gleda izbliza i iz ovog ugla, podseća malo na predimenzioniranu kantu za otpatke koja je jedno vreme bila rasprostranjena po gradu (ona što je sastavljena od gomile žica).
 
Vrh