Šta je novo?

Pešačke zone

Iiiiiiiii napokon su sredili i onaj raspadnuti kamenjar ispred Palate Albanije, tačno između Taxi stanice i Sremske.

Aleluja!
(da ne kažem fala k**** više... )

Hteo sam da slikam nego sam svratio u obližnu menjačnicu pa posle zaboravih. Ali eto da javim, znači to parče je sređeno. I za sad deluje korektno, nisu fušarili.

Sledeći na redu (bar što se tiče degeton ploča) je mesto prekoputa, ispred Đak prodavnice, gde su već spremili nove zalihe.
 
20180510_174315.jpg



20180510_180338.jpg
 
Ne vidim potrebu da se nove klupe na Obilićevom vencu demontiraju i odnesu na farbanje posle samo godinu dana od postavljanja. Razumeo bih da je prošlo nekoliko godina, ove manje intervencije su mogle da urade na licu mesta. Klupe još uvek nisu vraćene, a mogli su bar deo da ostave, dok lakiraju druge.

 
Ne može se ignorisati problem, a problem je veliki broj pušača, a rešenje tog problema je što više kanti sa pikslama.

Isto kao što se ignoriše problem nekulture i bacanja đubreta u već pune kante. Rešenje za to je češće pražnjenje kanti.

Može i rešenje da bude kažnjavanje, ali samo ako ima dovoljan broj kanti / piksli
 
Pored svakog stajalista prevoza ima kanta ali 90 % zavisnika drzi cigaru do zadjeg trenutka ulaska u bus
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=537799#p537799:n6jy8r3d je napisao(la):
Nepopravljivi optimista » Ned Maj 13, 2018 11:25 am[/url]":n6jy8r3d]Tako je to kad se jedan deo naših sugrađana ponašao kao da mu je ceo grad lična pepeljara.
Tako je to kada gradsku vlast nije briga kakvo je stanje na ulicama. Ako su postavili betonske đubrijere ili kako li se zovu onda neka izvole da iz redovno prazne a ne da čekaju da se sadržaj raspe okolo pa bude više van betonskog bureta nego u njemu.

Narod jeste kriv ali vlast još više. Punkt!
 
U Srbiji postoji ogroman broj pušača koji su bezobzirni prema svima i svemu oko sebe. Zamislimo samo na šta bi ličio grad kada bi se npr mi koji umesto duvana volimo hranu, ponašali kako se ponašaju pojedini pušači. Ulice bi bile prekrivene omotima, kesama, otpacima hrane... Naravno i toga već ima, ali kažem, kada bi mi za sobom bacali otpatke tako kao što to rade pušači, tek onda bismo živeli u đubretu. Na kraju krajeva, lakše je uočiti i skloniti npr omot keksa sa travnjaka nego 50 pikavaca koji su raštrkani po njemu. A pušači najviše vole baš tako da ih zafrljače što dalje, po sistemu ''razgradiće se to''.

S druge strane, svaka čast onim pušačima koji nisu takvi i koji imaju obzira prema drugima oko sebe. Ali nažalost, mnogi od njih su krajnje bahati.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=537799#p537799:mmkgxd4z je napisao(la):
Nepopravljivi optimista » Ned Maj 13, 2018 12:25 pm[/url]":mmkgxd4z]Tako je to kad se jedan deo naših sugrađana ponašao kao da mu je ceo grad lična pepeljara.

Nije tema ali moram da iskomentarisem ovu sliku sa pikavcima.
Prekjuce sam dosao iz Vankuvera. Seo sam u bastu jednog kafica da popijem kafu. Sede ljudi oko mene, ispijaju kafe, medjutim niko ne pusi, narod prolazi, niko ne drzi cigaretu u ruci a pritom nigde i nema kante za otpatke. Pitam konobaricu da li moze da mi donese pikslu da zapalim cigaretu, kaze devojka da pusenje nije dozvoljeno. Reko dobro, pitam ponovo da li postoji deo za pusace a ona odgovara da tako nesto ne postoji u Vankuveru i da je dozvoljeno da se pusi samo 20 metara od bilo kakve zgrade za stanovanje.

Ovde ljudima jos uvek ne mozes da dokazes da ne mogu i ne smeju da puse u vozu a ne na ulici. :violina: :bash:
 
Poštovani Banatlija,

Nije Vankuver referenca prema kojoj ćemo meriti ispravnost ili, bolje reći, stanje stvari. U Parizu listom svi puše na ulici, od 17 do 77 godine, znači i klinci i dame sa slamnatim šeširima; prodavačice, službenice i svi kojima je lako dostupan izlaz na ulicu tokom radnog vremena. Naravno, cigarete gase u svojm pepeljarama a ako su šetači, u uličnim. Lično se uverila, spatio može da potvrdi.

Kal-kani su pušačka zona jer su van zidanog objekta iako staklom ograđeni tako da, te priče o nepušenju u restoranima ne važe za sve.

Npr. autobusi za duge relacije imaju kabine za pušače koje imaju snažan ventilator pa se dim i ne oseti.

U restoranima i nekim firmama (srpskim i ne-srpskim) gde su posete česte postoji deo "za pušače".

Nisam za to da se pešačka zona narušava opušcima ali ni za to da se zabrani pušenje dok neko sedi na klupi u parku, ali sam za to da mu se obezbedi pepeljara, slično kao što se i u Bg. može videti.

Dokle god se cigarete prodaju čak i u samoposlugama (što je nezamislivo za većinu gradova EU a možda i sve) a ne samo u trafikama, dotle moraju da obezbede pušačima da dostojanstveno uživaju u mirisu nikotinskih štapića.
169055031.gif

Pešačka zona je svaka zona kojom pešak može da pešači. :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=537841#p537841:1m395i6w je napisao(la):
Bender Rodriguez » Ned Maj 13, 2018 1:18 pm[/url]":1m395i6w]U Srbiji postoji ogroman broj pušača koji su bezobzirni prema svima i svemu oko sebe. Zamislimo samo na šta bi ličio grad kada bi se npr mi koji umesto duvana volimo hranu, ponašali kako se ponašaju pojedini pušači. Ulice bi bile prekrivene omotima, kesama, otpacima hrane... Naravno i toga već ima, ali kažem, kada bi mi za sobom bacali otpatke tako kao što to rade pušači, tek onda bismo živeli u đubretu. Na kraju krajeva, lakše je uočiti i skloniti npr omot keksa sa travnjaka nego 50 pikavaca koji su raštrkani po njemu. A pušači najviše vole baš tako da ih zafrljače što dalje, po sistemu ''razgradiće se to''.

S druge strane, svaka čast onim pušačima koji nisu takvi i koji imaju obzira prema drugima oko sebe. Ali nažalost, mnogi od njih su krajnje bahati.

Bender, nije valjda da jedeš fast food dok hodaš i ne zastajkuješ. :D Mislim... supu teško, paprikaš još teže ali 10 s lukom lako. Da se sutra zarati, od zaliha bismo živeli min. pet meseci, toliko ih ima.

Umereni sam pušač u ostavci, ali što volim da jedem, nemaš pojma i tu radnju obavljam isključivo u sopstvenom stanu ili zatvorenoj prostoriji a nikada na ulici. To je veći primitivizam nego zapaliti cigaretu.
 
Ok, point taken. :D Slažem se, i ljudi koji samo jedu mogu da budu iritantni ako to rade na pogrešan način i na pogrešnom mestu.
Ali mi smeta ta navika nekih (ne svih!) pušača, to ubeđenje da imaju pravo da zafrljače pikavac u travu ili ga prosto onako nonšalantno ispuste nasred stanice ili trotoara zato što eto kao, to je majušna stvar pa će se razgraditi ili nekako magično odneti samo od sebe. Ako mene ne mrzi da se iscimam do kante čak i kad bacam omot od žvake, onda očekujem da i drugi to rade. Bez obzira na to koliki je njihov ''output''.
 
Davno sam dobila na poklon mobilnu pepeljaricu i koristim je u nekim situacijama kada npr. nekoga ili nešto dugo čekam a najčešće bus. Kako mi je stalo da mi stan bude uredan, tako imam obzira prema ulicama moga grada.

A to oko "nonšalantnog ispuštanja nasred stanice ili trotoara..." potpuno se slažem i svedok sam, i ni malo mi se ne dopada taj gest.
 
Ksenija":3c25osth je napisao(la):
Tako je to kada gradsku vlast nije briga kakvo je stanje na ulicama. Ako su postavili betonske đubrijere ili kako li se zovu onda neka izvole da iz redovno prazne a ne da čekaju da se sadržaj raspe okolo pa bude više van betonskog bureta nego u njemu.

Narod jeste kriv ali vlast još više. Punkt!

Tako je, Ksenijice. Za sve dobro je zaslužna isključivo VLAST, a za sve loše je odgovorna isključivo VLAST. :grand:
 
Ja i nisam rekao da je Vankuver merilo koliko je nesto ispsparvno ili nije, vec da nas narod jednostavno nema ono sto oni tamo kazu "common sense". Do pre 15, 20 godina se pusilo od kancelarija i hotela, do vozila gradskog prevoza i javnih ustanova. Ovde je tesko objasniti ljudima da vezu pojas u automobilu a da ovi nemaju neko objasnjenje kako ce da im pojas eto polomiti rebra u slucaju saobracajne nesrece. Kada vec nemas taj "common sense" e onda se narod natera da postuje red primenom strogih kaznenih mera.
 
Nisam ni rekla da ste vi rekli.

I nije samo naš narod nemaran. Više sam za opciju edukacije nego javne samokritike. Gde god se okrenem na internetu samo čitam kao smo te ovakvi, te onakvi nikakvi a ništa ne preduzimamo po tom pitanju. Nije to dobro, i ne dalje nikakve rezultate.

Davno se pričalo kako u Rusiji, tada SSSR, ako neko na ulicu nemarno baci pikavac, bilo šta, prolaznik koji to vidi uzima otpadak, obrati se nekulturnom i kaže "gospodine, ispalo vam je ovo.." i tu posrami čoveka. Da li bi se neko od naših posramio ne znam, ali ću eksperimentisati pa šta Bog da. Možda me odalami a ja sve zbog BBuilda. (Igore, budi spreman da mi nadoknadiš štetu :D )
 
Evo i jedne mape pa sami vidite gde smo to LIDERI u EVROPI!!!!

izvor: https://jakubmarian.com/average-cigaret ... urope-map/

A kad bi se kojim slučajem pratila statistika kreiranja đubreta, bili bismo, siguran sam, i svetski lideri u svim mogućim kategorijama (bacanje kroz prozor, bacanje na ulicu, pikavci, kese, palete, pa čak i automobili .... nema ni smisla nabrajati dalje).
 
Auh...
Mislim da bi danas mapa bila znatno drugačija u našu korist.
 
Vrh