Šta je novo?

Pešačke zone

Kaldrma je izuzetno trajna ako se podloga uradi dobro. Još do devedesetih godina deonice regionalnih puteva kroz sela Srbije su često bila pod kaldrmom koja decenijama nije menjana. Bulevar revolucije i Bulevar JNA su bili asfaltirani preko kaldrmisane poluge bukvalno do juče i ta kaldrma se 50 godina nije deformisala. Tek u vreme posle 2000. godine se javlja pojava da u kaldrmisanoj ulici nekoliko godina posle rekonstrukcije podloga kreće da se raspada i kocke izvaljuju masovno jedna za drugom, jer se radilo ofrlje.
I kaldrma nije opasnost za točkove ako se vozi do 50km/h u gradu.
 
Pesacka zona u Nici je nesto na sta bi Beograd trebao da se ugleda kad bude pretvarao Kralja Milana u Pesacku zonu pa sve do Trga republike, zaista koliko pesacka zona promeni nacin zivota u centru grada je zaista neprocenjivo , izadjes pesaci svuda vrvi od zivota bez automobila i buke imas tramvaj po sred ulice i odes brzo na drugi kraj centra brzo, zaista bi voleo to u svom Beogradu s tim da ulica kralja milana po mom nekom misljenju ima bogatije i kompleksnije fasade nego u Nici gde je ta stara arhitektura krajnje pojednostavljena na ukras oko prozora i nekim vencom pri krovu .
 
Upravo tako, čini mi se da sam čitao da je glavna ulica u Prokuplju pod kaldrmom od pre rata, a tuda prolazi sav saobraćaj sa Kosova i još se drži..inače po onom Podrekinom rešenju za Vasinu, deluje da nije predvideo nikakav saobraćaj. To mi se čini kao ozbiljan propust-tramvaji ili elektrobusi, možda i taksiji bi tuda morali da prolaze, inače bi odsekli važne ustanove od saobraćaja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473820#p473820:3jnongen je napisao(la):
zexland » Sub Avg 26, 2017 10:50 pm[/url]":3jnongen]Pionirski ne moze ni da prismrdi...nazalost. Kao nekadasnja Royal basta trebao bi da izgleda makar kao prostor izmedju dva dvora.

Prosle godine sam pisao gradskim sluzbama vezano za taj park i uzasne staze po njemu. Posto tu radim, prolazim svaki dan stazama tog parka koje su bukvalno razrovane.

Oni su mi odgovorili da je planirana rekonstrukcija tog parka tokom ove godine...e sad, da li su mislili na ceo park ili samo na deo(stazu uz Kneza Milosa) koji je uradjen u junu, ne znam :-(
 
Pionirski park zaslužuje sveobuhvatnu i pažljivu rekonstrukciju. Kao dvorskom parku, vratio bih mu dekorativnu ogradu od kovanog gvoždja, naravno sa nekoliko kapija da se nesmetano prolazi, lepo popločati staze, retro osvetljenje, klupe, oba dvora rekonstruisati i spolja i iznutra i predati ih kulturnim sadržajima. Starom dvoru vratiti izvornu unutrašnjost (Poljaci su iznova zidali srušene palate) i koristiti ga za državne svečanosti, posete važnih stranih delegacija itd, a u medjuvremenu da bude otvoren za javnost. Mnogo me je iznenadila činjenica da je Stari dvor još za vreme Obrenovića 1890-ih bio otvoren za posetioce uz prethodnu najavu. U Novom dvoru može biti Istorijski muzej Srbije-tesno mu je u zgradi Agrarne banke, nema mesta ni za stalnu postavku što je nedopustivo.
 
U "Pionirskom" parku mora dosta drveca da se posece, prvenstveno one jelke. Drugo, treba mu bolja regulacija, prepravka one bezvezne fontane... I naravno da se ne zove vise tim odvratnim grdnim imenom.
 
Male su šanse da se izdvoje tolike pare za takvu ogradu samo radi estetike.
A i iskreno, ja ne vidim neku preku potrebu da se ograda vrati. Lepo je s ogradom, ali lepo je i ovako. Šta ga znam...
 
Skidanje ograda je nesto kao mali civilizacijski napredak u odnosima drzave i naroda. Ako nisu one originalne ograde koje jos uvek stoje, onda nema puno smisla postavljati nove lose kopije.
 
Tako je. Ako želimo pešake da oslobodimo, da širimo pešake zone itd., zašto pretvarati parkove u torove u kojima bi ljudi bili ograđeni.
Park na Studentskom trgu je zadržao originalnu ogradu, pa ga to nije učinilo ni očuvanijim, ni održavanijim, ni reprezentativnijim, deluje nekako kao poluprazan tor.
 
Uh, kako da počnem ovaj dugačak post..U bajke posleratnih vlasti, kako se skidanjem ograda vlast približava narodu, ili kako je to neki civilizacijski pomak-ne bih dublje ulazio jer su to za mene bezvezni izgovori. Izmedju naših vlasti i naroda ni u jedno vreme nije bilo civilizovane komunikacije. Vlast i administracija nikada nije smatrala da ona treba da služi gradjane, nego je smatrala da gradjani treba da služe nju. Kada su skinuli ograde i otvorili ceo prostor-šta smo dobili? Neugledan park najprostijeg tipa, staze, travnjaci i klupe..nigde cveta, nigde neke kreativnosti itd-znači to nije bio nikakav pomak već nazadovanje jer do današnjeg dana taj park nije dostigao uredjenost kakvu je imao dok je bio dvorska bašta. Pa bolje da su ostavili ogradu, otvorili park za narod, a nastavili da ga uredjuju kao pre rata. Drugo-da li se kod nas zna šta je to ambijentalna celina? Taj dvorski kompleks to jeste, i kao takav je morao da se čuva do dana današnjeg, jer mi nismo Francuska sa milion dvoraca i takvih kompleksa, pa da nam uništenje jedne takve celine ne znači mnogo. To se moralo sačuvati, predati kulturi, a ne iseljavati Muzej kneza Pavla, uništavati i unutrašnjost i spoljašnjost oba dvora groznim prepravkama da bi se tu instalirala nova vlast. Pa zamislite da su komunisti u Petrogradu iselili Ermitaž, dvorovi u Sofiji i Bukureštu, Pragu su svi pretvoreni u muzeje i sve je unutra sačuvano do dana današnjeg. Mi smo dobili potpunu devastaciju, pogotovu Starog dvora kakvom na Balkanu nije bilo ravnog. Preporuka da pročitate rad Svetlane Nedić-Iz istorijata Starog dvora. Ima na netu, oduševićete se. Po meni je jedino dobro sklanjanje ograde oko Skupštine, ali ni tu nije do danas napravljen iskorak ka boljem uredjenju, već imamo auto pijacu ispred i polomljene ploče. Treće, mi imamo primitivno shvatanje slobode. U smislu-ko meni šta može, ko će meni šta da zabrani, šta će tu ta ograda, ima bre ja da idem gde ja hoću itd. Uredjena društva tako ne funkcionišu. Već se zna da ako se nešto čuva jer je to važno kao istorijsko nasledje ovog društva, onda to mora da se poštuje. Ako smo nešto izgubili onda to treba što je moguće vernije restaurirati. Što se tiče ograde oko Studentskog parka-to je još jedan primer naše bahatosti i nepoštovanja tradicije. Umesto da se taj park sija, mi imamo to što imamo-žvrljotine grafita po ogradi i asfaltne staze u parku sa gomilom sasušenog drveća. Sve je to problem nepostojanja svesti, neobrazovanja i bahatosti koja u Srbiji caruje. Smejemo se Englezima što piju čaj u pet, a gde je naša tradicija? Zato oni mogu da u muzeju izlože i krevet Henrija Osmog, a mi smo auto u kom je kralj Aleksandar poginuo u Marseju, posle rata izvukli iz muzeja i koristili za prevoz pomija. Naravno, danas je od tog auta Braca Petković sačuvao samo far. Nekad pomislim da nama stvarno nema pomoći, primitivna sredina je primitivna sredina..
 
I iz tvojeg pisanja sledi da ograda ne čini park, odnosno da su nam parkovi u strogom centru na jednako niskom nivou, i neograđeni i oni koji su ostali ograđeni.
 
Donekle je tako. Ali, pošto se oko Dvorskog parka kao deo ambijentalne celine nalazila dekorativna ograda od kovanog gvoždja, morala je biti sačuvana, kao deo kompleksa od izuzetne istorijske i kulturne vrednosti. Isto tako, nisu smele biti izvršene sve gradjevinske prepravke na oba zdanja, već je sve moralo da se sačuva u originalu. Izgovori kako se menjala vlast, ili nije bilo novca za restauraciju nisu dobri. Oni su palate sredili, tj unakazili po svom (ne)ukusu. Naša je dužnost da sve to postepeno vratimo u izvorno stanje.
 
Tvrdoglava restitucija stanja od pre 70 godina bi povlačila više novih pitanja nego rešenja. Ako je zapelo da se vraća ograda koja je odneta na Dedinje i tamo jednako dobro stoji, šta tek onda reći za bivšu zgradu između starog i novog dvora? Vratiti i nju da bi se iz pravca Londona ponovo zatvorio onaj amfiteatarski pogled sa fontanicom u sredini?
A što sa druge strane iz pravca savezne skupštine ta srušena zgrada u sredini nikada nije ni imala fasadu, pa bi izgledala kao najobičnija karabudževina pored skupštine grada? Možda joj izmisliti neku faux fasadu i sa te strane, da se napravi da sve bude "lepše i starije" i naizgled skladno?

Konačno, mi sada kao nekakvu istorijsku tekovinu imamo taj brisani prostor od Glavne pošte pa skoro do Terazija, koji između ostalog omogućava i da se skupi masa naroda, odnosno kuka i motika, ispred svih od strane naroda izabranih institucija (parlament, predsednik republike, gradska skupština). Nek ostane to da se provetrava, ne bih ja to zatvarao.
Oni koji su ograde skinuli nisu doživeli da im se kuka i motika tu sakupi, ali se njihovim lošim učenicima to dogodilo. Stoga je meni simpatičan taj koncept otvorenog prostora koji poručuje da nema te policijske brigade koja bi mogla da drži položaj kad dođe vreme za pad Bastilje...
 
Mislim da donekle razumem Voxovu ideju, mada... Beograd ne treba da se ugleda na Francusku ili VB po mnogo cemu. Uredjenje dvorskih kompleksa, i samog grada, je jedno od tih.

London na primer, nema pesacke zone poput Kneza. Beogradski dvor nije zamak u Francuskom selu ili Parizu, to nikad nece ni biti i ne treba da bude.

Svakom delu Beograda treba da se pronadje njegov identitet, neki delovi to vec imaju vekovima (Kalis) a neki (Makisko polje?) tek treba se formiraju.
 
Sve državne institucije preseliti u i oko Palate Srbija. Tamo im ako treba, sazidati 1-2 nove zgrade i to im je dovoljno. Imaće dosta prostora i oni, a i narod ako bude potrebno da se skuplja okolo :) Dvorove verno rekonstruisati i predati kulturi, a od Dvorske bašte napraviti raj na zemlji. Ogradu, otvorenu na više mesta, vidim kao lep ukras ambijentu, koja zaokružuje taj prostor i naznačava da se sa ulične vreve ulazi u jedan mir, prostor od velikog kulturnog značaja, jedinstven u Srbiji, i po meni bi trebalo da bude jasno zaokružen.
 
Kada smo vec kod ograda, mali izlet u istoriju Londona, a ne Beograda - http://metro.co.uk/2017/08/13/london-fe ... z-6849757/

A to je upravo ono sto mislim, koliko je nasa istorija unikatna, toliko treba Beograd da bude razlicit od drugih gradova. Treba da prihvatimo svoju istoriju, i napravimo buducnost od nje, a ne uvek da gradimo replike ili ispravljamo krive Drine.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474140#p474140:39a1fo71 je napisao(la):
Vox91 » Pon Avg 28, 2017 10:15 am[/url]":39a1fo71]Sve državne institucije preseliti u i oko Palate Srbija. Tamo im ako treba, sazidati 1-2 nove zgrade i to im je dovoljno.

Kako bi preselio Skupstinu? :?
 
Ja sam za ogradu kod Skupstine i sklanjanje onog odvratnog parkinga. Kad kazem ogradu mislim na ogradu koja ne prelazi visinu kolena, nesto slicno kao u Londonu.
 
Neka Skupštine tu gde je, ali Vladu i Predsednika preseliti na Novi Beograd :vops:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474290#p474290:3voy4zg0 je napisao(la):
Bulbulderac17 » Mon Aug 28, 2017 6:15 pm[/url]":3voy4zg0]Ja sam za ogradu kod Skupstine i sklanjanje onog odvratnog parkinga. Kad kazem ogradu mislim na ogradu koja ne prelazi visinu kolena, nesto slicno kao u Londonu.
A gde poslanici da parkiraju? U garazi u Dragoslava Jovanovica. Odmah bi doneli lex specijalis da se planje parkinga ne odnosi na njih. :)
 
Nek parkiraju kao sav normalan svet koji radi u centru grada. Zasto bi oni bili povlasceni?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vrh