Šta je novo?

Parkovi

SRBO":kmri206w je napisao(la):
Џаба све то, јер кад је неко рођен дебил можеш га учинити само мало мањим дебилом као одраслим
Po toj logici ispada da se svetom proširio neki nepoznati i neregistrovani virus koji dovodi do toga da se danas veliki broj dece rađa kao debili.
Kada detetu od dve godine daš mobilni da se smiri, ili nikako drukčije ne možeš da ga smiriš, od tog deteta će izrasti mobilni zavisnik, vrlo moguće i sa disgrafijom. Ali ako dete izvodiš u park i puštaš ga da se slobodno igra na svim rekvizitima, ono će izrasti u normalno dete. Naravno, lepo je ako imaš tu sreću pa možeš dete da izvodiš u park sa normalnim rekvizitima, gde nije sve po principu ljluljaški, malih tobogana i klackalica, kao i zip lajna.
 
Радојичић: Тимским радом завршили смо прво потпуно инклузивно игралиште за децу у Београду

Градоначелник Београда проф. др Зоран Радојичић отворио је данас на Ади Циганлији инклузивно игралиште за децу са сметњама у развоју. Уз градоначелника Београда игралиште су отворили и директорка Уницефа у Србији Дејана Костадинова, генерални директор „НЦР Србија” Стефан Лазаревић и генерални секретар Кошаркашког савеза Србије Златко Болић. Игралиште је осмишљено и опремљено тако да деца са сметњама у развоју и без њих могу заједно да се играју.

Градоначелник Београда истакао је да се свако друштво препознаје по томе колико је хумано и оријентисано према рањивим социјалним групама којима је потребна додатна помоћ.

– Добро знам, и као лекар и као градоначелник, колико значи помоћ деци са сметњама у развоју, те да је олакшање њихових тегоба од суштинског значаја пре свега за њих, али и за све нас. Радујем се да деца већ сада на овом игралишту проводе време и уживају. Важно је да игралиште нуди деци могућност да се играју на прави начин и да буду што безбеднија. Игралиште је пример одличног заједничког рада и зато посебно захваљујем Уницефу, НЦР-у и Кошаркашком савезу Србије на иницијативама и прикупљеном новцу. Град Београд је координисаним активностима и заједничким радом ЈП „Ада Циганлија” и ЈКП „Зеленило – Београд” реализовао овако важан пројекат који је пример праве и одговорне социјалне политике – истакао је Радојичић.

Он је подсетио да је ЈКП „Зеленило – Београд” изградило и одржава чак 1.281 дечје игралиште у Београду.

– Из године у годину игралишта се обнављају, граде се нова и води се рачуна да она буду по европским стандардима. Ове године биће изграђено још 13 игралишта, а у овом тренутку имамо 22 игралишта на којима се налазе неке од справа које деци са посебним потребама омогућавају лакшу и безбеднију игру. То је само део онога што Град Београд ради у циљу реализовања одговорне социјалне политике и тако ће бити и у будућности – истакао је градоначелник Београда.

Директорка Уницефа у Србији Дејана Костадинова подсетила је да је инклузивно игралиште на Ади Циганлији доступно и прилагођено сваком детету.

– Истовремено, игралиште ће помоћи деци са сметњама у развоју или инвалидитетом да учествују у заједничким активностима са другом децом, да се осећају мање изолованом и да се и она, као и њихове породице интегришу у заједницу. Инклузивно игралиште ће допринети смањењу стигме, дискриминације и неједнакости са којом се ова деца сусрећу. Наравно, да би се то постигло, неопходно је да се позабавимо основним покретачима неједнакости и уложимо у изградњу друштва правичности, а ово инклузивно игралиште је корак у правом смеру – казала је Костадинова.

Генерални директор „НЦР Србија” Стефан Лазаревић указао је на значај заједничке сарадње и подсетио да је брига о породици и деци једна од важних фокусних тачака ове компаније.

– Негујемо инклузивно радно окружење у коме се према свим људима поступа на исти начин. Поред игралишта које имамо част да данас отворимо, заједно са Уницефом подржали смо и изградњу инклузивног игралишта у Ћићевцу – првог инклузивног игралишта у Србији које је изграђено по замисли деце. Поред инклузије подржавамо и образовање, његову доступност за све јер је оно важно и за друштво у целини. Путем наше фондације наставићемо да подржавамо ове и сличне пројекте – нагласио је Лазаревић.

Генерални секретар Кошаркашког савеза Србије Златко Болић указао је да ова спортска организација обраћа велику пажњу на најмлађе.

– Када смо добили позив, нисмо се двоумили. У овом подухвату учествовао је цео Стручни штаб репрезентације и сви играчи који су на једној пријатељској утакмици издвојили свој новац и уложили своје име и ауторитет да би учествовали у овој акцији. Морамо данас пуну пажњу обратити на децу и њихове потребе, пружити им могућности за игру и бављење спортом и зато се надам да ће данашњи пример следити и сви други – казао је Болић.

Инклузивно игралиште на Ади је друго игралиште у Србији које је изграђено на основу консултативног процеса са децом и њиховим породицама. Осмишљено је ради промовисања социјалне интеграције деце са сметњама у развоју са другом децом. На њему се налази љуљашка, два комплета музичких инструмената за свирање на отвореном за децу са сензорним сметњама, вртешка, три њихалице и кућица за игру. Као партнер у осмишљавању игралишта учествовао је и Спортски савез особа са инвалидитетом Београда.

Инклузивна игралишта и окружења пружају јединствену могућност да се деца свих способности заједно играју. Деца ће се осећати збринуто, охрабрено, поштовано током активне игре, како у физичком тако и у социјалном смислу, чиме се ствара и чува осећај заједништва и прихваћености код све деце.





izvor: beograd.rs
 
Комисија за споменике и називе тргова и улица Скупштине града Београда на одржаној седници усвојила је иницијативу Амбасаде Републике Словеније у Београду да се подигне спомен-клупа Едварду Русјану у парку на платоу фонтане код Улице војводе Бојовића испод Калемегдана.

Чланови Комисије усвојили су и иницијативу да се парковска површина на којој је планирано подизање спомен-клупе Едварду Русјану назове Парком Едварда Русјана.

izvor: beograd.rs
 
Evo par slika od danas sa Kanarevog Brda
 

Prilozi

  • Screenshot_20210605_180903.jpg
    Screenshot_20210605_180903.jpg
    401,7 KB · Pregleda: 1.593
  • Screenshot_20210605_180914.jpg
    Screenshot_20210605_180914.jpg
    421,1 KB · Pregleda: 1.595
  • Screenshot_20210605_180834.jpg
    Screenshot_20210605_180834.jpg
    407 KB · Pregleda: 1.598
  • Screenshot_20210605_180845.jpg
    Screenshot_20210605_180845.jpg
    364,8 KB · Pregleda: 1.592
  • Screenshot_20210605_180809.jpg
    Screenshot_20210605_180809.jpg
    537,6 KB · Pregleda: 1.597
  • Screenshot_20210605_180822.jpg
    Screenshot_20210605_180822.jpg
    453,2 KB · Pregleda: 1.596
Anita Mančić brani park kod Pionira: Grad mora da diše, ostavite nam vazduh

Glumica Anita Mančić pružila je podršku građanima beogradske opštine Palilula koji već nekoliko dana protestuju protiv izgradnje objekta na mestu prostrane poljane sa drvećem, u blizini hale ''Pionir''. Glumica je u razgovoru za Nova.rs otkrila zbog čega je podržala svoje sugrađane, te istakla koliko je besna na gradske vlasti koje uspevaju da svaku slobodnu zelenu površinu u gradu pretvore u sivilo i beton.

„Nekako smo počeli da se delimo po opštinama, a ja imam utisak da je Beograd moj dom, s obzirom na to da sam rođena u njemu. I činjenica da li sam rođena na jednoj opštini, a kasnije ih menjala, ne znači da ću podržati samo opštinu u kojoj živim. Zato sam se i uputila da podržim ljude sa opštine Palilula, gde se kod hale Pionir ‘diže’ nešto ne znam šta. Koliko sam čula, u pitanju je još neki sportski objekat. Verovatno im se hala Pionir ne dopada jer je oronula i ruinirana je. I umesto da to saniraju, neka privatna lica verovatno pokušavaju da izgrade nešto novo, što bi njima odgovaralo“, kaže Mančić za portal Nova.rs.

Ističe da nema ništa protiv izgradnje sportskih objekata, ali da joj istinski smeta to što „gradske vlasti dozvoljavaju pojedincima da potpuno unište ekosistem“.

„Nemam ništa protiv da ljudi grade sportske objekte, ali imam protiv da tom gradnjom uništavaju potencijalne parkove, zelene površine, naravno, pod parolom da je to mesto deponija, da je tu prljavo i da su tu neke divlje biljke izrasle. Baš zato preporučujem ljudima koji su zaduženi za to da nam očiste grad, da postave kante za smeće jer je moja tašna postala ‘kanta za smeće’ umesto kanti koje bi trebalo da imamo u ovom gradu. Molim gradske vlasti da prosto očiste sve te površine i urede i naprave zelenu površinu, a ne da naprave zgrade zelene boje koje će potpuno uništiti ekosistem. Druga stvar, imam problem sa svojim gradom u kojem sam rođena i koje je postalo gradilište. Ovde ljudi koji su trenutno na vlasti po svom nahođenju i ukusu kroje ovaj grad“, kaže besno glumica.

Kaže da ovo više nije grad u kojem je odrasla.

„To više nije grad u kom sam ja odrasla. Ne mora mene niko da pita kako će izgledati neka zgrada i u redu je da se gradovi šire, ali ne vertikalno već horizontalno. Zaista smo počeli jedni drugima da sedimo na glavama. Nisu baš u obavezi da na svakom slobodnom mestu koje nađu izgrade zgradu. Neka ostave da grad naš diše, a oni neka se šire i grade svoje spomenike u obliku solitera na nekim drugim mestima. Ostavite nam naš vazduh i pogled na naše nebo, naravno uz bezbednost u gradu to je sasvim dovoljno“, naglasila je Mančić.

Za kraj razgovora imala je i poruku za trenutnu gradsku vlast koja, kako tvrdi, vrši nasilje nad ljudima koji su rođeni u Beogradu i vole ga.

„Ako je tačno da imamo previše parkova u gradu i da oni nisu iskorišćeni, eto dobre ideje – neka ih očiste, pa da ih iskoristimo, da se tamo okupljamo i družimo. Nije jedini način da se park iskoristi tako što će se unišiti i neko na tom mestu izgraditi zgradu. Ja prosto imam utisak da se vrši jedan vid nasilja nad svim ljudima koji su rođeni ovde. Umem da budem i jako gruba. Ako se nekome, ko je došao u ovaj grad, ne dopada nešto – slobodno može da ide svojoj kući. Dozvolite nama, koji volimo Beograd, da u njemu živimo dostojno, kao ljudi. To je jako nepristojno šta oni rade svima nama. Zamislite da vam neko dođe u goste i da on menja raspored u vašem stanu, to je zaista jako nepristojno. Nigde ne postoji merilo koliko parkova ima i da li imamo viška ili manjka. To je izgleda samo stvar ukusa nekih ljudi koji su na vlasti, ne znam da li su gradske ili državne. Prestanite više da nas silujete! Ako vam se ne dopada Beograd idite svojoj kući, pa se tamo igrajte građevinskih investitora“, kazala je glumica.

izvor: N1
 
Баш јутрос читам о овоме. По добром старом обичају, у питању је поодавно донесен план о изградњи те улице. Реч је о плану донесеном 2007. године. Где су ти људи били претходних 14 година да се буне?
 
stf, već odavno pričamo da se urbanistički planovi vrlo često u poslednjih dvadesetak godina donose iza leđa, javni uvidi su u podrumima gradske uprave i tako dalje. Više je nego realno da se to provuče bez primedbi
 
Планови се праве на орочен период, и након тога доносе нови који мало тога коригују. Ова саобраћајница је вероватно планирана и плановима пре тог из 2007.
 
ne sporim to, samo kažem da je ceo proces u najmanju ruku netransparentan, i da treba uzeti u obzir ljude koji su se doselili nakon toga. Čisto sumnjam da neko pri kupovini stana češlja kroz usvojene urbanističke planove ili kroz one na čekanju i to sa razlogom - sve i da jeste nešto u planu dešava se da se izvede nakon 30-40 godina ako se uopšte izvede
 
Svi ti uvidi a i procesi donošenja urbanističkih odluka su transparentni i demokratski taman koliko i proces nabavke kineskih krševa za GSP. :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856772#p856772:1sd7pas8 je napisao(la):
stf » 10 Jun 2021 10:41[/url]":1sd7pas8]Планови се праве на орочен период, и након тога доносе нови који мало тога коригују. Ова саобраћајница је вероватно планирана и плановима пре тог из 2007.
Cenim da se prvi put pojavila u planovima iz doba Vinčanske kulture. :D
 
Umesto da se radi na tome kako umnoziti broj parkova po naseljima gde ih nema ni za leka, svedocimo tome da se gradi po parkovima i zelenim povrsinama.
 
Uvek ista priča već opisana u Autostoperskom vodiču. Elem, radi izgradnje hipergalaktičke obilaznice Zemlja mora biti uništena. Kada je izgradnja počela, došli su da unište Zemlju. Zemljani su se naravno pobunili, ali rečeno im je da su imali vremena da se evakuišu jer su planovi o izgradnji već vekovima usvojeni i stoje u zavodu na planeti oko nama najbliže zvezde i nije im bilo jasno zašto ništa nismo uradili povodom toga.

Slična stvar se desila i prilikom rušenja kuće glavnog junaka. Sledeći odlomak zvuči poznato, zar ne

Zato reče: "Znate, bilo je dovoljno vremena da uložite žalbu ili zahtev za
preispitivanje odluke u zakonskom roku."
"Zakonskom roku?" huknuo je Artur. "Zakonskom roku? Prvi put sam čuo
za ovo kada je juče radnik došao do moje kuće. Pitao sam ga da li je došao da
mi opere prozore, a on reče, ne, došao je da mi uništi kuću. Razume se, to mi
nije odmah rekao. O, ne. Najpre je obrisao par prozora i naplatio mi petaka.
Tek posle mi je rekao."
"Ali, gospodine Dente, planovi su bili svima na raspolaganju u opštinskom
odeljenju za planiranje, tokom poslednjih devet meseci."
"A je li? E pa, kada sam čuo za to, odmah sam otišao da ih vidim, juče
popodne. Niste se baš pretrgli da skrenete pažnju na njih, zar ne? Hoću da
kažem, nikome niste rekli ni reč."
"Ali planovi su bili na raspolaganju..."
"Na raspolaganju? Na kraju sam morao da siñem u podrum da bih ih
našao."
"Odeljenje za uvid u dokumentaciju nalazi se tamo."
"S baterijskom svetiljkom."
"Ah, pa verovatno je nestalo struje."
"Baš kao i stepenica."
"Ali, čujte, pa našli ste dokument, zar ne?"
"Da", reče Artur. "Da, našao sam ga. Bio je izložen na uvid na dnu
zaključanog plakara gurnutog u neupotrebljavano kupatilo na čijim je vratima
stojao natpis 'Čuvaj se leoparda'."
 
реално ако је за улицу и инфраструктуру не смета ми

паркови треба да иду искључиво на уштрб стамбеног ткива. На Карабурми су ионако крнтије од зграда, надзидане 10 пута
 
Коме пријавити клошаре и полусвет који је у парк, на јавну зелену површину довукао душеке, ђубре, крпе и сличне ствари, и око истог је константно свуда разбацано смеће, свуда по трави? Комунална полиција можда?
 
Komunalna milicija. Probaj telefonom, mislim da će sigurno doći za takve stvari.

Možeš i da fotkaš, pa da okačiš ovde, pa ću a prijaviti preko Beokoma (oni proslede Komunalnoj miliciji)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856932#p856932:100z03vt je napisao(la):
astrodule » Чет Јун 10, 2021 6:50 pm[/url]":100z03vt]Komunalna milicija. Probaj telefonom, mislim da će sigurno doći za takve stvari.

Možeš i da fotkaš, pa da okačiš ovde, pa ću a prijaviti preko Beokoma (oni proslede Komunalnoj miliciji)

Веровао или не, управо сам аутобусом прошао туда, реч је иначе о паркићу код вечите црне тачке, Цветкове пијаце, и делује да је 95% рашчишћено, остало је можда неколико комадића смећа на трави али ни близу колико је било. Изгледа да ако нешто довољно јако желиш, на крају се и деси само од себе :D
Али имаћу то у виду за убудуће, хвала ти! :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856977#p856977:33s45i7g je napisao(la):
solecar » 10 Jun 2021 20:52[/url]":33s45i7g]Koji tačno park, obzirom da ih ima više?

Вероватно мисли на ону зелену површину уз улаз, има неке клупице и тако, увек бескућници спавали ту
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856746#p856746:2it1qaaz je napisao(la):
stf » Čet Jun 10, 2021 8:06 am[/url]":2it1qaaz]Баш јутрос читам о овоме. По добром старом обичају, у питању је поодавно донесен план о изградњи те улице. Реч је о плану донесеном 2007. године. Где су ти људи били претходних 14 година да се буне?

У праву си, сви просечни људи у Србији иначе прате све ране увиде у планове детаљне регулације. Где су били да се буне, заиста, срам их било! Треба ћутати и певушити: да се питам ја бих посјеко све шуме, и за украс ставио од трактора гуме, да се питам ја бих посјек'о сву траву, и у браон обојио сваку воду плаву... :violina:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=857474#p857474:3aqq2nsq je napisao(la):
ivchonny » Sub Jun 12, 2021 10:51 pm[/url]":3aqq2nsq]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856746#p856746:3aqq2nsq je napisao(la):
stf » Čet Jun 10, 2021 8:06 am[/url]":3aqq2nsq]Баш јутрос читам о овоме. По добром старом обичају, у питању је поодавно донесен план о изградњи те улице. Реч је о плану донесеном 2007. године. Где су ти људи били претходних 14 година да се буне?

У праву си, сви просечни људи у Србији иначе прате све ране увиде у планове детаљне регулације. Где су били да се буне, заиста, срам их било! Треба ћутати и певушити: да се питам ја бих посјеко све шуме, и за украс ставио од трактора гуме, да се питам ја бих посјек'о сву траву, и у браон обојио сваку воду плаву... :violina:
To bi trebalo da rade novinari, opozicione stranke, udruženja građana, nvo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=857508#p857508:hwxf0k8x je napisao(la):
Deep cover » Ned Jun 13, 2021 7:34 am[/url]":hwxf0k8x]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=857474#p857474:hwxf0k8x je napisao(la):
ivchonny » Sub Jun 12, 2021 10:51 pm[/url]":hwxf0k8x]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856746#p856746:hwxf0k8x je napisao(la):
stf » Čet Jun 10, 2021 8:06 am[/url]":hwxf0k8x]Баш јутрос читам о овоме. По добром старом обичају, у питању је поодавно донесен план о изградњи те улице. Реч је о плану донесеном 2007. године. Где су ти људи били претходних 14 година да се буне?

У праву си, сви просечни људи у Србији иначе прате све ране увиде у планове детаљне регулације. Где су били да се буне, заиста, срам их било! Треба ћутати и певушити: да се питам ја бих посјеко све шуме, и за украс ставио од трактора гуме, да се питам ја бих посјек'о сву траву, и у браон обојио сваку воду плаву... :violina:
To bi trebalo da rade novinari, opozicione stranke, udruženja građana, nvo.

Baš tako. Ono što budi nadu je buđenje udruženja građana, uključujući i NVO.
 
Tako je. Stranke i NVO treba da se bave mnogo više lokalnim stvarima. Potrebna nam je ta povezanost na lokalnom nivou. Potrebno je da čelnici opštine po mesnim zajednicama kače sve što je vezano za opštinu. Sve je to ubijeno u pojam kod nas jer se kod nas umesto decentralizacije sve radi apsolutno suprotno, pa čak ni opštine ne rade samostalno, nego za sve moraju da pitaju jedno čoveka.
 
Потребно је децентрализовати политику локалних самоуправа.
 
Vrh