Šta je novo?

Parkovi

Idemo malo slika o dizajnu vs praktičnost.

Ulaz u park kod hotela Jugoslavija. Lepa je ideja da se napravi staza da ne idemo kroz blato. Staza na prvi pogled izgleda lepo, moderno, stabilno.

IMG_1441.JPG
IMG_1443.JPG
IMG_1448.JPG


Ali retki je koriste jer je osoba koja je to zamislila i realizovala očigledno bez ikakvog pratkičnog iskustva.

IMG_1442.JPG
IMG_1450.JPG


Nije da nisam to primetio kada su postavljali ove ploče, ali naivno sam verovao da će gornji deo ploča biti u nivou sa zemljom, tj, da će biti ukopane. Ah, kako sam naivan bio.

I za kraj ovog kratkog priloga, staza koju su osmislili (levo) VS staza koja se koristi (desno)

IMG_1447.JPG
 
Kuckari sa ljubimcima popravili prskalice po ko zna koji put iako postoji tabla redovno tu dovode kerove
 

Почела изградња дечјег игралишта у Улици Флоре Сендс


Градска општина Савски венац, на иницијативу родитеља, почела је изградњу новог дечјег игралишта и фитнес терена на отвореном у Улици Флоре Сендс, саопштили су из ове градске општине.

Председник општине Милош Видовић обишао је почетак радова и изразио задовољство што ће становници овог дела Савског венца имати још једну нову просторну целину за забаву и спортске активности.

Говорећи о започетом пројекту, Видовић је истакао да ће ова запуштена јавна површина постати права зелена оаза која ће у свом саставу имати дечје игралиште са клацкалицама, љуљашкама, тобоганом, вртешком и њихалицама, док ће се на фитнес терену налазити справе за вежбање. На овом простору родитељи ће моћи своје време да намене спорту док њихови малишани уживају у забавном кутку опремљеном савременим и безбедним реквизитима.

Захваљујући доброј сарадњи општинског руководства и грађана, на територији Савског венца је у протеклих седам година изграђено и обновљено више од 20 дечјих игралишта и спортских терена, чиме се потврђује да су потребе најмлађих приоритет у раду Општине Савки венац.

– Желимо да живот и одрастање наше деце учинимо што квалитетнијим и да им обезбедимо најбоље услове школовања. У складу с тим, усмерићемо наша улагања у уређење игралишта, зелених површина и парковских оаза, а у фокусу ће нам бити и пројекти усмерени ка заштити животне средине, јер наши најмлађи то заслужују – поручио је Милош Видовић.

У оквиру пројекта биће изграђене приступне стазе овог спортско-забавног комплекса, постављене клупе, ђубријере, заштитна ограда, осветљење, а у плану је и садња нових стабала дрвећа, наводи се у саопштењу.

b7a0a7a3f873b0b8bab710b5d3e4d9c5_5126727369.jpg


 
Park Beograd Bašta u Bregalničkoj ulici na Zvezdari ostaje park!
Od danas je na ranom javnom uvidu plan detaljne regulacije u Bregalničkoj ulici kojim je predviđeno da ovaj park bude sačuvan kao zelena površina.

Planom generalne regulacije je ranije bilo predviđeno da se Beograd bašta pretvori u stambeno naselje, ali posle protesta komšija protiv ovog plana u februaru je izvršen pritisak na Gradsku vlast da se sačuva park.

Sledeći korak je da se izborimo da se park rekonstruiše kako više ne bi bio zapušten. Da se nismo bunili ovo više ne bio park.

Bregalnicka predlog namene površina rani javni uvid.jpg
 
Хоће раселити станаре оног летњег биоскопа?
 
Da si gledao fotografije koje smo postavljali ranije, znao bi da je to već urađeno. ;)

 
Kada sam bio zadnji put tu, bili su raseljeni. Vrlo moguće da su se neki vratili.
 
Prosao sam juce pored arene, sva stabla posadjena u parku ispred, kod ulaza su se osusila. Ovo im je druga godina i na pocetku godine sva su prezivela zimu. Sta je razlog ovome? Ne verujem da je do zalivanja posto je godina bila vrlo vlazna pri tom ovo su stabla koja su tu vec 2 godine.
 
Ako ima nešto kao belo - zelene fleke po kori, onda je neka bolest u pitanju. To se manifestuje i curenjem iz stabla poput smole. Ovo znam jer sam imao prilike da se susretnem sa time prošle godine, kada sam zalivao biljke koje su posadili iz Zelenila oko zgrade. Samo jedna biljka se primila od desetak posađenih.

Ove zime su sadili četinare, i pola njih se nije primilo. Samo bi se osušili, nikakva bolest vidljiva na oko ih nije napala.​
 
Dosta zavisi i od kvaliteta samog zemljista, procenat primanja zasada starih po vise godina, sto je u glavnom slucaj a pogotovu sa drvecem koje sade treba da bude oko 95%. Jedini razlog koji vidim ovde jeste da zemljiste nije dobro pripremljeno odnosno da nisu stavili adekvatno djubrivo i prehranu. Mada s druge strane sve to treba vec da se nalazi u busenu same biljke pri sadjenju.

Bas mi nije jasan razlog ovoga, trebalo bi da upitamo zelenilo sta je razlog da li imaju neko zvanicno obijasnjenje. Ta stabla nisu jeftina.

Takodje bilo bi dobro da obelodane neki akcioni plan sanacije stete na stablima i mladom/osusenom drvecu posle ovih oluja.
 
Iz nekog razloga menja se asfalt na igralištima u Bloku 1. Taj igrališta su renovirana pre nekoliko godina i zaista ne vidim zašto se opet to radi.

Nagradno pitanje - da li će zameniti ogradu ili će raditi oko nje i na kraju je prefarbati?

blok 1 1.jpg
blok 1 2.jpg
blok 1 3.jpg
 
 
Iz nekog razloga menja se asfalt na igralištima u Bloku 1. Taj igrališta su renovirana pre nekoliko godina i zaista ne vidim zašto se opet to radi.
Спортски терени нису реновирани скоро, а асфалт на њима био је попуцао, расла је трава из пукотина и било је огромних бара после кише. Ограду претпостваљам да ће офарбати после асфалтирања, али заиста не разумем зашто не реновирају стазе око терена које су у катастрофалном стању.
IMG_20230816_164658.jpg
IMG_20230816_164710.jpg
IMG_20230816_164744.jpg
IMG_20230816_164903.jpg
IMG_20230816_164926.jpg

Иначе, јуче је на овим теренима постављен први слој асфалта, а после кише су се појавиле мање баре на неким местима. Писао сам Беокому да замоле надлежне да завршни слој асфалта поставе на начин да се после киша не стварају никакве баре, али и да реновирате споменуте стазе око терена, покосе траву и почисте смеће.
 
Vrh