Nakon 119 godina postojanja Botaniče bašte „Jevremovac”, zelene oaze grada, u toku je njena prva, prava, kompletna rekonstrukcija. Trenutno se renovira ograda i upravna zgrada, a iz Sekretarijata za stambene i komunalne poslove najavljuju renoviranje staklenika, staza i izgradnju hidrantske mreže. Uprava Botaničke bašte strepi za staklenik koji je u velikoj opasnosti i može da se sruši svaki dan.
Botanička bašta u Takovskoj ulici je deo Biloškog fakulteta i prostire se na oko pet hektara površine. Shodno tome, nadležnosti se ukrštaju pa se odgovornost lako delegira. Grad je preuzeo prvi korak i najavio da će pomoći rekonstrukciju.
- Vrlo je teško dobiti dozovole za gradnju jer je cela bašta spomenik kulture. Sve mora da zadrži izgled koje je imao i pre 100 godina. A nešto što je rađeno ručno još u 19. veku, mašine ne mogu danas. Potrebno je napraviti kalupe, pa raditi po njima, a sve je to jako skupo i sporo - priča Olivera Popović, iz Botaničke bašte.
Botanička bašta zadužbina je kraljevske porodice Obrenović. Osnovana je 1889. godine. S početka je služila kraljevskoj porodici kao konjušnica, voćnjak i kao skladište hrane.
STAKLENA BAŠTA
Staklena bašta, uvek tropske klime, dom je za više od 1.000 biljnih vrsta. Japanski stručnjaci obilazeći baštu, nazvali su je fenomenom jer je izdržala nekoliko bombardovanja i nije srušena, a danas se nalazi na rubu propasti: skele posvuda pridržavaju teško staklo da u jednom dahu ne zatrpa retko bilje. Tako je već nekoliko poslednjih godina.
- Staklenik je svakako priritet za obnavljanje. Posetioci koji sve više dolaze i kojih godišnje bude oko 40.000 nas redovno kritikuju što ne mogu da uđu u staklenu baštu. A mi smemo da ih pustimo, u okviru organizovanih grupa sa vodičima, samo u centralnu kupolu delimično obezbeđenu zaštitnom mrežom ispod krova jer ostatak nije bezbedan - naglašava Olivera Popović.
Iz Sekretarijata za stambene i komunalne poslove kažu da će Botanička bašta uskoro dobiti novo „ruho”. Trenutno se renovira ograda, renovirana je i Upravna zgarda, napravljen je novi prostor za herbarijum, ali je u planu i rekonstrukcija staklenika i izgradnja hidrantske mreže koja bi trebalo da skuplja i odvodi kišnicu.
- Renoviranje ograde počelo je još u avgustu prošle godine i radilo se, kad je vreme to dozvoljavalo, i tokom zime. Očekujemo da će posao biti završen do juna ove godine. Sekretarijat za komunalne i stambene poslove je 6. marta 2009. raspisao javni konkurs za izvođenje radova na rekonstrukciji staklenika. Za najkasnije 12 meseci znaćemo kad i ko će obaviti ovaj veliki posao. Pored toga, završen je Idejni projekat za rekonstrukciju parkovskog uređenja, izgradnje hidrantske mreže i protivpožarne zaštite - kaže Nada Marković iz Sekretarijata za stambene i komunalne poslove.
KRENULO SA “MRTVE TAČKE”
Upravnik Botaničke bašte „Jevremovac” Petar Marin nije najzadovljniji završenim, ali naglašava da je bitno da se krenulo sa „mrtve tačke”. Svestan je i da je Bašta spomenik kulture pa je, kako kaže, normalno da ima poteškoća u realizaciji projekta.
- Svakako da je staklenik priororitet. I sa ljudima iz Grada imamo zaista dobru saradnju. Bašta je spomenik kulture pa je normalno da se sve to sporo realizuje. I pored svih poteškoća trenutno se renovira ograda, upravo je završeno renoviranje Upravne zgrade u kojoj je napravljen i herbarijum namenjen stručnjacima za pomoć u izučavanju biljaka. Cela zgrada je okrečena i ofarbana, a da je bilo više sredstava renovirali bi smo i kompletan eksterijer. Nadam se da će na jesen biti i tender na kojem ćemo saznati ko će renovirati problem broj jedan – staklnu baštu, jer strahujemo da će pasti svaki dan – priča prof. dr. Petar Marin, upravnik Botaničke bašte „Jevremovac”.
Oaza grada
Kao velika zelena površina u strogom centru grada, Botanička bašta emituje kiseonik i odličan je izolator buke. Ukoliko se čovek nalazi u centru bašte gotovo da ne može da čuje zvuke iz najprometnije i najzagađenije gradske uliice – Bulevara despota Stefana.
Besplatan ulaz
Uprava Botaničke bašte je svesna da većina posetioca nju koristi kao park i mesto u kome nalaze unutrašnji mir pa je iz tog razloga ulaz besplatan za svu decu do sedam godina starosti, studente sa indeksom i trudnice.