Šta je novo?

Parkovi

Moram da pohvalim Opstinu Rakovica zaista, znajući da ima mali budžet kao i sve opstine u Beogradu čini maksimum napora pravi projekte i sa zelenilom obnavlja dečije parkove i blokovske staze do zgrada i većinu Miljakovca 1,2 , Kanarevo Brdo, Stari košutnjak je obnovljeno ti medju blokovski delovi što je u sustini u nadležnosti zelenila. I to sasvim korektnim kvalitetom. Ovde na forumu na žalost nema fotografija tih radova uglavnom je fokus na centar grada i širi centar grada + Novi Beograd i Centar Zemuna. I mislim da u proteklih 10 godina dosta je zaista učinjeno na sredjivanju Rakovice u tom smislu.
 
Паркић на Видиковцу између солитера и пијаце, ради се већ месецима; кад се све узме у обзир, мислим да се бетонира спорије од једног метра по дану, и то после обављених свих припремних радова; слике су од пре недељу дана:





















Данас сам видео да су почели да раде нешто слично и у делу Скојевског насеља најближем Кошутњаку, између зграда и ул. Кнеза Вишеслава, где већ постоје терен за кошарку и још један мањи.
 
Такве стазе које нису праве, него кривудају између дрвећа, требало би правити и у природним целинама на Новом Београду. Тамо уз поједине мале изузетке постоји линеарни тоталитет. Поред свих дугих и праволинијских тротоара и све стазе у природним целнама су праве. Чак и стазе недавно направљене на ушћу које су радијалне - углавном су праволинијске.

Тренутно се раде стазе у блоку 45 и предстоји и блок 70, где су стазе такође биле праволинијске, али не мора тако и да остане, више стаза које кривудају би била корисна новина !
 
Napredak radova u parku Šumice na Voždovcu (slikano pre par dana).

erYZd1X.jpg


uS3hAPj.jpg


s3gcGsg.jpg


dnvpo8O.jpg


nKpJHfT.jpg


rw4bTSG.jpg


ZJMDu3H.jpg


J1KEMgk.jpg


QYgC7eV.jpg


xAT2yON.jpg


EcG5ezq.jpg


azY4kSM.jpg
 
Ove sve parkove kao da radi jedna ista ekipa radnika koji se samo premeštaju umesto da odrade jedan po jedan park (kada već ne umeju da optimizuju to premeštanje)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=687031#p687031:2266cddk je napisao(la):
ГЛАС ПРИРОДЕ » Пон Дец 09, 2019 1:38 am[/url]":2266cddk]Такве стазе које нису праве, него кривудају између дрвећа, требало би правити и у природним целинама на Новом Београду. Тамо уз поједине мале изузетке постоји линеарни тоталитет.
Слажем се. И, то бих радио и са зградама, које су претежно квадри оштрих линија и углова. Још пре Другог св. рата су градитељи имали смисла за природно кретање пешака па су углове зграда на раскрсницама заобљавали, а данас је то веома ретко.
Барселона је сјајан пример таквог урбанизма, ћошкови зграда (сва четири) су доследно тако повучени на већини раскрсница у ширем центру.

Паркић на Видиковцу још није готов - мучење је бити сведок тако спорим радовима који се протежу месецима и месецима, а могли би лако да се заврше за неколико недеља; изгледа да су сада при крају, мада, не треба се никако ослонити на то:















...................................

Игралиште се прави и у Скојевском насељу до Кошутњака дуже од два месеца, а нису одмакли много од почетка, иако треба да су већ готови према ономе како пише на табли:









 
Заборавих да напишем, парк испред данашњег студентског дома "Краљ Александар".
 
Da li se planira rekonstrukcija studentskog parka tj njeno ruiniranje?

Inace ne znam da li znate ali ispod sadasnjeg Studenstkog parka se nalazi ne mozda. nego i najveci arheoloski lokalitet u Beogradu.
 
Данашњи снимци; по принципу - један дан раде, па један не, један дан раде, па три не, један дан раде, па седам не ... вишемесечни радови на паркићу на Видиковцу напредују пужевим кораком:



















 
Београд: Неколико стотина грађана учествовало на протестној шетњи станара против упада инвеститора у парк на Бановом брду - носили транспарент „Не дамо!!!“

У току дана, моторном тестером је порушена ограда паркића, а станари околних зграда организовали су се и блокирали прилазе парку. Поједини станари су стали испред живе ограде и својим телом блокирали сечење.

Представници станара наводе да инвеститор жели на плац да прикључи струју, како би обезбедио услове за боравак обезбеђења које би чувало плац.
 
Zar prava borba ne bi bila da se blokira Opština koja je izdala rešenje za ovu gradnju? Lepo se blokiraju ulazi (nema ih više od 2-3) i tako se izvrši pritisak. Moraju svi zaposleni u Opštini da budu svesni da su oni do tog mehanizma koji dozvoljava gradnju u parkovima.

Da li je investitor tu nešto muljao i potplatio je manje više nebitno - Opština je glavni krivac za ove i slične radove.
 
Poklonu se u zube ne gleda, medjutim, kao osobi koju sve češće maloletna lica ispred ulaza u kladionice saleću mole da im uplati m tiket gadi mi se kad vidim da je dečije igralište brendirano imenom jedne od njih.

Generalno, muka mi je što su kockarnice postale toliko društveno prihvatljive.
 
Ovde umesto lišća,možete da uberete tiket !

Послато са SPRINT4G помоћу Тапатока
 
Videh da je Mocart zasadio i 10-ak stabala u Parku prijateljstva.

Nego, smešno mi je ovo pominjanje milion stabala prilikom sadnje nekolik desetina stabala. Pa potrebno je 1000 puta da zasade 1000 stabala da bismo došli do milion. Ja mislim da mnogi ne shvataju šta je i koliko je MILION. Pa čak i 1000 stabala je mnogo

A možda je to samo neka kontra psihološka igra da se umanji značaj protesta 1 od 5 miliona.

Evo jedna mala računica - Košutnjak ima 267 hektara, a to je 2.67km2

U proseku, na 1km2 stane 50000 - 100000 stabala, pa uzmimo i da je 100 000 radi lakšeg računa. Znači, samo da bismo napravili šumu veličine Košutnjaka nam je potrebno 267 000 stabala, znači, treba pošumiti 4 Košutnjaka
 
Vrh