Šta je novo?

Park kod Ušća i Park prijateljstva "Oaza Novog Beograda"

Mala foto reportaža oko parka između Juge i Parka prijateljstva (zvaničn se zove Blok 18 valjda).

Moja omiljena zemljana staza kroz boriće, uvek posuta iglicima je betonirana (Bulevar Nikole Tesle i Aleksinačkih rudara, baš kod Juge)

Napokon završavaju i asfalt na tom ćošku (desno je nova bici staza i trotoar sve do CK-a (solitera pored TC Ušće)

IMG_7272.jpg


Ne pripada parku, ali sređuju i trotoar pored Juge (gde mislim da će da ide bici staza)

IMG_7275.jpg


Bici staza je i dalje većim delom u ovom stanju (prošli put su tu bili i ostaci asfalta od stare staze)

IMG_7277.jpg


Na prvoj većoj livadi je planirana kružna staza za trčanje koja će dalje ići 20-ak metara paralelno sa bici stazom (vide se kočići). Tu će biti i neki tereni.

IMG_7278.jpg


Prva poprečna široka betonska staza (Spanulis košarkaški teren)

IMG_7280.jpg


Pored nje je i dijagonalna staza od rizle koja izlazi na Bulevar Trešnjinog cveta

IMG_7281.jpg


Na Spanulisovom terenu neki pikaju, neki čekaju na red, a mnogi drndaju mobilne umesto da skautiraju protivnika.

IMG_7282.jpg


Jedno od vežbališta (i dalje smo tu negde kod Spanulisa) i Bulevara Trešnjinog cveta

IMG_7283.jpg


Sledeća široka betonska staza (negde kod broda hotela Kompas). Tu je i dečje igralište sa žičarom.

IMG_7284.jpg


Bici staza je i tu spremna za radove (kao što se vidi, nove bandere su tu, iste kao nove na Adi)

IMG_7287.jpg

IMG_7288.jpg


Na trećoj betonskoj stazi ekipa Zelenila pod stručnim nadzorom vredno radi (neke staze su nespojene po sred jer su tuda išle i idu teške mašine)

IMG_7290.jpg


I došli smo do četvrte betonske poprečne staze

IMG_7300.jpg


Odakle kreće i dijagonalna staza od rizle, a tuda će proći i staza za trčanje, a stara bici staza ovde još nije preorana, ali bandere su tu.

Ovo što se vidi je u stvari prostor gde se održavaju koncerti i Bir fest.

Inače odavde se vide i CK i BnV i Hram Svetog Save i Beograđanka i Skupština i Crkva Svetog marka

IMG_7297.jpg


Bici staza će ovde imati malu uzbrdicu

IMG_7307.jpg


Da se ja pitam, svi elektro ormani bi bili na ovu foru ukrašeni.

IMG_7308.jpg


Dođosmo i do parka kod MSU gde žvrljatori polako "zapišavaju" svoju teritoriju

IMG_7309.jpg

IMG_7310.jpg


Ovo je jedna od retkih staza koje ne idu u centar parka i spaja MSU sa centralnim delom Parka prijateljstva, tj, onim šetalištem koje "udara" na Večni plamen

IMG_7311.jpg


Ili je neki sivonja zatezao ovo ili je vrlo nekvalitetno

IMG_7312.jpg


Ova betonska staza ide od centra parka kod MSU ka Večnom plamenu.

IMG_7313.jpg


A ovo je staza od Bulevara Nikole Tesle (raskrsnica sa ulicom Ušće)

IMG_7317.jpg


Danas je šetalište od Juge do Ušća bilo prepuno. Bilo je dosta i šetača i biciklista i trkača i svi će oni da se lepo raspodele po stazama kada se završe.
 
Најзад су нешто и засадили, сем бандера и бетона.Хвала ти на труду за репортажу !
 
Свака част на репортажи, ово напредује и брже него што сам очекивао. Надам се да ће Зеленило што пре уклонити графите са новог мобилијара. Иначе је у питању блок 14, блок 18 је насеље Старо сајмиште, од Газеле до Старог моста.
 
Ja sam oduševljen ovim projektom. Već vidim od proleća puno naroda na ovom mestu, i konačno utemeljenje celog prostora kao neke vrste beogradskog central parka. Možda još neko romantično jezerce sa labudovima i mostićima da upotpuni doživljaj....

PS: Inače je poslednjih godina primetno baš dramatično povećanje sportske i rekreativne populacije u Beogradu. Još samo da se isto tako poveća i kulturno-umetnička populacija i imaćemo jedan fantastičan lep i koristan javni zeleni prostor.
 
Vodene povrsine fale ovolikoj povrsini definitivno neki potok jezerce
 
Pošto odavno vozim bajs i trčim, slažem se sa @Gojetom. Brojke Beogradskog maratona to i potvrđuju, a biciklista ima sve više i to ne onih sezonskih koji leti vikendom voze do Ade, već pravih "komjutera", tj, onih koji svakodnevno koriste isti.

Lično mislim da betonski tereni za basket / fudbal nisu potrebni i da se ne uklapaju previše u parkove, no ako bude ljudi koji će tu igrati - to je super.

Nisam obratio pažnju da li ima česmi, ali verujem da će ih biti.

Jedna stvar koja nije toliko zastupljena, a i ona se polako, stidljivo pojavljuje, je običaj piknikovanja. Ne mislim na pečeno pile, već na hladne zakuske (sendviče, voće i slično). Zar nije lepše poneti podloške za plažu ili ćebence i sa društvom (dragom osobom) sesti na livadu i tako provesti vreme (a ne u kafićima)? Na putu ka piknik prostoru se kupi i kafa za poneti, ponese frizbi i eto zabave.
 
Užasan članak bez imalo novinarstva u sebi. Čovek je video preoranu staru stazu i zaključio da se ista ukida, a "čuo je" da tu stazu menja staza uz Bulevar Nikole Tesle.

Da je malo bolje pogledao video bi nabacanu podlogu za novi asfalt, a i bandere uz preoranu stazu (a o ostalim radovima da ne pričam).

Jedina korisna (i istinita) informacija je vezana za izgradnju originalne staze

Године 1980, на иницијативу потпредседника Скупштине града Београда, Бранка Радивојевића, изграђена је прва бициклистичка стаза. Мала свечаност, кратко казивање потпредседника Радивојевића, захвалност „Београд путу” и стаза је отворена.

ps: još pre nego što je staza preorana sam poslao mejl Zelenilu gde su mi između ostalog rekli da će staza da se obnovi, tako da je ta informacija mogla bez problema da se sazna (sličnu stvar je uradilo i jedno bici udruženje, doduše na zvaničniji način, citirajući zakon o dostupnosti informacija i dobili su sličan odgovor)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507010#p507010:325r4joc je napisao(la):
astrodule » 09 Јан 2018 01:16 pm[/url]":325r4joc]Užasan članak bez imalo novinarstva u sebi.

Мени је ипак импозантно незнање које видим у овом твом посту. Текст је објављен у рубрици Међу нама. За ту рубрику свако може да пошаље свој текст, да изнесе свој став и мишљење и тако даље. Дакле, представља у правом смислу vox populi. Не видим ни најмањи разлог да аутор чланка мора да поседује елементарно знање из новинарства. Човек је једноставно изнео своје мишљење и сећање. Ми се са тим можемо слагати или не слагати. Исто тако може бити тачно или нетачно. Мени је такође лично запао за око детаљ који си цитирао у наставку поста, око отварања прве бициклистичке стазе. Тај податак је готово непознат у широј јавности (осим људи који живе у непосредној близини).
 
"Među nama" jeste "vox populi", ali onda je na Politici da primeti da su navodi iz teksta netačni, a može se reći i tendenciozni.

Vrlo sam protiv toga da baš svako može svuda da iznosi svoj stav i mišljenje ako je neinformisan o temi o kojoj je odlučio da piše.

ps: Iskreno, nisam ni video da je rubrika "Među nama" već sam mislio da je u pitanju rubrika "Pogledi" gde pišu novinari i stručni ljudi.

Da li u rubrici "Među nama" treba da se objavi pismo neke pevaljke koja piše kako ne treba decu vakcinisati? Moje mišljenje je da novine koje se trude da budu iznad proseka, ne treba da objavljuju takve tekstove.
 
То је више ствар уредничке политике, а не аутора текста и садржаја истог. По мени није лоше имати vox populi, поготово када су мање-више медији контролисани. Исто тако појављује се и полемика, што је јако добро (ево, на пример, зашто онда не напишеш контрааргумент како господин Н.Н. није обавештен о томе и томе или како је изнео делимично тачне податке или пак нетачне податке?).
У конкретном тексту ја не видим да је човек изнео неке неистине и оптужио некога за то, што сваки дан може да се прочита у жутој штампи.

У оквиру те рубрике има и доста стручних текстова. Мени су рецимо објавили, чини ми се, око 15 текстова на тему архитектуре. Тако да се не бих сложио да су текстови свакојаки, поготово не на нивоу који се навео.
 
Jedna od stvari koju najviše prezirem je pisanje i pričanje o nečemu o čemu se ne razumeš. Zato sam oštro reagovao. Reč u medijima ima mnogo veću težinu nego reč koju prozborimo ti i ja u četiri oka.

Ljudi će se dovesti u zabludu kada pročitaju ovaj tekst u Politici, a da ne pričam o tome da komentare mnogi ne čitaju.

Odgovor sam odmah napisao u komentaru (bez teških reči), pa čekam da administrotor Politke odobri.
 
Мораш да разумеш начин функционисања те рубрике, коју очигледно мешаш са рубриком Погледи, где се позивају стручњаци из различитих области и где се, колико ми се чини, плаћају текстови (а ако не, прихватам грешку).

По твом начину резоновања ствари, на пример о архитектури би требало на овом форуму да говоре само архитекте (има нас десетак овде колико ми се чини), док би се другима требало забранити, јер, ето, не разумеју се у то. Зар то није сулудо? Наводим пример архитектуре јер се овде константно о њој говори кроз разне пројекте, било да су у изградњи било да су завршени. Ја нисам против тога, иако сам видео све и свашта на овом форуму - од небулоза до здраворазумског схватања ствари. И овде је, у неку руку, изговорена (тачније написана) реч јавна и има своју тежину. Нарочито због чињенице што велики број људи прати и чита овај форум.
 
Ne pričam o mišljenju koje neko ima. A i ovo je forum gde svako može nešto da napiše, a Admin može da obriše. Novine i TV imaju mnogo veću težinu od foruma gde je ekipa mnogo probranija i informisanija.

Ako ja otvorim novu temu sa naslovom koji je netačan, Admin će naslov da promeni ili da temu obriše.

Podsećam da je naslov teksta potpuno netačan i glasi "Уништена прва бициклистичка стаза у Београду" i to nije izvučeno iz konteksta, jer autor to ponovlja u tekstu.

Da li misliš da je normalno da neko vidi radove u Ruzveltovoj i kaže "Uništena Ruzveltova i Mije Kovačevića, više se neće moći koristiti, čuo sam da će se umesto nje koristiti samo Severni bulevar" i to se objavi u nekom mediju. OK, Blic radi slične stvari, ali to sigurno ne sme da bude način rada Politike (koja se sa vremena na vreme srozava)

Politika nije smela da objavi takav tekst, a sam tekst govori mnogo o autoru istog.
 
Ја овде у твојим постовима видим једну тежњу ка забрани слободе говора, што је крајње забрињавајуће. Нажалост, не видим одговор на моју констатацију у претходном посту. Селективно право очигледно. То није добро у сваком случају.

По твојој репортажи се види доста добро да је стара стаза разрована (и вероватно ће је нажалост избетонирати - нажалост због примене тог материјала). Неко ко је превише везан, као у овом примеру, може емотивно да реагује. Стаза је прво била прекинута попречним новим стазама према реци, а потом је разрована у одређеном делу дужине. Паралелено са тим су сређиване нове стазе од Вечне ватре и дуж Булевара Николе Тесле. Ако се пажљивије прочита текст и то се да приметити:

Ових дана, на већ непостојећој стази, разрованој и уништеној, неколико исписника и ја са неверицом смо гледали како је уништена та „наша” прва бициклистичка путања, а затим видесмо нову, како рекоше неки пролазници много лепшу стазу. Заиста, лепа и чиста али са једним малим недостатком – ова нова иде упоредо са Булеваром Николе Тесле и бициклисти ће моћи пуним плућима да удишу издувни ваздух из хиљаде возила која туда пролазе.

Могуће да је неко од пролазника и рекао нешто погрешно (нисмо били сведоци, па не можемо знати) или су људи или поменути човек у погрешној перцепцији схватили односно схватио да ће туда ићи будућа стаза. Ја овде не видим да неко свесно некога обмањује и износи неистине са неким унапред планираним циљем. Видим одређену врсту носталгије и сете за старим.

Па не бих се сложио да је екипа информисанија на Беобилду. Ево један пример неприкладног етикетирања. Ово је много проблематичније од овог новинског написа у рубрици која негује право да свако нешто слободно каже. Додуше, то је моје мишљење.
 
Ne mislim da na ovom forumu treba da pričaju samo arhitekte i stručni ljudi. Ali mislim da ne treba da u diskusijama učestvuju ljudi koji nemaju pojma o nekim stvarima, ni da iznose stvari bez jasne naznake odakle su čuli za to.

Nema to veze sa slobodom govora, već sa lažnim informacijama. Ali sloboda govora je vrlo subjektivna ocena, i svako je drugačije shvata.

OK, ti si možda shvatio da on pati za starim asfaltom bici staze za koji je nekako vezan, ali mislim da je očigledno da autor želi da kaže da staze tu više neće biti i da je to ono za čime žali.

Forum trpi neproverene informacije jer se lako može na njih odgovoriti, ali štampani medij baš i ne trpi i tu sve napisano nosi veću odgovornost.

Što se tiče vinarije na KV, to je već prozivanje na ličnom nivou i na učesnicima je da to razreše ili preko foruma ili preko suda.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507051#p507051:1aj94um8 je napisao(la):
SerbPacker » Today, 17:00[/url]":1aj94um8]https://thenutshelltimes.com/2017/11/03/hidden-belgrade-21-the-rise-of-fall-of-friendship-park/



Hidden Belgrade (21): The rise and fall of the Friendship Park

Fin tekst.

Zaista šteta što sadnja drveća nije ponovo oživela. Nije toliko razlog to što nas više ne obilaze bitni državnici, već što su naše vlasti sujetne i neće da nastave nešto što je prethodna vlast ili osoba započela. Stonsi su zasadili drvo, ali mislim da nikakva tabla tu ne postoji. Pa da svaki muzičar, glumac, umetnik koji dođe u Beograd tu zasadi drvo, to bi bila atrakcija i lepa tradicija. Mogu i osnovne škole isto to da rade. Toliko svi kukamo da nema zelenila, a takvi činovi bi baš značili.
 
Stvarno steta sto su obelezja posadjenih stabala krajnje zapustena, jedva citljiva, zarasla u travu i poluzatrpana. Ima tu i vrlo znacajnih (i nekih mnogo manje znacajnih) ljudi koji su posadili u Beogradu drvo mira.
 
Park kod usca je extra ali upropastise ga sa onim sitnim kamencicima. Vec mi sad smesno na sta ce te staze i taj pojas trave uz njih da lice za jedno godinu dana da ne idem dalje .. Nije ovo Belvedere pa da se odrzava u konac
 
Jednom godisnje da dosipaju rizlu i bice ok.
 
Hm, a ko će da vadi zrnca rizle iz trave?
 
Ovo će biti skup problem. Ovde noću nema puno ljudi, a stubovi kamera su previše niski. One bi trebale da od vandala čuvaju rekvizite na igralištima, ali neće moći da sačuvaju ni sebe. Ako se u ovaj urez stavi noga, čak i dete može da dopre do nje. Prvo što će se desiti je da tinejdžeri preko objektiva zalepe nalepnicu fudbalskog kluba, ili u sočivo isprskaju sprej kojim inače farbaju ceo grad. Onda ćemo plaćati i kamere i rekvizite. Ovako nisko postavljene kamere su skoro neupotrebljive. Srbija nažalost nije Danska.

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507065#p507065:2khd8teb je napisao(la):
astrodule » 09 Јан 2018 05:41 pm[/url]":2khd8teb]OK, ti si možda shvatio da on pati za starim asfaltom bici staze za koji je nekako vezan, ali mislim da je očigledno da autor želi da kaže da staze tu više neće biti i da je to ono za čime žali.

Прочитај још једном добро шта сам написао. Веома је примитивно, а у најмању руку злонамерно, да стављаш некоме речи које није изговорио, а при томе ти приговараш некоме другоме и залажеш за одређене облике забрана. Парадоксално. Уопште не говорим о патњи за старим асфалтом, већ о везаности некога за нешто у чему је сам учествовао, односно у конкретном примеру стварања прве бициклистичке стазе.

Моја опаска за бетон, а што се односи на све веће интервенције у том парку, а коју ти злонамерно изврћеш, пре свега је са стручне стране, јер постоје и друге, много квалитетније подлоге. Најлакше је избетонирати све.
 
Vrh