Šta je novo?

Parada ponosa

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ambassador":1qarif5t je napisao(la):
Hajde, videćemo, ja se kladim da će im oboriti bez ikakvih problema. Postoje stvari u koje se EU ne meša, ali ovo je jedna od stvari u koje se meša.
U ovom trenutku ne postoje garantovana prava čoveka širom EU. Strazbur može da pomogne da se stvar pogura ako neka država prekrši svoje zakone (što je i osnov po kojem se EU građani ponekad obraćaju EU sudovima kao krajnjoj instanci), ali upravo je uvođenje Deklaracije o građanskim pravima u Ustav EU bilo jedan od glavnih razloga protivljenja Britanije, jer oni žele da to pitanje reše na svoj način...
 
Oprosti, na momenat sam se zbunio. Ne znam da li EU ima pravo da se meša ili ne, ali sud u Strazburu svakako ima, i on će to oboriti. Sud u Strazburu je nezavisan od EU, i član deset Evropske konvencije o ljudskim pravima kaže:
Article 10 – Freedom of expression
1. Everyone has the right to freedom of expression. This right shall include freedom to hold opinions and to receive and impart information and ideas without interference by public authority and regardless of frontiers. This article shall not prevent States from requiring the licensing of broadcasting, television or cinema enterprises.
2. The exercise of these freedoms, since it carries with it duties and responsibilities, may be subject to such formalities, conditions, restrictions or penalties as are prescribed by law and are necessary in a democratic society, in the interests of national security, territorial integrity or public safety, for the prevention of disorder or crime, for the protection of health or morals, for the protection of the reputation or rights of others, for preventing the disclosure of information received in confidence, or for maintaining the authority and impartiality of the judiciary.
Edit: "oboriti" shvati vrlo uslovno rečeno...
 
Nasa zajednica/drzava je mogla da zauzme stav da je homoseksualnost nenormalna stvar - cime bi se vratiti u kameno doba gradjanskog drustva - i onda da preduzme adekvatne mere za suzbijanje te posasti: osnivanje niza institucija koje bi pratile seksualno ponasnje mladih, slanje "izlecivih" popovima na terapiju batinama, zatvaranje neizlecivih, krivicno sankcionisanje istopolnih seksualnih radnji, ulaganje u otvorenu i tihu medijsku propagandu. Nasa drzava se medjutim jasno odlucila za koncept homoseksualnosti kao nezabranjene aforme seksualnog zivota, za koncept homoseksualnosti kao nerazdvojivog i prihvatjivog dela licnosti i njenog slobodnog razvoja. Opipljivo se to dogodilo 1994. godine kada je u SRJ ukinuta inkriminacija istopolnih seksualnih radnji, kao i potpisivanjem brojnih medjunardonih konvencija koje garantuju "polnu slobodu". - Posle tog trenutka pitanje dozvoljenosti javnih nastupa, parada, promocija, ljubljenja u parkovima itd. se uospte vise ne postavlja, jer je rec samo o jednom vidu uzivanja u opstoj slobodi koju nas ustav kao i Evropska konvencija o ljudskim pravima garantuje.

Drugim recima i ukratko: ako homoseksualizam nije oznacen kao nepozeljna i zabranjena drustvena pojava (a nije, jer kako Djilas kaze, to je privatna stvar), automatski je smesten u sveru "slobodnog" i svaka diskusija o dozvoljenosti i opravdanosti parade je besmislena. Meni ili tebi je mozda besmislna, drugom nije, kao sto je meni besmisleno sakupljanje brodica u boci, a ima kome nije, kao sto je meni besmileno da gajim golubove, a ima ko to voli, kao sto neko voli da ga zena u krevetu gazi stiklama, ja ne volim, kao sto ja nikada ne bi studirao masinstvo, kupio cecin album, organizovao proteste protiv hegemonizma kod konja, odsecao sebi prst za vreme strajka, a ima ko bi. Moj ili tvoj kriterijum besmislenosti za pojedinacne stvari ni u jednom od navedenih slucajeva ne menja da svi pobrojani ljudi imaju pravo da gaje golubove, skupljaju vozice i placaju domino prostitutke ako to hoce.
 
Lucifer":1nsdkjkx je napisao(la):
kao sto ja nikada ne bi studirao masinstvo
Verovatno ne bi ni položoio prijemni :p

Zašto, pobogu, ne bi nikada studirao - mašinstvo?!?!
 
ACR":1tmzv682 je napisao(la):
Strazbur može da pomogne da se stvar pogura ako neka država prekrši svoje zakone (što je i osnov po kojem se EU građani ponekad obraćaju EU sudovima kao krajnjoj instanci), ali upravo je uvođenje Deklaracije o građanskim pravima u Ustav EU bilo jedan od glavnih razloga protivljenja Britanije, jer oni žele da to pitanje reše na svoj način...
To nije tacno, jedini arsin Strazbura je Evropska konvecjija o ljudskim pravima sa u konkretnoj zemlji vazecim dodatnim "protokolima". Strazbur medjutim nikada nema mogucnost da ponisti zakon, vec samo konkretnu odluku kojom su nekom u konkretnom slucaju povredjena prava. U praksi medjutim drzave odmah menjaju zakone, jer se dalji postupci na istoj osnovi vode uslovno receno automatizovano (resavaju se ubrzano kao "slucajevi ocite povrede"), tako da zakon gubi svaki prakticni smisao.
 
Lucifer":am2rm7ak je napisao(la):
zato sto sam slep.
A, to nije problem, poslednjih godina uglavnom zapošljavaju slepce za asistente, ako još ako možeš da u glavi vizualizuješ slike zgrada, mostova sa ovog foruma, još ćeš lakše moći tehničke crteže i dijagrame....

A i ribetine na Filozovskom i Filološkom nemaju baš puno izbora pa bukvalno naskaču na studente tehnike...

I da, klonim se od komentarisanja ovakvih tema na forumu, ali slažem se sa kolegom Đilasom....a i jovanovm me prijatno iznenadio, skoro se potpuno slažem sa čovekom.
Da smo mi neka uređena zemlja u kojoj ljudi imaju posao i od kojeg mogi da žive, kupe stan, kola, mogu da putuju, u kojoj državne službe funkcionišu, škole stvarno uče decu, u kojoj se ne maltretiraš da izvadiš dokumenta i u kojoj vozači ne gaze policajce, političari ne pune džepove kriminalcima, dilere niko ne dira, klinci ne duvaju ISPRED ulaza... koga bi uopšte bilo briga šta rade pederi ... ili bilo ko drugi?
Tog dana, dok ovi budu paradirali onim čime se ponose, panduri zatvorili grad, ove budale pošto-poto srljale da nekome prospu mozak, ja ću biti sa svojom devojkom iza spuštenih roletni. Šta vas bole k......više....
 
najsmesnije od svega je sto je upravo djilasu i tebi sa devojkom tamo vise mesto nego bilo kom pederu.. to je ono sto jedan prosecan berlinac ili londonac moze da shvati, a beograd je ostao bez svojih gradjana.
 
Relja, aj mi samo reci, leba ti, u kojoj je zemlji tako? Uostalom, isti taj argument može da se upotrebi i protiv toga da žene nose pantalone, ekstravagantne frizure...
 
Lucifer":1nc17o2o je napisao(la):
najsmesnije od svega je sto je upravo djilasu i tebi sa devojkom tamo vise mesto nego bilo kom pederu.. to je ono sto jedan prosecan berlinac ili londonac moze da shvati, a beograd je ostao bez svojih gradjana.
Kada bude organizovana parada mašinaca, onda idemo i Đilas i ja, mogu i "strojak" da gazim za paradu ako treba, bio sam u zastavnom vodu na jednoj zakletvi...u vreme dok sam spavao PORED jednog pedera. Koliko vas ovde može da kaže da je mirno spavalo pored pedera? Samo heteroseksualci molim!
Na ovoj paradi mi nije mesto ...mnogo je glupo, kontra je svake logike, vrši se veliki pritisak (na kvarno - 'ajde, mogu da razumem metode, da jesu ugroženi i isfrustrirani- jesu) a kad se vrši pritisak to u meni budi inat .....uostalom, pobogu, pa ja navijam za Zvezdu :)


Ozbiljno, ovo je razlika izmedju tebe i mene - ja nikome ne bih rekao šta on treba ili mora da misli ili radi. To me mnogo podeća na nekoga koga privatno poznajem a nalazi se na značajnom položaju u Srpskoj Radikalnoj Stranci (dobar čovek, ali mnogo nervira).
A za shvatanja prosečnog beograđanina...ajd', iskuliraj malo.

Ambassadore, samo da te ispoštujem...iskreno izvini, ali ne kapiram te uopšte.
 
A? Sori, preskočio sam par rečenica u glavi :D, i molim te, ili me poštuj ili nemoj, nemoj samo da me "ispoštavaš".
relja":d0jpth43 je napisao(la):
Da smo mi neka uređena zemlja u kojoj ljudi imaju posao i od kojeg mogi da žive, kupe stan, kola, mogu da putuju, u kojoj državne službe funkcionišu, škole stvarno uče decu, u kojoj se ne maltretiraš da izvadiš dokumenta i u kojoj vozači ne gaze policajce, političari ne pune džepove kriminalcima, dilere niko ne dira, klinci ne duvaju ISPRED ulaza... koga bi uopšte bilo briga šta rade pederi ... ili bilo ko drugi?
U kojoj se zemlji je tako? Ni u jednoj, a opet mnoge imaju vrlo visok status gej prava. To nije nikakv bauk, niti treba da bude. Ali ako su građani isfrustrirani svojim ličnim problemima, nalaziće raznorazne ventile - pedere, lezbejke, sekste, druge crkve, druge religije, druge nacije, i svi oni će im biti krivi za njihovo stanje. Takođe, mnogi od njih će krenuti na priče o moralu, itd. (u koje spada oblačenje žena, npr.), ali da li je njihova nesposobnost da primete stvarni izvor njihove nesreće izgovor i opravdanje da se nečija prava ne poštuju? Mislim da nije, a uostalom, takvih "izgovora" se može naći u nedogled.

I, da, ja sam 91 čekao pehar na Marakani, pa me to ne sprečava da odem. :p Takođe, stoji da jedino zajedničko što ova sada Zvezda i ondašnja imaju je stadion i ime... :(

edit: Opet sam se zaje*******ao, ne u kojoj je zemlji tako, nego u kojoj zemlji nije tako, odnosno - koja zemlja je uređena? Nijedna. :) Uh, valjda ga ubodeh..
 
relja":2zfhqo1p je napisao(la):
Kada bude organizovana parada mašinaca, onda idemo i Đilas i ja, mogu i "strojak" da gazim za paradu ako treba, bio sam u zastavnom vodu na jednoj zakletvi...u vreme dok sam spavao PORED jednog pedera. Koliko vas ovde može da kaže da je mirno spavalo pored pedera? Samo heteroseksualci molim!
Ja jesam... bio i na nekoliko njihovih žurki, čak... bio na jednoj od njih u prilici da čujem komentar "fuj, odvratno" dok sam se ljubio sa devojkom, itd... :)
Da, uložio sam izvestan trud da ih razumem, ali na kraju oni ipak imaju svoj svet, a ja svoj i tu nikakve parade neće pomoći... Ne može parada ispeglati sve razlike između hetero 30+ čoveka i njegovoj gay parnjaka - na primer, prvi je preokupiran time kako da prehrani porodicu, dok drugi može da razmišlja šta da radi sa svojim DINK (Double Income No Kids) novcem...
 
Mislim da cu ipak istrajati na tome da Dragan Djilas nije izneo licni stav. On moze da iznese licni stav svojoj devojci, ili u hodniku Skupstine grada na pauzi za pljugu, ili u kafani, ili na veceri kod prijatelja, ili taksisti koji ga vozi na aerodrom, ili kasirki dok placa 'lebac, cak moze i javno da izrazi svoj stav u nekoj TV anketi gde je propitan za svoj licni stav kao slocajni prolaznik itd.

Ali, ako on, Dragan mr Djilas, potpisan kao gradonacelnik Beograda, iznese stav na zvanicnoj internet prezentaciji Grada Beograda, onda to moze da bude samo stav predstavnika izvrsne gradske vlasti, ili gruba zloupotreba sluzbenog polozaja(kao kada bi se Steva udvarao devojci preko Beobuild tweetera, npr).

Dakle, stav izvrsne vlasti Grada Beograda jeste da je javno ispoljavanje seksualne orijentacije nepozeljno i nepotrebno. Ako je za gradsku vlast Parada ponosa nebitan i marginalan skup, zasto onda uopste gradske vlasti imaju potrebu da iznose bilo kakav stav!? Zasto jednostavno nisu precutale. Djilas je, kao gradonacelnik, uputio poruku da je odrzavanje Parade ponosa nepotrebno i ogradio se, da izvinete, kurvinski od eventualnih incidenata.

To se takodje odnosi na ministra Sundjer Boba, jer je on, kao sef diplomatije, zaduzen za izgradnju medjunarodnih odnosa Srbije i ostalih zemalja i njegov kasalj ima politicku tezinu, a kamoli artikulisan govor. "Njegov" stav je jasna politicka poruka - s jedne strane je to poruka samoj drzavi Hrvatskoj - da nesto s nom nije u redu, a s druge strane, poruka gradjanima Srbije koji tamo letuju da svojim potezom narasavaju navodne srpske nacionalne interese.
 
I ovo u temi "Relax" :laugh:

Tu nema šta da se pita pojedinac a kamoli taj isti pojedinac da sudi. Nema čak pravo ni većina da sudi jer je i to protiv prirodnih zakona i to je posledica lažnog morala zvana demokratija. Da nije prirodno ne bi bilo polova uopšte već bi svi bili hermafroditi. Znači neko bi da kaže da je deljenje polova tj stvaranje polova protivprirodni blud a dešava se nigde drugde nego u samoj toj istoj prorodi i nigde drugde, sve oko nas je priroda pa i LCD monitor jer je pravljen od strane ljudi koji su skup prirodnih organskih materija a i on je sam napravio recept neorganskih materija (silicijum, fosfor, elektricitet, magnezijum, sve je to prirodno) pa je to spojio u određenu smesu i nastao je monitor koji je od istih prirodnih supstanci i nek se glupavi ljudi nauče da nisu oni ništa izmislili već je sve prirodno i da oni to samo koriste i oblikuju po svojim potrebama! Organske i neorganske materije su sve prirodne, sve oko nas pa i sunce koje nas greje i koje nas zrači i preti da nas ubije svojom radijacijom, i to je prirodno. Sram da ih bude! Nisu svesni sveta oko sebe a tu bi da sude o prirodi. Tako je kako je. Hteo ti ne hteo uvek će biti ljudi koje pali riba. Hteo taj neko ne hteo uvek će biti ljudi koje pali tip. Hteo neko ne hteo uvek će biti ljudi koje pali ono što je njemu lepo odnosno možda i oboje, što da ne...

Hteo neko ne hteo uvek će nekome da se Genex svidi a neko će da povraća čim ga vidi (u ovo mi se rimuje, šta kažete?). To je priroda ljudske psihe i tu nema šta da se priča. Važi samo jedno-pravilo prirode odnosno onako je kako je. Priroda je i ono što ljudi prave jer su oni nastali posredstvom te iste prirode, kada umru prirodi se vraćaju. Čak i nuklearni otpad završi kako završi tj raspadne se na kraju. Ciklus se ponavlja u nedogled. Sunca se rađaju, sunca i nestaju, supernove eksplodiraju, crne rupe proždiru, opet se materiija stvara iznova, antimaterija takođe.

Znači da stavimo tačku na ovo Đilasovo debilozno razmišljanje i vidi se da je malo dete. Tako je kako je i nemaš pravo da nekoga zlostavljaš/vređaš. Da li znate koliko ima zlostavljanja na planeti? Da li znate koliko je zakona protivzakonito? 99% Da li znate da je obična ocena u školi tipičan primer psihičkog zlostavljanja? Da li znate da je novac vid masovnog zlostavljanja? Da li znate da je krčenje šuma vid zlostavljanja živih bića? Da li znate da je porez najčešći vid izrabljivanja, mučenja i zlostavljanja. Da li znate da su svi mediji vid masovne povrede prava na privatnost? Da li znate da je mreža mobilne telefonije vid zlostavljanja jer bez tvoje volje i/ili odobrenja neko može da ti nađe broj? Isto važi i za fixni. Da li znate da je pravljenje vozila od nebezbednih materijala vid bahatosti i neodgovornosti jer se tako prozrokuje nečija prerana smrt?

Da li zaboga znate koliko je stvari izmišljeno stvaranjem lažnog morala. Živi kako ti misliš da treba da živiš i ne dozvoli nikome da ti tu želju uskrati. Amin. Ako te neko vređa imaš pravo da vređaš i ti njega i tu nema šta više da se priča. Str8ter nek zabije svoj nos među njene sise. Gay nek zabije nos u njegove grudi. I priča gotova. Ako se ne podnose neka bar ne prouzrokuju sukobe a oni to konstantno rade. Str8teri oće da su oni glavni a pedera zapravo ima više nego što misle pa ovi to smatraju kao ozbiljnu pretnju da ih "skinu sa trona" ili da bude još gore da i oni sami ne postanu (a prva faza je bi). A tu su umešane i ribe koje su hiper giga mega ultra aktivne pa ih lože pederi ali str8tere mogu da vrte oko malog prsta. Str8teri pak sa druge strane misle da su glavni i da se ceo svet vrti oko njih. Pederi sa treće strane oće da budu jednaki i da imaju normalna prava na život iako organski ne podnose str8tere (a itekako ih pale fizički) ali moraju sa njima da žive (utoliko gore, strasti i želje nikad dosta, možete zamisliti takve sexualne frustracije, to samo mogu psiholozi da shvate), još gore ako ti je burazer gay (a u 75% slučajeva jeste). Str8teri opet ne podnose pedere i ljubomorni su na njih jer ih ribe ostavljaju zbog pedera i onda im se ribe vraćaju slomljenog srca a te kukumavke niko ne voli.


U prevodu niste ni svesni da se pred našim očima dešava globalna seksualna revolucija, tranzicija kako već. Baš kao što ova zemlja prolazi tranziciju a to je gadno vreme. Ono što je najvažnije je da će sve to (ta bura) proći i svi će biti srećni i zadovoljni.

Samo što neki odrasli ljudi nemaju pojma ni o čemu i govore gluposti pred novinarima :bash:

Setite se izjava za metro kad nas je sve zbunio. Možda čovek i ne misli bukvalno tako kako je izjavio novinarima :laugh:
 
Au nisam video da neko ovako fanaticno brani prava gejeva jos od onog lika za ljudska prava.. lol cak su i homofobi ovde ultra mega giga liberalni... :laugh:

P.S znam da cete mi sad reci svasta i da biste branili svacija prava... ili sta vec... :kafa:

@ think again Haha ne verujem da smo u isto vreme upotrebili "ultra mega giga"
 
Pa namerno sam napisao jer su ribe bukvalno i prešle granicu hiperaktivnosti. Znam to iz ličnog iskustva. A to što su ljudi postali liberalni to je samo znak da su počeli da se bude iz faze totalne zamrlosti i srednjeg veka. Nema tu liberalnosti nego ili je IQ <90 ili je IQ>90. Ako je >90 onda se shvati kako funkcioniše svet oko sebe i prilagodiš se njemu i pomiriš se sa time. Ako je <90 onda znaš samo da mučeš ono tipa: pitao sam vola što je vo a on samo mukne jer nije svestan ničega oko sebe.
 
Gradonacelnik se obrukao. Jeste, ima on pravo da iznese svoje licno misljenje. No njegovo licno misljenje da ispoljavanje seksualnosti treba zadrzati kod kuce je smesno. Ispoljavanje seksualnosti je i nacin na koji hodamo, govorimo, ponasamo se u drustvu, neki mali gestovi, pokreti...
Ako je po njemu sve to potrebno zadrzati kod kuce, onda nas gradonacelnik zeli da vrati u srednji vek.
Bas se pitam da li je ikada u setnji gradom uhvatio svoju zenu za ruku!?
@Mateja Beljan ja bih isao da sam u Beogradu. Nije me strah jer ne zivim ovde. Od kad sam otisao prestao sam da zivim u konstantnom strahu, pa mi sada i povremeni rizik ne pada tesko. Medjutim poznajem jako puno ljudi koji bi zeleli da idu, da pokazu svoj stav o neprihvatanju sveprisutne netolerancije i agresije. Ali oni i dalje zive u Srbiji u tom istom strahu, pa se plase i svake potencijalne opasnosti.
Misljenja sam da je gradonacelnik morao da da podrsku najavljenom skupu i da na taj nacin pokaze da brine i o gradjanima kojih se ovo tice. Ovako ispade da se brine samo za odredjene grupe gradjana.
Blago nama ako nam je takva levica. Sta od desnice da ocekujemo? Vesala?
 
Meni su nekako Velja Ilic, Milutin Mrkonjic i Dragan Djilas slicni tipovi iako sa tri razlicite ideoloske strane
 
Матеја Бељан":2ey5s1c2 je napisao(la):
Meni su nekako Velja Ilic, Milutin Mrkonjic i Dragan Djilas slicni tipovi iako sa tri razlicite ideoloske strane
Upravo to. Nema veze iz koje političke struje dolaze, mozgovi su im po mnogim pitanjima nažalost isti. Verujem da bi i mnogi iz LDP-a slično mislili.
 
zhaba":9wp5g1h2 je napisao(la):
Bas se pitam da li je ikada u setnji gradom uhvatio svoju zenu za ruku!?
Možda je to razlog razvoda???

zhaba":9wp5g1h2 je napisao(la):
Misljenja sam da je gradonacelnik morao da da podrsku najavljenom skupu i da na taj nacin pokaze da brine i o gradjanima kojih se ovo tice. Ovako ispade da se brine samo za odredjene grupe gradjana.
Blago nama ako nam je takva levica. Sta od desnice da ocekujemo? Vesala?
Da, ali da se nije distancirao ostao bi bez ionako poljuljanog biračkog (homofobnog) tela.
 
A zar vi mislite da imate pravo da nekoga etiketriate da je "-fob" ako je protiv održavanja ove parade?

Da li su svi koji nisu u potpunosti i bezpogovorno na vašoj "liniji" automatski homofobi, zatucani, retrogradni, klero-fašisti, pravoslavni talibani (ako sam nešto izostavio, dopunite).......tj druga strana krajnosti?


Uostalo, nije Đilas ovo izjavio zato što nije mogao da se suzdrži pa da ne kaže šta misli, već zato što trpi pritisak da se izjasni.
E, pa, više nije trpeo pritisak, izjasnio se, i rekao je iskreno šta misli. I? Jel trebao da kaže nešto što ne misli, samo zato što se to vama više sviđa?
 
Relja, rekao sam da ima pravo na svoje misljenje. No i dalje tvrdim da je njegovo misljenje smesno.
Drzanje za ruke je iskazivanje seksualne orijentacije. Zasto to treba da ostane izmedju cetiri zida?
Jel tebi to smeta?
I drugo malo si pomesao babe i zabe. Ja nisam druga krajnost ako mi smeta da mi redovno govore o tome kako ne zele da u javnosti budem JA. To je najosnovnije ljudsko pravo. Neugodno se osecam kada cujem da MOJ predstavnik vlasti govori kako po njegovom misljenju moje postojanje moram da krijem u cetiri zida. Neces ti to razumeti, jer se nikada neces tako osecati.
Na kraju nije on rekao da je njegovo licno misljenje takvo, ali da ce paradu kao gradonacelnik ipak podrzati i uciniti sve da ljudi na njoj budu bezbedni. U tom slucaju bi me bilo briga za njegovo misljenje. Ovako porucuje da osim sto mu se to ne dopada ga ni ne zanima da li ce gradjani NJEGOVOG grada biti ugrozeni ili ne.
Jadna je ta nasa politika!
 
@zhaba

a kakve ingerencije Đilas ima da učini paradu bezbednom?

U Srbiji policija postoji isključivo na republičkom nivou, ne postoji gradska policija kao ponegde na Zapadu. Ako misliš da bi se huligani iz raznih otačastvenih pokreta uzdržali od napadanja u slučaju da je Đilas tamo među LBGT populacijom, ja mislim da se varaš.
Parada, ako je bude treba da bude obezbeđena, ali to je pitanje za Ivicu Dačića, ne za Dragana Đilasa.

Takođe, dopusti da za mene nisu iste stvari (A) pojedinačni gay parovi koji idu gradom, ljube se, drže za ruke itd. i (B) gay parada, ili heteroseksualna love parada. (A) podržavam, (B) ne.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh