Molim da mi se objasni gde ovo tacno postoji na svetu i kako funkcioniše? Hvala unapred.
Термин и појава су текући, немају потпуно дефинисану и свуда једнаку структуру. Као друштваена појава заступљена у свим економијама које су доживеле буран развој: некада Земље запада, СССР СФРЈ. Сада, ко што рече колега Грубер - Кина.
Укратко то је форма управљања је општег строја друштва, где власт или полуге власти у доређеној мери припадају техничким спацијалистима, који се руководе у совјим одлукама искључиво технолошким императивима (примена технологије на благостање друштва). Основна идеја технократије је да се приликом доношења одлука главним чиниоцем уведе ефективност и сагласно томе, деполитизација процеса доношења одлука, а као основне вредности узимају се принципи оптимизације и објективности.
Иако, строго узевши, технократија подразумева коришћење инжењерских вештина за решење било каквих проблема, лично ја бих то проширио и на друге струке, јер нису баш инжењери способни све да решавају (на пример медицинске проблеме или законе).
Преведено на нашу свакодневицу, не може Шапић да спроводи совју самовољу, да лупета о нечему о чему нема појма. Политичка би се функција сводила на прихватање ове или оне одлуке, прерасоподеле буџетских средстава. А у питањима енергетике, инфрастуктурних објкеата, политичари не би могли да воде ни главну ни последњу реч.
Да се Технократија не би одваја од реалности, био би неопходна јасан механизам управљања и јасно проведене границе ко за што одговара.