Šta je novo?

Opština Rakovica: opšta tema

Otvorio sam nalog sa koga prijavljujem probleme u naselju Kijevo, koje pokriva prilično veliku površinu, a koje se godinama ne održava - niko nije nadležan ni za šta.

Od svih prijava koje se mogu izlistati na profilu, jedino je šumarak kraj Kružnog puta - još uvek radije Petlovo brdo nego Kijevo - očišćen od oborenog drveća i na iznenađenje posađeni su novi borovi.

Ostalo se ništa ne mrda, od nedostajućih poklopaca šahtova, polomljenih ograda, divljih deponija i nekontrolisanog rastinja koje se neprestano spaljuje od strane lokalaca. Stanje jezivo, niko nadležan za bilo kakvo održavanje, godinama.

Pre oko dve godine, započeti su radovi na regulaciji delova toka Kijevskog potoka stavljanjem betonskih okvira. U potok se izlivaju fekalije iz septičkih jama koje se nalaze na višim kotama, a koji je pritoka Topčiderke reke - te fekalije se gomilaju u rukavcu kod Ade Ciganlije. Tok Topčiderke je bistar i u njemu ima života iznad mesta gde se Kijevski potok uliva u Topčiderku. Delimična regulacija toka Kijevskog potoka je izvedena u donjem delu naselja, a potok je zagađen već u delovima uzbrdo, iznad tunela i pruge, u okolini nekada Tunelske ulice - sada te ulice imaju nove nazive i niko više ne zna koji su brojevi zgrada i kuća, jer nismo sigurni da su ih ispravno postavili.

Takođe pre oko dve godine, neke od ulica su dobile osvetljenje.

Ove dve promene nastale su brzo nakon donošenja novog plana detaljne regulacije za delove ovog naselja, kojim se planiraju ulice na nezgodnim terenima, što deluje prilično ambiciozno i ne verujem da će se uskoro desiti. Naselje se takođe nalazi na neaktivnom klizištu.

Javite se ako ima još nekog iz ovog naselja. Bilo bi strava kada bi se makar nekoliko nas moglo okupiti da očistimo određene delove naselja makar od đubreta s vremena na vreme. Čak jednom godišnje bi mnogo značilo.

 
Poslednja izmena:
Mora se nešto učiniti po pitanju nenormalne količine smeća, koja je prisutna na parkovskim površinama na teritoriji cele opštine. Na neki način, mora se insistirati na tome da gradske i opštinske vlasti povećaju broj đubrijera.
Ljudi su nemali broj puta na Twitter-u prijavljivali smeće u parkovima na Kanarevom brdu, Zelenilo dođe i očisti. A na pomen da bi trebalo postaviti kante, odgovor bi glasio: "Nije u planu, a ljudi su neodgovorni".
Ljudi možda jesu neodgovorni, ali bi bili manje neodgovorni da im se pruži mogućnost da budu odgovorni. Vi uradite što je do vas: postavili ste desetine klupa, svaka čast, ali svega nekolicina ima đubrijere pored.
 
Mora se nešto učiniti po pitanju nenormalne količine smeća, koja je prisutna na parkovskim površinama na teritoriji cele opštine. Na neki način, mora se insistirati na tome da gradske i opštinske vlasti povećaju broj đubrijera.
Ljudi su nemali broj puta na Twitter-u prijavljivali smeće u parkovima na Kanarevom brdu, Zelenilo dođe i očisti. A na pomen da bi trebalo postaviti kante, odgovor bi glasio: "Nije u planu, a ljudi su neodgovorni".
Ljudi možda jesu neodgovorni, ali bi bili manje neodgovorni da im se pruži mogućnost da budu odgovorni. Vi uradite što je do vas: postavili ste desetine klupa, svaka čast, ali svega nekolicina ima đubrijere pored.
Evo, drugari su i danas na Twitter-u digli dževu.
 
Zdravo svima, novi sam član foruma i nadam se da mi možete dati neke info. Muž i ja smo hoćemo da kupimo stan u Petra Konjovića, na prvom spratu, 54 kv, 1500e po kvadratu. Ja nisađ iz Bga ali zivim tu vec deset godina a taj deo grada mi je totalno nepoznat. Muz je sa Dušanovca, on malo bolje poznaje ali ne mnogo. On radi na VMA tako da nam taj kraj ste stranw odgovara. Imamo bebu pa nam je hitno da se odlucimo za stan, ponida je bas mala. Stan kupujemo preko poznanika, tako da nađ je to bukvalno uletelelo. Imate li nekih saveta, kakve su te zgrade, kakav je kraj i škola Djura Jakšić koja vidim da je prekoputa tih zgrada? Koje su mane i vrline i na šta da obratimo pažnju? Hvala unapred
 
Ja sam odrastao na Kanarevom brdu.
P. Konjovića je miran kraj, dobro pozicioniran i izuzetno oprempjen. U samoj ulici su IŠ Djura Jakšić i državni vrrić Sreten Mladenović a Dom zdravlja je pet minuta hoda. Mana je što je prevoz malo dalje u Borskoj i u Bulevaru patrijarha Pavla, u tom oravcu je i železnička stanica Rakovica gde imate i BG voz. Parking je lakše naći nego u okolnim naseljima gde je to ozbiljan problem. Trgovina ima, u samoj ulici ne ali u krugu id 300m ima nekoliko većih. Dosta zelenila.
Zgrade su verovatno Enjubove gradjene krajem devedesetih i završene posle bombardovanja. Mislim da su bolje od ovih zadnjih novogradnji.
 
@Italijanka
U međuvremenu, dok Džontra ne stigne... Kompleks zgrada u Petra Konjovića je gradio Enjub na temeljima nikad završenog sportskog centra Rakovice. Koliko znam, deo stanova je građen kao socijalni stanovi. Što se kvaliteta gradnje tiče, mislim da je ok, ali može i bolje, na primer sećam se da su koristili ytong blokove. Što se problema tiče, do sad sam jedino čuo da se neko žalio na curenje vode od komšije iznad i da bi grejanje moglo da bude bolje.
U zavisnosti od pozicije stana, možda ćeš čuti sirene vozova, ako gleda na prugu, ali ne verujem jer je na prvom spratu. Nadam se da će Džontra imati više informacija o samoj zgradi.

Škola je sasvim ok, obično je dva odeljenja po godini, učitelji i nastavnici kako koji, ali nema kretena. Deca, opet kako koja, ima sad razne dece i tu je ista situacija kao u ostalim školama. Ne znam kako se uklapa generacijski, ali idealno bi bilo da beba upadne kod učitelja Dejana kad dođe vreme :)
Takođe, vrtić je blizu, niz ulicu.

Što se kraja tiče, odmah pored zgrada je nikad završena hala gde je valjda trebao da bude bazen, gde se skupljaju narkomani. To stoji zapušteno i nema naznaka da će se rešiti. Međutim, nisam čuo da je ikad bilo ikakvih problema zbog toga, uglavnom je problem što je deci iz škole zanimljivo da se zavlače tu, ali i sam sam često u sred noći prolazio pored i nikad nikakvih problema nije bilo. Sa donje strane kompleks se završava tržnim centrom koji je jedini završeni deo nikad ostvarenog sportsko-poslovnog centra. U njemu su u glavnom radionice i skladišta, a bar pola lokala je pretvoreno u garsonjere i tu žive ljudi.

Mane tuh zgrada je što su prodavnice i prevoz daleko. Sve prodavnice se nalaze na dve strane, u ulici Kanarevo brdo (uzbrdo) i u nekadašnjoj robnoj kući u Vareškoj (nizbrdo, stepenicama). U Vareškoj su Idea, DM i Kinezi. U ulici Kanarevo brdo na početku ima Sunce koje ne bih preporučio za veće nabavke, a na vrhu ulice je Maksi. Tu na vrhu su i autobuske stanice za 42, 47, 48, 50, 59, 94. Tako da je odatle kraj ok povezan sa gradom i NBGom, samo ta stanica je bar 500 metara od zgrada u Petra Konjovića. U ulici Kanarevo brdo ima nekoliko pekara, apoteka, mesara i drugih prodavnica (i Lilly).

Što se tiče zelenih površina, te zgrade ih nemaju. Zato iza zgrada u Vukasovićevoj i Kanarevo brdo postoje lepi parkići, a i dvorište škole je lepo za šetnju, ali nećeš biti u situaciji da možeš da gledaš dete sa prozora.

Što se tiče cene stana, nisam stručnjak. Mislim da je 1500 preterano i kao neko ko je iz tog kraja, ne bih dao te pare ni za stan u ulici Kanarevo brdo gde ima sve, a kamoli u Petra Konjovića. Ne kažem da taj što traži neće moći da dobije te pare, ali radi se o zgradama koje su građene jedna iza druge, bez zelenila okolo, jedino što su super uradili je što ima dovoljno parkinga. Prevoz je daleko, prodavnice nisu blizu, pored je nezavršen kostur hale, a ispod polunapušten tržni centar.

Nadam se da ovo pomaže :)
 
taj TC nije nikad ni bio zauziman više od 20%. Sad su tu uglavnom zanatlije poput stolara, tapetara, perionica veša, servisa bele tehnike i sličnih kojima odgovara jeftin lokal a lokacija im nije previše bitna jer sami razvoze. Pomalo distopijsko mesto, TC je otvoen pre samih zgrada,u sred najgorih sankcija i nikad nije zaživeo ne samo zbog krize i sankcija već i što je mimo svih tokova saobraćaja. Deo lokala je prenamenjen u stanove. Što se tiče prevoza, u produžetku sa severne strane postoje stepenice koje vode do samog početka Košutnjaka gde se ulica Pere Velimirovića uliva u novi bulevar patrijarha Pavla, i tu se nekad čekao tramvaj a i u buduće će, nadam se.

1500 evrajeste suludo,al o je realnost celog Beograda, ni na Petlovom brdu ne može da se lako nadje za te pare. Kanarevo brdo je nekad bio radnički kraj gde su živeli uglavnom zaposleni u sad ugašenom rakovičkom basenu teške industrije a Petra Konjovića označava početak Starog Košutnjaka, naselja koje je osnovano pre više od 100 godina kao železnička kolonija a kasnije je to postao kraj za vojna lica i činovnike, ljude sa visokim obrazovanjem, ali sad se te socijalne razlike gube.
 
Hala svima na odgovorima, mi smo ipak odlučili da uzemo stan, jer je ponuda užasna a cene svakim danom skaču, sad vidi po oglasima da u tom kraju nema da se nadje ni za 1500, pričam o ok stanovima, da nisu potkrovlje podrum, neuknjiženi bez vlage itd. Znam da može bolje, ali toliko možemomza sada, a za te pare nismo nasli nista bolje, jedino ledine, altina, borča i Mirijevo, a meni je kanarevo bar po onome sto dam videla ihahah bolje od toga.
 
Hajde da krenemo redom. Što bi rekla moja sestra: "Nikome ne preporučuj naš kraj, još će početi da nam se doseljavaju, prave gužvu i dižu cene".

Šalu na stranu, što se tiče cene stanova, ona je do pre početka ukrajinske krize, a naročito pre početka korone bila oko 1000 evra za kvadratni metar, te je u situaciji opšteg poskupljenja stanova u centru, ovo percipirano kao neka vrsta naselja za ljude sa prosečnim budžetom za nabavku nekretnina. Kako je došlo do opšteg poskupljenja, ono se prelilo i na naš kraj.

Malo šta ima što @johnny_s i @tragac nisu već izgovorili.

Starije zgrade u celokupnom kraju - uključujući i one građene 90-ih su, kudikamo, građene po nekom standardu. Ne može se tu govoriti o bogzna kakvom komforu, ali nije se fušerilo. Uz ne mnogo veliko ulaganje, može se dobiti sasvim pristojan stan.
Novije zgrade, uključujući i "Enjub" zgrade nikako ne bih preporučio, zajedno sa pomenutim TC-om (a, zapravo, nikada dovršenim Domom samoupravljača) to čini pomalo distopijsku celinu u celom kraju, tako da, preskočiti. Pak, lamela pored je već starije generacije i zaslužuje svaku preporuku.

Saobraćaj: sve je rečeno. Taj deo kraja je pomalo izolovan: ulicom Srpskih udarnih brigada, koja će ti biti iznad zgrade, ide samo jedna lokalna linija (54). Ispod tebe, u Košutnjaku, saobraća 42-ka, koja je retka, ali magistralna veza sa gradom ti je Borska ulica (par stotina metara iznad Petra Konjovića), gde imaš tri linije do centra (47, 48, 59), jednu do Novog Beograda (94) i "slavnu" 50-cu (Ustanička-Banovo Brdo). Tako da smo sa te strane odlično povezani. Bulevarom Patrijarha Pavla saobraća autobus 3A i svi čekamo taj dan kada će rekonstrukcija biti dovršena, te tramvaj ponovo pušten kroz nju. Kao što je neko rekao, pored ide i pruga, imaš BG voz i do centra i do Ovče, a i do Mladenovca i Lazarevca sa druge strane. U Rakovici staju i svi regio vozovi prema centralnoj i južnoj Srbiji, kao i Barac.

Ne znam šta bih rekao za OŠ "Đura Jakšić", jer ja nisam u kraju završio osnovnu školu (što je ujedno i razlog zbog koga se ne mogu smatrati 1 kroz 1 urođenikom, jer sam u "formativnoj" fazi više vremena provodio u centru nego u kraju), no sećam se da su u vreme kada sam ja bio u školskom uzrastu, roditelji dobijali savete da se ne ide "nikako ni u 'Đuru' ni u 'Ivu (Andrića)'" - potonja se nalazi par stotina metara uz ulicu Ivana Mičurina (koja se faktički nadovezuje na tvoju ulicu, bićemo komšije). To se, unekoliko, i potvrdilo par godina kasnije, kad sam se u srednjoj susreo sa nekoliko kolega iz ove dve škole, bukvalno sam ih po stečenom znanju "ušivao". Ali, avaj, i to se promenilo. Recimo, konkretno znam za muzičke škole da "u moje vreme" nije bilo govora o tome da mogu da se uporede "centralne" škole ("Vučković", "Stanković" i "Mokranjac") sa rakovičkim "Jenkom", pa se i to promenilo. Vrtić ti je bukvalno preko puta ulice, a kakav je, to ne bih smeo da komentarišem. Ima još nekoliko obdaništa po širem kraju.

Snabdevenost je odlična. Posle više decenija smo danas u fazi da nam za snabdevanje, izuzev ako hoćeš da kupuješ "Rolex" satove, ne treba ništa izvan kraja. Blizu tvoje zgrade je "Sunce", koje bih ja, pak, naprotiv preporučio za veće kupovine, upravo zato što imaju manje markiranu robu, forsiraju domaće proizvođače, pa su i cene razumnije. Par stotina metara iznad "Sunca" je "Maxi" na uglu Borske i Kanarevog brda (ulice), odlično snabdeven. Dole u Košutnjaku, u Pere Velimirovića, imaš "Aromu" srednje veličine. U Vareškoj se nalazi velika old-school robna kuća, u čijem suterenu je ogromna "Idea", u prizemlju su prodavnice garderobe, obuće i DM, a na prva dva sprata kineski tržni centar ("Youmart", nije samo kineska roba, mada i da jeste, sve je danas kineska roba). Blagi nedostatak je činjenica da više nemamo pijacu. Stara, velika rakovička pijaca se nalazila tik pored robne kuće, ali je najpre prerasla u buvljak, pa je potpuno zatvorena. Nekada je u njenom sklopu baš bilo svašta: i razne zanatlije, i ručno pravljeno testo, zeleniš da ti pamet stane, ali eto... Donekle je zamena STR "Raičević", nekih 300-400 metara od tvoje zgrade u ulici Ivana Mičurina, klasična piljarnica i fino funkcioniše. Po celom kraju imaš razne prodavnice namenske robe: oprema za vodovod, struju, keramiku, časovničari, gvožđari, i sl. U širem okruženju: imamo čak tri "Lidla" (na Banjici, na Vidikovcu i na Ceraku), a ako te zanima roba široke potrošnje, u Rakovici se nalazi TC "Big", klasičan retail park, u kome postoji najširi asortiman garderobe, stvari za po kući ("Pepco", "Jysk"), te bioskop.

U samom kraju nemaš nekih parkovskih površina, ali već iznad, između ulica Ivana Mičurina i Kanarevo brdo, imaš celom dužinom park sa uređenim igralištima. Pak, to ako ti ne smeta estetika, jer pojedine zgrade zaista izgledaju distopijski, odavno treba da im se sređuju fasade. I, da, ima nemalo smeća.
Međutim, sa druge strane, kraj je miran i uglavnom bezbedan.

U vezi sa tvojim krajem, dužan sam da ti još stavim do znanja da infrastruktura nije baš u najsrećnijem stanju: u ulici Srpskih udarnih brigada ubedljivo najčešće puca magistralna vodovodna cev (minimum dva puta godišnje), što dovodi do toga da po ceo dan nemamo vodu. Instalacije su iz 60-ih godina, a kako ih ne menjaju, očito, ni u centru, čemu mi periferijalci da se nadamo.

Eto, to ti je u najkraćim crtama Kanarevo brdo. Dobro nam došla @Italijanka, pa svi Beobilđani iz kraja da se okupimo u nadaleko čuvenom restoranu "Ćošak", te da podržavamo lokalce iz FK "Miljakovac".
 
Poslednja izmena:
@DzonTravolta hvala komšija na tako opširnom odgovoru:) samo nisađ bas razumela koje su te zgrade Enjub, a na koju lamelu misliš? Moži smo uzeli stan u zgradi čiji ulaz gleda na onu novu zgradu, vidi se da je skoro gradjena, tipa 2018.godine, valjda je energoprojekt gradio?
 
Hajde, plastično objašnjenje:
Zgrade na prvoj slici valjaju, zgrade na drugoj slici dibidus ne valjaju, a zgrada na trećoj slici je zlosrećni Dom samoupravljača, prilagođeni TC sa nekolicinom stanova. To je definitivno za izbegavanje. Ne znam u kojoj si zgradi?
1.png
2.png
3.png
 
Screenshot_2022-07-16-14-31-00-311_com.google.android.street.jpg

Ovo je moja zgrada, meni one potpuno izgledaju isto sa ovim iznad, zasto ne valjaju, kakve probleme imaju, sad se prepadoh;(?
 
Izvini što moram to da kažem, zaista nisam zlonameran, ali to su u smislu kvaliteta gradnje verovatno najslabije zgrade u celom širem kraju. I ne, nisu zidane 2018, već početkom 2000-ih.
Opet: Nisam ulazio u njih i govorim na osnovu komentara komšija iz kraja, ali moj savet ti je da pre useljenja ti i suprug otvorite četvore oči, angažujete građevinske stručnjake i onda tek zvanično "prelomite". Ceo taj blok, sa dodatkom Doma Samoupravljača je jedno distopijsko naselje, prilično izolovano od saobraćajnih tokova, a nadalje se na njega (u smeru robne kuće) nadovezuje i divlje naselje.
Ili, da stavimo u perspektivu:
1.png
 
Poslednja izmena:
Jao bože, mi smo čak vodili i naše majstore, on mi kaze da su prozori kvalitetni, drveni parket je ok, zidovi su od cigle, ne znam vise. Na sta su se konlretno zalile komsije?
 
Ključna zamerka je bila da je ceo blok generalno zapušten, kao da ulaziš u neko fino isplanirano naselje iz 80-ih/ranih 90-ih, koje od tada niko nije održavao. Nemam nameru da ulazim u posao majstorima, oni ljudi verovatno znaju svoj posao, ali je bilo zamerki na fušerenje u samoj izgradnji (to sam čuo od komšija-majstora).
Moj predlog: povedi građevinske inženjere u pregled, pa neka oni presude.
 
Iskreno, ja se nešto i ne sećam razlike kad su gradili "dobre" i "loše" zgrade. Jedino što može biti je što su te "loše", a tu spada i zgrada od @Italijanka bukvalno izgrađene na betonskim temeljima sportsko-poslovnog centra koji su stajali 10+godina. To možeš i da vidiš po nekim malo čudnim detaljima kod lokala, kao i po tome što postoji direktno stepenište iz tog u donji, "dustopijski" blok.
E da, svi smo zaboravili da je zvaničan razlog zašto nije završen kompleks klizište. Ali ne brini, ako nije otklizalo do sad, neće sigurno ni sad. Kao što sam već rekao, jedino što sam ja čuo je da je curilo od komšije iznad u kupatilu i da je grejanje malo slabije nekad.
 
Razlika je i u godinama, "dobre" zgrade su iz 80-ih, ranih 90-ih (a dobile su i nadgradnju u međuvremenu), ako se ne varam, a ove su 10+ godina mlađe.
Klizište je posledica toga što se dosta podzemnih tokova tu sliva u Topčiderku.
 
Nešto si pobrkao, ali zgrade su građene u otprilike isto vreme, gledao sam kad su ih gradili. Možda čak negde i imam sliku. Jedini deo koji je završen pre nego što su napustili gradilište je tržni centar. Onda je gradilište napušteno, kao razlog navedeno klizište, a temelji sportskog kompleksa su ostali da trule. Onda su dvehiljaditih krenuli sa ovim zgradama na tim temeljima, gradio ih je Enjub, a deo stanova su bili "stanovi solidarnosti".ako da, verovatno nema razlike između zgrada.

Energoprojekt je preuzeo Enjub, ali to se skorije desilo.
 
Sad ću ja da prekršim sopstveno pravilo, ali pošto smo o ovome pričali koliko u subotu, @Italijanka, ima li nekih novosti?
 
@DzonTravolta ipak smo uzeli stan. Ro je sto je, trenutno za taj novac mislim da smk izvukli maksimum, jedino sto smo imali opciju je ledine, borča, kotež i eventualno Mirijevo, ali meni se ta naselja uopste ne svidjaju i i nama ne vrši posao jer muž radi na Vma, tri dana jahanja sa Mirijeva i iz Borče. Ima mana slaže se ali ima i dosta prednosti. Stan je funkcuonalan i uzeli smo ga od poznatih ljudi koji su tu bili još od 2006 godine, oni nisu imali nikakvih problema. Ja taj kraj ne poznajem uopšte ali na prvi pogled mo se svidja uma dosta zelenila. Slažem Se da su drugi delovi možda urbaniji ali malo mira i tiši e nije na odmet to mi se bas i dopada, sa prozora se pogled pruza na košutnjak i to mi je super, bar ne gledam u nečiji prozor što je slučaj u većini zgrada u Beogradu. 1. Je sprat i ima dosta parkinga. I skola je preko puta;) Mozda vama deluje 1500e za kvadrat mnogo u tom kraju, ali realnost je da su cene sada takve, mi smo gledali sličan stan isto na kanarevu, ulica Vukasovićeva, isto prvi sprat, samo sto mi se stan manje svidja sto se tiče rasporeda. Bio je 1700 evra, nisu hteli ni dinar da spuste. Eto, vreme će pokazati da li smo pogresili ali za sada je takva situacija;) Hvala svima na opsirnim odgovorima
 
Ništa, čestitam doseljenje.
Ostajem pri stavu da je 1500 evra mnogo, naročito za te zgrade, ali razumem i da je došlo do potpunog skoka cena.
 
Vrh