Šta je novo?

Obnovljivi izvori energije

OK, onda je problem u EPS-u. Od koje godine ćemo moći da biramo od koga ćemo kupovati struju? Pošto je praksa da se subvencionišu čiste energije, verujem da će to i ovde biti slučaj, a pomogle bi i poreske olakšice za kompanije koje misle da se time bave.
 
Ovo je jedan stari članak iz Danasa, od prošle godine. Pitanje: kakve sve obnovljive izvore energije ovde možemo da primenimo i kolika je njihova realna cena (bez subvencija)? Tj. da li je i koliko eolska energija skuplja od npr. geotermalne. Bilo bi lepo da neko postuje neku tabelu ako je ima ili ume da je napravi. Npr. energija dobijena pomoću plime i oseke je jeftinija od eolske ali su instalacije skuplje za npr. $2000 po kilovatu, dok je održavanje jeftinije. Moraćemo da krpimo kako znamo i umemo dok ne dočekamo 2050. i fuzioni reaktor.

Koliko košta kilovat-čas u Srbiji?

Način potrošnje određuje cenu struje

Gojko Vlaović
Koliko potrošači u Srbiji plaćaju kilovat-čas električne energije - da li 5,1 evro-cent kako tvrdi stručnjak za energetiku Zorana Mihajlović-Milanović ili 4,2 evro-centa kako ističu u Elektroprivredi Srbije? Ova dilema nametnula se posle objavljivanja kolumne Zorane Mihajlović-Milanović na sajtu Enerdžiobzerver u kojoj je, između ostalog, navedeno da je cena struje po kilovat-času 5,18 evrocenti (ili 6,82 američkih centi), a ne 4,2 evrocenta kako tvrde zvaničnici EPS i da potrošači u Srbiji koji se greju na struju u proseku plaćaju oko 80 dolara mesečno koliko iznosi i mesečni račun za utrošenu električnu energiju u Sjedinjenim Američkim Državama. Niko ne spori da je cena električne energije u Srbiji do 2000. godine bila na veoma niskom nivou, zbog čega se nemilice trošila, posebno u industriji, povećavajući neefikasnost i nekonkurentnost preduzeća, ali sedam godina posle, suočavamo se sa jednom dobrom i jednom lošom vešću. Dobra vest je da cena struje više nije depresirana, a loša je što je trend veoma visoke potrošnje po jedinici društvenog proizvoda GDP i dalje prisutan, što ne mogu da izdrže ni mnogo jače ekonomije - ocenjuje Zorana Mihajlović-Milanović.


BABE I ŽABE
Računica


Sva električna energija koja se na svim naponskim nivoima proda u toku jedne godine donese određeni prihod. Taj prihod se potom deli sa brojem kilovat-časova koji se prodaju u toj godini i tako se dolazi do prosečne cene kilovat-časa. Dakle, cena kilovat-časa nije ista za sve kupce, već svaki potrošač svojim načinom potrošnje (dan, noć, vršno opterećenje), određuje cenu kilovat-časa - tvrdi Momčilo Cebalović, direktor Sektora EPS za odnose sa javnošću.


Ona za Biznis objašnjava da se analizom bilo kog računa za električnu energiju, može lako utvrditi da je cena kilovat-časa 5,18 evro- centi, što se kosi sa izjavama poslovodstva EPS da je cena električne energije u Srbiji 4,2 evro-centa po kilovat-času. Do te računice se veoma lako može doći kada se iznos računa koji je građanin dužan da isplati EPS kao naknadu za utrošenu struju podeli sa brojem potrošenih kilovat-časova. Električna energija je specifična roba, ali kao svaka roba ima cenu. Stoga svaki potrošač ima pravo da zna šta je sadržano u toj ceni, a posebno mora da zna koji su to opravdani troškovi koji su rezultirali zahtevom EPS za poskupljenje struje. Činjenica je da se nakon 7 godina EPS i dalje ponaša monopolostočki, što se može videti ne samo u kalkulacijama u računima za struju već i u odnosima proizvodnje i distribucije. Poznato je da je cena proizvodnje oko tri puta veća nego u drugim zemljama, gubici u distribuciji su veliki a nenaplaćena potraživanja iznose oko 27 milijardi dinara - ističe Zorana Mihajlović-Milanović. Prema njenim rečima građanima Srbije račun za struju predstavlja noćnu moru jer su prinuđeni da električnu energiju koriste i za grejanje ili dogrevanje. Međutim, dodaje ona, najmanje su građani krivi za takvo stanje stvari, oni nemaju alternativu, jednostavno zato što im ništa nije ponuđeno. Uporedo sa investiranjem i najavom poskupljenja struje trebalo je da ide i priča o povećanju energetske efikasnosti, kao što je to slučaj u mnogim drugim zemljama. Direktor Sektora EPS za odnose sa javnošću Momčilo Cebalović kategorički demantuje pisanje kolumnistkinje Enerdžiobzervera uz komentar da je ona pomešala "babe i žabe".
- Kilovat- čas u Srbiji ne košta kao u Americi, kako tvrde neki eksperti . Oni svoj mesečni račun za električnu energiju, i to u mesecu u kome su se dogrevali jer im nije radilo daljinsko grejanje, tretiraju kao prosečni račun jednog srpskog domaćinstva. Osim toga ti eksperti u cenu uračunavaju i PDV i TV pretplatu, čime naduvavaju prosečnu cenu jednog kilovat-časa - ističe Cebalović.


NAJJEFTINIJA STRUJA U OKRUŽENJU
- Jedina istina je da je prosečna cena kilovat-časa u 2006. godini iznosila 4,2 evrocenta i da je zbog rasta vrednosti dinara povećana sa 3,8 na 4,2 evrocenta. To je prosečna cena kilovat-časa koji EPS prodaje na nivou godine svim kupcima na svim naponskim nivoima. To su činjenice, koje ne spori ni nezavisna Agencija za energetiku, niti bilo koji državni organ . Cena kilovat- časa koju navodi ekspert sajta Enerdžiobzerver je, da pojasnimo, cena kilovat -časa koji ona kupuje. Mi smo bezbroj puta objašnjavali da svaki kupac električne energije samim načinom potrošnje i količinom struje koju potroši određuje cenu kilovat- časa u svom računu. Tako je određeno tarifnim sistemom. Obmanjivanje javnosti, bez ikakvih posledica po onoga ko iznosi neistinu, kao i objavljivanje takvih izjava bez provere podataka u EPS, ima za cilj zaustavljanje najavljenog poskupljenja električne energije. Pitanje je dakle, da li Srbija i dalje treba da prodaje najjeftiniju električna energija u Evropi, čija je cena niža nego u Albaniji, Crnoj Gori, Makedoniji, Bugarskoj, Rumuniji, Bosni i Hercegovini.Sa tom cenom, izvesno je ne može se početi izgradnja novih elektrana. S druge strane preti opasnost da Srbija postane veliki uvoznik električne energije, a EPS će biti neprofitabilna kompanija koju će, neko da kupi za male pare - naglašava naš sagovornik.

Izvor: Danas
http://www.danas.co.yu/20070305/biznis4.html#1
 
У прошлом веку обављена су вишедеценијска систематска снимања свих водотокова у нашој земљи и даље се врше. Одређена могућа места за изградњу хидроелектрана која су и рангирана по рентабилности. Ту је све познато и шта треба градити и како, али се не гради.

За плиму и осеку - немамо море.
За геотермалну енергију - па немамо баш воде погодне температуре (лако је Јапану кад је на вулканима) за производњу ел. енергије

Ветар нам истина дува, не баш као на Атлантику, али дуне. Па могла би држава да уложи у десетак година снимања ветрова, па да се утврде погодна места, па да се направили листа локација по рентабилитету, па тек онда да се почне са неградњом...
 
Čitao sam neki članak o postavljanu ozvučenja i druge opreme u Arenu radi Evrovizije. Rekli su da je za svaki slučaj instalirana oprema snage 6MW što je navodno onoliko struje koliko troši ceo Novi Beograd. Ovo me je zaintrigiralo jer sam mislio da je potrošnja mnogo veća. Pričali smo već o vetrenjačama kao i da najveće od njih mogu da proizvedu 6MW.

Pitanje:

Koliko bi bilo isplativo postaviti desetak vetrenjača na obodima Bežanije, na vrhu padine koja gleda na Vojvođansku ulicu? Recimo instaliran kapacitet od 20MW, veći deo bi se prodavao van grada preko beogradskih elektrana. Grad može da dodatno popuni budžet a mi da imamo sigurnije snabdevanje i (nadam se) bar malo niže cene.
 
6 MW је смешно мало за Нови Београд.
Одобрена снага за највећи број домаћинстава у Београду је 17,25 KW. На Новом Београду постоји око 81.000 домаћинстава. Дакле одобрена снага је најмање 1.397,25 MW само за домаћинства, без привреде, без заједничке потрошње. Не користе сва домаћинства сву снагу истовремено, па се та снага умањује са фактором истовремености.
Рецимо да домаћинства стало користе тек 20 % те снаге потрошња би у сваком тренутку била око 300 MW. За време никољданских и новогодишњих празника, фактор истовремености је далеко већи.
http://www.danas.co.yu/20080325/ekonomija1.html

Иначе, инсталисана снага капацитета за производњу ел. енергије ЕПС-а износи 8.355 MW.

http://www.eps.rs/publikacije/godisnji_izvestaji/SRPCD 2007.pdf

Ел. енергија се производи и у истом тренутку троши, то јој је специфичност. Ветро електране имају ту несрећу да ветар нестално дува. Оне морају бити у спрези са капацитетима који тренутно могу надокнадити слабљење ветра.

Тужно је и то што ветар воли да дува и ноћу кад нема ко да потроши ел. енергију. ЕПС ноћну ел. енергију продаје и до 5 пута јефтиније у односу на дневну (знате она мала стрелица на бројилу која показује на нижу или вишу тарифу). Граде реверзибилне хидроелектране како би бар делић те ноћне енергије акумулирали.
 
@bigvlada
Verovatno postoji razlog za to, ali ja do sada nikada nisam video vetrenjace u nekom gradu. Verovatno postoje neki propisi sto se tice bezbednosti itd. Tako da mislim da ta ideja bas i ne bi mogla da se sprovede u delo, ali recimo negde u Padinskoj skeli ili iza Batajnice prema Dunavu.

Prema dosadasnjim merenjima izvrsenim u Srbiji, brda iznad Beske imaju dobar vetro potencijal. Mada, vec je pisano o tome ovde...
 
Dakle ipak je sve to marketing Evrovizije. :) ccc. Šteta, mislio sam da bi bar malo mogli da koristimo i eolsku energiju u gradu.
 
Solarna elektrana na zgradi SO Vračar
Struja stiže sa krova
Autor: M. Škrbić | 10.05.2008 - 08:30

struja-v.jpg


Ukoliko sve bude išlo prema planu, od septembra ove godine Opština Vračar postaće prvi vlasnik Solarne elektrane u Srbiji. Zahvaljujući solarnim fotopanelima koji će biti postavljeni na krovu zgrade, a putem kojih će se sunčeva pretvarati u električnu energiju, Opština će sama proizvoditi oko 14.000 kilovat - časova struje na godišnjem nivou.

Ova prva Solarna elektrana je zajednički pilot projekat Opštine Vračar i Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu.
- Solarni fotopaneli sastoje se od solarnih ćelija koje vrše direktno pretvaranje sunčeve energije u električnu, koja se kasnije može koristiti u domovima. Oni će biti postavljeni na površini od 110 kvadrata krova zgrade Opštine, i godišnje će proizvoditi oko 14.000 kW/h struje, čime će ova institucija potrošnju električne energije godišnje smanjiti za oko pet do 10 odsto - kaže Dušan Nikolić, asistent projekta sa Elektrotehničkog fakulteta.
Osim smanjenja troškova i uštede električne energije, ova elektrana će obezbediti i nova radna mesta ali i ekološku korist, jer će zahvaljući njoj vazduh na Vračaru biti čistiji.
- Solarna elektrana, čiji je životni vek preko 25 godina, tokom svake godine svog rada smanjiće zagađenje vazduha za do 17.000 kg ugljen - monoksida, koliko bi generisala jedna termoelektrana za proizvodnju iste količine električne energije - objašnjava Nikolić.
Prema njegovim rečima do sada su urađeni idejni i glavni projekat elektroenergetskih instalacija i glavni projekat građevinske konstrukcije.
- Ovih dana raspisaćemo konkurs za javnu nabavku postavljanja i montaže, i ukoliko sve bude išlo prema planu, Solarana elektrana
na Opštini Vračar počeće sa radom najkasnije u septembru mesecu. Probni rad trajaće godinu dana kad ćemo i sagledati njen efekat - objašnjavao Branimir Kuzmanović, predsednik Opštine Vračar, i dodaje da će se izgradnjom ove, pionirske elektrane obezbediti mogućnost da se izvrše proračuni za buduće Solarne elektrane koji će se u Srbiji morati graditi najkasnije za 15 godina.
Sredstva za ovaj projekat obezbedili su Nacionalni investicioni plan, 7.700.000 dinara, Opština Vračar, 16.000.000 dinara, a deo sredstava biće izdvojen i iz Gradskog budžeta.
Manja elektrana i na susednoj zgradi
Osim na krovu Opštine, manja solarna elektrana istovremeno će biti postavljena na jednoj od susednih stambenih zgrada čiji će nivo snage biti dovoljan za osvatljenje stubišta zgrade.

Izvor: Blic
http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=41043

Ako ne mоže eolska, može solarna. :)
 
Соларна електрана на крову општине, свашта. Барем нису директну увезили него су ангажовали ЕТф.
Дакле планирају да производе 14.000 KWh годишње. Цена 1 KWh je 5 din. Годишње ће да уштеде 70.000,00 дин, а уложиће 24.700.000,00 дин. Значи за неких 300 година ће да отплате опрему, а где је ту одржавање? Можда им се и отплати на 1200 годишњицу косовске битке.

Како ће захваљујући њој ваздух на Врачару да буде чистији? Иначе на Врачау баш постоји пуно електрана које загађују, ццц

Ваљда ће факултет неки динар да заради, а и било је мало сликања, зар не, греота да се пропусти...

Ко би на свој кућни кров ставио опрему вредну 300.000 евра, плаћао инжењера за одржавање да би уштедио 500 евра годишње, такав домаћин је само општина Врачар.
 
Kada tako postaviš stvari stvarno izgleda loše. :/

Mada, i oni su naveli da je ovo prototip.

Ovde imam jednu nedoumicu, cena struje koju si naveo, to je cena EPS-a za domaćinstva? Znam da je cena struje iz solarnih elektrana skuplja od one iz uglja. Meni ovde smeta što nisu naveli koliki je koeficijent iskorišćenosti solarnih ploča, mislim da je trenutno najbolji rezultat 25%.
 
Тарифни систем је наука за себе.
http://www.eps.co.yu/zaposetioce/cene/Odluke UO EPS + cenovnik EE.pdf

Под коефицијентом искоришћења мислиш на то колико сунчеве енергије се конвертује у електричну?

Питање је колико је исплативије соларним панелима производити топлотну енергију, нпр. за загревање базена и тушева у спортским центрима, болницама.

Рецимо да ли би се исплатило да на 25. мају уграде топлотне соларне панеле?

Свакако ЕТФ треба да се бави истраживањима нових технологија, општина и република требају да издавају средстава за то, смета ми само што покушавају да то представе као нешто друго...
 
Da, upravo to. Inače na onim trkama solarnih automobila u Australiji, još pre dvadesetak godina su imali solarne ćelije koje su mogle da se prilagode svakom obliku podloge (ne mora da bude ravna ploča), ali im je koeficijent iskorišćenosti bio samo 8%.

Ovo su predstavili tako jer je u pitanju predizborna kampanja. Pitanje je da li bi ta oprema bila tako skupa da nije u pitanju prototip nego da su je naručili iz inostranstva.

Konstrukcija će ostati, samo će morati za dvadesetak godina da menjaju solarne ploče, bilo zbog habanja, bilo zbog zastarele tehnologije.

Ovo gradu svakako treba studija izvodljivosi i isplativosti korišćenja obnovljivih izvora energije. Jedan stari broj Scientific American-a s kraja osamdesetih je ceo bio posvećen upravo tome, kao i smanjenju potrošnje.

Verujem da ćemo najveće uštede postići povećavajući energetsku efikasnost postojećih sistema.
 
Toplotna i električna energija od otpada sa njiva
Autor: S. T. | 11.05.2008 - 00:02

Prosečna farma u Vojvodini može da zadovolji svoje energetske potrebe. Na malom gazdinstvu od 10 do 15 hektara u mešanoj biljnoj i stočnoj proizvodnji, moguće je proizvesti godišnje iz obnovljivih izvora energije oko 900.000 kWh toplotne energije i oko 55.000 kWh električne energije - kaže za „Blic nedelje“ Milan Čežek, pomoćnik pokrajinskog sekretara za energetiku i mineralne sirovine.

- Toplotna energija bi mogla da se koristi za grejanje stambenog prostora, plastenika, staja za stoku, ribnjaka. Biodizel bi se mogao koristiti za pogon traktora, a električna energija bi se koristila za potrebe domaćinstva i za elektromotorne pogone na farmi - dodaje on.
U Vojvodini se godišnje proizvede oko osam miliona tona biomase samo iz poljoprivrede. Slama, lišće, delovi voćaka, kukuruzovina, šećerna trska... uglavnom se bacaju ili spaljuju, umesto da se iskoriste za dobijanje toplotne i električne energije, što je trend u razvijenim zemljama.
Korišćenje biomase koja se proizvede na vojvođanskim njivama ne samo da bi moglo efikasno da zameni postojeće izvore energije, već bi u velikoj meri zaštitilo životnu sredinu od zagađenja. Zbog toga je Pokrajinski sekretarijat za energetiku nedavno formirao Savet za korišćenje biomase i otpada u energetske svrhe.
Prednost biomase u odnosu na druge energente je njena niska cena i obnovljivost. Čežek kaže da bi se u početku kod nas biomasa više koristila za grejanje objekata. U tom segmentu investicije su nešto veće od ulaganja pri upotrebi fosilnih goriva, ali su uštede u eksploataciji višestruke. Cena grejanja na biomasu je za oko 60 odsto niža od grejanja na uvozno fosilno gorivo. Ovaj izvor energije je uslovno rečeno „besplatan“ u situacijama kada se radi o sopstvenoj biomasi koja se sada baca i spaljuje.
Osim biomase u energetske svrhe, može se koristiti i jedan deo komunalnog otpada. U zemljama Evropske unije uobičajeno je da se jedan manji procenat komunalnog otpada, oko 15 odsto, koristi za proizvodnju kako toplotne, tako i električne energije. Beč, kao jedan od najčistijih gradova Evrope, delom se zagreva komunalnim otpadom.
- Moje viđenje razvoja energetike jeste u energetskoj efikasnosti i obnovljivim izvorima energije. Ovo su i nužni pravci energetskog razvoja u zemljama koje nisu prirodno bogate fosilnim gorivima kako bi se smanjile negativne klimatske promene i doprinelo smanjenju zagađenja životne sredine- zaključuje naš sagovornik.
U Strategiji razvoja energetike u Vojvodini za period od 2007. do 2012. godine definisani su prioriteti razvoja energije, a jedan od najvažnijih je korišćenje obnovljivih izvora energije - biomase koja čini 60 odsto ukupnog raspoloživog potencijala obnovljivih izvora energije u AP Vojvodini.

Izvor: Blic
http://www.blic.co.yu/vojvodina.php?id=41157
 
Srbiji treba nuklearna elektrana (i to sa dva bloka, minimum), i tacka. Ovi, "obnovljivi" izvori energije predstavljaju kap u moru... Nuklearka, plus provodjenje zakonske regulative o energetskoj efikasnosti u zgradarstvu i privredi (bolja termoizolacija, stedljive sijalice za javno osvetljenje, kogeneracija el. i toplotne energije, itd.), to je resenje. Sto se hidropotencijala Srbije tice, on je uglavnom iskoriscen. Ne treba zaboraviti cinjenicu da termoelektrane imaju svoj vek trajanja, i da ce TENT biti ugasena za nekih 20 godina.
 
^^Apsolutno se slazem u vezi izgradnje nuklearne elektrane. Ne postoji vise nijedan argument koji je dovoljno dobar da se tako nesto ne uradi. Pitanje novca je u svakoj varijanti problematicno pa i u ovom slucaju pogotovo ali je resenje vise nego dobro i na duzi vremenski period obrzbedjuje energetsku stabilnost.
Samo molim vas bez argumenata da je to stetno za prirodu a kao da TENT nije stetan ili da je potecijalni izvor katastrofe a kao da Bugarski Kozloduj nije pa da se desi neka katastrofa bilo bi gotovo potpuno svejedno da li je kod nas ili u Bugarskoj. Ako se uveze proverena tehnologija i uz dobre sisteme kontrole koji nisu samo domaceg karaktera nego i evropskog mislim da bi korist bila visestruka uz najmanji rizik po okolinu.
 
Ovo neće skoro, ali je koncept zadivljujuće jednostavan.

New JAXA Technology Captures Solar Energy in Space
by Mahesh Basantani

solarspacerace.jpg


Instead of doing the old-fashioned solar power thing, and capturing the sun’s rays as they hit the Earth’s surface, the Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) and Osaka University Institute of Laser Engineering is bolding going where no space station has ever gone before - in terms of solar power. Pioneering scientists at Jaxa have found a way to harness solar power even closer to the source- from outer space! The Space Solar Power System (SSPS) technology would capture solar rays in space and transport the energy to be used here on the ground. A single unit placed in space would generate enough energy to power 500,000 homes!

ssps5.jpg


Sound like a green version of Star Trek? It’s actually quite simple: the space solar ray capturing system consists of a solar power satellite (SPS) and ground facilities to exploit power from the SPS via laser beam. The SPS orbits the Earth and gathers solar energy; it is then transmitted to a terrestrial power station. The satellite would be launched into stationary orbit 22,400 miles above the equator that would collect solar energy and convert it to a laser beam and send it to the earth-based station.

ssps2.jpg


Specialized plates mounted on the satellite would be made from a ceramic material containing chromium and neodymium- the former absorbs the sunlight and the latter translates sunlight to laser light with a very high efficiency. The new technology promises 42% solar-to-laser energy conversion efficiency.

The major advantage of this system is that it would use solar energy 24 hours a day, and would not depend only on sunny days as is the case with earth-based solar power systems. Testing would start this week, on February 20th, and the project is scheduled to be completed in 2030.

Via Pink Tentacle

Izvor: Inhabitat
http://www.inhabitat.com/2008/02/18...ergy-from-space-solar-power-system/#more-8306
 
Unapređenje jednog starog dizajna. Kapacitet ide do 1GW, radi sa vetrovima od 1,5 pa do preko 40 m/s, površine od 100 jutara (575464 m²), cena 53 miliona dolara.

THE MAGLEV: The Super-powered Magnetic Wind Turbine
by Mahesh Basantani

maglev1.jpg


Renewable energy produced from the wind has garnered much attention and support in recent years but is often criticized for its low output and lack of reliability. But now a super power wind turbine has come along that may be just what the renewable energy industry needs. The MagLev wind turbine, which was first unveiled at the Wind Power Asia exhibition in Beijing, is expected take wind power technology to the next level with magnetic levitation.


maglev2.jpg


Magnetic levitation is an extremely efficient system for wind energy. Here’s how it works: the vertically oriented blades of the wind turbine are suspended in the air above the base of the machine, replacing the need for ball bearings. The turbine uses “full-permanent” magnets, not electromagnets — therefore, it does not require electricty to run. The full-permanent magnet system employs neodymium (”rare earth”) magnets and there is no energy loss through friction. This also helps reduce maintenance costs and increases the lifespan of the generator.

Maglev wind turbines have several advantages over conventional wind turbines. For instance, they’re able to use winds with starting speeds as low as 1.5 meters per second (m/s). Also, they could operate in winds exceeding 40 m/s. Currently, the largest conventional wind turbines in the world produce only five megawatts of power. However, one large maglev wind turbine could generate one gigawatt of clean power, enough to supply energy to 750,000 homes. It would also increase generation capacity by 20% over conventional wind turbines and decrease operational costs by 50%. If that isn’t enough, the maglev wind turbines will be operational for about 500 years!

Construction began on the world’s largest production site for maglev wind turbines in central China on November 5, 2007. Zhongke Hengyuan Energy Technology has invested 400 million yuan in building this facility, which will produce maglev wind turbines with capacities ranging from 400 to 5,000 Watts. In the US, Arizona-based MagLev Wind Turbine Technologies will be manufacturing these turbines. Headed by long-time renewable energy researcher Ed Mazur, the company claims that it will be able to deliver clean power for less than one cent per kilowatt hour with this new technology. It also points out that building a single giant maglev wind turbine would reduce construction and maintenance costs and require much less land than hundreds of conventional turbines. The estimated cost of building this colossal structure is $53 million.

Maglev-Wind-Turbine-Technologies.jpg


Izvor: Inhabitat
http://www.inhabitat.com/2007/11/26/super-powered-magnetic-wind-turbine-maglev/#more-7308
 
Ideju sa onim satelitom i laserom su definitivno pokupili iz SimCity-ja.
 
heh, nisu, planovi o solarnim centralama postoje od sedamdesetih, ali su podrazumevali ogromne komplekse solarnih centrala u svemiru, slanje te energije putem mikrotalasa i ogromne (kilometarske) prijemne antene na zemlji. Pokušaću da ovih dana iskopam jedan stari članak iz pokojne Galaksije koji se bavi tom temom.
 
Kanadska firme "Notus" zainteresovana da uloži više od 20 mil EUR u podizanje vetrogeneratora na području Belog Blata
23. 06. 2008.
Kanadska firme "Notus" zainteresovana je da uloži više od 20 mil EUR u podizanje vetrogeneratora na području Belog Blata, grad Zrenjanin, saopštilo je Izvršno veće Vojvodine.

Nakon sastanka predsednika Izvršnog veća Vojvodine Bojana Pajtića i predsednika te kompanije Miodraga Andrića, saopšteno je da bi u periodu od naredne četiri godine bila finansirana izgradnja 17 vetrogeneratora, ukupne snage 20 megavata.

U Izvršnom veću Vojvodine ranije je formiran Savet za korišćenje energije vetra kao obnovljivog izvora energije, čiji je zadatak da koordinira realizaciju ovakvih projekata.

Kako je navedeno, do sada je sa desetak investitora već potpisan protokol o saradnji za izgradnju vetrogeneratora na nekoliko lokaliteta u Vojvodini.
Izvor: eKapija
Link: http://www.ekapija.com/website/sr/page/177669
 
U rad puštena najveća solarna elektrana na svetu
Autor: Tanjug | 24.06.2008 - 10:22

solar.jpg


Nova solarna elektrana u Nemačkoj, za koju operateri tvrde da je najveća na svetu, puštena je u rad na mestu nekadašnje istočnonemačke vazduhoplovne baze, saopštila je poslovna grupacija "Juvi".

Solarni park "Valdpolenc", koji je izgrađen istočno od nemačkog grada Lajpciga, imaće u početnoj fazi instalisanu snagu od 24 megavata.
U toku iduće godine solarni park "Valdpolenc" treba da proradi punim kapacitetom, od 40 megavata, prenela je nemačka agencija DPA.
Grupacija "Juvi" je u saopštenju za štampu navela da taj 130 miliona evra vredan solarni park zauzima površinu jednaku veličini 200 fudbalskih igrališta i da koristi najmoderniju tehnologiju.
Istočni deo Nemačke je najrazvijeniji deo te zemlje kad je reč o solarnoj energiji. U blizini Lajpciga se tako nalaze tri od 50 najvećih svetskih solarnih parkova. Očekuje se, međutim, da do 2011. godine "Valdpolenc" po veličini pretekne jedna nova solarna elektrana u Kaliforniji, koja će imati instalisanu snagu od 80 megavata, ili dvostruko više u odnosu na nemačko postrojenje.

Izvor: Blic
http://www.blic.co.yu/svet.php?id=46772
 
bigvlada":j58z2qww je napisao(la):
Nova solarna elektrana u Nemačkoj, za koju operateri tvrde da je najveća na svetu, puštena je u rad na mestu nekadašnje istočnonemačke vazduhoplovne baze, saopštila je poslovna grupacija "Juvi".
Da li neko zna koliko sunčanih dana godišnje mora da bude, ili koliko jako mora sunce da sija, iliti koliko radijacije, u nedostatku boljeg izraza, treba u proseku da apsorbuje kvadratni metar, ili kako se to već meri da bi solarna elektrana bila uopšte isplativa? Znam da Nemci neće pa neće nuklearke, ali solarna elektrana u Lajpcigu? OK južnu Kalifornija ili Arizona ili Novi Meksiko, ali istočna Nemačka? Šta je sledeće, južna Švedska?
 
Vrh