Šta je novo?

Obeležja Srbije (Grb, zastava, himna...)

20240208_195949.jpg

Kad neko ne čita zakon pa okaci zastave pogrešno i pogrešno rotiranje grba razmera itd
Ovako se kaci narodna zastava
20240208_200330.jpg


20240208_200409.jpg
 
Ако се застава Републике Србије истиче преко улице или трга у вертикалном положају, положај заставе треба да буде такав да горње поље заставе буде на:

1) северној страни – ако је правац улице исток – запад, односно запад –исток;
2) источној страни – ако је правац улице север – југ, односно југ – север;
3) источној страни кружног трга.

Ако се застава Републике Србије истиче вертикално на столу, бини или каквом другом почасном месту, горње поље заставе јесте прво с леве стране, спреда гледано.

Ако се застава Републике Србије истиче на говорници, може се поставити на копљу са десне стране говорника или на зиду иза говорника, тако да је говорник не заклања.
 
Буквално су могли црвене, плаве и беле троугласте заставице да окаче као декор. У 19. веку су успешније правили декорације са националним мотивима без упитребе званичних симбола, тј. заставе и грба.
 
Pogledajte prilog 188685
Kad neko ne čita zakon pa okaci zastave pogrešno i pogrešno rotiranje grba razmera itd
Ovako se kaci narodna zastava

Заставе су исправно окачене, овде конкретно, проблем је погрешна размера (издужене су). По неком мом дојму, приликом овакве декорације логичније је користити народну заставу, без грба.

Оно што ми много више боде очи су ова три јарбола испред црногорске амбасаде који су део урбаног мобилијара у Кнез Михаиловој, а на којима не памтим да су некада поставили заставе.

Зар је тешко поставити државну, народну и градску заставу да се ту стално вијоре, ипак је то главна улица престонице? Коме би се то могло предложити?
 
Ја сам апсолутна присталица ккоришћења народне заставе, тим пре ако организацију прославе или нека фирма нема државни капитал или бирократски парат иза себе. Из некоаг разлога, нашем народу је много мио двоглави орао, што је ок, али савршено непотребно. Ја имам само народну заставу.
 
Заставе су исправно окачене, овде конкретно, проблем је погрешна размера (издужене су). По неком мом дојму, приликом овакве декорације логичније је користити народну заставу, без грба.

Оно што ми много више боде очи су ова три јарбола испред црногорске амбасаде који су део урбаног мобилијара у Кнез Михаиловој, а на којима не памтим да су некада поставили заставе.

Зар је тешко поставити државну, народну и градску заставу да се ту стално вијоре, ипак је то главна улица престонице? Коме би се то могло предложити?
Kada se zastava kaci kako su je okacili onda se se grb rotira da ne bude horizontalan
Plus proporcija tj duzina je ne adekvatna
Samo da su pogledali kako se to uksinije radilo nekad u kraljevini a i u sfrj
 
Kada se zastava kaci kako su je okacili onda se se grb rotira da ne bude horizontalan
Не ротира се, то је једна од заблуда.
Не постоји одредба Закона о изгледу и употреби грба, заставе и химне Републике Србије која тако нешто прописује.
Штавише, ротирање грба било би незаконито.

Размера је погрешна, то стоји.
 
Мислим да је само коришћење заставе као украса противно закону о застави.
 
Мислим да је само коришћење заставе као украса противно закону о застави.
Јесте у форми драперије, завесе и сл. У конкретном случају није, с тим што би било логичније да се за масовну декорацију користи народна застава.
 
Мени би лепше изгледала нека стара решења декорација у националним бојама, из 19. века највише.
 
Јесте у форми драперије, завесе и сл. У конкретном случају није, с тим што би било логичније да се за масовну декорацију користи народна застава.
Znači kada se okače novogodišnji ukrasi na istim sajlama u istoj ulici, onda to ipak nisu ukrasi?
Ovako gusto postavljene zastave nisu ništa drugo nego ukras. Ne znam zašto neki odmah oštro reaguju na kritiku ovakvog postavljanja zastava. Da li je po zakonu ili ne, meni ovo predstavlja vređanje zastave i simbola države. Vrlo rado ću gledati zastavu Srbije i voleo bih da je što više zastava okačeno po zgradama i ulicama - ali ne ovako kao na slikama. Izgleda jako kičasto i bez smisla, čisto kao da forsiramo nekakav patriotizam, ali pravi upravo suprotan efekat.
 
Znači kada se okače novogodišnji ukrasi na istim sajlama u istoj ulici, onda to ipak nisu ukrasi?
Ovako gusto postavljene zastave nisu ništa drugo nego ukras. Ne znam zašto neki odmah oštro reaguju na kritiku ovakvog postavljanja zastava. Da li je po zakonu ili ne, meni ovo predstavlja vređanje zastave i simbola države. Vrlo rado ću gledati zastavu Srbije i voleo bih da je što više zastava okačeno po zgradama i ulicama - ali ne ovako kao na slikama. Izgleda jako kičasto i bez smisla, čisto kao da forsiramo nekakav patriotizam, ali pravi upravo suprotan efekat.
Евидентно је да су заставе у овом случају свечана декорација поводом Дана државности. Моја порука је одговор на недоумицу коју је изнео Дошљак, да мисли да је употреба заставе као украса противна Закону. Уопштено — није, али би се о другим начинима свакако могло дискутовати.
Нисам нимало оштро реаговао, ако на мене мислиш. 😄

Ја сам први за то да свака стамбена заједница или зграда буде у обавези да истакне заставу, најмање на Дан државности и Дан српског јединства, слободе и националне заставе. 🇷🇸
 
Ovo je neverovatno, napravili su i okačili hiljade pogrešnih zastava Srbije usred Beograda!
Ovako izgleda državna zastava Srbije:

Zastava-Srbije-01.jpg

Ovo je tačan položaj grba sa svim proporcijama:
Zastava-Srbije-02.jpg

A oni su okačili zastave sa grbom na desnoj strani:

Zastava-Srbije-00.jpg
 
Poslednja izmena:
То неки батица радио заставе па су веће скупље.
Треба забранити државне заставе као декор и качити само чисте тробојке.
 
Нису погрешно произведене, већ погрешно окачене, треба их само заротирати

Ако се застава Републике Србије истиче преко улице или трга у вертикалном положају, положај заставе треба да буде такав да горње поље заставе буде на:

1) северној страни – ако је правац улице исток – запад, односно запад –исток;
2) источној страни – ако је правац улице север – југ, односно југ – север;
 
Нису погрешно произведене, већ погрешно окачене, треба их само заротирати
На застави која се савила од ветра лево се види како је друга страна урађена наопачке.
Него Вожде ти си качио чини ми се слике/цртеже неких прослава у доба кнежевине или краљевине где су украси били црвено-плаво-бели стубови, или се варам. Покушавам већ данима да нађем слику по интернету али безуспешно.
 
Види стварно. Е свашта.

Не знам баш тачно на шта мислиш, да није настала приликом овог догађаја?


или

 
Poslednja izmena:
Ovo je neverovatno, napravili su i okačili hiljade pogrešnih zastava Srbije usred Beograda!
Ovako izgleda državna zastava Srbije:

Pogledajte prilog 188951
Ovo je tačan položaj grba sa svim proporcijama:
Pogledajte prilog 188952
A oni su okačili zastave sa grbom na desnoj strani:

Pogledajte prilog 188953
Застава се може истицати и вертикално, проблем је уколико није постављена у складу са одредбом коју је навео Вожд.
 
Види стварно. Е свашта.

Не знам баш тачно на шта мислиш, да није настала приликом овог догађаја?


или

Добри су и то примери, али мислим да има нека илустрација из 19. века где се јасно виде стубови украшени црвено-плаво-белим штрафтама.
 
Vrh