Šta je novo?

Novi Sad - Opšta tema (gradski život i vesti)

Imajući u vidu da je SPC smatrala da je dečija graja neprikladna u centru Novog Sada, u Zmaj Jovinoj ulici, i izdejstvovala izmeštanje Zmajevih dečijih igara iz Zmaj Jovine, mislim da će imati puno pravo da smatraju da plaža sa golaćima i ljudi koji defiluju neprikladno obučeni narušavaju verska osećanja Limanaca. O Exitovom kampu punog nevernika i drogoša da ne govorim. Tim povodom bih prvo izmestio ili još bolje zatvorio Štrand.

Siguran sam da Đurić poznaje dobro potrebe Limanaca. Na Limanu tradicionalno loše stoje i guranje prsta u oko će sigurno doprineti tome.
Ako je bio cilj crkva na Limanu, mozda je bolja opcija jos par preostalih placeva na Limanu IV, ovog, jer Merkator se ne moze rusiti zbog crkve.
SNS je ubedljivo izgubio u celom sirem centru, a ne samo na Limanima.
 
Није ,,тик испред прозора'', а око сваког Св. Храма у Новом Саду су уређене порте, паркови и зелене површине.
JESTE tik ispred prozora ( max 10m) od poslednje zgrade u Fruškogorskoj ulici. A uređena zelena površina već postoji, samo bi 90% te površine uništi sa tom crkvom.
Stari urbanistički plan je bio bolji - crkva na mestu Mostogradnje, između mosta i Kineske četvrti, a to je na 200 -300 m od najavljenelokacije.
Čini mi se da ne poznaješ Novi Sad, ali da olako osuđuješ novosađane.
 
JESTE tik ispred prozora ( max 10m) od poslednje zgrade u Fruškogorskoj ulici. A uređena zelena površina već postoji, samo bi 90% te površine uništi sa tom crkvom.
Stari urbanistički plan je bio bolji - crkva na mestu Mostogradnje, između mosta i Kineske četvrti, a to je na 200 -300 m od najavljenelokacije.
Čini mi se da ne poznaješ Novi Sad, ali da olako osuđuješ novosađane.
Не осуђујем ни Новосађане ни било кога другог, и сам сам из Новог Сада, ако је то битно да би се дао коментар. Мислим да црква не би требала да буде заклоњена мостом, а на месту које је одређено овим планом за цркву, она вероватно неће заузимати читаву површину парцеле, од ивице до ивице.
Ево примера, ако црква буде величине као црква Св. Илије, ни овако у средини парцеле не би заузела читаву површину, ни овако није преблизу зградама, чак и да граде већу, она би била већа по дужини.
Screenshot_20240301-152011.png
 
Poslednja izmena:
Da citiram ovde Vožda za budući spomenik ispred železničke stanice Novi Sad. Spomenik Apoteoza Srpske Vojvodine, odnosno spomenici patrijarhu Josifu Rajačiću i vojvodama Stratimiroviću i Šupljikcu, kao uspomena na srpsko učešće u revolucionarnoj 1848. i kreiranje Vojvodstva Srpskog.
Da li je to bilo u planu, ili je još uvek aktuelno?
 
Da citiram ovde Vožda za budući spomenik ispred železničke stanice Novi Sad. Spomenik Apoteoza Srpske Vojvodine, odnosno spomenici patrijarhu Josifu Rajačiću i vojvodama Stratimiroviću i Šupljikcu, kao uspomena na srpsko učešće u revolucionarnoj 1848. i kreiranje Vojvodstva Srpskog.
Ispred stanice ima dovoljno mesta, da se napravi aluzija na budimpestanski trga heroja u srpskoj verziji, jer je Vojvodina jedna od retkih kompenzacija Srbima, za teritorijalne gubitke na drugim lokacijama.
 
Не осуђујем ни Новосађане ни било кога другог, и сам сам из Новог Сада, ако је то битно да би се дао коментар. Мислим да црква не би требала да буде заклоњена мостом, а на месту које је одређено овим планом за цркву, она вероватно неће заузимати читаву површину парцеле, од ивице до ивице.
Ево примера, ако црква буде величине као црква Св. Илије, ни овако у средини парцеле не би заузела читаву површину, ни овако није преблизу зградама, чак и да граде већу, она би била већа по дужини.
Naravno da svako može da komentariše.
Ne izgleda mi da je tvoja projekcija baš u srazmeri ali nije ni bitno.
Naša mišljenja se suštinski razlikuju, i to se neće promeniti. Zbog toga je za mene ova rasprava završena jer ni ti ni ja nećemo promeniti mišljenje.
Tebi most zaklanja pogled na crkvu... a meni crkva zaklanja pogled na Dunav i zelenilo.
Mislim da bi ipak trebalo da se pitaju stanovnici MZ Liman 1 i 2, jer najbolje znaju da li im to smeta ili odgovara. Na kraju krajeva, zato i služi javni uvid da građani daju svoje mišljenje (bar je tako po zakonu, ako nisu i to promenili). E, a zašto to nije obavljeno.... to je već politika
 
Na stranu lokacija koja je realno glupost, cinjenica da liman nema crkvu je strasna. Najveci deo grada, a da nema crkvu, bez veze... (ne znam statisticki dal je najveci, ali mislim da jeste) Moraju negde napraviti crkvu.
 
Na stranu lokacija koja je realno glupost, cinjenica da liman nema crkvu je strasna. Najveci deo grada, a da nema crkvu, bez veze... (ne znam statisticki dal je najveci, ali mislim da jeste) Moraju negde napraviti crkvu
Lokacija je mnogi losa za to bolje srediti onaj parking u naoraviti parkic a crkvu staviti negde drugde tipa granica limani telep ili negde oko kineske cetvrti...
 
Pa nije crkva škola, vrtić svakodnevna aktivnost da je potrebna crkva pod prozorom, niti je Liman Menhetn pa da činjenica da ne postoji crkva u granicama mz Liman predstavlja nepremostivu prepreku.

Preko puta CLazara na grbavici je crkva na 15minuta pešačenja od ove lokacije koju hoće da oplemene crkvenim zelenolom (ovo trenutno im ne valja).

Nateraće me ova histerija da obilazim okolne crkve nedeljom i snimam praznilo u njima, a treba im još jedna u koni niko neće ići.
 
Limanci bi trebali da insistiraju da zelena oaza definitivno bude površina oivičena ulicama 1300 kaplara, Miloša Crnjanskog i Jozefa Marčeka.
@Mel ašto se gura ta priča da će ,,crkva biti pod prozorom'' ? Naravno da niko neće graditi od ivice do ivice parcele, a po izjavama da želi zelene površine oko crkve se može zaključiti da će ostaviti značajan prostor za zelenilo.
 
Crkvi tu nije mesto, bila pod prozorom ili ne. To je mesto za zabavu i rekreaciju, celina štranda, keja, nasipa, tartan i bici staze. Zato je spc i pikirala lokaciju, da budu na prometnom mestu i vidljivi. Patka ih boli za Limance.
 
Crkvi tu nije mesto, bila pod prozorom ili ne. To je mesto za zabavu i rekreaciju, celina štranda, keja, nasipa, tartan i bici staze. Zato je spc i pikirala lokaciju, da budu na prometnom mestu i vidljivi. Patka ih boli za Limance.
I oko crkve na Novom Naselju se okupljaju ljudi i deca.
 
Pa uglavnom se ljudi okupljaju nedeljom u crkvi...a neke crkve imaju po novom i parkove za decu kao sto je ova na lekinkm brdu...
 
@Mel О чињеници да градња цркве на Лиману код окретнице неће онемогућити окупљање људи или онемогућити коришћење те површине.
 
zato vam niko i ne veruje jer zastupate taj licemeran stav brige o deci.

btw, crkveni CV baš i nema neke dobre reference za ophođenje i rad sa decom.
vidi pod irinej bački i zmajeve dečje igre ili pod pahomije
 
Ne znam šta bih rekao, u gradu u kome nedostaje obdaništa, škola, parkova, prostora za rekreaciju u dosta delova grada, eto baš baš mora prvo još jedna crkva. Ono iskreno, da je crkvi stalo do tog naroda, pa eto verovatno bi pomogla izgradnju nekog vrtića, obnovu neke škole - organizovala malo svoje vernike da ako grad već ne može (a može, al uvek ima "preča posla") - organizuju neku dobrotvornu akciju prikupljanja nekih sredstava za renoviranje istih tih škola, vrtića, priikupljanje sredstava za porodice kojima treba pomoć - zar niije to uloga crkve - širenje dobrosusedskih odnosa i pomoć onima kojima je potrebna. Ono da predvodi lokalnu zajednicu na dobrobit svih. Ali ne, kod nas se crkva nadgornjava s narodom koji bi kao trebala duhovno da vodi. Jesu napravili neku anketu pre nego su zapikali prostor pored Štranda?
A i sve što grade, veze nema s tradicionalnim izgledom crkava u Novom Sadu i Vojvodini, pa i u BG (samo pogledajte Saborne u BG i NS i onda pogledajte ove nove), ne zna se koja više bode oči, ova na Telepu (sa sve onom betonskom zidinom naokolo), ili ona s onim čardakom na Klisi. A tek da vidite kolike tornjeve su nabili na crkvu u Zvorniku u BiH. NIgde mere ni u čemu. I sad zamislite uz modernističku arhitekturu Limana I i II (kako god to bili betonski blokovi, to je stil), ide nešto u stilu crkve na Telepu? Ma divota. A ima i drugih primera gde se crkva napravi da se arhitekturom uklopi u modernu okolinu. Samo nema kod nas.
 
Poslednja izmena:
Novosađani dobrodošli nam na upravo otvoren podforum koji će vremenom rasti i pokrivati dešavanja u Novom Sadu. Podforum inicijalno ima 4 teme ali budite slobodni da otvorite dodatne teme.
 
Vrh