Šta je novo?

Novi Sad - Opšta tema (gradski život i vesti)

Kakvo je stanje sto se tice komaraca u Novom Sadu ?
U Beogradu je ove godine neizdrzivo, i to skoro ceo grad.
Samo su jednom ili dva puta prskali, a bilo dosta kise, i naravno da se onda razmnozilo.
 

Сутра отварање Exit кампа​

Једно од омиљених места током фестивалских дана је дефинитивно Еxитов камп који се отвара сутра - дан пре почетка фестивала, а биће отворен све до 16. јула.

Камперима су обезбеђени тушеви са топлом водом, тоалети и продавница а систем плаћања у оквиру кампа сличан је као и на фестивалу - картицама на које претходно уплаћују новац. Цена преночишта у кампу је 35 евра по особи а детаљне информације доступне су на сајту фестивала.

У среду, 10. јула почиње фестивал Еxит на Петроварадинској тврђави. Наруквице се могу заменити на три локације - у кампу, подножје Петроварадинске тврђаве и у центру.


Bilo bi lepo da kada budu klanjali to sve sa tvrđave iskoriste priliku da poprave polomljene klupe, zabrane parking oko restorana...
 

Počinje EXIT, očekuje se više od 21 milion evra zarade​

U Novom Sadu popunjeno preko 90 odsto smeštajnih kapaciteta

Prosečna potrošnja po posetiocu 537 evra

Za četiri dana nastupiće preko 1.000 izvođača

 
Прикази изложени у Променади.
IMG_20240711_152914_818~2.jpg
IMG_20240711_153030_572~2.jpg
IMG_20240711_153107_635~2.jpg
IMG_20240711_153334_577~2.jpg
IMG_20240711_153401_753~2.jpg
IMG_20240711_153344_495~2.jpg
 

KRUZERI DOLAZE I ZA NOVU GODINU​

Broj pristajanja u Novom Sadu rastе, a еvo koliko ćе turista stići Dunavom​

Novi Sad jе nеdavno dobio još jеdnog, trеćеg lučkog opеratora na mеđunarodnom putničkom pristaništu, o čеmu su JKP „Gradsko zеlеnilo” i Agеncija za upravljanjе lukama potpisali dеsеtogodišnji ugovor.

Дневник/Филип Бакић

Foto: Дневник/Филип Бакић

Kako jе u naš grad, samo tokom prvih šеst mеsеci ovе godinе, bilo oko 24.000 turista koji su došli nеkim od kruzеra, što jе za 16 odsto višе nеgo u istom pеriodu lanе, jasno jе da jе još jеdan opеrator u pristanu prеko potrеban.

– Broj pristajanja rastе iz godinе u godinu, i sada ćеmo moći da odgovorimo na svе zahtеvе za pristajanjima u Novom Sadu – kažе za „Dnеvnik” Ivana Mihailović iz Prvog parobrodskog društva. – Rasporеdi brodara su najčеšćе nеflеksibilni jеr smo mi samo jеdna ‘stanica’ na njihovim putovanjima, koja su nеprеstana i ugovorеna čak nеkoliko godina unaprеd. Sprеmnost za prihvatanjе vеćеg broja kruzеra dovodi dirеktno do povеćanja broja putnika i еkskurzija kojе ćе sе obaviti u Novom Sadu i okolini. Dobit od tih pristajanja imaćе kako država, kada su u pitanju putničkе taksе, tako i lokalna privrеda zbog dodatnog angažovanja vodiča, autobusa, zanatlija, vinara, manastira i domaćinstava koja dočеkuju turistе.
Prosеčan kruzеr primi oko 160 putnika i 60 članova posadе, a oni svi izlazе na obalu i provodе dan u gradu u kom su pristali. Kako naša sagovornica prеdviđa, ovе godinе očеkuju oko 390 pristajanja u Novom Sadu, što znači da ćе našim ulicama prošеtati oko 86.000 turista.
– U poslеdnjih godinu dana, turisti iz Amеrikе kao da prеuzimaju primat. Odmah za njima dolazе turisti iz Nеmačkе, Austrijе, Švajcarskе, Francuskе, Australijе, Britanijе i Kanadе. Ovе godinе, prvi put nakon pandеmijе, imamo dosta turista iz Kinе – navodi Mihailovićеva.
Kao i po pitanju turista, tako sе i sеzona svakе godinе mеnja, pa jе sada situacija takva da sе možе rеći da nеma ni počеtak ni kraj.
– Sada imamo kruzеrе čak i za Novu godinu. Mеđutim, ako bismo žеlеli da pronađеmo pеriod kada ih ima manjе, to bi bilo u januaru i fеbruaru, еvеntualno do srеdinе marta – napominjе naša sagovornica.
Prеmda svе čеšćе čuju od putnika kako im prija boravak u Novom Sadu, kruzеri sе kod nas pak zadržavaju samo jеdan dan.
– Osim u Bеču i Budimpеšti, gdе jе uglavnom smеna putnika, u svim ostalim gradovima na Dunavu zadržavanjе jе uglavnom do 24 sata. Ono što jе jako zanimljivo jе da čеsto čujеmo kako putnicima vеoma prija Novi Sad koji jе, što sе Srbijе tičе, dеfinitivno favorit mеđu putnicima – ističе naša sagovornica iz Prvog parobrodskog društva.

 

(FOTO, VIDEO) Ovo se zove Evropska prestonica kulture! Savesni sugrađani od jutros​

RECIKLIRAJU OTPAD – do danas reciklirano 82.259 ambalažnih jedinica​


photo_2024-07-26_20-10-43-1.jpg


Da su reciklomati uvedeni u dnevnu rutinu Novosađana pokazuje fotografija koju je rano jutros snimio reporter portala NS Uživo, a na njoj se vidi sugrađanin koji uveliko odlaže otpad.​

Prema podacima oficijalne stranice koja se bavi recikliranjem otpada, tokom ovog meseca (jul) ukupno je reciklirano 24.858 ambalažnih jedinica, od čega 18.738 pet flaša i 6.120 alu limenki.
photo_2024-07-26_20-18-28.jpg
Foto: Printscreen
Od početka akivnog korišćenja reciklomata, Novosađani su sakupili ukupno 82.259 ambalažnih jedinica, od čega 60.229 pet flaša i 22.030 alu limenke.
photo_2024-07-26_20-18-50.jpg
Foto: Printscreen
Reciklomati su postavljeni na pet lokacija u gradu: na Štrandu, Keju, u blizini Apolo centara, Skupštine grada i u Kineskoj četvrti.
Predstavljaju tehnologiju koja na lak i zanimljiv način donosi korist i pojedincu i njegovoj životnoj sredini. Ove pametne mašine imaju mogućnost prepoznavanja četiri vrste ambalažnog otpada: plastičnih (PET) flaša, staklenih flaša, Tetra Pak ambalaže i aluminijumske (ALU) ambalaže (limenki).

Najveća prednost ovih modernih mehanizama je što omogućavaju da se umesto u prirodi, izuzetno velike količine otpada nađu u procesu i nakon reciklaže ponovo budu iskorišćene kao nove sirovine uz sekundarne pozitivne efekte, kao što su drastične uštede energije i očuvanje životne sredine za nas i buduća pokolenja.

Kada se reciklomat napuni, putem aplikacije obaveštava se JKP „Čistoća“ Novi Sad da je spreman za pražnjenje. Nakon toga, sadržaj reciklomata ide u Reciklažno dvorište na dodatno čišćenje i obradu.

 

НОВИХ 180 ДРЖАЧА ЗА БИЦИКЛЕ​

Грађани бирају локације​

ЈКП „ПАРКИНГ СЕРВИС” ИСПУЊАВА ЖЕЉЕ​


На више од 250 локација у Новом Саду ЈКП „Паркинг сервис” поставио је 2.000 држача за бицикле, с тим да ове године реагују на захтеве суграђана и за 25 места обезбедили су 180 држача, чији је капацитет 360 бицикала.

a

Фото: ЈКП „Паркинг сервис”
Нови држачи наћи ће се у двориштима основних школа „Прва војвођанска бригада”, „Јован Поповић” и „Душан Радовић”, у дворишту вртића „Звончић” у Каћу, у Радничкој улица, Улици Бате Бркића, Железничкој…
– ЈКП „Паркинг сервис” организовањем паркиралишта (држача) за бицикле подстиче и афирмише вожњу бицикла као алтернативни превоз у граду – истичу из овог предузећа. – Држачи за бицикле намењени су свима онима који возе своје двоточкаше, како би на безбедан и културан начин могли да их паркирају. У циљу стварања квалитетнијих услова за одвијање бициклистичког саобраћаја, „Паркинг сервис” реагује на захтеве грађана, те је тако већина локација, на којима су постављени држачи, резултат анализе потреба наших суграђана као и приступачност терена бициклистима. Ова „мала паркиралишта” за бицикле постављена су у свим деловима града и тако су покривене све значајније институције: домови здравља, пијаце, банке, као и стамбене зграде.
Из „Паркинг сервиса” позивају грађане да им се званично обрате путем мејла office@parkingns.rs и предложе локације за постављање паркиралишта за бицикле за наредну годину.
 

Plati vazdušarinu, pa diši do mile volje!​



Ako ste mislili da su vremena teška, i da još teža dolaze, moramo priznati da ste verovatno u pravu. Plati ovo, plati ono, što bi naš narod rek'o: „Ne platiš na mostu - platiš na ćupriji“, i samo se nižu nameti i porezi, pa je pitanje dana kada ćemo i disanje morati da plaćamo.

Eeee... al' ako ste mislili da ovako nikada nije bilo, prevarili ste se, jer su novosadski parkovi kroz istoriju, već imali slučajeve da se i disanje plaćalo. Plati vazdušarinu, pa diši do mile volje, ako ti je baš toliko stalo. Ih, kao da mora da se diše?!

Pa mora, ali šta sve danas dišemo, dobro smo i živi. Skoro da nema porodice bez bar jednog automobila, grejemo se kako se ko snađe, zagađujemo vazduh na sve moguće načine, i onda bismo još i da dišemo! Pa nije - nego!

Čak ni parkovi često nisu sasvim izuzeti od zagađenja, s obzirom da se nalaze u srcu grada. Da da, naši, ovdašnji parkovi poput Dunavskog. A nekada davno, nije bilo tako, ali...

... ali se disanje plaćalo...


Novi Sad



Upravo tako, plaćalo se. Pre nekih stotinak godina, tačnije, sredinom tridesetih godina XX veka, Novi Sad je bio grad u kome je bilo mnogo kanala, bara i stajaćih voda, sa kojih se dizao vrlo neprijatan miris. Upravo zbog toga, stanovništvo je bežalo u parkove, da se nadiše bar malo čistijeg vazduha ali, ne lezi vraže, gradska vlast je bila smislila kako da na još jedan način malo dopuni svoju kasu.

I tako je jedan sugrađanin iz tog vremena ispričao priču kako je došao do Dunavskog parka, želeći da malo prošeta i uživa u mirisu cveća, ne bi li neutralisao miris močvare koji je veći deo dana osećao u svojim nozdrvama. Ponese on novine, sedne na klupu, i krene sa zadovoljstvom da čita i uživa u opojnim mirisima. I taman je pročitao nekoliko vesti, a usne mu se razvukle u osmeh od miline, jer se kao bik Ferdinand u crtanom filmu sav uneo u upijanje divnog mirisa cvetnih leja, kad, neko ga prenu iz slatkog sanjarenja.

Pred njim je stajao čičica sa torbicom preko ramena. Trebalo mu je nekoliko trenutaka da se vrati u stvarnost, i shvati da se čiča obraća baš njemu. Kao u pesmi „Roblje Čorbe“, čika je tražio: „Dva dinara“, al' ne druže, nego gospodine. „Molim“, upita naš sugrađanin. „Dva dinara“, ponovi čika. Toliko je, naime, koštalo sedenje na klupi u parku, i uživanje u svežem vazduhu i mirisu cveća!


I šta sad?!


Park



Naš vrli Novosađanin besno ustade s klupe, i krenu u šetnju, tražeći drugo, skrovitije mesto koje neće morati da plati. Ali, ni čika s torbicom nije bio naivan. Otpratio ga je pogledom, a onda mu došao iz pravca iz kog mu se nije nadao sa istom rečenicom: „Dva dinara, gospodine“. I bi šta bi, shvati on da će zbog disanja lepšeg i svežijeg vazduha morati da se zaputi malo dalje od centra, do Kamenice ili Karlovaca, gde se vazdušarina - nije plaćala.


A kako je u Dunavskom parku danas?


Park Novi Sad



Danas se u Dunavski park ne ide samo zbog disanja. Kad šetate centrom grada, noge vas nekako, same od sebe, odvedu tamo. Ovo je najlepši novosadski park veličine 33.695 m². Nastao je još davne 1895 godine, na ledini zvanoj vašarište. Jer, u to vreme, na ovoj velikoj livadi održavali su se godišnji vašari.

U centralnom delu parka napravljeno je jezerce, koje je dobilo čak i ostrvce. Mnogo kasnije, 1978. godine, jezero je dobilo i prve stanovnike. Naravno, pretpostavljate, stanovnici su bili patke i labudovi, kojih i danas ima.

Uz ove divne ptice, u parku danas postoje i neke retke vrste drveća i cveća, a u delu pored tadašnje Sudske palate, koji je i prvi uređen, napravljeni su travnjaci, staze, i postavljena prvo fontana-skulptura „Nimfa“, rad našeg istaknutog vajara Đorđa Jovanovića. Kasnije su postavljene i biste Đure Jakšića, Branka Radičevića i Miroslava Antića, velikih zaljubljenika u naš prelepi grad. Tu je i figura Prepodobnog Sergija Radonješkog, koja je poklon Društva rusko-srpskog prijateljstva.


I na kraju...


Park



Dunavski park je danas oaza mira i omiljeno mesto svih generacija, kako Novosađana, tako i turista, na kome se možete odmoriti, prošetati njegovim stazama ili rekreativno trčati. Odlično je mesto i za decu, jer mogu slobodno da se igraju, trče, gledaju i hrane stanovnike ostrvceta na jezeru.

Čika koji je naplaćivao vazdušarinu odavno „od gore“ (što bi rekao Đorđe Balašević) gleda kako se narod slobodno šeta parkom, i ne plaća ništa! Nije mu pravo zbog toga ali, sada više ništa ne može. A Novosađani se više i ne kriju! Slobodno šetaju stazama, sede na klupama, čitaju novine na nekim čudnim spravama, jer one papirne retko ko još uvek kupuje. Ništa više nije kao što je nekada bilo!

Ali Dunavski park – jeste. Za ovih, skoro 130 godina kako postoji, nije se mnogo menjao. Uspešno odoleva zubu vremena i nudi utočište od gradske vreve i zagađenja kako stanovnicima Novog Sada, tako i turistima, kojima je jedna od nezaobilaznih stanica. Link prema izvoru teksta
 

I ZA NAJMANjE STANOVE TREBA GOMILA PARA​

Šta mislitе koliko trеba novca za garsonjеru u Novom Sadu od 11 kvadrata?​


Blizu 80 nеkrеtnina do 20 kvadrata u Novom Sadu ponuđеno jе putеm oglasa, a cеna kvadrata idе od 1.400 do čak 3.700 еvra.

2


Tako ovе „malе garsonjеrе”, kako ih nazivaju, koštaju i do 74.260 koliko stajе jеdna takva u Vеtеrniku.
Najmanji stan u Novom Sadu od 11 kvadrata košta od 36.000 do 37.200 еvra, a svе u zavisnosti od agеncijе koja nudi jеdan tе isti stan.
- U strogom cеnrtu grada kod Ribljе pijacе, nеdalеko od Kеja i Dunava, na prodaju jе komplеtno rеnovirana, uknjižеna mala garsonjеra u prizеmlju. Ima posеban ulaz iz malog srеđеnog dvorišta. Ima gradsko grеjanjе. Uknjižеno bеz tеrеta. Odmah usеljivo, odlična invеsticija za izdavanjе – stoji u opisu najmanjеg stana od 11 kvadrata.
U ponudi jе i jеdan stan za kvadrat višе, ali mu jе cеna nеšto povoljnija od prеthodnog, pa jе za njеga potrеbno 31.000 еvra i nalazi sе na Grbavici.
Nеšto „komotniji” stanovi od 14 kvadrata, kojih ima sеdam, koštaju od 30.900 do 49.500 еvra. Najskuplji sе nalazi kod Socijalnog i, sudеći po fotografijama, nalazi sе u potkrovlju, a najjеftiniji jе na Novom nasеlju.
Stanovi od 15 i 16 kvadrata, kojih u ponudi ima 13, koštaju od 26.000 do 59.700. Najpovoljniji stan nalazi sе na Tеlеpu i jеdan jе od šеst stanova u dvorištu. Najskuplji sе nalazi na Kеju.
- Prodajе sе namеštеna garsonjеra na kеju, površinе 16 kvadrata. Stan u prirodi ima 3 kvadrata višе na korišćеnjе. Prodajе sе namеštеna. Mogućnost zadržavanja podstanara. Blizina svih sadržaja. Pozovitе da poglеdatе – stoji u opisu oglasa.

2


Garsonjеrе od 17 do 20 kvadrata su najbrojnijе i ima ih ukupno 52. Cеnе su od 33.000 do blizu 74.260 еvra.


Rast broja kupoprodajе stanova
U prvom kvartalu 2024. u Rеpublici Srbiji nastavljеn jе trеnd stabilizacijе i smirivanja tržišta nеpokrеtnosti, koji jе obеlеžio cеlu prošlu godinu, dok jе u Novom Sadu zabеlеžеn blaži rast broja kupoprodaja.
Prеma podacima Rеpubličkog gеodеtskog zavoda, kvadrat novijе gradnjе u Novom Sadu dostigao jе cеnu od 3.740 еvra, dok jе prosеčna cеna stana 1.930 еvra. Stan za koji jе izdvojеno najvišе novca u prvom kvartalu 2024. godinе jе stan u novogradnji u iznosu od 1.226.888 еvra, površinе jе 188 m2 i nalazi sе na gradskoj opštini Savski vеnac (Bеograd na vodi). Na toj lokaciji promеtovan jе i najskuplji kvadrat stana u prvom kvartalu 2024. godinе i iznosi 10.350 еvra po m2 .


Najpovoljnija sе nalazi na Futoškom putu. Rеč jе o garsonjеri od 19 kvadrata, i kako jе pojašnjеno u oglasu, nalazi sе u novijoj zgradi, tе jе dvorišno orijеntisana. Posеdujе dnеvnu sobu s kuhinjom, ima klimu, cеntralno grеjanjе. Kombinacija jе, kažu u oglasu, krovnog i normalnog prozora.
Najskuplja od blizu 74.260 еvra jе u Vеtеrniku. Uknjižеno jе 20, a stan posеdujе 40 kvadrata. Prodajе sе namеštеn i nalazi sе u dvorištu zgradе, tе jе i pakring obеzbеđеn.

miseluk zgrade stanovi SUS


Vlasnik „Status nеkrеtnina” Danča Slavov kažе za „Dnеvnik” da su oni imali u ponudi malе stanovе, tе da jе rеč o prеurеđеnju samačkog hotеla. Od soba jе napravljеna garsonjеra i ponuđеna jе na tržištu.
- Nijе toliko čеsto u potražnji takva vrsta nеkrеtninе, ali su sе za takvu vrstu nеkrеtninе ranijе intеrеsovali mladi ljudi ili studеnti - kazao jе Slavov.

 
Pozdrav svima ovde,

Hteo bih da čujem ovde neka mišljenja vezano za investiciono ulaganje u stan u NS-u?

Ja razmišljam o kompleksu koji će se graditi pored kompleksa Novella u nekoj skorijoj budućnosti, mislim na prostoru bivšeg Stilosa i biće takođe slično koncipiran kao Novella, samo što će u ponudi imati i garsonjere(mada sam ja uvek za manji dvosoban stan).

Sledeća lokacija i moguće ulaganje bi mi bio NS na vodi, ali to ne znam kada će krenuti sa gradnjom.

I uvek primamljiva lokacija za investiciju mi je i sam Kej. Čak sam i slao upit za ponudu za Galens kej 2, ali ipak sam odustao.

Na Popovici i sam planiram u nekoj malo daljoj budućnosti izgradnju mini zgradica(sa 2 -3 stana po zgradi) ili energetski efikasne kuće sklopljene u neko mini naselje, ali od toga sam trenutno prilično daleko.

Hvala unapred na odgovorima i sugestijama.
 
Čini mi se da ulaganje u nekretnine u Ns ne moze da bude loše, naročito ne ako uzmemo u obzir mnogobrojne najavljene investicije i one koje se trenutno grade. Mislim da Ns od neke 2018. godine prednjači po broju kupljenih placeva, izgrađenih stanova u Srbiji i slično... razvijena gradska sredina, turizam, univerzitet, IT sektor, pozitivna demografska situacija i stabilne ekonomske prilike u gradu svakako daju nekretninama na vrednosti.
 
Pozdrav svima ovde,

Hteo bih da čujem ovde neka mišljenja vezano za investiciono ulaganje u stan u NS-u?

Ja razmišljam o kompleksu koji će se graditi pored kompleksa Novella u nekoj skorijoj budućnosti, mislim na prostoru bivšeg Stilosa i biće takođe slično koncipiran kao Novella, samo što će u ponudi imati i garsonjere(mada sam ja uvek za manji dvosoban stan).

Sledeća lokacija i moguće ulaganje bi mi bio NS na vodi, ali to ne znam kada će krenuti sa gradnjom.

I uvek primamljiva lokacija za investiciju mi je i sam Kej. Čak sam i slao upit za ponudu za Galens kej 2, ali ipak sam odustao.

Na Popovici i sam planiram u nekoj malo daljoj budućnosti izgradnju mini zgradica(sa 2 -3 stana po zgradi) ili energetski efikasne kuće sklopljene u neko mini naselje, ali od toga sam trenutno prilično daleko.

Hvala unapred na odgovorima i sugestijama.
Pitanje je kako će Vršačka ulica funkcionisati kada izgrade Novelu i još jedan kompleks na drugom uglu sa Futoškom, neophodno je obezbediti ulicu komunalno/ infrastrukturno.

Ako budete gradili na Popovici, potrudite se da bude što više zelenila, da ambijent bude prirodan i prozračan, jer je to nešto šta će biti veoma traženo, i kao takvo, verovatno i revolucionarno, jer se trenutno zelenilo u kompleksima svodi na žardinjere ili travnjak oivičen visokim bedemom, sa malo zelenila.
Ljudima treba ponuditi prozračan, prirodan i miran ambijent, i za tako nešto nema boljeg mesta od Popovice.
 
Baš tako, ja sam rodjeni Novosadjanin i roditelji su mi rodjeni ovde itd...i svih ovih godina živim u NS-u i generalno ga i subjektivno ali i objektivno smatram za najboljim gradom za život u Srbiji, a po meni i daleko šire(samo mi more fali da kažem na svetu 😉).
Pri tome sam u gradjevinarstvu od malena i vodim porodičnu firmu vezanu za gradjevinu, tako da sam poprilično upoznat i sa Investitorima i Izvodjačima, projektima itd...
Pored toga bavim se investicijama i ulaganjem u nekretnine(side job).
Ima mnogo toga da se doda za NS, kao što si i nabrojao...
Jednu investicionu kupovinu sam odradio u prošlosti u BG-u a to je u bloku 65, jer mi je to bilo ono što da kažem nemamo u NS-u(poslovni kvart- Airport city).
Dok sam na primer oduševljen ovim novim razvojnim planom- poslovno-stambenim na Futoškom putu(Novella, pored nje isto sličan kompleks, kao i prekoputa što će biti isto poslovni neboder).
Dobijanjem mosta će krenuti ozbiljni razvoj i na Popovici(već je i krenuo).
Grad se spojio sa Veternikom.
Dok imamo ozbiljne projekte i izgradnju na Petrovaradinu i budući graditeljski bum koji se tiče Mišeluka-Alibegovca koji će trajati decenijama(veliki Investitori su dosta placeva pokupovali.
Što se razvoja tiče, mnogi moji Investitori za koje radim imaju dugogodišnje planove izgradnji proizvodnje, skladišta i raznih stvari pored NS-a i već su neki u realizaciji i investicije će samo dolaziti, kao i sve što ide uz njih.
Naravno da predlažem svakome ko razmišlja o ulaganju da kupi u izgradnji stan u NS-u, samo eto ja isto gledam i izučavam svaku moju investiciju, pa sam zato napisao i ovde u grupi, kako bi možda dobio neku novu informaciju.
 
Pitanje je kako će Vršačka ulica funkcionisati kada izgrade Novelu i još jedan kompleks na drugom uglu sa Futoškom, neophodno je obezbediti ulicu komunalno/ infrastrukturno.

Ako budete gradili na Popovici, potrudite se da bude što više zelenila, da ambijent bude prirodan i prozračan, jer je to nešto šta će biti veoma traženo, i kao takvo, verovatno i revolucionarno, jer se trenutno zelenilo u kompleksima svodi na žardinjere ili travnjak oivičen visokim bedemom, sa malo zelenila.
Ljudima treba ponuditi prozračan, prirodan i miran ambijent, i za tako nešto nema boljeg mesta od Popovice.
Vršačka će biti proširena.
Apsolutno se slažem za gradnju na Popovici i uvažavam sve sugestije.
Takav je i plan i nadam se da ću u nekoj budućnosti i moći njime da se pohvalim.
(Imam vikendicu na Popovici i na njoj raznorazne biljke, voće, jelke, limunove, banane itd... Proglašena mi je vikendica to jest bašta na Poljoprivrednom fakultetu kao najbolji sklad prirode, zbog raznovrsnosti svega).
Takav neki moderni plan i sklad za život bih hteo i da napravim na Popovici, naravno za razliku od moje, ovde bih morao da napravim i hoću moderne kuće u portalima, sa bazenom i fokus na tom prirodnom dvorištu i prirodi i nekom zajedničkom dvorištem za sve te stanare itd...Otišao sam predaleko...
 
@Filip 01 Vršačka svakako mora biti proširena, ali ne sme se odugovlačiti sa sređivanjem, tamo nema pristojnog trotoara, ulicu bi i pre proširenja trebalo upristojiti, makar uvesti komunalni...
 
Za to stvarno ne znam kada se planira, ali verujem da će početi sa sredjivanjem kako se bude odmicalo sa završetkom Fruškogorskim koridorom i sa izgradnjom novog mosta.
Jer će to sve biti da kažem nova trasa.
 

STUDENTI STIŽU U GRAD, A POTRAŽNJA STANOVA SKAČE! Agent za nekretnine za NS Uživo: Najtraženije su garsonjere, cene većih stanova prelaze cifru od 500 EVRA, a evo GDE svi žele da stanuju​


stan-izdavanje-780x520-1.jpg
Foto: Pexels/John Tekeridis

  • 15.08.2024.
  • 10:19

Potražnja stanova u ovom periodu godine skače, s obzirom da mnogo studenata iz drugih gradova pokušavaju da nađu četiri zida za sebe baš u Novom Sadu. Agent za nekretnine iz agencije “Solis” rekao je za NS Uživo da je potražnja započela pre dva meseca, s obzirom da je potražnja velika, pa su se roditelji i deca “bacili” u potragu kako bi što pre obezbedili smeštaj tokom naredne akademske godine koja startuje u oktobru.​

Grbavica kao jedna od najpoželjnijih lokacija studentima​

-Najviše se traže garsonjere, dvosobni ili dvoiposobni stanovi u kojima može nekoliko studenata da boravi, kako oni kažu “cimeruje”, a samim tim i dele kiriju za stan. Takođe, prioritet je da lokacija bude što bliža fakultetima u zavisnosti od toga šta odluče da studiraju. Liman 2 kao i Grbavica poželjne su lokacije za studente s obzirom da je kampus blizu, poželjna okolina za stanovanje jeste i oko Medicinskog fakulteta koji se nalazi u blizini Novosadskog sajma – istakao je Lazar za naš portal.

On je takođe istakao da je velika potražnja za stanovima i u starom gradu, međutim naselje Grbavica ima mnogo više kapaciteta da ponudi.
-Najviše je garsonjera koje se, ukoliko se nađe za 250 evra, izdaju brzinom svetlosti. Uglavnom se cena istih kreće oko 300-350 evra. Što se tiče malo većih, dvosobnih ili dvoiposobnih stanova, njihova cena ide i do preko 500 evra za mesečnu najamninu – objašnjava agent i dodaje da su stanodavci u pomenutim delovima grada veoma zainteresovani i već pripremljeni na dolazak studenata i vrlo rado im izdaju stanove.

Mnogi, na žalost, ne mogu da plate tolike iznose pa su prinuđeni da idu na periferiju, odnosno u Adice, Telep ili Novo naselje. Prilikom izbora većina traži da za iznos koji dogovore dobiju maksimalne uslove, tako danas nema neke značajne razlike između studenata i ostalih klijenata kada govorimo o opremljenosti stanova. Studenti isto traže modernije, lepše i novije nekretnine, bez obzira što to diže cenu kirije.
Republički geodetski zavod je u junu objavio podatke o kretanju cena nekretnina za prvi kvartal ove godine koji pokazuje da je u Novom Sadu, u prvom kvartalu ove godine za novogradnju plaćeno 1.935 evra, ili skoro 200 evra više nego u istom periodu prošle godine, dok su stari objekti „ostali” na gotovo istom nivou, odnosno 1.932 evra po kvadratnom metru, piše Blic.

 
Mogli bi da se pozabave parkingom, jer ovaj što imaju nije dovoljan, ljudi se parkiraju na stazi za pešake, koji su primorani da idu biciklističkom, a takođe i auto biciklističku koriste da dođu do staze- parkinga, pored je ulica Heroja sa Košara, u kojoj je samo nasipan šljunak gde se ljudi parkiraju uz kolovoz, tu ulicu zmeđu ostalog koriste i kamioni Karin Komerca, trotoar je dobrim delom zapušten a drvoredi ne postoje.
 
A šta se dešava sa Ns na vodi? Jasno je da radovi ne mogu da otpočnu jer je na Brodogradilistu postavljena fabrika betona zbog mosta. Galensu se očigledno ne žuri, al ne razumem zašto? Verovatno su sigurni da će potražnja za tim kompleksom uvek postojati, a u svakom slucaju imaju brdo drugih investicija. Još davno su najavili početak radova 2021. sada je već 2024. 😁 most neće biti gotov do 2027 🤣 ako krenu da rade tad znači još jedno 10-15 godina pa da bude sve završeno oko 2040.
 
Vrh