Како се селио Теслин музеј
Априла прошле године јавност је сазнала да ће Музеј Николе Тесле бити премештен у некадашњу Фабрику хартије Милан Вапа у Булевару војводе Мишића 10. Држава је тада одустала од пресељења Теслине заоставштине из Крунске улице у Термоелектрану „Снага и светлост” на Дорћолу иако је пре пет године Влада Србије Теслином музеју доделила права коришћења без накнаде на објекту, културном добру, у својини државе у Улици Дунавски кеј. Чак је у припреми био и међународни конкурс за студију изводљивости и идејно решење како би објекат некадашње термоелектране „Снага и светлост” био претворен у Музеј Николе Тесле... Потом је уследило представљање пројекта „Србија 2027–Скок у будућност” када је речено да су две локације виђене за премештање музеја – и она на Дорћолу, али и нека у „Београду на води”.
Дилему је разрешила бивша министарка културе Маја Гојковић у интервјуу за НИН рекавши да је влада донела одлуку да нови простор музеја буде на једном од потеза „Београда на води”, ка Сајму, и да се ради пројектни задатак.
Одлука је уследила 20. марта 2024. када је влада за корисника Фабрике хартије Милана Вапе одредила Министарство културе, што се може видети у документацији почетком ове недеље окончаног конкурса за нови Музеј Николе Тесле.
– Донета је одлука да зграда некадашње Фабрике хартије Милана Вапе која је споменик културе, својим конструктивним склопом, просторним карактеристикама и површином, представља адекватан простор за формирање новог Музеја Николе Тесле, у складу са савременим потребама и стандардима. Тиме ће се омогућити да се на једном месту обједине све активности везане за очување, проучавање и излагање Теслине заоставштине и обезбеде услови за презентацију његовог рада и достигнућа широј јавности. Реконструкција и пренамена простора некадашње Фабрике хартије Милана Вапе у Музеј Николе Тесле треба да омогући унапређење у презентацији и заштити културне баштине, која обухвата не само научне и техничке иновације Николе Тесле, већ и његову богату личну заоставштину... – наведено је између осталог у конкурсној документацији.
Пре Вапине фабрике и „Снаге и светлости”, зграда бивше Главне железничке станице, која је закатанчена 2018, била је у игри за ново седиште Теслиног музеја.