Šta je novo?

Nove registarske tablice

vrachar

Advanced
Učlanjen(a)
09.12.2006.
Poruke
2.637
Pohvaljen
10
Lokacija
Interzone
Mozda nije klasican graditeljski projekat, no ucinila mi se zanimljivim tematika registarskih tablica koje ce u buducnosti koristiti nasi automobili. Krajem 2006. sa osamostaljivanjem Srbije najavljene su nove registarske tablice. Primena je trebala da krene pocetkom 2007. no ja do sada nisam video ni kako one treba da izgledaju. Zato sam uradio par predloga:

klasicna:
klasicna.jpg


policija:
policija.jpg


vlada i drzavne institucije:
vlada.jpg


vojska:
vojska.jpg


diplomatske:
cd.jpg


ekonomske:
ekonomske.jpg


sve.jpg


Napominjem da je numeracija radjena po krajnje slobodnom principu posto jos nije sigurno hoce li nove tablice biti samo numericke ili kombinovano tipografski-numericke.
 
a kako si mislio da funkcionise ovo obelezavanje isteka registracije
 
aha znaci nalepnice. Sticajem okolnosti kao sto znas nisam se mnogo naputovao van Srbije pa i ne znam kako to funkcionise. U tom slucaju ideja je ok i ekonomski opravdana
 
^^ uhhh svidja mi se, font sa britanskih tablica? Pored fonta sa švapskih tablica meni najominjeniji :)

Evo nekih predloga koje sam pokupio sa skyscrapercity, prvo ova dva su moje rekonstrukcije zvanično najavljenih tablica (srb u ćošetu, plava "EU" traka, grb srbije, dva slova za grad, tri broja i 2 random slova):

table-1.jpg


neko je predstavio i ovu modifikaciju sa grbom opštine:
table-2.jpg


a ovo je IMO najbolji predlog koji sam video (by forumaš podvodni):
table3.jpg


i zezalica :D
fun.jpg
 
Steva":2zraedbp je napisao(la):
Evo nekih predloga koje sam pokupio sa skyscrapercity, prvo ova dva su moje rekonstrukcije zvanično najavljenih tablica (srb u ćošetu, plava "EU" traka, grb srbije, dva slova za grad, tri broja i 2 random slova):

http://i3.photobucket.com/albums/y91/ppstevan/table-1.jpg
Ova mi se mnogo svidja, samo da je umesto grba Srbije grb Beograda(te velicine), da li neko to moze da ubaci?!
Mislim da bi takve tablice bile najbolje!!!
 
Ova treca ima isto font koji sam i ja koristio ;)

Slovenci recimo imaju sistem gde dvoslovna skracenica oznacava grad a grb mesto ili opstinu.
tablica_big.jpg


Licno, mislim da je potpuno glupo da se ostavlja prazan prostor za zastavu EU. U jednom trenutku kada Srbija bude usla u Uniju radice se nove tablice, a do tada ne treba se stideti sopstvenih simbola. Takodje, ja sam uradio predlog za sve vrste tablica dok ovi ostali imaju samo resenja one "klasicne" :D
 
Zanimljivi projekti :)

Ali, evo postojećih primera iz Slovačke:

Ove tablice su se pravile do 1. aprila 1997 g. (od 1. januara 2005 g. ne važe):
800pxe268v3xa2.png


Ove su bile iza njih, od 1. aprila 1997 do maja 2004, ali važe i sada. Ja imam na koli tablicu ovog tipa:
800pxe268v2ad3.png


Ove su "prva" edicija evro tablica. Od maja 2004 do juna 2006 (naravno, važe i sada):
39553139pr7.jpg


I ovo je "aktuelna" verzija evro tablica koja je "nastupila u dužnost" u junu 2006 godine:
800pxcrpsknewiv9.png
 
Meni se jako svidjaju tablice sa grbovima gradova. Nekako razbija monotoniju same tablice u ulepsava je. Zato su mi cool stare slovenacke kao sto je ova gore koju je vrachar postavio. Nove su im EU tablice i zadrzali su grbove ali mi se font ranije vise svidjao. Isto mislim i za nase "virtuelne" tablice. Ova sa grbom grada je najlepse resenje. Dodatna nalepnica za vazenje registracije je za nasu birokratiju prekomplikovana i skupa po mom misljenju. Bilo bi jako lepo da se tako nesto uvede ali cisto sumnjam.
 
evo još jednog predloga, odudara od standardnog EU šablona a i jednostavan je.
 
Meni se mnogo svida prvi predlog. Genijalno !!! Lepo i jednostavno samo ono sa nalepnicama ne bi u Srbiji koristio. Mnogo prevara i premalo kontrola zakona. Umesto nalepnice ubaciti sa unutrasnje strane prozora neki odgovarajuci znak.
 
Kombinacija ove dve table bi bila super!
vrachar":36j6xexk je napisao(la):
Steva":36j6xexk je napisao(la):
Da izgleda kao donja, ali sa grbom grada ili opstine i nalepnicom kada istice registracija. Ja bih samo malo jos podigao grb i nalepnicu, da budu nekako centrirani u odnosu na slova oko njih. I bez "minusa" izmedju brojeva i poslednja dva slova.
 
nero":3gmupgwn je napisao(la):
Steva":3gmupgwn je napisao(la):
a ovo je IMO najbolji predlog koji sam video (by forumaš podvodni):
http://i3.photobucket.com/albums/y91/ppstevan/table3.jpg
Hvala Stevo, drago mi je da ti se sviđa al nije by podvodni već by me :D

http://img176.imageshack.us/img176/3169/tablicesood9.jpg
Tiker (nalepnica) koja oznacava do kada vazi registracija vozila ce bit zalepljen na vetrobranu, a ne na tablici (bar je tako ministarstvo najavilo).

Tablice ce imati font koji se upotrebljava u Nemackoj. Sa leve strane plavo polje sa SRB (sa mogucom nadogradnjom zvezdica u buducnosti), a posle dva slova koja oznacavaju grad ce stajati grb Srbije...
 
Nenad":13x7nn3g je napisao(la):
nero":13x7nn3g je napisao(la):
Steva":13x7nn3g je napisao(la):
a ovo je IMO najbolji predlog koji sam video (by forumaš podvodni):
http://i3.photobucket.com/albums/y91/ppstevan/table3.jpg
Hvala Stevo, drago mi je da ti se sviđa al nije by podvodni već by me :D

http://img176.imageshack.us/img176/3169/tablicesood9.jpg
Tiker (nalepnica) koja oznacava do kada vazi registracija vozila ce bit zalepljen na vetrobranu, a ne na tablici (bar je tako ministarstvo najavilo).

Tablice ce imati font koji se upotrebljava u Nemackoj. Sa leve strane plavo polje sa SRB (sa mogucom nadogradnjom zvezdica u buducnosti), a posle dva slova koja oznacavaju grad ce stajati grb Srbije...
a posle grba? brojevi+slova ili samo brojevi?
u prvom slucaju 3br+2sl je suvise mali broj kombinacija
1000 brojevnih kombinacija *puta* 22x22 slova engleskog alfabeta (26 minus qwxy) = 1000*22*22 = 484.000 kombinacija, sto je dovoljno za ostale gradove u Srbiji, ali za BG mislim da bi moglo predstavljati problem. Zato mislim da bi bolje bilo staviti 4br+2sl = 4.840.000 kombinacija, vise i od sadasnjih milion kombinacija koje omogucavaju 6-cifrene oznake.

Sto se tice grbova gradova, protiv toga sam iskljucivo zato sto vecina nasih gradova ima ruzne grbove.
150px-Grb-Kragujevac.JPG
grb.gif
200px-Grb-Prijepolje.JPG
180px-Uzice.jpg
grb%20veliki%20600%20konacni%20185x250.jpg
180px-Grb-Pozarevac.JPG
170px-Grb-sabac.jpg
grb3.jpg
 
elliot":17ueho5z je napisao(la):
Nenad":17ueho5z je napisao(la):
Tablice ce imati font koji se upotrebljava u Nemackoj. Sa leve strane plavo polje sa SRB (sa mogucom nadogradnjom zvezdica u buducnosti), a posle dva slova koja oznacavaju grad ce stajati grb Srbije...
a posle grba? brojevi+slova ili samo brojevi?
u prvom slucaju 3br+2sl je suvise mali broj kombinacija
1000 brojevnih kombinacija *puta* 22x22 slova engleskog alfabeta (26 minus qwxy) = 1000*22*22 = 484.000 kombinacija, sto je dovoljno za ostale gradove u Srbiji, ali za BG mislim da bi moglo predstavljati problem. Zato mislim da bi bolje bilo staviti 4br+2sl = 4.840.000 kombinacija, vise i od sadasnjih milion kombinacija koje omogucavaju 6-cifrene oznake.
Posle grba bi isla tri broja i dva slova. U Hrvatskoj postoje recimo dve varijante: i sa tri i sa cetiri broja (+dva slova u svakom slucaju), tako da je vrlo moguce da ce nesto slicno biti i kod nas.
 
font izgleda malo čudno pošto je to specijalni OCR font koji može mašinski skenerom da se očita bez ikakvih problema. Recimo ako bi zadržali sadašnji font bilo bi teško razlikovati nulu od slova "o" itd... :)
 
wikipedia":2wwoaix3 je napisao(la):
FE-Schrift or fälschungserschwerende Schrift (falsification-hindering script) has been the only typeface used on new vehicle registration plates in Germany since November 2000. It was designed for the German government in the late 1970s in the light of Red Army Faction terrorist activities, when it was discovered that with the then standard font for vehicle registration plates (DIN 1451 road-sign font) it was particularly easy to modify letters by applying a small amount of black paint or tape. For example, it was easy to change a "P" to an "R" or "B", or an "L" or "F" to an "E". Modifications to FE-font plates are somewhat more difficult, as they also require the use of white paint, which is easily distinguished at a distance from the retroreflective white background of the plate, in particular at night.
 
^^Nisam znao za ovaj podatak i fascinantno mi je o cemu se vodi racuna u nekim zemljama.
 
^^ pa da, sa tehničke strane je Nemački font verovatno i najbolji! Onako na "oko" je britanski fantazija ali mislim da je praktičnije uzeti švapski kako su i najavili. Slovenci su uzeli isto font jako sličan nemačkim i modifikovali ga da bude malo lepši, vidi se po nuli na kraju tablice:

Slowenien-SloveniaKfz.jpg
 
elliot":311no8by je napisao(la):
Sto se tice grbova gradova, protiv toga sam iskljucivo zato sto vecina nasih gradova ima ruzne grbove.
Pa kad imamo nase heraldicko udruzenje beli orao, ili kako se vec zove, cak su uspeli i da upropaste grb Univerziteta u Beogradu, koji je bio GENIJALAN, is svaki fakultet je mogao da ga modifikuje za sebe.

Medjutim, ne mora se uzimati ceo taj grb grada, opstine, moze samo stit, tako bi bili lepi. A za Beograd bi to bila najbolja varijanta, da bude grb Beograda... :dreamy:
 
Vrh