Šta je novo?

Nove registarske tablice

Broj registarske tablice, broj, zdrastvene knjižice, kartona, broj koje-kavih predmeta, stvari imovine gomile i gomile nepotrebnih brojeva koje mora još nepotrebna adrministracija da izmišlja zavodi i vodi ....haos

Davno je vec rečeno da JMBG pokriva sve naravno broj od 13 cifara je nezgodno staviti na tablice da li je to tako _?

JMBG se sastoji „DD MM GGG RR BBB K“

DD dan u mesecu ostaje broj
MM mesec u godini simbol meseca običan simbol horoskopskog znaka
GGG godina ostaje broj
RR registarsko područije grb grada
BBB pol simbol pola
K kontrolni broj ostaje broj

Jedna tablica za ceo život za sva kola , a pritom nema glomazne administracije , čemu izmišljati toplu vodu

par brojeva i par simbola i gotova priča jednom zauvek

koliko vremena treba da se zapišu oznake sa nove registarske tablice isto toliko treba i sa ovakve JMBG
a time se gasi potreba za mnoge izmišljena radna mesta, evidencije, štampanja i doštapavanja uopšte svi troškovi

sličan princip za firme, organizacije , preduzeča ustanove i sl..... i oni imaju svoj matični broj

red je onda potpun i jasan

Što se tajnosti tiče sa novom L.K. i ostalim čipovanim dokumentima , pa oni odaju taj broj ,toliko često da nismo ni svesni koliko puta smo pročitani, osim toga red u saobracaju bi bio bolji
tako i tako biće čipovane tablice koje ce to isto da rade samo ne tako vidljivo.

Stvar koje se vezuju uz JMBG a lične su prirode, imaju dodatnu zaštitnu šifru, koju vlasnik određuje tako da i sa ove strane je uredu.
 
Da, kul, i onda svako moze da provali to koliko imam godina recimo po mojim registarskim tablicama...vrh.

I jos da urezemo taj JMBG kao barkod ljudima na celo, i na konju smo.

Tablice oznacavaju AUTO, a ne coveka. Covek za tu svrhu u saobracaju ima vozacku dozvolu.
 
Stigla saobraćajna...
shitz.gif


Sa prednje strane, stoji koja PS je izdala SD, registracija vozila, datum prve registracije, datum izdavanja SD i podaci o vlasniku (naravno, ne piše ništa nigde nego izvodim zaključke). Tu je oznaka zemlje i čip.
Sa zadnje strane - tiha jeza... Marka/Tip/#šasije/težina praznog vozila/datum do kad važi SD (7 godina!!!)/kubikaža/kW/pogonsko gorivo/broj mesta za sedenje.
Koliko sa prednje strane dozvola izgleda "popunjeno" sa podacima, toliko sa zadnje strane izgleda jadno.

I naravno, iskrivih se od smeha na tekst koji stoji na SD: "Oва исправа мора се показати на захтев сваког овлашћеног лица". A onda je krenulo razmišljanje... Šta je "svako ovlašćeno lice"?

Nego, da li neko zna da li postoji neki softver kao što je "Čelik" - čitač elektronskih ličnih karata za iščitavanje SD?
 
@hazard
Tačno, vozilo je gomila gvožđa
Čovek je taj koj upravlja, čini ili ne čini prekršaje i sl,
Nije krivo vozilo za loše parkiranje nego čovek i nj. vinost
Vozilo ima svoj broj motora i broj šasije
registarska oznaka i sada posredno govori o vlasniku- čoveku ,
i sada ako se da vozilo drugome i on njime napravi prekršaj poziva se vlasnik a ne vozilo tako da
ipak registrska tablica govori o č o v e k u :)

PS i ja sam protiv žiga z*** tj. čipovanja, šta vredi kad eto na ne tako upadljiv način isčipovaše sve a upravo sa tog čipa i bez naše volje prečesto legitimišu a i nismo svestni toga , pa kad ide prikriveno što nebi i otvoreno bio prikazan taj broj

@nenad78
Vau , super je ,,smiles,,
 
јеси ли пробао с Челиком? можда је МУП избацио програм, иди на њихов сајт
 
Ne, ne postoji "Česad", bar ne za sada... genijalci su zaboravili da odštampaju godinu proizvodnje vozila, a i još ponešto.
 
Wile E. Coyote":23id9hgs je napisao(la):
kopmania":23id9hgs je napisao(la):
@relja
mislim da nema pravila oko 2 slova idu nasumicno, al sto se tice brojeva mislim da tu ima nekog reda, posto jos nisam video tablicu koja ide 1xx, sve su 0xx
Ја сам видео јуче.
Kako počinje brojani deo? "1XX" ?
 
boca-ica":ra5v1un0 je napisao(la):
Broj registarske tablice, broj, zdrastvene knjižice, kartona, broj koje-kavih predmeta, stvari imovine gomile i gomile nepotrebnih brojeva koje mora još nepotrebna adrministracija da izmišlja zavodi i vodi ....haos

Davno je vec rečeno da JMBG pokriva sve naravno broj od 13 cifara je nezgodno staviti na tablice da li je to tako _?

JMBG se sastoji „DD MM GGG RR BBB K“

DD dan u mesecu ostaje broj
MM mesec u godini simbol meseca običan simbol horoskopskog znaka
GGG godina ostaje broj
RR registarsko područije grb grada
BBB pol simbol pola
K kontrolni broj ostaje broj

Jedna tablica za ceo život za sva kola , a pritom nema glomazne administracije , čemu izmišljati toplu vodu

par brojeva i par simbola i gotova priča jednom zauvek

koliko vremena treba da se zapišu oznake sa nove registarske tablice isto toliko treba i sa ovakve JMBG
a time se gasi potreba za mnoge izmišljena radna mesta, evidencije, štampanja i doštapavanja uopšte svi troškovi

sličan princip za firme, organizacije , preduzeča ustanove i sl..... i oni imaju svoj matični broj

red je onda potpun i jasan

Što se tajnosti tiče sa novom L.K. i ostalim čipovanim dokumentima , pa oni odaju taj broj ,toliko često da nismo ni svesni koliko puta smo pročitani, osim toga red u saobracaju bi bio bolji
tako i tako biće čipovane tablice koje ce to isto da rade samo ne tako vidljivo.

Stvar koje se vezuju uz JMBG a lične su prirode, imaju dodatnu zaštitnu šifru, koju vlasnik određuje tako da i sa ove strane je uredu.
Da li si ti normalan?!
Prvo, "tvoja" klasifikacija JMBG-a je suluda. "Pol" nije određen sa tri broja - za to je, dovoljan jedan (čak i pod pretpostavkom da postoji više od dva pola - 0,1). Drugo, šta, ja kad vozim tatina kola treba da menjam registraciju? Ili ako me udare kola, moram da pamtim, hmmm... Da li je bio ovan ili jarac? Isto tako treba da znam sve grbove u Srbiji, i da onda kažem - to je bio grb Paraćina?
 
Ovde imate sajte gde mozete proveriti svoj JMBG.Znah za sve osim za to da je od 0 do 500 muski a od 500 do 1000 zenski.Verovatno je to kako je upisano dete tog dana po redosledu rodjenih?

Takodje me buni sto imam nulu izmedju godine rodjenja i te sifre za musko.
 
relja":3kdriarc je napisao(la):
Ne, ne postoji "Česad", bar ne za sada... genijalci su zaboravili da odštampaju godinu proizvodnje vozila, a i još ponešto.
Не само то, него и облик каросерије су заборавили, што је јако важно. Тих података нема ни на чипу !!! То значи да сад можеш, ако имаш нпр. аутомобил у караван верзији, да сам направиш "пик ап" или чак "кабриолет" и нико ти не може ништа. Не треба ти никакав атест са машинског факултета о промени облика каросерије, итд.

Даље, речено је да се у саобраћајну дозволу неће уписивати број мотора, и не треба јер је то резервни део. Али, гле чуда, он се уписује на чипу, што је сулудо !
 
relja":9is1pohy je napisao(la):
Wile E. Coyote":9is1pohy je napisao(la):
kopmania":9is1pohy je napisao(la):
@relja
mislim da nema pravila oko 2 slova idu nasumicno, al sto se tice brojeva mislim da tu ima nekog reda, posto jos nisam video tablicu koja ide 1xx, sve su 0xx
Ја сам видео јуче.
Kako počinje brojani deo? "1XX" ?
Почиње са 101. Иначе, јуче сам био у Новом Саду и платио регуларно паркирање СМС-ом у који сам укуцао своју комбинацију ĆX и нормално је прихватио.
 
relja":1xandr6o je napisao(la):
BBB u rasponu 0-499 je rezervisan za muski pol, 500-999 za zenski.

Ima na Wikipediji, gledao sam to zbog nekih sifarnika u sistemu na poslu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Unique_Master_Citizen_Number
Pa da, ali to ne određuje samo pol bebe, već i redosled upisa u matičnu knjigu, a boca-ica pretpostavlja da taj broj određuje isključivo pol, i predlaže pisanje znaka na tablici . odnosno sve muške bebe rođene dana kad i ti bi imale identičnu tablicu kao i ti. Ali čak i tu postoje problemi - postoji par godina kada se rodilo mnogo više devojčica i onda su im davani "dečački" jmbg-ovi.
 
Dan na koji je samo u Beogradu, ili bilo kojem drugom regionu Srbije rodjeno vise od 500 beba, od kojih su 500 i vise devojcice (ili decaci, svejedno) traba proglasiti drzavnim i nacionalnim praznikom.

Na zalost, pitanje je da li ce se to ikada desiti...

Pogledaj strukturu JMBG na Wikipediji.
 
Нове вести о читљивости таблица.

Данас сам ишао нишким аутопутем. Камера на наплатној рампи, поред очекиване замене Ћ са Ц (о чему смо упознати), заменила ми је нулу са Г!!! :bash:

Иначе, приметио сам гомилу кола која би требало да имају задњу таблицу која није издужена - са обичним таблицама. Да ли се одустало од издавања таблица америчког формата или се то доплаћује, па нико неће да их узме?
 
Wile E. Coyote":1gbhtw58 je napisao(la):
Нове вести о читљивости таблица.

Данас сам ишао нишким аутопутем. Камера на наплатној рампи, поред очекиване замене Ћ са Ц (о чему смо упознати), заменила ми је нулу са Г!!! :bash:

Иначе, приметио сам гомилу кола која би требало да имају задњу таблицу која није издужена - са обичним таблицама. Да ли се одустало од издавања таблица америчког формата или се то доплаћује, па нико неће да их узме?
Nula je zasečena najgluplje moguće. Gornji desni zarez može dovesti do zamene sa "6" ili sa slovom "G" a donji levi sa "9" a sveukupno može i da se "pročita" i kao "8". Nula i D/Đ su mi najveći propusti, mada ni "1" i "I" ne zaostaju.
 
Ovo bi trebalo lepo sve iz početka. Setite se samo dep0dark - ovih predloga, fenomenalni, a ne ovo đubre!
 
Wile E. Coyote":yio55eb0 je napisao(la):
Нове вести о читљивости таблица.

Данас сам ишао нишким аутопутем. Камера на наплатној рампи, поред очекиване замене Ћ са Ц (о чему смо упознати), заменила ми је нулу са Г!!! :bash:

Иначе, приметио сам гомилу кола која би требало да имају задњу таблицу која није издужена - са обичним таблицама. Да ли се одустало од издавања таблица америчког формата или се то доплаћује, па нико неће да их узме?
Четвртасте таблице се издају, али неки не желе да их доплаћују па узимају правоугаоне, шта ћеш наша посла. ту постоји опасност да се искриви та правоугаона таблица, због оног четвртастог отвора. А кад се таблица искриви, то значи оштећење државног документа, полиција има право да пријави таквог возача, па онда плаћање казне, издавање нових таблица, а све то кошта.

Такви хоће да прођу јефтиније, а испашће им скупље.
 
varicak":1h9g5dvm je napisao(la):
Ovo bi trebalo lepo sve iz početka. Setite se samo dep0dark - ovih predloga, fenomenalni, a ne ovo đubre!
Његово решење је само ређање карактера без икаквог смисла. Графички одлично, дизајнерски лоше.

Гага":1h9g5dvm je napisao(la):
Такви хоће да прођу јефтиније, а испашће им скупље.
Класично српско размишљање.
Али је са друге стране тотална глупост што се те таблице доплаћују. Њихова израда није ништа скупља од правоугаоних. Чиста пљачка државе.
 
relja":14loeozg je napisao(la):
Pogledaj strukturu JMBG na Wikipediji.
Znam strukturu, ali tebi je logički pol određen jednom cifrom, muški - 0-4, a ženski 5-9, jer su dečaci brojevi od 0-499, a devojčice 5-999. Odnosno, pol nije određen sa tri, već sa jednom cifrom, ostale dve cifre su diferencijacija dečaka i devojčica kao pojedinačnih osoba.
 
Po meni - ja sam mislio ono što sam napisao....ceo niz BBB odredjue pol, i da je teško da u jednom regionu može da se rodi toliko beba na isti dan da bebe jednog pola moraju da dobiju vrednosti iz niza rezervisanog za drugi pol.
 
Гага":lwq77biz je napisao(la):
Wile E. Coyote":lwq77biz je napisao(la):
Нове вести о читљивости таблица.

Данас сам ишао нишким аутопутем. Камера на наплатној рампи, поред очекиване замене Ћ са Ц (о чему смо упознати), заменила ми је нулу са Г!!! :bash:

Иначе, приметио сам гомилу кола која би требало да имају задњу таблицу која није издужена - са обичним таблицама. Да ли се одустало од издавања таблица америчког формата или се то доплаћује, па нико неће да их узме?
Четвртасте таблице се издају, али неки не желе да их доплаћују па узимају правоугаоне, шта ћеш наша посла. ту постоји опасност да се искриви та правоугаона таблица, због оног четвртастог отвора. А кад се таблица искриви, то значи оштећење државног документа, полиција има право да пријави таквог возача, па онда плаћање казне, издавање нових таблица, а све то кошта.

Такви хоће да прођу јефтиније, а испашће им скупље.
Само да допуним и обавестим аудиторијум и овај јако користан форум, јер ће можда неком од чланова требати за регистрацију свог лименог љубимца, а има баш потребу за оваквом задњом четвртастом таблицом или како се званично зове „Посебна задња регистарска таблица“, а која се издаје на лични захтев власника возила. То су возила углавном произведена преко баре, неки од џипова, па и СУВ возила, нека јапанска возила, непревазиђена буба, рено 4, наравно наш фића, итд.

Све о овој таблици има у новом „Правилник о регистрацији моторних и прикључних возила“
http://www.uotp.org.rs/dokumenti i propisi.html, члан 30 који каже:

Посебна задња регистарска таблица
Члан 30.
Ако је на путничком возилу и тешком четвороциклу фабрички израђена површина на задњем делу возила на коју се не може поставити под нормалним условима регистарска таблица предвиђена овим правилником, на захтев власника возила може се израдити посебна задња регистарска таблица.
Регистарска таблица из става 1. овог члана беле је боје, димензија 341,8 х 202,8 mm, оивичена црном линијом чије су средине вертикалних страна спојене линијом у истој боји тако да регистарску таблицу деле на два дела., и на њој је у горњем левом углу на плавој подлози, белим словима латиничним писмом исписана међународна ознака Републике Србије „SRB”, црним словима латиничним писмом исписана ознака регистарског подручја, од које је десно утиснут црвени штит на коме је бели крст између четири оцила бридовима окренутим ка вертикалној греди крста, а испод црвеног штита исписана је поновљена ознака регистарског подручја на ћириличком писму испод којих је исписан регистарска ознака возила која се састоји од комбинације арапских бројева од „0” до „9” на три односно четири позиције и свих слова латиничног писма српског језика и латиничних слова: „X”, „Y” и „W” на две позиције раздвојених знаком Посебна задња регистарска таблица по садржини мора бити истоветна са предњом регистарском таблицом возила, укључујући и изабрани садржај те таблице.
Изглед, могући садржај и димензије регистарских таблица из овог члана приказани су на Цртежу број 3, који је одштампан уз овај правилник и чини његов саставни део.

ЦРТЕЖ 3



Uploaded with ImageShack.us

Износ који се плаћа за овакву посебну таблицу је:
10. Посебна задња регистарска таблица за тешке четвороцикле односно путничка возила (комад).....(2.000,00 дин)
* рачун Завода за израду новчаница и кованог новца, број 980-333-07, са позивом на број 022112...........999,00 дин
* рачун МУП-а, број 840-21849-56..................................................................................................................................1.001,00 дин

Ево и документа о апсолутно свим висинама износа накнада које се плаћају МУП-у, а везано за регистарске таблице: http://www.mup.gov.rs/cms/resursi.nsf/Visina naknade MUP-a.pdf .

Значи кад се све ово прочита,а посебно између редова, није у обавези да се има ова "посебна задња регистарска таблица" јер правилник лепо каже "издаје се уз лични захтев власника возила". Све је то лепо, једино је незгодно кад се деси оно што сам већ у претходном посту написао, то вам је чисти мач са две оштрице !
 
Vrh