Šta je novo?

Nove registarske tablice

Arnorian":29sgh9tu je napisao(la):
@RockerSVK Византија јесте била напреднија од Западне Европе у Средњем веку, али је и она била само сенка Римског царства. А крст са оцилима је још старији Грчки симбол. На сликама су детаљи ваза датираних око 550. пне (Артемида, Зевс, Ахил):
Тако је, у средњем веку наравно. Римско царство је било само по себи изванредно и не може да се пореди са средњоековном Византијом. Но ако узмемо у обзир околности у средњовековном добу, Византија је била последњи споменик некадашњег славног античког доба. Нисам ја уопште по струци историчар, али нешто сам прочитао о тим временима. И што се тиче грба, фантастично, хвала на објашњењу! Мени је увек грб био везан за Византију али да је још старији, везан за древну Грчку супер!
 
Heh jos me nije kacila registracija u ovoj godini pa nemam tu cast staviti te nove tablice, ali gledam ih na ulici i uopste mi se ne dopadaju...
 
Hm, čovek uči dok je živ. Do danas sam bio uveren da su na grbu "4C", a kao ono - ocila koje je Miloš Obrenović preuzeo sa znamenja despota Stefana, a ovaj iskopirao 4 "Beta" od dinastije Paleologa, i da fraza "Samo Sloga Srbina Spasava" nema veze sa grbom.
 
Wile E. Coyote":10uibkk9 je napisao(la):
Матеја Бељан":10uibkk9 je napisao(la):
X, Y, i W su ok znaci, lako prepoznatljivi.
Нису ОК знаци. Не постоје у нашем језику и није им место на нашим таблицама.
vili, dva od ova tri imas u svom niku. nisu deo naseg jezika ali su postali deo nase kulture ili, bolje receno, mi smo postali deo necega sireg i veceg i red je da se uklopimo. nase tablice ce nasim gradjanima praviti probleme zbog nasih slova ne zbog ova tri. sto se njih tice, od tog tvog OK do WWW deo su nase svakodnevice. ovo je u neku ruku uvodjenje tih slova u sluzbenu upotrebu na mala vrata a ne bi me iznenadilo da se sve jednog dana zavrsi sa nekom reformom pisma. za utehu ostaje da su nam ova slova ipak mnogo bliza nego arapsko ili kinesko pismo te ce nam globalizacija ipak lakse pasti. jedino pametno sto mozemo da uradimo po tom pitanju je da po svaku cenu zadrzimo nasa slova ali ne na tablicama vec tamo gde im je mesto, u pisanoj i govornoj komunikaciji medju nama (evo ja npr vec sad ne koristim, jbg)
 
relja":3valc9nc je napisao(la):
Hm, čovek uči dok je živ. Do danas sam bio uveren da su na grbu "4C", a kao ono - ocila koje je Miloš Obrenović preuzeo sa znamenja despota Stefana, a ovaj iskopirao 4 "Beta" od dinastije Paleologa, i da fraza "Samo Sloga Srbina Spasava" nema veze sa grbom.
А причано је да то значи "Свети Симеон, Свети Сава", као утемељивачи српске државе. Испада да смо уствари само дали наше значење старом симболу.
razgradjevinar":3valc9nc je napisao(la):
Wile E. Coyote":3valc9nc je napisao(la):
Матеја Бељан":3valc9nc je napisao(la):
X, Y, i W su ok znaci, lako prepoznatljivi.
Нису ОК знаци. Не постоје у нашем језику и није им место на нашим таблицама.
vili, dva od ova tri imas u svom niku. nisu deo naseg jezika ali su postali deo nase kulture ili, bolje receno, mi smo postali deo necega sireg i veceg i red je da se uklopimo. nase tablice ce nasim gradjanima praviti probleme zbog nasih slova ne zbog ova tri. sto se njih tice, od tog tvog OK do WWW deo su nase svakodnevice. ovo je u neku ruku uvodjenje tih slova u sluzbenu upotrebu na mala vrata a ne bi me iznenadilo da se sve jednog dana zavrsi sa nekom reformom pisma. za utehu ostaje da su nam ova slova ipak mnogo bliza nego arapsko ili kinesko pismo te ce nam globalizacija ipak lakse pasti. jedino pametno sto mozemo da uradimo po tom pitanju je da po svaku cenu zadrzimo nasa slova ali ne na tablicama vec tamo gde im je mesto, u pisanoj i govornoj komunikaciji medju nama (evo ja npr vec sad ne koristim, jbg)
Имам та слова, јер сам под овим ником свугде регистрован (и на међународним форумима). А што се тиче увођења тих слова на мала врата, надам се да ниси у праву. Не знам чему би та слова служила осим код писања страних имена (а и за то увек постоји транскрипција, која је елегантнија него хрватски систем - писање имена у оригиналу и мењање по падежима, мени делује смешно). Пре сам за то да се за Џ, Љ и Њ уведу знакови (који постоје, али се код нас не користе).
 
@Arnorian

Davno nisam video jači post,
jasno , konkretno, razarajuća istina....
svaka čast
:kk: :) :kk:
zaslužen + (plus) od mene (da može kliknuo bi i deset pluseva iz jednog cuga )

b r a v o :)
 
relja":2dk67hzr je napisao(la):
Hm, čovek uči dok je živ. Do danas sam bio uveren da su na grbu "4C", a kao ono - ocila koje je Miloš Obrenović preuzeo sa znamenja despota Stefana, a ovaj iskopirao 4 "Beta" od dinastije Paleologa, i da fraza "Samo Sloga Srbina Spasava" nema veze sa grbom.
Zapravo ovo je jedini istoriji poznat (iz primarnih izvora) grb Despota Stefana; nema ocila. Zapravo ne postoji nijedan primarni, pouzdani izvor iz srednjeg veka koji potvrdjuje koriscenje ocila kao grba od strane srpske drzave, aristokratije, neke plemicke porodice...ima nekoliko sacuvanih heraldickih elemenata kao i celih grbova na pecatima, freskama, itd....ocila nigde. Pojavljuje se na mnogo mesta doduse dvoglavi orao, naravno.

Postoji jedino neka ukrasna plocica iz manastira Decani koja datira iz valjda 14. veka ne kojoj postoje izrezani nekakvi ukrasni elementi koji podsecaju na ocila. Medjutim i tu nije jasno da li to zaista jesu ocila ili su u pitanju ukrasni prorezi koji samo lice.

Ocila se zapravo prvi put pojavljuju tokom turske vladavine. Od 16. veka pa na dalje, pojavljuju se tzv. "ilirirski grbovnici" - knjige koje sadrze spisak grbova balkanskih zemalja i oblasti, te vlastelinskih porodica (sto aktuelnih, sto srednjovekovnih). U tim ilirskim grbovnicima prvi put se pojavljuje stit sa krstom i cetiri ocila kao grb Srbije. Takodje se pojavljuju grbovi srednjovekovnih srpskih vlastelina koji takodje sadrze stit sa krstom i ocilima (najpoznatiji je grb Mrnjacevica - familije Kralja Vukasina, Despota Ugljese i Kraljevica Marka), ali oni se kao takvi pojavljuju samo u tim grbovnicima - nigde npr. ne postoji primarni izvor koji ih u bas toj formi potvrdjuje. Za neke od grbova u tim ilirskim grbovnicima se zapravo pouzdano zna - da su izmisljeni skroz. Ili "mutirani" u odnosu na prave, izvorne. Ili zamenjeni sa nekim drugim. Itd....

Medjutim ti ilirski grbovnici cirkulisu, dosta se citaju, a u isto vreme ocila se pojavljuju kao cesce korisceni srpski simbol, sve do 1804. kada se pojavljuju na zastavi ustanika i postaju zvanicni srpski grb.

E sad, da li su ocila iz upotrebe negde, stigle u grbovnike, ili su pak iz grbovnika (gde su mozda bile plod necije maste, ili pogresne interpretacije grba Paleologa iz Vizantije sa krstom i cetiri slova B) "izasla" medju narod, to se jednostavno ne zna.
 
@ ACR, Kartograf i istomišljenici
Као што сте ви реаговали из афекта, исто тако сам и ја реаговао, само са аргументима. Свако је одговоран за оно што напише. Ево, мени се нимало не свиђају кукице и страна слова, па ниједном нисам рекао да ћу их утуцати, префарбати или прелепити уколико их добијем. Осим тога, колико се сећам, ниједан од вас није рекао: "дође ми да прелепим", што јесте израз револта.


Што се тиче оцила, па наравно да она нису изворно српска, нити је ћирилица српска, нити бели орао итд. Народи су једни од других узимали обележја, која су у том моменту за њих имала одређену симболику. Као што је тачно да су оцила, временом, постала симбол српске државе.
 
^^ znaš, da smo na prekom sudu pa da pazim na svaku izgovornu reč, red reči u rečenici, bla, bla, bla.

Ako ti iz X postova mojih i postova "istomišljenika" nisi mogao da skapiraš o čemu se radilo, onda nema svhe raspravljati o tome.
 
Hajde da ovako postavimo stvari stf, da li je u redu da zvanično lice koje predstavlja ovu državu predloži da detalj grba koji je predstavljao ovu državu 1882-1918 i opet od 2004-2010, bude prelepljen. Jer oni su to predložili, a ne ja... Ja nisam taj koji se oduševljava nacijom, grbovima i heraldikom, ali valjda je taj grb zaslužio da se povuče na dostojanstven način, a ne da svi skačemo da ga prelepljujemo jer su neki ljudi iz krunskog saveta rekli da tako treba. :notok:

Ako je tačno ono što smo pročitali ovde, a to je da će ove tablice odživeti svoj život i onda biti povučene, a da će u novoj iteraciji variijante tipa XČ, ŠY, WC itd biti povučene, onda mogu da kažem da sam zadovoljan sa takvim razvojem situacije. Naravno, još bolje bi bilo da odustanu od bezumne promene grba, a ako im je do tih stvari onda da ga i urežu u one jarbole ispred Skupštine da ne stoje kao tužni memento na način na koji smo dobili državu.

EDIT: da razjasnimo i zašto sam protiv grba na tablici. Grbovi su istorijski služili i služe za tri stvari: 1) da ga vitez oslika na svom štitu da bi se znalo ko je; 2) da se nađu na velikom pečatu države; 3) da obeleže na neki način državno vlasništvo i državni autoritet.

Mi imamo debakl sa "zastavom u dva nivoa" zbog koje se od toga praktično odustalo. Podsetiću, zastava nacije je trebala da bude prazna trobojka, a na državnim institucijama trebalo je da se nađe zastava sa grbom kao simbol odgovarajućeg autoriteta. Ako posmatramo, recimo, Nemačku, Poljsku, Austriju itd, koje takođe imaju dvojno rešenje, videćemo da reprezentacije igraju pod praznim trobojkama, a na ambasadama itd. tu je trobojka sa grbom kao znak da se u toj zgradi nalaze ljudi kroz koje deluje državni autoritet. Tako je trebalo da bude i kod nas, tako je u neku ruku i bilo pre 1918, ali na Balkanu se ljudi sada i previše lože na grbove ne znajući čemu služe, i tako smo došli i do ove situacije...
 
Nego, ja video da se PU Novi Beograd došlo do slova "Ž" :)

Da li postoji neki redosled, ili i SUP-vi dobijaju tablice sa svim mogućim kombinacijama?
I mene čeka registracija u narednih 10-ak dana....
 
Не заборави да ипак имамо државну и народну заставу. А што се тиче стављања грба на заставу, ја сам и поред свега за то, јер у мору застава које имају словенску комбинацију боја, тешко је неком са стране разазнати која је чија.

Иначе, постоји прича да овакав распоред боја на застави дугујемо Русима. Прва застава је имала распоред боја као хрватска застава, али је то убрзо промењено због бродова, који би кад виде да се приближава неко опасан, окренули заставу наопако, да би непријатељ помислио да је то руски брод.
 
Dacic je u onom tekstu koji sam linkovao (post u kome je slika grba na tablicama) objasnio zbog cega su uzeli samo stit umesto celog grba. Kao on je hteo i insisitirao da bude celi drzavni grb na tablicama, ali su mu iz ZIN-a objasnili da, ako bi stavili ceo grb, isti se ne bi dobro video zbog dimenzija tablice...
 
@relja
mislim da nema pravila oko 2 slova idu nasumicno, al sto se tice brojeva mislim da tu ima nekog reda, posto jos nisam video tablicu koja ide 1xx, sve su 0xx
 
"Čitači" tablica na naplatnim rampama (postavljena prošle godine) ne prepoznaju "naša" slova na tablicama... Sve mi se više povraća od Ć, Č, Đ, Š & Ž. Fuj!
 
Wile E. Coyote":16jas2nm je napisao(la):
Не заборави да ипак имамо државну и народну заставу. А што се тиче стављања грба на заставу, ја сам и поред свега за то, јер у мору застава које имају словенску комбинацију боја, тешко је неком са стране разазнати која је чија.
Da, mi imamo državnu i narodnu zastavu, ali da li si igde video narodnu zastavu? Ranije je bila istaknuta na republičkoj skupštini dok je još bila u Kralja Milana ali se sada i od toga odustalo i koliko mi je poznato, nigde više i nije istaknuta. Ne bi me čudilo ni da se u revidiranoj uredbi o simbolima, ovoj kojom smo dobili "degermanizovani" grb, zvanično i odustalo od toga.

Tačno je da slovenske zastave dosta liče jedna drugoj, ali mi smo imali jedinstvenu kombinaciju boja i nije bilo razloga da se odustaje od toga, jer je i naša pre-1918 tradicija upravo takva, kao i tradicija država koje su vratile simbole iz tog doba (Rusija, Poljska...). Međutim, narod je odlučio ovako. :kafa:

OnTopic: sledeće nedelje dobijam i ja tablice. Baš me zanima da li sam nakupio dovoljno loše karme da dobijem neku ŠY kombinaciju. :D
 
nenad78":yhuo9wbz je napisao(la):
"Čitači" tablica na naplatnim rampama (postavljena prošle godine) ne prepoznaju "naša" slova na tablicama... Sve mi se više povraća od Ć, Č, Đ, Š & Ž. Fuj! [url]http://img16.imageshack.us/img16/5240/yuckyf.gif[/url]
Читачи таблица не препознају још увек гајеву латиницу на нашим новим таблицама из разлога што Институт Михајло Пупин није урадио одговарајући програм за "читање" тих слова. Они то треба да ураде, али колико сам чуо касне са тим !
 
Ako je software u stanju da razlikuje R od P, ne vidim u cemu je problem da razlikuje C od Ć. Jedini razlog zasto to neradi, je sto o tome nisu ni razmisljali na vreme , odnosno nisu znali (razmisljali) da ce se koristiti nasa slova.
 
Wile E. Coyote":2m7pkijk je napisao(la):
Не заборави да ипак имамо државну и народну заставу. А што се тиче стављања грба на заставу, ја сам и поред свега за то, јер у мору застава које имају словенску комбинацију боја, тешко је неком са стране разазнати која је чија.

Иначе, постоји прича да овакав распоред боја на застави дугујемо Русима. Прва застава је имала распоред боја као хрватска застава, али је то убрзо промењено због бродова, који би кад виде да се приближава неко опасан, окренули заставу наопако, да би непријатељ помислио да је то руски брод.
Ovo za brodove prvi put cujem. A i nije kako da je Srbija imala ne znam koliko brodova 1837. (kada je tzv. "Turskim ustavom" zamenjem Sretenjski ustav i uvedena crveno-plavo-bela trobojka).

Ovo je zastava po stretenjskom ustavu iz 1835.:

cs-sr83s.gif


Porta u Istanbulu nije odobrila sretenjski ustav, a i Rusi su takodje negodovali, jer je bio previse liberalan za njihov ukus (i Turcima i Rusima) - a bogami bio je i previse liberalan za ukus Knjaza Milosa, pa se on nije mnogo bunio kada je Srbija naterana da ustav menja. Zastava je takodje bila problematicna i za Turke i za Ruse, jer je bila previse "revolucionarna" - podsecala ih je na francusku revolucionarnu trobojku.

Inace, hrvatska trobojka datira iz 1848. godine, tako da je ova srpska crveno-belo-plava zapravo 13 godina starija.
 
Au opteretili ste i sebe i druge tablicama kao da su one naš najveći problem.Dajte ljudi ako vam se toliko ne sviđaju vozite se gsp-om i taman malo poštedite grad zagađenja iz vaših automobila.
 
@ ACR Одлично, коначно разуман дијалог да започнемо. :kk: Без ватре. Овеко:
Потпуно се слажем да су институције ове државе направиле низ бесмислених и непромишљених будалаштина, и због опште фрке, су се замислиле и премишљају се да их исправе. Нас пар је само скренуло пажњу да је један такав чин, као што је прелепљивање грба, кажњиво и да треба да буде. Не видим разлог за општу пљувачину која је потом настала.

Ја нисам апсолутно за грб на таблицама, већ да таблице имају неко државно обележје, било да је то застава, грб, штит, ћирилица, било који облик идентитета. Ја сам протим решења која имају Шпанија, или Португал. Само то. Ако је држава одлучила да то буде штит, ОК, нека буде. Друга је ствар, да ли су то урадили сјајно или не. Моје мишљење је да су то урадили сасвим пристојно. Ево, нпр. када упоредимо наш грб на таблицама, са окружењем, видећемо, да је наше решење далеко испред других. Грбови на словеначким и хрватским таблицама су превелики, тако да опаска о србовању не стоји. Србовање би било да су ставили грб већих димензија. Овако је сасвим пристојно.

Што се тиче грба на застави, то потпуно подржавам. Сва срећа, па се људи јесу, што ти кажеш, "наложили" на грб. Сећас се, док је у широј употреби била, та "народна" застава призора на било којој утакмици? Свака застава је имала пришивено нешто друго, те златна оцила, те четнички грб, те сретењски грб, те не знам ти ни ја шта. То је било одвратно. Бљак! Данас је тај исти призор, милина. Нова застава са грбом је имала задатак да искорени те остале заставе, које су представљале симбол разједињене, безидејне, подељене нације, без државног ауторитета. Та слика се променила, и због тога, ја ову заставу поштујем.
 
Ono što sam hteo da kažem jeste da bi grb trebalo da bude simbol države, a ne nacije. U Poljskoj je recimo donedavno bilo protivzakonito da kao privatno lice na bilo koji način prikažeš zastavu sa grbom i ja to podržavam - simbol državnog autoriteta treba da ostane rezervisan za državu, a privatna lica ne bi trebala da imaju ikakvu potrebu da se identifikuju sa njom.

Što se tiče navijača i drugih ekstremnih grupa, baš me briga kakve će oni simbole da nose. Oni ionako svugde u svetu divljaju i nose razne white power gluposti, ne vidim razlog da ostatak društva na bilo koji način konsultuje njihovo mišljenje.

No ok, imamo grbove na tablicama, šta je - tu je... ja lično nikada nisam ni očekivao drugačije rešenje.
 
kopmania":ln3ml5fu je napisao(la):
@relja
mislim da nema pravila oko 2 slova idu nasumicno, al sto se tice brojeva mislim da tu ima nekog reda, posto jos nisam video tablicu koja ide 1xx, sve su 0xx
Ја сам видео јуче.
ACR":ln3ml5fu je napisao(la):
Da, mi imamo državnu i narodnu zastavu, ali da li si igde video narodnu zastavu? Ranije je bila istaknuta na republičkoj skupštini dok je još bila u Kralja Milana ali se sada i od toga odustalo i koliko mi je poznato, nigde više i nije istaknuta. Ne bi me čudilo ni da se u revidiranoj uredbi o simbolima, ovoj kojom smo dobili "degermanizovani" grb, zvanično i odustalo od toga.
Мислим да није, и да је и даље предвиђена државна и народна застава, као и стандарта председника.

А што се тиче народне заставе, СТФ је сасвим у праву. Није се примила у народу (вероватно управо због своје безличности), али бар зато нема зилион разних застава на утакмицама. А још је најгоре било у време СРЈ/СЦГ. Тад је стварно било свега и свачега.
hazard":ln3ml5fu je napisao(la):
Ovo za brodove prvi put cujem. A i nije kako da je Srbija imala ne znam koliko brodova 1837. (kada je tzv. "Turskim ustavom" zamenjem Sretenjski ustav i uvedena crveno-plavo-bela trobojka).
Чини ми се да сам ту причу прочитао давно у "Политикином забавнику", не знам колика је била српска флот(ил)а у то време, тако да је питање да ли је то мит или истина.
hazard":ln3ml5fu je napisao(la):
Inace, hrvatska trobojka datira iz 1848. godine, tako da je ova srpska crveno-belo-plava zapravo 13 godina starija.
Наравно. Само сам причао о распореду боја. ;)
 
@ ACR То је исправно размишљање, али мислим да не би имало ефекта у балканској средини. Већина становништва мањинских народа не би прихватила ни ту "народну" заставу. Није то проблем само са Србијом, већ са целим регионом.

Нисам говорио о ектремном навијачким групама, већ о свим навијачима, о народу, као што каже Њиле.
 
Vrh