Šta je novo?

Nove opštine

Занимљиво колико је усрвари било општина. Мада питање је какве су им биле надлежности у оно доба.
Proverio sam. Kao što sam i pretpostavio, ovo je kratko trajalo, svega dve godine, kada su se tadašnji Savski venac, Zapadni Vračar i Topčidersko brdo spojili u današnju opštinu Savski venac. Šta se tada još spojilo ne znam, jer se Batajnica početkom sedamdesetih pripojila Zemunu.​
 
Видим да су још били срезови. Мислим да је то заоставштина предратних општина које су биле на нивоу на ком би данас требале бити МЗ.
 
Postojalo više reoganizacija zadnja veća bila je 70 tih i trebalo bi ponovo nesto u raditi ali niko nema petlju
 
Da dopunim, ako ne računamo izdvajanje Surčina iz Zemuna, 2004 godine. A što se tiče reorganizacije opština, imali smo jedan predlog u prethodnih 20 godina, ali on je više ličio na kozmetičko nego na suštinsko reorganizovanje. Tu ponajviše mislim na podelu NBG na tri opštine, gde bi sve južno od autoputa bila jedna opština, severno od autoputa druga, a BK treća (odnosno sve zapadno od Tošinog bunara / Vojvođanske). Suštinski, jedino što fali NBG je jedna linija koja bi direktno Bulevar Milutina Milankovića povezivala sa Opštinom.​
 
Ако погледамо слику мало шире, 50их смо имали области међу којима и Београдску област од Дрине до Дунава, и у њему град Београд и засебно срез Београдски, заједно са Земунским, Грочанским, Липовачким, Космајским.

1712957619261.png
 
Vrh