Šta je novo?

Nekadašnja Glavna železnička stanica

vV_k9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWVRZN01EQV8vNGM0ZDA2NTEyNWZjNjE0MGEyNzI3ZDFkZThlMGZhNzUuanBlZ5GTAs0EsACBAAE
 
Било би добро исту карту упоредити са картом развијености и богатства региона.
 
Donekle ima, jer govorimo o budućem muzeju čija je tema srpska istorija.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=794334#p794334:uu2n32cj je napisao(la):
Дошљак » 18 Nov 2020 01:25 am[/url]":uu2n32cj]Било би добро исту карту упоредити са картом развијености и богатства региона.

Evo ti interaktivna karta pismenosti iz 1931. Šokantno mi je da je i Beograd kao glavni grad ovako nepismen bio.
https://milosp.info/maps/interactive/ce ... index.html
 
Па и није толико шокантно, с обзиром да су у том тренутку бар две трећине Београђана били "свежи" досељеници.
 
У то време су неретко све који су били у стању да се потпишу водили као писмене. У Енглеској је 1840, рецимо, две трећине младожења и пола жена било у стању да се потпише при склапању брака, али тек око 50% Енглеза је истински било довољно писмено да напише, и прочита, и нешто више од тога. Удео функционалне писмености је, авај, био и остао на нижем нивоу него што мислимо:

The government's own Moser report of 1999 found that one in five adults was functionally illiterate (given the Yellow Pages, they could not find the page for plumbers). Jim Knight confirmed last year that 300,000 pupils a year (47%) leave school at 16 without having achieved level 2 in functional maths, while 265,000 (42%) fail to achieve level 2 in functional English. Level 2 is what the Qualifications and Curriculum Authority deems necessary to "participate in life, learning and work". So our education system fails to meet the basic needs of four pupils in 10.
Across the UK, it is estimated that 100,000 pupils a year leave school functionally illiterate.
Извор: 1, 2.

Зато не треба да нас чуди стање које је владало у нашим крајевима после 1-5 векова проведених под чизмом инославних и иноплеменика, премда се оно није претерано разликовало од оног другде, из периода пре оснивања развијенијих просветних система у 18. и 19. веку.
 
Ministaratvo kulture i informisanja je danas objavilo da će u zgradu GŽS da se prebaci istorijski muzej.

Izvor: Instagram ministarstva
 
Moze li kad se nesto prenosi da se stavi link ka vesti cisto zbog preciznosti....
 
Najbolje rešenje u ovom trenutku. Kompletan Istorijski muzej Srbije na jednom mestu, u kojem će moći da se predstavi naša istorija od početka do danas kao zaokružena priča.

Dobro je da su odustali od cepanja fundusa i pravljenja posebnog i nepotrebnog srednjovekovnog muzeja.
 
Iz većeg prostora u manji prostor napredak očigledan...a ne govore sta ce sa prostorom na pasicevom trgu genijalni...
IMS u zgradu poste bre...
 
Kako je GŽS manji prostor od trenutnog? Pa sada imaju dve sale za postavke, a o stalnoj nisu mogli ni da razmišljaju.
 
A vidi koliko ce imati korisnog prostora u gzs koliko sad u mkv površine...pritom nije rečeno jel kafići ostaju u zgradi gzs ...kao i sta sa kancelarijama ...na TNP postoji i sprat prostor renoviran i sređen prije nekih 6 god mislim da je braca petković bio ministar...
Sve na precac preko koljena ...
 
Jedno krilo u prizemlju stanice neka osposobe za povremene izložbe, u drugom delu prizemlja mogu da smeste kancelarije i par kafića, a na celom prvom spratu stalna postavka i biće dovoljno mesta.
 
Zgrada na Trgu NP ima izložbeni prostor 4000 mkv i depo u trezora zgrade i kancelarije na drugoj adresi nekih 307 mkv

Dok zgrada GZS nema dovoljno prostora mozda do 3000mkv u prizemlju to da nema kafana u prizemlju a sprat je kancelarskog tipa

Zato je za IMS bolje da se uzme zgrada poste
Zgrada GZS da se uzme za muzej Zeljeznice
Prostor IMS da se uzme za prirodnjacki muzej
Zgrada bolnice za muzej takođe sa novom zgradom pored ...
 
Izložbeni prostor Narodnog muzeja na kojem se nalazi stalna postravka prostire se na 4900 m2.

Teško da je onda izložbeni prostor Istorijskog muzeja u onim salama 4000 m2...Da je tolika površina njima na raspolaganju imali bismo već odavno stalnu postavku.

Više me interesuje hoće li biti razmene eksponatra između ta dva muzeja, pogotovo onih iz srednjovekovnog perioda, kako bismo na jednom mestu imali što reprezentativniju postavku.
 
Da zeznuo sam se za jednu nulu u kucanju 400 mkv je izložbeni prostor na TNP a imaju i milosev konak 1000 mkv i kancelarije 307 mkv .Mislim da je zgrada Poste daleko bolja za IMS uz naravno rekonstrukciju fasade...Zgrada GZS za muzej ZS sa jednim kolosekom iza i naravno lozionicom...za krupne eksponate ....
Problem najveći je sto problem muzeja se ne sagledavaju u celosti vec svaki pojedinačno umjesto da se gleda celina na nivou grada...
Pa bi se raspodjelom zgrada postiglo daleko više....
 
Dzaba sto ce da rade Istorijski Muzej ako ce da se drze teorija da je nasa istorija pocela sa Nemanjicima i da su stotine hiljada Srba magicno preplivali Dunav i dosli na nenaseljenu zemlju.
 
Godinama vec postoji problem između Instituta za savremenu istoriju i Istorijskog muzeja Srbije oko koriscenja prostora na Trgu NP.
 
Ja mislim da jedan deo zgrade treba dati i prirodnjackom muzeju za stalnu postavku
 
Мислим да би за природњачки музеј било боље или да направе објекат у кругу ботаничке баште на месту оног започетог амфитеатра. Мада не би било лоше ни да се у БнВ на некој парцели направи и нови модеран музеј.
 
Nikako u botanicku baštu...bolje bolnica na savskom trgu da bude prirodnjacki muzej ....pa da tu budu 3 muzeja na trgu 3 hotela ...
 
Vrh