Šta je novo?

Nehigijenska,divlja i slična naselja

Većini nije lako živeti bilo gde.
To ne znaci da treba drugi da preuzme brigu o njemu a da njega licno boli uvo.
Preduslov svih preduslova da koliko toliko imamo sanse da uspemo u zivotu je obrazovanje.
Tragicna cinjenica je da populacija koja nastanjuje "romvil" i druga slicna naselja sama sebe diskvalifikuje u toj trci za uspehom ne zavrsivsi ni osnovnu skolu.

Nije nepoznanica da je veliki broj stanovnika divljih naselja neobrazovan, prost narod koji je prvenstveno izmanipulisan. Izmanipulisan od strane političkih partija, država, NVO, ali najvise od svojih sunarodnika - lokalnih bosova.

Poznato je da stanovnici divljih naselja placaju globu lokalnim gazdama, kao i to da kriminalne radnje kojima se pojedini od njih bave (kradja za sekundarne sirovine), organizuju upravo ti "bosovi"
Dok sami Romi ne preduzmu nešto po pitanju promene svog života, oni će i dalje na kraju biti najveće žrtve.

kao sto rece Mad Monkey
Da je živeti u tim krajevima tako lako ta imanja ne bi bila napuštena. Tamo bi se već selili oni koji ne žele da plaćaju garsonjeru u Beogradu 200 E.

Razlika je sto ti sami sebi obezbedjuju tih 200E . Znači oni to sebi (nekako) mogu da priušte.

Život u nekom malom banatskom selu nije lak. ali svoj krov nad glavom, okucnica na kojoj se moze proizvesti krompira, luka, paradjza kupusa, neka koka, ovca , svinja...
pružaju solidnu osnovu za nekog ko je beskucnik i neobrazovan da svom detetu pruzi uslove da se obrazuje i da ono sutra napreduje u zivotu.
 
Sutra počinje iseljavanje romskog naselja kod Belvila.
Na terenu će biti brojni inspektori, ljudi iz JKP "Gradska čistoća", iz JKP "Zelenilo Beograd", pa i ljudi iz Direkcije za javni prevoz i GSP "Beograd" koji će biti zaduženi za prevoz romskih porodica i njihovih stvari.
 
Uzas, nece valjda da koriste buseve sa linija u gradskom prevozu, ako to urade ne ulazim u prevoz narednih godinu dana
 
c.s.i.":3debym60 je napisao(la):
Sutra počinje iseljavanje romskog naselja kod Belvila.
Na terenu će biti brojni inspektori, ljudi iz JKP "Gradska čistoća", iz JKP "Zelenilo Beograd", pa i ljudi iz Direkcije za javni prevoz i GSP "Beograd" koji će biti zaduženi za prevoz romskih porodica i njihovih stvari.
Znas li detalje?Neki pominju prvu fazu,dok drugi da ce biti celokupno iseljavanje naselja sto ce naravno potrajati nekoliko dana.
 
jutros ustajem a ono ulica đorđa stanojevića puna. preko 20 autobusa, makar 100 kamiona, policija, hitna pomoć, bageri....


nadam se kad se vratim sa posla da će tu ostati samo poljana.
 
Fotke koje je postavio clan Erysimum Cheiri u temi o Belvilu:
img1688o.jpg

img1689n.jpg

img1690rd.jpg
 
Мене није срамота. Добиће џабе смештај у много бољим условима од ових. Натераће их да иду у школу, надам се. Закон мора да буде исти за свакога, од бескућника до милијардера. Сад што им је далеко од локација за сакупљање секундарних сировина (одакле уопште у граду толико тога?!?), жао ми је, ни ја не живим поред посла ни не пада ми на памет да подигнем шатор тамо.

Срамота треба да нас буде што је уопште дозвољено насељавање, депонија, хрпе ђубрета, што је дозвољено да деца не иду у школе, што је дозвољено да се деца искоришћавају за прошење итд. Држава треба да ради на интеграцији, на помоћи, образовању, али уз строгу контролу и одговорност и са друге стране. Не можеш да имаш 10торо деце а да немаш чиме да их издржаваш. Можда звучи сурово, али нека правила морају да постоје.
 
Karlo del Ponte":h0ofsafl je napisao(la):
Regionalni centar za manjine:
http://www.minoritycentre.org/actua...-iseljenja-neformalnog-romskog-naselja-belvil

Amnesty International
http://www.amnesty.org/en/library/a...bf-4946-bd0c-d2683129e0be/eur700092012en.html

Imamo mnogo razloga da nas bude sramota zbog ovakvih postupaka nase vlasti...
Izvini o cemu ti to..mislis da te je sramota francuskih....i ti si promasio zemlju kao AI ,svaka cast Djilasu zbog nacina na koji resava problem.. :kafa:
Mihajlo,dobro si sve rekao... :kafa:
AI je stari znanac...a ovi iz nekog tzv,regionalnog c...iz Tirane..budaletine..hmm to je bas prigodna rec.. :kafa:
Da izdvojim pasus simpa komentara citaoca
sa B92..
Ja osnivam "Amnesty Local", napraviću neformalni objekat na Terazijama i onda ću da tražim da me konsultuju gde da me rasele i kakav smeštaj želim - stan koji ima i sunčanu i senovitu stranu, i slično
 
Михаило":3s5yetcc je napisao(la):
Мене није срамота. Добиће џабе смештај у много бољим условима од ових.
Aко ти ја поломим зубе, након тога ти поклоним протезу, па те морално осудим што је потрошен мој породични буџет, какав сам ја човек према теби?
Михаило":3s5yetcc je napisao(la):
Натераће их да иду у школу, надам се. Закон мора да буде исти за свакога, од бескућника до милијардера.
Закон је закон, а живот је живот. Скоро све што сам зарадио у животу зарадио сам на црно. Особа које раде на црно је неколико пута више него Рома. Толико о усклађености закона са животом. Као клинац сам сам био сведок малтретирања и изолације Ромске деце, а веома често постоји дискриминација и од стране учитеља/предавача. Данас формално образовање далеко више зависи од родитеља него од школе. Сретао сам много младих људи, далеко интелегентнијих од просечних са којима сам студирао, који никада нису ни крочили на факултет, јер бесплатна школарина није једини трошак студирања. Већина деце неће добро научити ни да рачуна, ако родитељи са њим не проведу време у бројању на прстиће. Из искуства знам да већина Ромских родитеља не може да подржи своју децу у школовању не зато што не желе, него зато што не умеју! Наводио сам и пример да детету коме родитељи нису факултетски образовани, далеко су мање шансе да упише Математичку гимназију колико год да има природног дара!
Михаило":3s5yetcc je napisao(la):
Сад што им је далеко од локација за сакупљање секундарних сировина (одакле уопште у граду толико тога?!?), жао ми је, ни ја не живим поред посла ни не пада ми на памет да подигнем шатор тамо.
Човек са нижим дохотком из предграђа користи шпорет по 30-40 година, док средња класа са НБГ га замени за модернији. Средња класа у масовној култури НБГ ретко направи попару или презле, него стари хлеб даје пацовима, мишевима, кучићима и сиротињи. Средња класа баца употребљиву гардеробу која није у моди итд. НБГ прави толико отпада и такве структуре да је могуће да од тога живе на хиљаде сиромашних, Рома или других. Посао рециклаже је био посао будућности за многе развијеније земље, а за нас је сада посао будућности. Већ на самом НБГ смеће би морало да прође прву фазу прераде. Локација за привремене јефтине објекте за социјално угрожене, са минималним условима, које би радили социјално корисне послове на НБГ, мора бити врло пажљиво одабрана, и уз консултацију са самим социјално угроженима. Велика је и економска и еколошка оправданост за послове рециклаже, и велика је потреба за логистичким центрима за рециклажу унутар самих насељених подручја.
Михаило":3s5yetcc je napisao(la):
Срамота треба да нас буде што је уопште дозвољено насељавање, депонија, хрпе ђубрета, што је дозвољено да деца не иду у школе, што је дозвољено да се деца искоришћавају за прошење итд.
Тај социјални проблем постоји деценијама, и држава нема намеру да га реши. Власт и институције су сувише себични и лењи да се озбиљно ангажују. Чак и када се нешто уради, то су површна решења без неке дугорочне стратегије. Да нема волонтерских организација, у којима волонтери ове послове обављају срцем, баш ништа не би било ни урађено по овом питању. Овако због неодговорности и себичности оних који су плаћени да се баве овим проблемом, јако мали део проблема буде решен. Сада градска власт то "решава" Хитлеровским методама, "нема Рома, или се не виде, нема проблема".
Михаило":3s5yetcc je napisao(la):
Држава треба да ради на интеграцији, на помоћи, образовању, али уз строгу контролу и одговорност и са друге стране.
Ако се не ради, и то врло озбиљно, и са "неромима", ефекат ће бити никакав. То је исто као када се тапше са једном руком. Када год неко Ромско дете буде малтретирано, учитељ је дужан да одржи предавање родитељима, чак сам и врло за то да родитељ буде жестоко кажњен ако његово дете икада понизи ромску девојчицу! Наравно да и ромски родитељ треба бити кажњен ако његово дете понижава туђу децу! Са овим проблемом, да би се изашло на крај, потребно је неколико деценија гиљања.
Михаило":3s5yetcc je napisao(la):
Не можеш да имаш 10торо деце а да немаш чиме да их издржаваш. Можда звучи сурово, али нека правила морају да постоје.
 
Mene iskreno jedino zanima da li je ovo početak reševanja pitanja integracije Roma/Cigana u ovo društvo ili se problem "seli" od očiju javnosti? Vreme će pokazati. Sada, kada je birokratija uvrstila Rome u gradjane, nadam se da ce i za njih vaziti zakoni koje vaze za sve nas.
 
Михаило":36gizry2 je napisao(la):
Мене није срамота. Добиће џабе смештај у много бољим условима од ових.
Aко ти ја поломим зубе, након тога ти поклоним протезу, па те морално осудим што је потрошен мој породични буџет, какав сам ја човек према теби?
Михаило":36gizry2 je napisao(la):
Натераће их да иду у школу, надам се. Закон мора да буде исти за свакога, од бескућника до милијардера.
Закон је закон, а живот је живот. Скоро све што сам зарадио у животу зарадио сам на црно. Особа које раде на црно је неколико пута више него Рома. Толико о усклађености закона са животом. Као клинац сам сам био сведок малтретирања и изолације Ромске деце, а веома често постоји дискриминација и од стране учитеља/предавача. Данас формално образовање далеко више зависи од родитеља него од школе. Сретао сам много младих људи, далеко интелегентнијих од просечних са којима сам студирао, који никада нису ни крочили на факултет, јер бесплатна школарина није једини трошак студирања. Већина деце неће добро научити ни да рачуна, ако родитељи са њим не проведу време у бројању на прстиће. Из искуства знам да већина Ромских родитеља не може да подржи своју децу у школовању не зато што не желе, него зато што не умеју! Наводио сам и пример да детету коме родитељи нису факултетски образовани, далеко су мање шансе да упише Математичку гимназију колико год да има природног дара!
Михаило":36gizry2 je napisao(la):
Сад што им је далеко од локација за сакупљање секундарних сировина (одакле уопште у граду толико тога?!?), жао ми је, ни ја не живим поред посла ни не пада ми на памет да подигнем шатор тамо.
Човек са нижим дохотком из предграђа користи шпорет по 30-40 година, док средња класа са НБГ га замени за модернији. Средња класа у масовној култури НБГ ретко направи попару или презле, него стари хлеб даје пацовима, мишевима, кучићима и сиротињи. Средња класа баца употребљиву гардеробу која није у моди итд. НБГ прави толико отпада и такве структуре да је могуће да од тога живе на хиљаде сиромашних, Рома или других. Посао рециклаже је био посао будућности за многе развијеније земље, а за нас је сада посао будућности. Већ на самом НБГ смеће би морало да прође прву фазу прераде. Локација за привремене јефтине објекте за социјално угрожене, са минималним условима, које би радили социјално корисне послове на НБГ, мора бити врло пажљиво одабрана, и уз консултацију са самим социјално угроженима. Велика је и економска и еколошка оправданост за послове рециклаже, и велика је потреба за логистичким центрима за рециклажу унутар самих насељених подручја.
Михаило":36gizry2 je napisao(la):
Срамота треба да нас буде што је уопште дозвољено насељавање, депонија, хрпе ђубрета, што је дозвољено да деца не иду у школе, што је дозвољено да се деца искоришћавају за прошење итд.
Тај социјални проблем постоји деценијама, и држава нема намеру да га реши. Власт и институције су сувише себични и лењи да се озбиљно ангажују. Чак и када се нешто уради, то су површна решења без неке дугорочне стратегије. Да нема волонтерских организација, у којима волонтери ове послове обављају срцем, баш ништа не би било ни урађено по овом питању. Овако због неодговорности и себичности оних који су плаћени да се баве овим проблемом, јако мали део проблема буде решен. Сада градска власт то "решава" Хитлеровским методама, "нема Рома, или се не виде, нема проблема".
Михаило":36gizry2 je napisao(la):
Држава треба да ради на интеграцији, на помоћи, образовању, али уз строгу контролу и одговорност и са друге стране.
Ако се не ради, и то врло озбиљно, и са "неромима", ефекат ће бити никакав. То је исто као када се тапше са једном руком. Када год неко Ромско дете буде малтретирано, учитељ је дужан да одржи предавање родитељима, чак сам и врло за то да родитељ буде жестоко кажњен ако његово дете икада понизи ромску девојчицу! Наравно да и ромски родитељ треба бити кажњен ако његово дете понижава туђу децу! Са овим проблемом, да би се изашло на крај, потребно је неколико деценија гиљања.
Михаило":36gizry2 je napisao(la):
Не можеш да имаш 10торо деце а да немаш чиме да их издржаваш. Можда звучи сурово, али нека правила морају да постоје.
Сећам се да су овакве приче биле и за Албанце. Али чак су и они пали на просечно 3 детета по породици. Озбиљне институције могу решити и овај проблем (одузети децу, поделити их у хранитељске породице, дати стипендије за сиромашне, а родитеље запослити по приоритету, или нешто треће). Ово дати као неки доказ да су "Роми овакви онакви" са разлогом се може сматрати расизмом.
 
Ajooj Boze sad sam prvi put prosao peske, smrad bukvalno kao da prolazis pored neke farme svinja pomesan sa nekim specificnim kiselim smradom koji jos nisam nigde osetio, odande su verovatno i pacovi odavno pobegli, da povracas.. morace da se iskopa zemlja u dubini od jedno 3-4m na celoj povrsini i da se nosi odande, toliko je 'zatrovana' da je tesko i pomisliti da bi iz nje vise ista moglo da raste
 
Masine u akciji

ww.dodaj.rs/?X/YA/3ZGny5St/dsc00449.jpg]
dsc00449.jpg

Malo da se uhodam sori :/
 
Директоре велики плусићћћ за труд. Ова друга слика не може да се увећа. Али што кажеш, да се мало уходаш. Само напред :kk:

По ономе што се ових дана може видети са слика и на телевизији, требаће једно месец дана да се однесе сав овај крш, шут, отпад,...из овог, сад већ бившег Циганвила.
Надам се да ће га барем добро очистити, а што каже Небојша, земља је изгледа ту доста "котаминирана".

Једно питање, да ли је и оно мало насеље преко пута Белвила исто исељено или не ? Велики пропуст града ако није.
 
Mislis ono u J. Gagarina prema toplani? Jeste!

Ali su ostavili 5-6 kartonki odma kod gspa a prema pruzi i duz pruge do "uradi sam"! ne da im Bog da urade posao do kraja pa to ti je, slikacu. Potpuno mi je nejasno zasto su to ostavili. Takodje sruseno je sve sto je bilo ispod pruge izmedju stubova, od buvljaka pa do tih nekoliko kod gspa.
 
Nebojsa":2x0xntn6 je napisao(la):
Mislis ono u J. Gagarina prema toplani? Jeste!

Ali su ostavili 5-6 kartonki odma kod gspa a prema pruzi i duz pruge do "uradi sam"! ne da im Bog da urade posao do kraja pa to ti je, slikacu. Potpuno mi je nejasno zasto su to ostavili. Takodje sruseno je sve sto je bilo ispod pruge izmedju stubova, od buvljaka pa do tih nekoliko kod gspa.

Да управо на то, драго ми је да је и тај мини Циганвил исто исељен. Ево једне сличице тог насеља за сећање :D Ова слика је из јула 2011., а у међувремену је ово "насеље" и порасло.


Насеље се иначе налазило на месту где сам означио са црвеним кругом. Ово сам поставио за оне који не знају где је то место.


Па ваљда ће и тих 5-6 картони да склоне, вероватно хоће прво да уклоне овај део где је већи крш и лом.

Небојша, кажеш да је срушено и све оно што је било испод железничке пруге, а између стубова. То значи да су срушили и ону плаву "кафаницу" која је била испод подвожњака код хотела Холидеј ин.

Их бре, па где ће сад гости хотела и становноци Белвила да иду у ноћни провод ? :D :rolleyes: :cool:
 
:kk: great job Gago, to je to.

Sto se kafanice tice, bojim se da ce se u buduci provod ici 8 - 9 stanica dalje, tacnije iza Ivana Ribara jer je u toku formiranje nove kolonije o kojoj sam pravio reportazu na nekoj od prethodnih strana. Danas sam to i rekao komunalcima koji dezuraju u kolima kod belvila, da si im samo video razgoracena lica kad su culi :shok: ti ljudi blage veze nemaju sta se dogadja u ovom gradu, barem su ovi tako reagovali, a nose uniforme kominalne policije. Bruka. Jednom recju opsti utisak koji prati tu sluzbu je neorganizovanost i nesposobnost, sta drugo reci!
 
Bilo bi dobro poslati prijavu u vezi tog nelegalnog naselja iz Dr Ivana Ribara sa sve slikama i naglasati datum koji je posle raseljavanja romvila.
 
Evo danasnjeg stanja, moram reci da je danas situacija sto se tice smrada koji je juce toliko stipao i zaudarao dosta bolja! razlog tome sigurno je celodnevni rad komunalnih sluzbi koje odnose djubre i ostalo iz bloka 42 ali i vetar koji danas dosta jako duva.



Gago evo kako sad izgleda onaj deo prema toplani o cemu smo sinoc 'pricali' :


c002.jpg






Barake koje su ostale odma pored gspa, inace imam informaciju da ce sve sto sad nije sklonjeno biti ukljonjeno u roku od 2 nedelje, tako kaze cuvar sa kojim sam pricao, izgleda da nisu imali dovoljno kontejnera da u jednoj turi odrade sve. Takodje ostalo je malo baraka i na sredini pruge, i one ce biti ukljonjene ubrzo, tako da ce za desetak dana ovaj deo Novog Beograda konacno nakon punih 8 godina zasijati kako treba, a ljudima biti milina da prosetaju svojim krajem i puste decu da izadju napolje u koje god doba dana bez razmisljanja da bi im se eventualno nesto moglo desiti :


c003.jpg



c004.jpg



c006.jpg



c005.jpg






Sredina pruge :


c007.jpg





Deo bloka 42 prema Belvilu :


c008.jpg



c010.jpg



c013.jpg





UMP :


c015.jpg



c016.jpg



c017.jpg



c018.jpg





Cuvena cesma na cosku koja je zamenila onaj hidrofor, verovatno ce i ona uskoro otici u istoriju :


c020.jpg
 
Vrh