Šta je novo?

Nauka i kritičko mišljenje

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I veronauka i građansko su gubljenje vremena odnosno traćenje mogućih slotova za druge, korisne predmete. Jedino ako se nekad na Građanskom nađe neko ko odstupa od programa pa predaje nešto konkretno i korisno.

Žalim mlađe generacije koje moraju da gube vreme na to još od prvog osnovne.

Iz Sociologije u srednjoj (ne one sklepotine na faksu) sam više naučio o nekim religijama nego iz Veronauke.
 
O rasizmu u matematici...

Jeste ona smrdara sa Pinka, ali nije da nema i ovakvih stavova... Ima i u Hrvatskoj kad pokusavaju da razaznaju da li su stihovi Sinana Sakica ili Josipe Lisac, nesto tako!
 
Sto se dece i roda tice, moj licni stav je da ne treba vrsiti nikakve hirurske intervencije, ali blokatori puberteta su skroz u redu dok osoba nije punoletna i sposobna da donese svoju odluku. Oni se ionako vec koriste kod dece sa ranim pubertetom, pa je disforija, kao vrsta poremecaja, isto validan razlog za njihovo koriscenje.
Ovo je jako umeren i racionalan stav koji potpuno podrzavam, kada bi trans aktivisti zauzeli istu poziciju verujem da ne bi bilo vecih problema da ostvare svoje zahteve. Umesto stalne rasprave o pravima dece na promenu pola, iskljucivanju roditelja iz te odluke i raznih pretnji i kazni za svakoga ko se tome protivi. Pricam za Zapad, kod nas jos uvek ne postoji takav aktivizam.
 
Naravno ja sam za kritičko mišljenje 👍na granđanskom, kamo sreće da je tako...

Zapravo ja bih uveo predmet osnove prava i državno uređenje u osnovnu školu u 8. razredu... (gde bi veći deo predmeta izučavao i ljudska prava)
 
Naravno ja sam za kritičko mišljenje 👍na granđanskom, kamo sreće da je tako...

Zapravo ja bih uveo predmet osnove prava i državno uređenje u osnovnu školu u 8. razredu... (gde bi veći deo predmeta izučavao i ljudska prava)
Podržavam, s tim što bih možda to pomerio za srednju školu. Naravno, prethodnim oslobađenjem slota u vidu izbacivanja Veronauke i Građanskog.

Ima puno načina na koje bi obrazovanje moglo da se unapredi ali to je već tema za sebe. Najveća prepreka su inercija države i mora raznih panjeva koji se boje da bi ostali bez uhlebljenja kada ne bi imali gde da predaju svoj predmet. Iako deo njih lako može da se prekvalifikuje da predaje neki drugi, srodni, ali ih mrzi.
 
Kod nas je samo osnovna obavezna, naravno da mora i predmet o funkcionisanju društva a da nije istorija... Neko će ostati na osnovnoj a taj neko bi trebalo da zna šta znači i kad se stiče aktivno i pasivno biračko pravo, kad se stiče radna ili poslovna sposobnost... Najosnovnija moguća podela vlasti, šta je ustav, sudski sistem i još puno toga mora da se savlada pre srednje škole...
 
Radna sposobnost se stiče sa 15 godina... Šta ima da je uči neko sa 18 kad ju je već stekao a ne zna ni šta je...
 
Ima predmet Ustav i prava građana u srednjoj. Ne znam da li je zakačio tvoju generaciju. Moju jeste. Koristan je bio, bar u mom slučaju. Tu se npr lepo nauči razlika između Vlade i Skupštine. Bar u teoriji jelte, drugo je sad što u Srbistanu, pogotovu naprdnjačkom, sve to postaje ista irelevantna masa nad kojom caruje jedan faron...
Radna sposobnost se stiče sa 15 godina... Šta ima da je uči neko sa 18 kad ju je već stekao a ne zna ni šta je...
Zar mu ne treba pravni zastupnik da bi potpisao ugovor o radnom odnosu pre 18?
 
Naravno sve to svedeš na njihov rečnik, koji oni razumeju... Na primer - Šta sve roditelji mogu da od tebe zatraže i šta si dužan da poštuješ...

Nećeš sigurno napisati za 8. razred "vršenje roditeljskog orava podrazumeva..."
 
Treba mu... ali može da radi samostalno i ostvaruje zaradu, koja u celosti pripada njemu, njoj, samostalno raspolaže zaradom baš od 15te... ne može od 14te...

Imao sam ja ustav i pravo ali tu treba malo još dodati ljudska prava... a kažem za osnovnu svesti jezik na njima razumljiv a ne forsirati da je to pravni predmet
 
Pa dobro ali čim sa 15 ne može samostalno da zaključi ugovor, niti da glasa, onda mu i nije toliko neophodno da već u 8. razredu uči pravo. Može da ga uči u 2. ili 3. srednje. Taman pre nego što postane punoletan.
 
Ali može da radi od 15te a ne može ranije... i to sam naveo kao primer... Zamisli koliko toga iz porodičnog prava a svedeno na jezik deteta može da se nauči... Recimo da roditelj ne može da te tuče, da možeš da se nekom anonimno poveriš, da je dužan da te izdržava, da ti stavi hranu na sto u skladu sa mogućnostima a ne da te ucenjuje... ili da obezbedi hranu a da je ti sam staviš na sto... da si kao dete dužan da poštuješ roditelja, da im pomažeš u domaćinstvu itd. Nadam se da ih tome uče na građanskom, od lepog ponašanja do državnog uređenja, jer ja taj predmet nisam imao...
 
Jel si ti stava da roditelj samo ne sme da tuče-prebija dete, ili da ne sme nikada da izvrši bilo kakvu fizičku prinudu nad detetom, čak ni u vidu zavrtanja uveta ili lupanja po dupetu?
 
Niko ne treba da povredjuje drugo ljudsko bice osim u samoodbrani ili, konkretno u slucaju deteta, da ga lupis po ruci ako hoce da je stavi u uticnicu. U suprotnom, to je samo vrsenje sile nad slabim i nezasticenim bicem iz licnih frustracija. Ne treba ni zivotinju udariti, a kamoli dete... Ako ces da ga bijes redovno, nisi za roditelja i to je to.
 
U životinjskom carstvu, kada štene ne sluša majku, ili kada jedan pas želi da se koorči celom čoporu, oni sednu pa porazgovaraju sa njim i objasne mu da to ne radi. Nekad i po 100 puta. Sve rešavaju razgovorom i kompromisom.

Inače, upravo zbog takvih koji misle da životinja ne sme nikad ni da se takne, je prepun Beograd otuđenih kučkara čija kerišta laju non stop i istovaruju se gde stignu.


Ajmo sad ''Vidi ga ovaj, sigurno ima psa koga mlati svaki dan, verovatno ga je i vezivao za kola pa vukao po asfaltu... nema šta, to je taj Boško Obradović mentalitet... Ko laže, taj i krade. Ko klepi dete po dupetu, taj ga i prebija. Ko cimne kera da ga izvadi iz fiksacije i ludila, taj ga sigurno i vuče po asfaltu i dere ga živog. Ko ne voli kučkare, ne voli ni životinje. A čim ne voli životinje, sigurno ih i muči. A čim ih muči, sigurno ih i ubija. A ko ubija životinje, taj će pre ili kasnije ubiti i čoveka... Stoga, ko ne voli kučkare => taj je ubica''.
 
Poslednja izmena:
Ljudi jesu zivotinje, ali nisu samo zivotinje. Ako si ikad popio batine i zelis ih nekom drugom, ocito nisi postao bolji zbog njih.
 
Previše si šupalj da bi razumeo da nije svaka pridnudna sila na svetu rezultat nekog iživljavanja siledžije nad žrtvom.

Primera radi, neko može da popije malo više, i uopšte nije ni nasilan ni agresivan, ali ide po ulici i arlauče i dobacuje devojkama. Dođe mu pandur i kaže mu da se smiri smesta. Ovaj odbije jer je pijan i jer je ubeđen da ništa pogrešno nije uradio. Odbije. Pandur kaže opet. Ovaj odbije. Pandur ga na silu uvede u auto, a možda mu i stavi lisice i privede.

Tako da svet ne funkcioniše tako kako tvoj dečji mozak misli. Sve i da smo svi na svetu 99% vremena miroljubivi, i da smo svi, svih 8 milijardi od malena učeni da se sve rešava razgovorom, pre ili kasnije desiće se neka situacija gde usled raznih okolnosti, nešto mora prisilom da se reši. U primeru koji sam dao, uzrok tome je npr alkohol, odnosno smanjena percepcija i uračunljivost osobe opijene alkoholom.


O pokušajima da se čisto razgovorom urazumi i smiri pas koji misli da je gospodar kuće i porodice, npr razmaženi Pomeranac, Maltezer ili neko slično govance... da i ne govorim. U životinjskom svetu, on nikad ni ne bi bio prihvaćen za gospodara, a na prvi pokušaj koorčenja prvo bi dobio režanje. Drugi put brzi blagi ujed za uvo. Treći put bi bio izujedan.
 
Jel si ti stava da roditelj samo ne sme da tuče-prebija dete, ili da ne sme nikada da izvrši bilo kakvu fizičku prinudu nad detetom, čak ni u vidu zavrtanja uveta ili lupanja po dupetu?

Ja sam stava da je ok da ga pljesne guzi ili po ruci ako krene ka utičnici, to nije nasilje... Naravno da sve zavisi od uzrasta...

A uvo ne mora da zavrće to je kazna za malo starije, a tad mislim da već može rečima...

U svakom slučaju iako ne možeš iskorenti fizičku kaznu, treba restriktivno primenjivati samo kao ultima ratio 😉
 
Pa dobro, ako nijedno telo, naucno, medicinsko, drustveno, nije tebi autoritet vredan postovanja, zivi kao divljak, postuj samo zakon jacega i vecine, najlakse je tako. Podrzavam! Na tom principu je cela Srbija ionako postavljena, plivaces odlicno. A onda dodje i po tebe ta vecina i taj zakon jacega, i onda "kuku mene, sta bi".
 
Dotične stručnjake sam video na delu u prethodne dve godine. ''Može biti a i ne mora da znači''. I ''ne moramo još da žurimo sa otkrivanjem izvora epidemije''. Struka do mojega.
Ja sam stava da je ok da ga pljesne guzi ili po ruci ako krene ka utičnici, to nije nasilje... Naravno da sve zavisi od uzrasta...

A uvo ne mora da zavrće to je kazna za malo starije, a tad mislim da već može rečima...

U svakom slučaju iako ne možeš iskorenti fizičku kaznu, treba restriktivno primenjivati samo kao ultima ratio 😉
S ovim mogu da se složim, imam slično mišljenje o tome.
 
@ LeninŠizofrese
Šta ako neko ima disocijativni poremećaj ili psihozu u kome je on ili neki deo njegove ličnosti sin bogataša? I šta onda? Ko smo mi da mu branimo da se tako oseća, i da dalje dela, radi, zahteva, pita, traži... u skladu sa tim osećanjem?

Ti možeš da bežiš od toga i praviš se lud pred time, ali pre ili kasnije i to će se desiti. Već je bilo par onih sportista koji bi se deklarisali kao žene, ušli u ženske kategorije sportova i oduvali konkurenciju. I ništa ne možete da im kažete, jer ''to su realnosti njihove duše''. I oni su pokazali koliko su vaši SJ i PC konstrukti u stvari falični i kljakavi.
Da.
Bilo je i zatvorenika koji su se "osecalikao zene" pa su ih u zatvor smestili sa zenama.
Tamo su silovali prave zene.
Epa ne može. Ekipa i agenda kojoj pripada i ovaj naš šenuti Lenjin, žele da deca imaju svu slobodu i sva prava sveta i sve odluke još pre 18. godine.
Pa je tako u Nemačkoj pre par meseci neka njihova šenuta poslanica rekla da treba deci da se omogući da glasaju na izborima.

@Noki
Rekao sam ranije, ja sam stava da je priča o rodovima izmišljena, i jako su male, gotovo nepostojeće šane da ću ikada promeniti taj stav. To je već tačka gde nam se mišljenja razmimoilaze. Ali ono što stoji kao neporeciva činjenica jeste da su ti muški sportisti u ženskim takmičenjima dokazali faličnost i neodrživost pojedinih SJ i PC psihotičnih konstrukata.

Nedavno sam gledao ispovest devojcice koju su pretvorili u muskarca pre puberteta i sada ona odjednom zali sto nece moci nikada da doji dete itd jer se predomislila.
Da li su joj samo amputirali dojke ili jos nesto, ne znam.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh