Šta je novo?

Naplata putarine: vinjete, naplatne rampe, TAG uređaji

Da ,konačno je stvar krenula sa mrtve tačke ali kad sam pogledao jutros lavinu negativnih komentar na klix portalu mislim da to neće proći baš glatko.Svi već komentarišu to kao naš pokušaj da nekoga prisilimo,itd.
Stvar je u principu prosta,ako želiš da ti tag bude univerzalni tj open tj interoperabilan , jednostavno imaces mogucnost da ga prekonfigurišeš i vežeš za svoju visa ili master karticu i koristis i u Srbiji i u Federaciji i u Republici Srpskoj a kasnije i u Makedoniji,Albaniji, pa čak i u Hrvatskoj a ako nećeš pa niko ti brate ne brani..... Koristi ga u svom dvorištu a kad ideš preko plati kešom ili kupi još tri taga pa ih izlepi svuda po šoferci i pokaži kako si nezavistan.Koja je razlika kad odeš bilo gde u svet i svoj račun u kafani,prodavnici ili pumpi platiš istom tom Visa karticom.


Mislim zašto niko od tih novinara ne potroši minut priloga da to objasni ljudima na prost način.Zašto se od svega na ovom Balkanu uvek napravi velika polemika.
 
Usud Balkana je taj što u sezoni imamo ogroman broj Turaka a to zahteva dobro uvezan i umrežen sistem tih kamera za naplatu sa graničnim prelazima.

Kako smo krenuli, mi ćemo zar par godina pokriti praktično sve deonice kamerama za merenje prosečne brzine, skok odatle do sistema za automatsko merenje i naplatu putarine je vrlo mali a strance naplata i račun može da sačeka na izlazu iz zemlje.
 
Kako smo krenuli, mi ćemo zar par godina pokriti praktično sve deonice kamerama za merenje prosečne brzine, skok odatle do sistema za automatsko merenje i naplatu putarine je vrlo mali a strance naplata i račun može da sačeka na izlazu iz zemlje.
Da baš tako,a u planiranoj strategiji razvoja Puteva se pominje upravo takva mogućnost.

Otprilike tekst glasi ovako

"U okviru planirane strategije unapređenja sistema naplate putarine planira ce uvodjenje bezbarijernog sistema slobodnog višelinijskog protoka vozila ili skraćeno MLFF(multi lane free flow)"

Ono što je problem a što sam i u prethodnom postu opisao je sa jedne strane procena trenutka kada će učesnici stvarno tehnološki dorasti da mogu mogu koristiti internet,online plaćanje itd kako u običnom životu tako i na autoputu a sa druge strane amortizacija ulaganja u dosadašnji sistem.
 
Poslednja izmena:
To i Hrvatska planira, u ne tako dalekoj budućnosti. Rekao bih da je prelazak na taj sistem izvesniji od zajedničkog taga. To prosto neće brzo da se desi. Takvi smo, kakvi smo (u regionu). Da smo razumni, ne bi ni bili ovako rascepkani i posvadjani.
 
Nažalost mislim da je politika u Sarajevu postala jako ograničena, ograničenija čak i od ostatka regije. Njima je sve i svašta problem, most Bratunac - Ljubovija je dugo stajao završen jer su njegovo otvaranje kočili iz Sarajeva. Razumem i rat i stradanja i sve, ali je prošlo 27 godina od kraja rata a oni su ubedjeni da Beograd samo čeka trenutak da napadne/osvoji BiH. Mislim da je strateški interes Bosne da ima najbolje moguće odnose i sa Srbijom i sa Hrvatskom i samo tako bi ta država mogla funkcionisati, ali ne oni rade sve suprotno, loše odnose imaju sa obe države.


Šta je trenutno najbolja opcija za ENP? ENPay sam koristio ranije dok mi nije ukraden i bio sam zadovoljan sa njima. Imaju li Putevi Srbije sada nešto slično?
 
Nažalost mislim da je politika u Sarajevu postala jako ograničena, ograničenija čak i od ostatka regije. Njima je sve i svašta problem, most Bratunac - Ljubovija je dugo stajao završen jer su njegovo otvaranje kočili iz Sarajeva. Razumem i rat i stradanja i sve, ali je prošlo 27 godina od kraja rata a oni su ubedjeni da Beograd samo čeka trenutak da napadne/osvoji BiH. Mislim da je strateški interes Bosne da ima najbolje moguće odnose i sa Srbijom i sa Hrvatskom i samo tako bi ta država mogla funkcionisati, ali ne oni rade sve suprotno, loše odnose imaju sa obe države.


Šta je trenutno najbolja opcija za ENP? ENPay sam koristio ranije dok mi nije ukraden i bio sam zadovoljan sa njima. Imaju li Putevi Srbije sada nešto slično?

Ništa specijalno novo,čeka se Open Balkan,opet nešto sporo sve to ide,skoro je u Makedoniji bilo nekih nesuglsica.Svakako Enpay je trenutno bez premca,sačekaj još malo da se završi ovo oko O.B. ako do sada nisi kupio.
 
Nasao sam gde je, al nece da otvori moda, na desktopu sam i pokusao, al uspeo sam na drugi nacin :)
Jel ta iOS aplikacija live ili tek treba da izadje jel ovo radi sad?

Mi koji smo prebacili tag u enpay moramo prvo da raskinemo sa njima saradnju pa da se prebacimo ovde.
 
Nažalost trenutno nemam bliže informacije.Verovatno u toku ove nedelje budemo nešto saznali.
 
@StaraMo , ima li nekih novih info ove nedelje? Nista ni u nasim ni u severnomakedonskim medijima.
 

Zanimljiva informacija svakako
 

Zanimljiva informacija svakako
Уместо да популаризују употребу ТАГ-ова некаквим попустима без обзира на висину уплаћеног износа, они подижу границе за ионако бедне попусте.
 
Predpostavljam da je ovo poskupljenje zapravo realna cena do Pakovraća pošto se sada obračunava do Preljine?
 
Nek uvedu onda naplatu do Pakovraca, a ne diraju cenu do Preljine. Mnogi se iskljucuju na Preljini idu dalje prema KV, VB, NP, KM
 
E, siromašnijeg sajta dugo ne videh! Uslovi, pravila, faq, pomoć, kontakt kamo ih?

Ovako će samo dalabu da registruje platnu karticu, nekome, negde...
 
Sajt je u vlasnistvu Puteva Srbije. Jednostavan je i to je ok, ali nije ok to sto je samo na srpskom jeziku, i to samo na latinici?!
Ako je open balkan treba da bude minimum trojezican, a nije suvisno da ima i englesku varijantu. Da ne pominjem sto srpski jezik treba da bude pisan cirilicom, makar na drzavnim prezentacijama.
 
to je preterivanje
ako ista potrebno je samo da bude i cirilice i latinice
nikako po pravilu samo cirilice zato sto je drzavna institucija u pitanju
 
Vrh