Šta je novo?

Murali Beograda

20220802_185206.jpg
 
Угао Крајишке и Купрешке, Земун
мада мало чудно ова комбинација српске заставе и НАТО симбола

IMG_20220905_164505.jpg
 
Mural Olivera Ivanovića na zidu bivšeg pamučnog kombinata u Despota Stefana.
 

Prilozi

  • P8310003.JPG
    P8310003.JPG
    225,2 KB · Pregleda: 93
  • P8310004.JPG
    P8310004.JPG
    311,3 KB · Pregleda: 98
Toksicni nacionalizam ne zna za lepotu.
Не знам шта ти ово значи, да ли треба сакрити страдање овог мученика и његово масакрирање од стране терористичких звери због срамоте или шта, да се правимо луди као да се није догодило,
да је токсични национализам то што му је посвећено једно парче зида на оронулој кући београдског предграђа...
 
Ma samo je ružan mural to je sve... a i onaj brat je izgubio r pa je postao rat i izgađan farbom, praktično uništen.. možda su ga neki zaludni nacionalisti popravili, mada je verovatno ta slika od ranije...
 
Hteo sam još pre nedelju dana da slikam mural Darije Dugin na Brankovom Mostu, ali su neki bolesnici već stigli da joj prekriju lice belom farbom, i da nažvrljaju floskulu "slava Ukrajini" na latinici koju još uvek ne koriste čak ni njihovi banderovski idoli iz Naci Ukrajine. Šta im je skrivila ćerka Aleksandra Dugina?
 
Verovatno cu se pokajati sto ulazim u ovo ili ce neki ljudi da misle da drzim nekome stranu.

Ja licno mislim da onaj mural kosovskom monahu nije primeren iz istog razloga sto ne bih smatrao primerenim da neko drzi ikonu u spajzu ili npr WCu. Bas zato sto zid na kome je oslikan jeste ofucao i "ukrasen" klima uredjajem, meni je malo degutantno da se na tako nesto kaci uspomena na mucenika ili nekog sveca.

Ne znam, meni je to kao kada bi neko oslikao Hrista na haubi auta. Ili npr Svetog Savu na metalnoj kapiji zgrade. Ili Gavrila Principa na oglasnoj tabli. U takvim slucajevima nekako gubi tu sentimentalnu vrednost, postaje nesto serijski i genericki, nesto sto je kao neki inventar, obican predmet, a ne uspomena. Neka je i iz najbolje i najplemenitije namere, meni je to neprimereno. Kao sto mi je neprimereno da neko na necijem zidu oslika mural posvecen keru. Prosto, osim ako je simbol neke nacije, ne vidim slucaj u kome jedan ker moze da bude dostojan da stoji na muralu.

Mislim da na mural ne treba da se stavlja sta se kome cefne i kako mu se cefne. Mislim da treba da postoje odredjena nepisana pravila.

I da, muka mi je od toga da po naseljima i blokovima gledam murale posvecene raznim lokalnim probisvetima i gangsterima ubijenim ili u sacekusama ili od policije, koji doticne prikazuju kao neke patriote i andjelcice, a cesto se radi o zescim poremecenim licnostima. Nije mi jasno ko normalan moze da zeli i radi na tome da mu kraj izgleda kao Comptonski geto ili favela u Riu.
 
Овакви мурали су више јефтина пропаганда, и што каже Бендер, качење икона на јавни вц. Ја сам лично против таквог типа меморијала, пре свега што су на безвезним објектима - бетонске ограде, трафо станице, мале продавнице, гараже и сл. а и када се изводе, ваљало би то некако уклопити у сам објекат, нпр. рамом тј. оквиром. Нисам претерано ни фан ових модерних мурала преко целих калкана мада су они свакако веће уметничке вредности, највише ми се свиђају они који покушавају да дају објектима трећу димензију на калкану какве је Бендер окачио.
 
Vojvoda Momčilo Đujić na Banjici.
 

Prilozi

  • P6130377.JPG
    P6130377.JPG
    225,3 KB · Pregleda: 93
  • P6130382.JPG
    P6130382.JPG
    208,9 KB · Pregleda: 108
Blagi offtopic

Malopre sasvim slučajno otkrijem ovo šetajući kroz Wikipediju. Mural posvećen Dolfu Lundgrenu naslikan ispred bioskopa u Damasku u Siriji! 😄
Dolph203.jpg
 
Vrh