Šta je novo?

Murali Beograda

Павиљони

IMG_20220329_134443.jpg
IMG_20220329_134352.jpg
 
Ваљда друштво плати да им се ослика мурал као нека врста локалног споменика.
 
Sve je to lepo, samo što prevazilazi granice nekog normalnog. Jednom @Bender Rodriguez reče da se maltene svakom lokalnom krimosu dižu ovakvi "spomenici", pa gledano sa te strane, ne verujem baš da su svi ti klinci nesrećnim slučajem "otišli".
 
Cekam da neko naslika mural u uspomenu na papagaja.

Naravno, na tudjoj imovini i bez dozvole, jer fak det...
 
thumbs_b_c_f5dab4ddf5b64a5f69b154bf87e7f59a.jpg


Ovaj mural u NS je prekrecen, kako tviter javlja. Ne znam zasto su to ucinili?
 
Dušan Pekić, čiji je mural gore objavljen, je Pinki iz "Rana".
 
thumbs_b_c_f5dab4ddf5b64a5f69b154bf87e7f59a.jpg


Ovaj mural u NS je prekrecen, kako tviter javlja. Ne znam zasto su to ucinili?
Naslikan je na privatnoj kuci bez odobrenja.
Šteta za ovo, ovakve murale volim i podržavam. Razumem zakonsko pravo vlasnika da ukloni ovo (samo kažem, zakonski ima pravo) ali da neko naslika ovako nešto na mom zidu, bilo bi mi jako drago. Pogotovu ako je privredni objekat, a čini mi se da jeste (nije kuća).
jezivo je kako su ove hiperrealistične umrlice preplavile grad, čist mediokritet
Haha lepo rečeno, bukvalno umrlice. I slažem se da je ogavno, dobijam probavu više od gledanja faca raznih propaliteta, kriminaliteta i ratnih zločinaca po fasadama.
 
Ne shvatam ni ja u ovom slučaju. Pogotovu što, ako je privredni objekat (radnja, radionica, ostava... nisam mogao da otkrijem sa gugla i slika ali mi se čini tako), sigurno pre ovoga nije bio neki bog zna kako uređen i lep zid. Verovatno je bio usvinjen i ižvrljan. Ovaj mural ga je bukvalno ulepšao. Šteta.
 
Мени није јасно зашто би људима сметали мурали "умрлице" ако не штете фасади ишта више него остали

Ако ишта, много су ми дражи него мурали америчких суперхероја или дела сујетних уметника јер ови представљају израз љубави и туге за стварном особом која ће на овај начин бити овековечена. То се посебно односи на мурале обичних људи које им праве "другари из краја" и слично. То је просто људска природа и стварно нема ништа ни ружно нити страшно у вези тога, чак је и лепо и дубоко људски
 
1) Zato što su klošarski
2) Zato što su mnogi - ne svi ali mnogi - posvećeni propalitetima, kriminalcima, ratnim zločincima ili pak u nekim slučajevima kao što smo mogli da vidimo - trivijalnim figurama poput kerova, mački, papagaja. Slikanjem murala propalitetima i rđavim osobama se samo podstiče getoizacija nekog kraja i inspiriše lokalna klinčadija da se ugledaju na takve. Sad će neko reći kako nisu svi navijački murali posvećeni propalitetima. Pa da, nisu svi. Ali 90% jeste. I generalno, tim ''muralisanjem'' umrlica i čitulja se uglavnom bave propaliteti i to ima funkciju da poruči da je to njihov kraj i da su oni tu neke face i da inspiriše nove naraštaje da ''čuvaju tu tradiciju'' (tradiciju klošarstva i primitivizma)
3) Zato što često služe za zapišavanje teritorije ili navijačko-huliganske prepiske. Recimo grobarska grupa GTR ili ciganski murali
4) Ti ''drugari iz kraja'' i ''legende kraja'' su često male grupice anonimnih propaliteta, 99% ljudi baš briga za nekog tamo lokalnog ''palog'' Šoneta, Mutavog, Pirketa, ili tipove poput Miše Tumbasa... Kada normalnom čoveku umre neko drag, on nema potrebu da objavljuje to celom kraju na sva zvona. Postoje propisani i normalni načini na koje se to radi, i oni koji su cenili dotičnog, doći će i sami će posle čuvati uspomenu na njega. Inače ako bismo krenuli tom njihovom naopakom favelsko-klošarskom logikom, kad god nekome umre ortak iz kraja (najčešće u sukobu sa suparnicima iz ''profesije'') ili nečiji ker, treba da im dižemo spomenike, murale, svetilišta, ne razumem...? Pa naravno da ne. Stoli me bojko za mrtve krimose a još više za mrtve ljubimce.
5) Zato što su često monotoni, tipski urađeni i svi su na istu foru. Crnilo i belilo. Dosadno i ogavno. Ovo je Evropa, ne neka tamo Kolumbija ili Salvador.
6) Zato što se oslikavanje tih navijačkih murala često ''preliva'' na okolne objekte. Primera radi, ekipa koja iscrta mural palom drugaru propalitetu na jednoj zgradi, obično posle usput malo zapiša i okolne objekte. Pa makar to bili malecki potpisi Šone, Stojke, Kure, Some, Mude... sve to uništava nečiju imovinu i srozava kraj.
 
Poslednja izmena:
Inače, ako smem da primetim, za nekog ko se u skoro svemu ugleda na Ameriku i Amerikance, čudi me da tako negativno gledaš na postojanje par murala posvećenih Američkim simbolima u moru raznih umrlica, žvrljotina i zapišavanja teritorija. A ako nešto znači, za sve ove godine, u Beogradu sam video i čuo za samo dva murala posvećena Američkim simbolima. Jedan od njih je ovaj:
Marvel mural.jpg

I za razliku od propalitetskih umrlica, ratnih zločinaca, mrtvih kerova, zapišavanja teritorija i sličnog, nije urađen na divljaka na nečijoj imovini nego je oslikan na betonskom izlazu iz podzemnog prolaza / garaže u betonom prekrivenom i okruženom bloku između Cvijićeve, Despota Stefana i Vojvode Dobrnjca (nema Street view za dvorište pa moram ovako, ali tu je, na liniji ta dva parkirališta što se vide).

Uvek bih radije u svom kraju gledao ovakve murale nego ovakve
 
Ja ne vidim poentu obicnih umrlica, a kamoli ovih na zidovima.
 
Pa umrlice služe da obaveste ljude koji su znali pokojnog, da ga više nema, a da to ne bude na način kojim bi se neko osetio obaveznim da dođe na sahranu ako ne želi.

Primera radi, umrlice koje se okače na par dana u ulazu zgrade kada neko umre, služe da poruče kolektivu te zgrade o smrti dotičnog, te da ko želi, može da dođe da se oprosti ili da izjavi saučešće porodici. Ako želi. Ako ne, nikom ništa.
A od posebnog značaja su bile (a i ostale) u manjim ruralnim sredinama, gde babe i dede nemaju FejsbukS niti trafiku isrped gajbe pa da pazare Politiku pa da čuju da je neko umro. I opet, time se poručuje kolektivu (užem ili širem) koji je možda imao veze sa dotičnim, da ko želi, može da dođe i oprosti se ili poseti porodicu.


Ima to svoju svrhu i namenu, samo što kao i za sve ostalo, i za to postoje norme i pravila kako se radi. I naravno, to traje par dana, i posle se skine. I to je to. Ne prave se epopeje i odiseje od toga a la Latinska Amerika.

Inače, kad sam već ispisao ovo, neću dalje u off ali samo da kažem da su Beogradska groblja uvela aplikaciju za naručivanje paljenja sveća, postavljanja cveća, verovatno i držanje opela... Jer zašto lično odati poštu kad mož' iz kauča preko telefona. Sledeći korak je prelazak na online digitalne sahrane.
 
Ti murali pre vremena preminulim/poginulim drugarima iz kraja me asociraju na južnoameričke favele... samo što krajevi u kojima su iscrtani su sve osim favela.
 
Vrh