Šta je novo?

Moravski koridor E-761 (Pojate - Preljina)

Mislim da za uređenje Morave treba gledati vodostaje, prosečne mesečne i višegodišnje vodostaje (proticaje) i na osnovu toga videti u kom mesecu je vodostaj najniži, kao i pluviometrijski režim tj raspored padavina u rečnom slivu. To su lako dostupni podaci, sve je to poznato i pored toga imaju problem u Mrzenici
Razumem i slazem se sa navedenim. Samo kazem da ako vec ima minimalno 5 korekcija da je trebalo na pocetku korigovati makar jednu cisto da se vidi kako stojimo sa time. Sta ako se utvrdi da je npr. najbolje vreme za takve radove april/maj a mi do tih radova dodjemo u avgustu? Hocemo li cekati celu godinu da radovi pocnu ili cemo raditi posto poto pri nepovoljnijim uslovima? Sta ako se u toku radova utvrdi da postoje neke prepreke koje nismo predvideli projektom?
Da ne bude da prizivam bilo sta ali mi je samo cudno da na deonici od 110-ak km na kojoj nemas previse zahtevnih stavki (tuneli, dugacki mostovi...) ti ostavis za kraj stavku koja je najmanje predvidiva...
 
Šta bude sa “pozajmištima” šljunka kad se završi izgradnja puta? Kontam da ako su pozajmišta onda bi trebalo i vratiti zajam, zatrpati ih. Ali pošto je to nemoguće hoće li ostati kao močvare ili možda ribnjaci ili . . .
Posle najviše do tri godine Koridori bi trebalo da vrate zemljište u pređašnje stanje.
 
Nije da sad, što bi rekao jedan naš stari član, političarim, ali kako ta jezera vratiti u pređašnje stanje? Kopati nove rupe da se zatrpaju stare? Ovo je u stvari pitanje za građevince ili za sve koji se razumeju u rešavanje ovakvih problema.
 
Nije da sad, što bi rekao jedan naš stari član, političarim, ali kako ta jezera vratiti u pređašnje stanje? Kopati nove rupe da se zatrpaju stare? Ovo je u stvari pitanje za građevince ili za sve koji se razumeju u rešavanje ovakvih problema.
Kako će ih vratiti u pređašnje stanje nije problem vlasnika tih parcela. (tu je reč o nepotpunoj eksproprijaciji)
 
Upravo se na silu ulazi i na drugi deo našeg imanja, iako je svima pokazan list nepokretnosti na kome se vidi da su na privatnoj svojini.
I list nepokretnosti, i dve tužbe protiv Ministarstva finansija, i dve tužbe protiv Ministarstva građevine. Ovakvo otimanje, ovakav način ponašanja prema vlasnicima parcela, zaista je nečuven i nehuman.
Opširnije kasnije, jer još uvek čekamo nadzorni organ.
 
Upravo se na silu ulazi i na drugi deo našeg imanja, iako je svima pokazan list nepokretnosti na kome se vidi da su na privatnoj svojini.
I list nepokretnosti, i dve tužbe protiv Ministarstva finansija, i dve tužbe protiv Ministarstva građevine. Ovakvo otimanje, ovakav način ponašanja prema vlasnicima parcela, zaista je nečuven i nehuman.
Opširnije kasnije, jer još uvek čekamo nadzorni organ.

Hoćeš da kažeš da grade na zemlji ili prolaze preko zemlje koja nije predmet eksproprijacije?
 
Hoćeš da kažeš da grade na zemlji ili prolaze preko zemlje koja nije predmet eksproprijacije?
Današnji događaj je rešen zahvaljujući razgovoru sa predstavnikom firme koja je ovde nadzorni organ.
Na deo imanja Behtel Enka nam je već ušao u aprilu prošle godine, uveli su ih Koridori iako nisu imali nijedan dokument kojim dokazuju da svojina nije više naša, i još uvek ga nemaju. Parcele su predmet eksproprijacije prema Prostornom planu iz 2020.g., a mi smo pokrenuli upravni spor protiv Minist. finansija poštujući sve pouke o pravnom leku, tako da naše parcele nisu eksproprisane. U dozvoli koju je Minist. građevine prvo izdalo za sektor 6 dostavljeno je Uverenje o rešenim imovinko-pravnim odnosima investitora gde su i za naše parcele naveli da je rešenje o eksproprijaciji konačno ili je sa nama zakljušeno poravnanje zaključno sa 31.12.2021.g., a upravni spor protiv Minist. finansija smo pokrenuli 2023.g.. Odmah smo Minist. građevinarstva dostavili dokaz da investitor nema rešene imovinsko-pravne odnose tj. nema odgovarajuće pravo na zemljištu propisano Zakonom o planiranju i izgradnji. Tražili smo i da se poništi dozvola od 06.02..2023.g. ROP-MSGI-40783-TCPIH-2/2023, uz dostavljeno uverenje iz Upravnog suda u Beogradu o pokretanju upravnog spora protiv Minist. finansija.
Pokrenuli smo i upravni spor protiv Ministarstva građevinarstva vezano za tu dozvolu (privremena građ. dozvola za pripremne radove), tako da na parcelama navedenim u toj dozvoli nije trebalo izvoditi radove.
Behtel Enka radi kao da su naše parcele javna svojina, a ne privatna. Oni nemaju pravo da stupe na parcelel za koje vlasnicima nije isplaćena naknada, a kod nas su uništili parcelu koja nije ni eksproprisana. I dalje, pre nego što je ta dozvola postala pravosnažna, Minist. građevinarstva izdaje novu dozvolu Koridorima, ovog puta građevinsku 29.06.2023.g. iako je pravosnažnost prethodne od 06.02.2023.g. bila uslov za izdavanje nove. I u toj dozvoli ponovo su Koridori priložili netačno uverenje naše Opštinske uprave o rešenim imov.-pravnim odnosima od 31.12.2021.g., i sva dokumentacija koja to demantuje je dostavljena Minist. građevinarstva ovog puta i poštom, i ništa. Ministasrtvo građevinarstva apsolutno ignošiše to što investitor nema odgovarajuće pravo na zemljištu propisano Zakonom o planiranju i izgradnji član 135, stav 4.
 
Dakle, na sektoru 6 se izvode radovi uz dva pokrenuta upravna spora za poništaj dozvole. Radi se čak i na parcelama za koje nemaju potvrđene radove, Dakle i da nismo podneli tužbe za poništaj izdatih dozvola, na parcelama za koje nisu potvrđeni radovi se ne može raditi. No, danima se radi upravo na takvim parcelama. Sve je prijavljeno rep. građevinskoj inspekciji, i videćemo kada će konačno reagovati.
Sav materijal Behtel vozi preko naše parcele, jer to je parcela koja je i dalje naša privatna svojina, a na koju su nam ušli na silu u aprilu uz asistenciju organa koji je trebalo da štiti našu imovinu. Na žalost, taj organ je pomogao u uništavanju našeg poseda, zadržani smo 50 m dalje, dok je Behtel rušio našu ogradu na putu, skidao pesak...Strašno je i danas vratiti uspomene na taj dan. I sve to bez naloga, bez ijednog dokumenta.....
Mi u svemu ispoštujemo zakon, ali zakon sile ovde pobeđuje izgleda.
 
Nemoj molim te da me shvatiš pogrešno.
Imaš moju moralnu podršku da izguraš do kraja ono što si zamislio.
Samo napred!!!

Ali moram i malo da se našalim...
Mi ovde svi konstatujemo i kukamo kako se malo radi a ti, ustvari, imaš potpuno drugi problem!!!
Ti ne možeš da ih zaustaviš da rade a hteo bi to!!!
 
I da pojasnim najbitnije trentno.. Nama je konačno iz naše opštinske uprave dostavljen dokument koji demantuje da su naše parcele eksproprisane, jer navode da su izdali novo uverenje skoro godinu dana kasnije u kome su naše parcele izostavljene, odnosno tu nisu rešeni imov pravni odnosi. Sve ovo je ponovo dostavljeno Ministarstvu građevinarstva, koje i dalje ne reaguje na to što Koridori rade i uništavaju nam posed. Dakle u obe dozvole Minist- građevinarstva koristi se Uverenje naše Opštinske uprave koje je VAN SNAGE.
 
Nemoj molim te da me shvatiš pogrešno.
Imaš moju moralnu podršku da izguraš do kraja ono što si zamislio.
Samo napred!!!

Ali moram i malo da se našalim...
Mi ovde svi konstatujemo i kukamo kako se malo radi a ti, ustvari, imaš potpuno drugi problem!!!
Ti ne možeš da ih zaustaviš da rade a hteo bi to!!!
i to baš rade kod nas, gde znaju da ništa nisu rešili. I to rade svom snagom, jer sada bi trebalo zapravo da im obe dozvole Minist. građevinarstva poništi.
Hvala na podršci!
 
Ako si rad da guraš svoje pobodi kolje, razvuci bodljikavu žicu i ucenjuj. Kada su oni bezobrazni možeš biti i ti, izgleda da sa njima drugačije i ne može
 
Ako si rad da guraš svoje pobodi kolje, razvuci bodljikavu žicu i ucenjuj. Kada su oni bezobrazni možeš biti i ti, izgleda da sa njima drugačije i ne može
Behtel je ovih dana ogradio stranu trase ka našoj kući. Znači svako ima pravo da ogradi svojinu...Na kraju nam drugo ne preostaje, ali je strašno da su nam bagerom skinuli postojeću ogradu. Sa kojim pravom i da li bi u nekoj drugoj zemlji ovo smeli?
Zovemo policiju i prijavljujemo neovlašćeni ulazak na naš posed, pokažemo i List nepokretnosti i uverenje iz Upravnog suda u Beogradu o pokretanju upravnog spora protiv Minist. finansija, pokažemo tužbe....Policija kaže približno ovo - ne znam ja, opština kaže da je njihovo, vi da je vaše...Dokažite na sudu, ili - nisam ja geometar da proveravam..
Iako im napomenete da su po Zakonu o policiji dužni da nam pruže zaštitu, toga apsolutno nema. (Zakon o policiji, član 35)
1707240571583.png

Dakle, policija koja ih je uvela bez ikakvog naloga na naš posed, i omogućila im da ga unište, jer nas je držala pod pretnjom hapšenja 50m dalje, sada odbija da nam pruži zaštitu koju je po zakonu dužna da pruži...
Žalosno je da se na ovakav način pravi ovaj auto-put, čija je oznaka uzeta sa magistrale Kraljevo V. Banja, koji je zapravo bio put E-761....
 
Radovi na Moravskom koridoru, sektor 6. Rad i na parceli za koju nisu potvrđeni radovi, a sve uz dva pokrenuta upravna spora protiv Minist. građevinarstva. Republička građevinska inspekcija još uvek ne reaguje, ovde se uveliko gradi iako se ta parcela graniči sa našom koja nije eksproprisana, dakle i dalje je u našoj privatnoj svojini. Eto, gradi se na parceli do naše, što znači da se ovde ide ispred odluke Upravnog suda u koracima? Eto, može se i slagati u dozvoli da su imovinsko-pravni odnosi rešeni, jer drugačije ne bi dobili dozvolu. Ali to ne odriče niti umanjuje odgovornost Minist. građevinarstva koje je izdalo dve dozvole Koridorima za ovaj sektor, iako je odlično upućeno u to da naše parcele nisu eksproprisane. To ne odriče ni odgovornost Behtel Enke, koje apsolutno ne zanima to što im ukazujemo da su na našem posedu. Na silu su nam uništili imovinu, uz pomoć policije naše zemlje, što je tek posebno bolno bilo doživeti, jer smo tom organu verovali....
Vozilo je inače ponovo prešlo preko naše parcele, da bi došlo na susednu...To je samo jedno od vozila Behtela koje pređe preko naše parcele u toku dana i noći..

1707333490299.png


1707333622959.png
 
 

26km od Adrana do Preljine???

Zar nema bar 31?
 
Vrh