Šta je novo?

Moje drvo beogradsko

dsc08375.jpg
 
Добро јутро Београђани !

Срео сам јуче једног мог пријатеља, једног од храбрих дигиталних витезова виртуелног Београда. И тако, као и многи данас, причали смо о катаклизми врелог белог града и начинима како да се носимо са свакодневном врелином.
Тако сам сетио да има једно пријатно место на коме сам пре пет година засадио једну тему. Видим никла је мала шумица разног дрвећа коју је посетило скоро 50. ооо људи, читав један град !

Како би нам било летос без нашег београдског дрвећа ?
 
Често пролазим поред ових туја па рекох да их овековечим и поставим слику.
Тује висине четири метра, су у улици Бежанијских илегалаца, наравно у насељу Бежанијска коса у делу 3.месне заједнице где су породичне куће староседелаца Бежаније.

 
К'о шиптари, само није зид!
 
Па кроз тује може и да се види, а кроз зид не. Човек је барем урадио корисну ствар и оплеменио свој простор-имање и лепо је за видети.

Уосталом Рашо и ти сам знаш колико "шиптара" (српских, црногорских, босанских...) има на Бежанији, посебно у Партизанске авијације, непарна страна од аутопута до бензинске пумпе Еко. Све "шиптар" до "шиптара", од Кебе до власника ланца бутика Бона Сера.

Кеба: https://www.google.rs/maps/@44.823775,2 ... 6656?hl=sr


http://www.kurir.rs/stars/kucna-zurka-k ... ak-1878853

Кебина кућа, двориште и унутрашњост
http://www.lisa.rs/g/?file=2015/08/u_do ... ntala.html
 
Тема ограда, иако су од растиња ипак није за ову тематску целину. Али кад сте већ написали нешто у вези високих ограда ...
Високе ограде припадају источњачким схватањима уређења насеља, али нам нису страна.

Венеција је колевка стилова и градова целе Европе. Откуд високи зидови у Венецији. Некада је припадала Источном римском царству. Многе тековине у свим областима стварања Турска и остале источњачке средине, су само преузели од те древније и развијеније средине која је трајала пар хиљада година и чији део су и наши преци.И Београд је до средине претпрошлог века имао кривудаве сокаке и јорговане који извирују иза таквих ограда.

За уређење насеља лепше је свакако без високих ограда, али без обзира да ли су високе или ниске недостатак свих наших насеља са кућама је постављање стаза за пешаке између ограде и коловоза.
Некада није било моторног саобраћаја и цео пут или улица између кућа је био довољно простран. Али данас се насеља уређују на исти начин, као да се ништа није изменило.

Било би добро да је јасно прописано да између ограде дворишта и пешачке стазе мора да постоји и зелена површина бар од једног метра ширине и исто толико до коловоза.Тада би нам и сеоска и градска насеља изгледала и лепше и пријатније при проласку улицама.
 
boca-ica":u7m5n0uj je napisao(la):
Smokva na Terazijama
a danas :(
Od smokve sa ogromnim krošnjama, posle intervencije radnika JKP „Zelenilo”, ostao je samo panj oko metar visine, koji će verovatno nazimu da propadne. Takva seča je zločin, posebno ako se radi usred leta kad joj vreme nije, a smokva je sveto drvo – ogorčen je reditelj Momčilo Mrdaković, inače arhitekta po struci, koji je sa majkom Vukom učestvovao u odbrani parka devedesetih godina. Iz borbe koja je tada vođena sačuvao je više od 100 kilograma dokumentacije i sada ponovo kreće u akciju.
izvor http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... si.lt.html
 
Sjecnuli ga bio je ostecen zbog udara groma
 
Ne znam da li je prava tema, neka Igore premesti ako sam pogrešio.

Naime, odlučio sam da dok sam na odmoru ovde u Beogradu da sredim parče jedno ispred zgrade. Kačim sliku kako to izgleda.

Zanima me da li imate neki savet, šta da se posadi ovde nakon toga? Sunca ima, jedini je problem što se tu sipaju nokti iz kozmetičkog salona ali i poneki opušak iz frizerskog.

Za-sadnju.jpg
 
Trejsi, moras slikati to parcence iz vise uglova...ovako tesko da moze da se kaze bilo sta...

Daj Streetview ako ima...toi je cak i najbolja opcija...
 
Užasan je stepen neodržavanja NBG trotoara. Ovo je negde kod Arene, ali ceo taj potez sa popločanim trotoarima je ovakav - trava koja raste po ivicama, lišće koje niko ne kupi...

Pola metra (i manje) ispod je pesak - vrv i to igra ulogu u odabiru drveta za ovu bašticu.
 
На жалост, очигледно је да је мали травњак сувише близу зграде. Дрво не би могло да се ту засади, сем неке ниске врсте попут жалосног дуда, неке врсте тује или хибискус.
 
To sam i ja zaključio. Ali nisam ni za travu zbog tih opušaka i svega. Na kraju ima da bude lovor višnja, vidim da je to sad trend broj 1.

Sviđa mi se žalosni dud. Koliko je lak za održavanje i oblikovanje? Jel zahtevan što se tiče prostora za koren i zemljišta?

Ako ima neko neki drugi predlog, voleo bih da čujem, žbunje, neko nisko drveće,...

EDIT:

Ima još par lokacija ispred moje zgrade gde ima dosta prostora i gde bi moglo da legne 4-5 stabala lagano. Kakvi su vam tu predlozi? Mislim da bukvalno sve može da stane. Evo pa sika sa Google Street view
 
Trejsi, hvala za vise fotki i za info o kojoj lokaciji se radi.

Ali svakako imam predlog za ovo parcence zemlje: https://www.google.com/maps/@44.8121891 ... 312!8i6656

Nikakvo drvece ili tuje ne dolaze u obzir, dakle samo nizi dendro materijal. Ovde je problem jer nema mnogo sunca u toku dana, jer je ulaz ove zgrade okrenut ka jugo-istoku
Predlazem ukrasnu travu Kineska sas ili na lat (Miscanthus sinensis). Medjutim ona zahteva potpuno osuncane pozicije, a to bi ovako izgledalo:



Link ka biljci: https://www.google.com/search?q=miscant ... 03&bih=937

miscanthus-sin-gracillimus-1.jpg


Mozda bi isto mogla da dodje u obzir i Aucuba japonica, grm sarenih zimzelenih listova koji obozava senku:

Link ka biljci: https://www.google.com/search?q=aucuba+ ... 20&bih=937

1498574144Aucuba-Aucuba-japonica-form-june-2017.JPG


Dodao bih i malo ukrasnog krupnijeg kamenja ispod, a zemlju prekrio dekorativnim malcom.

malc.jpg
 
Dragi zex, hvala ti! Ne znam da li si obratio paznju ali sa leve strane na ovom google street view linku koji si poslao postoje dva drveta/zbuna koja se super drze a imaju priblizno istu kolicinu svetlosti. I cini mi se da pre podne, pa mozda i do nekih 3 po podne ima dosta sunca. Sviđa mi se i ova ideja žalosnog duda.

Svakako sam razmišljao da prekrijem zemlju da li kamenjem ili ovim drvenim malcem.

Od tvojih predloga, gde to mogu da nabavim i koliko bi me koštalo? Kakva je sadnja i održavanje nakon toga? Nadam se da nisam dosadan :D
 
Samo da prenesem jedan momenat ludila u ovom narodu. Organizovalo se par nas stanara iz zgrade (ne cela stambena zajednica jer za ovo nikad ne bismo dobili podršku) i angažujemo jednu privatnu firmu da nam unapredi travnjak oko zgrade, zasade 3-4 ukrasne biljke i dva neka dekorativna drveta i potkrešu grane od jedne lipe koja je grebala fasadu. Kad su se radovi završili izlazi jedna baba iz zgrade (koja nikad ni za šta nece da izdvaja novac iz inata) i kaže jednom od komšija mrtva ozbiljna: “Vi tajkuni ste uništili ovaj grad” :lol: :lol: :lol:
 
Evo još jednog momenta. Poznanik se skoro uselio u stan u Bloku 23. Čovek je radan i počeo je da sređuje stvari oko ulaza. Jedan komšija ga pitao "a što ti to sređuješ?", a poznanik mu je odgovorio da to radi da bude lepo njihovoj deci ljudima kada vide ulaz i okolinu.

Jednom prilikom je dobio i jaje u leđa dok je sređivao.
 
Е видиш зексленду, зна човек шта ваља, свидео му се жалосни на прву и без слике, а ти можеш да садиш кол ко оћеш фотки азијских трава...

пс. Добродошао нам на тему бициклиста, али овде имаш само мало дрвећа и то на преосталим сликама ! И надам се да те зексове шикаре не узнемиравају...
 
Vrh