Тема ограда, иако су од растиња ипак није за ову тематску целину. Али кад сте већ написали нешто у вези високих ограда ...
Високе ограде припадају источњачким схватањима уређења насеља, али нам нису страна.
Венеција је колевка стилова и градова целе Европе. Откуд високи зидови у Венецији. Некада је припадала Источном римском царству. Многе тековине у свим областима стварања Турска и остале источњачке средине, су само преузели од те древније и развијеније средине која је трајала пар хиљада година и чији део су и наши преци.И Београд је до средине претпрошлог века имао кривудаве сокаке и јорговане који извирују иза таквих ограда.
За уређење насеља лепше је свакако без високих ограда, али без обзира да ли су високе или ниске недостатак свих наших насеља са кућама је постављање стаза за пешаке између ограде и коловоза.
Некада није било моторног саобраћаја и цео пут или улица између кућа је био довољно простран. Али данас се насеља уређују на исти начин, као да се ништа није изменило.
Било би добро да је јасно прописано да између ограде дворишта и пешачке стазе мора да постоји и зелена површина бар од једног метра ширине и исто толико до коловоза.Тада би нам и сеоска и градска насеља изгледала и лепше и пријатније при проласку улицама.