Šta je novo?

Moje drvo beogradsko

Glas prirode

Intermediate
Učlanjen(a)
12.09.2010.
Poruke
328
Pohvaljen
11
Svako od nas ima neko svoje drvo pored kojeg godinama prolazi ili drvo koje gleda sa svog prozora ili stablo koje ponosno raste u njegovom dvoristu.Da li se secate drveta iz nekog gradskog vrta . Da li ste zapamtili drvo koga vise nema ili ono koje ste zasadili.
Da li znate za neki dogadjaj iz blizine ili iz zivota samog drveta.

Ovde smo dobili mesto za price o beogradskom drvecu i drvoredima, mesto koje dosada nismo imali.

Kada god posetite ovu temu na forumu setite se drvoreda javora iz ulice Kralja Milana, drvoreda kestenova u Nemanjinoj i stogodisnjih platana na Bulevaru kao i svakog drveta koje ste poznavali i voleli, vaseg drveta beogradskog.
 
Jedno je raslo i bilo je prokleto ogromno i matoro, ispred moje zgrade. No, nikome nije smetalo. Posekli su ga.

Ima jedan bor u Padinskoj Skeli i dva oraha kraj kojih sam proveo detinjstvo.

A ispred druge zgrade u kojoj sam živeo je bio jedan mladi javor koji je bio prelep, međutim neko ga je izlomio jednog dana.
 
Žalosna vrba kod nasipa u bloku 70, kao deca smo pravili ljuljaške od njenih lijana...

 
Blizu mene drvo sljive,iseceno je prosle godine jer je istrulelo.Igrali smo se na njemu,pravili kucicu,jeli sljivcige i gadjali se njima :)

Drugo drvo je malo dalje,i to dunje,ne videh nijedno u urbanom delu bg-a,mora da je ostalo od vocnjaka koji je tu bio pre izgradnje zgrada...

Takodje su tu i tri drveta duda koja su prelepa i neobicna.

Zasadio sam ispred zgrade prvi put drvo za ovu novu godinu ali je uvenulo dok je komsijino na metar odatle buja ali ga izlomise :(
 
Svidja mi se , to sto ste napisali. Cini mi se da na ovom portalu nema dovoljno poetike,kao da se neprimecuje da Beograd ima dusu, ili nema vise ljudi koji to mogu da primete.A mozda i zato sto na forumu, izgleda nema zenskog sveta.

Da li se neko seca one ogromne zalosne vrbe posecene pre 6 do 7 godina pored pristanista za prevoz camcima na Adu.Velika steta, a niko se nije potrudio da zasadi bar mladicu istog drveta.

Iako zalosne vrbe rastu pored vode, ima ih na prste da izbrojis. Primer iz bloka 70 je jedna od tih malobrojnih zalosnih vrba.
 
Vidiš, već sam skroz zaboravio na tu vrbu kod čamaca...a stvarno bi bilo lepše da ih je više pored obale. Za razliku od ovih topola od kojih gomila ljudi dobije alergije...
 
Topole su bez pravog razloga i zbog nedovoljno znanja postale omrazene kao izazivaci alergija, ali postoje i one koje nisu alergene, mada sve moze biti izazivac alergija za nekog.

Bele i crne topole na Savskim obalama Beograda su velicanstvene kad dobiju one ogromne razmere,podsecaju na slonove koji su u obliku rastinja. Na zalost prokazene ubrzano nestaju i nemaju ama bas niciju zastitu, tako da ce za neku godinu setalista na obali Save izgledati osiromaseno.

Jedna divovska bela topola je pre nekoliko godina nestala na Adi, sada je na njenom mestu, na panju udesen vodoskok.Nalazi se iza Okruglog kupatila kod one bankine gde staza uz jezero skrece i ide nizbrdo.

Neshvatljivo je sto se vrbe ne sade pored obala u blokovima, ima ih vrlo malo ne samo zalosnih nego i obicnih, a belih vrba gotovo i da nema.
 
Verujem da to sve ima veze sa gradskim zelenilom,jer kao sto vidimo oni sade samo drvece koje najmanje treba da se odrzava.
 
Ne znam kako je u drugim delovima grada, ali ovde kod mene , blizina Crvenog krsta u okviru porodicnih kuca, bilo je dosta smokava.
Vremenom su kuce srusena, smokve posecene. Evo ovde pored je ostala jos jedna ogromna,, veca je od moje kuce rekao bih, i svake godine radja na stotine kg smokava, koje inace i nejedem. Ostale su mi u secanju i novobeograske topole, ali i tuzna vrba kod komsije u prizemlju bloka 45. U mojoj ulici je bilo dosta visanja, ali su i one nestale. Jedna velika visnja se nalazila kod mene u dvoristu, i bilo nam je toliko zao da je isecemo kada smo pravili lokal, da smo lokal sazidali oko drveta. Visnja je zivela jos desetak godina, prolazila kroz lokal a krosnja bila napolju. I danas imam stablo te visnje u lokalu koja prolazi kroz prizemlje i potkrovlje. Takodje su mi ostali u secanju i kestenovi u malom parkicu kod hotela Palace.
 
Miris smokvi u Beogradu i za tren ste na moru. Da Beograd je najseverniji mediteranski grad, a nekad kada je bio pun dvorista sa kamenim i belo okrecenim zidovima i kucama i zdanjima u istocnomediteranskim stilovima, bio je jos vise mediteranski.

Danas je severna arhitektura i nacin uredjenja grada i zivothih shvatanja odneo prevagu, ali smokve i dalje rastu, ne samo oko krsta nego i na Novom Beogradu.Nedavno sam video mladu samoniklu smokvu izmedju tarabe i trotoara jedne ulicice u tvom kraju, Bulevarce.

Svaka smokva beogradska nosi mi secanje na jednu veliku, lepu smokvu pored stepenica jednog odmaralista na moru, gde smo kao deca vodili razgovore o najozbiljnijim temama, da li drvece koje nas povezuje kroz vekove ima uticaja na nase misli, uvek se zapitam kad se setim te smokve i nasih decijih razgovora.

A beogradska smokva koju pamtim je krasila portu crkve svetog Save, nalazila se tacno ispred ulaza. Iako je hriscanski znamen, vise puta pomenut u jevandjeljima, posecena je tokom izgradnje novog konaka. Nova nije zasadjena ni do danas.
 
Dud u parku Manjez, iza SKC-a, svake godine ukrasi stazu ispod svojim crnim slatkim dudinjama, ali nikada nisam jeo to voce u Beogradu.

I ono drvo pored cesme Mehmed pase Sokolovica je verovatno stari dud, da li znate za jos neke primerke po gradu.
 
Da li vam je posebno znacilo neko od stabala na Tasmajdanu? Izdvojio bih nekoliko cetinara, ne znam tacno koje vrste, koji su se nalazili do pre neki dan na onoj sada, sredjenoj, sredisnjoj aleji i nekoliko stabala starih oko pola veka kod seizmoloskog zavoda, bagrema ili neke njemu slicne vrste, koji su takodje sada samo uspomena .
 
Slucajno sam sada naleteo na fotografije vrba iz Slankamena. Nisu Beogradske, ali bi tako lepo bilo da negde i mi imamo ovako nesto.
Mozda preko purta ratnog ostrva ? Neki veliki zeleni park sa ovakvim vrbama, i bas ovakvim zemljanim puticima. Osmatracnice za ptice npr.

picture028ec.jpg

picture029d.jpg
 
Bilo bi dobro da svako ko moze postavi fotografiju sa nekim starim mocnim dugovekim beogradskim stablom koga vise nema ili ga jos ima, ali kako stvari stoje nece jos dugo opstati drvece starije od pola veka, bar u Beogradu.

Pa prijatelji Beograda i prirode, izvolite.

Bulevarce hvala ti na lepom prilogu !
 
Glas prirode":1e6sgyk0 je napisao(la):
Miris smokvi u Beogradu i za tren ste na moru. Da Beograd je najseverniji mediteranski grad, a nekad kada je bio pun dvorista sa kamenim i belo okrecenim zidovima i kucama i zdanjima u istocnomediteranskim stilovima, bio je jos vise mediteranski.

Danas je severna arhitektura i nacin uredjenja grada i zivothih shvatanja odneo prevagu, ali smokve i dalje rastu, ne samo oko krsta nego i na Novom Beogradu.Nedavno sam video mladu samoniklu smokvu izmedju tarabe i trotoara jedne ulicice u tvom kraju, Bulevarce.

Svaka smokva beogradska nosi mi secanje na jednu veliku, lepu smokvu pored stepenica jednog odmaralista na moru, gde smo kao deca vodili razgovore o najozbiljnijim temama, da li drvece koje nas povezuje kroz vekove ima uticaja na nase misli, uvek se zapitam kad se setim te smokve i nasih decijih razgovora.

A beogradska smokva koju pamtim je krasila portu crkve svetog Save, nalazila se tacno ispred ulaza. Iako je hriscanski znamen, vise puta pomenut u jevandjeljima, posecena je tokom izgradnje novog konaka. Nova nije zasadjena ni do danas.


Smokva na Terazijama
 
У више дорћолских дворишта сам наилазио на смокве које не само да рађају, већ у потпуности сазру. Мед медени. :D
 
Setih se jedne nesrećne smokve u Gospodara Vučića... Rasla je pored ograde neke kuće, i nije posečena kada je ko zna koje godine tu asfaltiran trotoar. Nešto kasnije neka gradska služba je došla, isekla je do površine zemlje, i na to mesto nasadila neki rešetkasti stub-banderu. Međutim, tvrdoglava smokva od tada svake godine izbije na tom mestu, u sred rešetkaste konstrukcije bandere, i krene da pruža svoje izdanke kroz tu banderu ka suncu... Ipak, neko isto tako tvrdoglavo iseče sve te mlade grane svakog leta... I tako se neravnopravna borba nastavlja, i dan danas :rolleyes:
 
Hvala vam na lepim prilozima, posebno Boci za sliku smokve sa Terazijske terase, i zanimljivu sliku borbe koju je opisao felix, a koja znaci i nesto vise od borbe jednog drveta.

Tema nije posvecena samo smokvama, a sa drvecem u Beogradu se uvek nesto dogadja.

Kad smo vec nasli smokvu na Terazijskoj terasi, da li ste primetili da tamo nista nije sadjeno iako je prilikom izgradnje nove zgrade poseceno vise stabala, lipe, javora, cetinara, pored Balkanske i prema ul. Kraljice Natalije, ali i prema Reljinoj ulici uz onu stazu koja je bila pored ograde gradilista na kome nije izgradjena predvidjana druga zgrada, a bilo bi dobro da tako i ostane, sto se gradnje, ali ne i sadnje tice.

Inace na Terazijskoj terasi se nalazilo jedno izuzetno veliko drvo do zida zgrade u Balkanskoj, ali vec sam zaboravio koja vrsta je to bila, poseceno zbog gradnje nove zgrade na Terazijskoj terasi, pre 5, 6 godina.
 
Ovo nije moj favorit , ali čisto radi islustracije šta sve Beogradsko podnevlje dozvoljava
osim platana, kestena i lipa....
Svaka ulica može da se raspoznaje i po nekoj drugoj vrsti drvoreda .... :)
a toliko ih ima bez ijednog drvceta



Edit
slikao sam u komšiluku :)
 
Danas sam ugledao jedna rascvetali oleandar u bloku 44 koji ima vrlo lepo i raznovrsno rastinje na povrsinama koje su pravi vrtovi izmedju zgrada, primetio sam da je visina i udaljenost zgrada odlicno resena i po meri coveka, za razliku od nekih drugih blokova i naselja.

Sto se tice bocine primedbe o drvoredima nikada ne mogu da se nacudim dovoljno kako je moguce da postoje tolike ulice bez i jednog drveta poput ul. Kralja Petra, Svetogorske, Molerove, Brankove, Cara Urosa i mnogih drugih. I nigde nikad nisam procitao ili cuo neko objasnjenje te pojave.
 
@Glas prirode
Jeli oleander bio u zemlji ili u saksiji? Znam da u Zagebu imaju par primeraka u zemlji, zato pitam...
 
Moje omiljeno drvo iz bloka vise nije medj' zivima, pa ne mogu da doprinesem temi. :(

Jedne godine pomenuta breza se naprasno osushila, nije dala ni jedan jedini list na prolece.
Tacnije, godinu dana ranije je slutila na sushenje, bila je sva ofucana i nikakva, proredjena...


A, sto se tice drvoreda, bas smo nemastoviti. :bash: Mislim, ne mi ovde, na forumu, vec grad...gradske sluzbe i urbanisti...da ne kazem, gradsko zelenilo. :kafa:
 
Jos jedno ogromno i staro drvo je nestalo sa lica grada, preko puta Palate Srbija na mestu izmedju staze koja vodi prema Uscu i Teslinog bulevara, verovatno je bila crna topola u pitanju.

Kao i obicno postavlja se pitanje dali je moglo da bude sacuvano?
Isto to drvo je prosle godine delimicno orezivano, ali veci deo ogromne krosnje je ostao i bio pun listova.
Sve i da je drvo bilo opasno, a grane sklone padu, moglo je da se ogradi, mada je na mestu gde retko ko prolazi.

Ali izgleda da je uvek najlakse resenje da se drvo skloni, zasadicemo mladje i lepse, koje ce biti isto tako veliko i mocno, samo da se strpimo i sacekamo jos stotinak godina.

A na Adi, pored staze kod zgrade ostava za kajake i kanue, orezana je krosnja jedne lepe i velike bele topole, tako da nedavno zasadjeni bilbord , koji inace dostize visinu starog stabla cim se zasadi, preko puta, izgleda lepse od tog orezanog stabla. Konkurencija,a nije tesko pogoditi ko je buduci pobednik.
 
Vrh