Šta je novo?

Miskovic i Delta

Ambassador":3oihwqa6 je napisao(la):
Nenade, i da i ne. Delta, možda, konstantno otvara radna mesta, ali radnici su plaćeni mnogostruko manje nego što realno rade, i npr. po Maxijima, koji su ranije bili C-marketi i Pekabete, gde je radilo oko 5oro ljudi, sad radi u smeni i po troje, tako da je na kasi jedna osoba, na pekari jedna i jedna na mesu i isirevima, tako da ne mogu sve da postignu (da dodatno dopunjuju rafove i da čiste i usluže sve), takođe u ugovoru se traži da, ako si žena, potpišeš da u naredne 4 godine nećeš ostati trudna, a veliki broj onih koji su stalno zaposleni u Maxiju, rade i honororano na istom mestu..
Srbija je siromasna zemlja koja tek mora da privuce, sto strani, tako i domaci kapital. To sto su radnici placeni kako su placeni, dobro i prolaze u poredjenju sa time sta se desava slicnima u zemljama u razvoju, sto Srbija jeste. Uostalom, trziste rada gde oko 30% populacije NEMA posao, vapi za nekime kao sto je Delta. Ti ljudi koji rade u Delti - jel ih tera neko. Mozda ovo zvuci surovo, ali, zemlja je u teskoj situaciji, a zakon o radu dozvoljava sve ono sto pise u ugovorima zaposlenih.

Drzava je imala priliku i da promeni taj zakon, tj. da zastiti zaposlenog, ali nije! Drzava je takodje imala i priliku da spreci preuzimanje C marketa, ne bi li zaustavila sirenje Deltinog monopola, ali nije! Drzava je trebala da Miskovicu evenutalno skrese krila pre nego sto se vinuo, ali nije! Sve u svemu, Miskovic moze da se zove i Djoka i Pera i Laza - jedina konstanta u jednacini je Drzava, a ona svoj posao nije odradila kako valja!

Uostalom, Jovanovm je lepo napisao - ko su pa ranije bili JP Morgan, Rothschild i ostali? Na cijoj su se krvi oni nazaradjivali? Sada su heroji svetskog kapitalizma i americke nadmoci.
 
Pa da li sam ja rekao da je država nevina? Govna isplivaju, jer se ne pusti dovoljno puta voda.
btw Protivzakonito je tražiti od žena da to potpišu, ali niko ne sme da se pobuni.

A zašto ići tako daleko do Rotshilda (ako se dobro sećam, on je zgrnuo ogromne pare jer je prvi dobio informaciju da je Napoleon izgubio kod Vaterloa?), kad možemo pogledati kod nas - Miša Anastasijević, Ilija M. Kolarac, itd. itd.

I da, nadam se da je to jasno, niko normalan nije kivan na Miškovića, što je on sebi obezbedio monopolistički položaj, već na državu koja to nije sprečila! Pa ja sada moram da plaćam marže od 40%!!

Monopol je loš, i tačka, da li on tu nešto gde ulaže i koliko, nema veze, monopol je loš (osim na neke stvari, kao npr. struju, itsl.).

Čisto poređenja radi, sad za vikend sam bio u Zagrebu, do pre dve godine, društvo koje mi je dolazilo odande, se oduševljavalo cenama ovde. Ja sad kad sam otišao, nepotpuna (dakle, po jedno fancy jelo, salata i litar vina) večera za troje sa 155kn=1550din!!! U samom centru Zagreba, odmah pored Dolapa. Vodka u klubu - 10kn, odnosno 100 dinara. Kafa u fancy kafiću u centru, 8kn - 80 dinara, cipele u centru grada od 100kn=1000din, i duplo jeftinije nego u BG, po tržnim centrima nisam išao, planiram sledeći put kad odem, ali koliko čujem takođe su mnogo jeftinije stvari, u najfancy poslastičarnici odmah pored trga b. Jelačića, kolači koji su duplo veći od kolača u Beogradu 12kn=120din.*
Ako u je*******enom Zagrebu, koji je do pre dve godine bio preskup za nas, su sada stvari toliko jeftine, da li je ova država u kojoj mi živimo iole normalna?!?! odgovor je lak: NIJE.

* Čisto poređenja radi za one koji nisu skoro bili u BG, mada mislim da mogu da se nađu i skuplje cene u BG.
ZG/BG
1. 155kn / 2300din večera
2. 10kn / 250din vodka u klubu
3. 8kn / 110din običan espreso
4. 12kn / 250din kolač
 
Zaključak, ako imaš gde da spavaš u ZG, isplati ti se da odeš na vikend, i samo sa dva izlaska u klub - 10+10 vodki, isplatiš put od 3000 din vozom. :D
 
@Ambassador

Jel može malo pojašnjenje u vezi Anastasijevića i Kolarca?
 
Naravno,
npr. za Mišu Anastasijevića, sa wikipedije:
Glavni posao Miše Anastasijevića je trgovina solju. Uzeo je zakup monopol na izvoz soli iz kneževina Vlaške i Moldavije, a kasnije i na uvoz soli iz Austro-Ugarske. Time je postao jedan od najvećih trgovaca solju na Balkanu. Imao je oko deset hiljada ljudi u službi, 23 stovarišta u raznim krajevima i najmanje 74 broda za prevoz soli, što mu je donelo veliko bogatstvo. U jednom trenutku je posedovao 1,5 miliona dukata gotovine, što mu je obezbeđivalo položaj jednog od najbogatijih ljudi na Balkanu.
Ilija M. Kolarac se obogatio trgovinom stoke, takođe je imao neki oblik monopola.
Dovoljno? :D

U Srbiji, odnosno Jugoslaviji pre rata (i prvog i drugog) način kako da se obogatiš je bio korumpiranjem kralj. porodice, i ostalih državnih službenika. Npr. kako je porodica Karađorđević, uspela da u tako siromašnoj Srbiji, za manje od 100 godina (do početka II sv. rata) postane jedna od najbogatijih kraljevskih porodica u Evropi? Mitom i korupcijom. "Zlatno doba srpske demokratije", kako mnogi vole sada da ga zovu, uopšte nije bilo zlatno, naprotiv. Mislim da je Dubravka Stojanović napisala knjigu o tome (doduše o politici), ali nisam siguran, mogu da se raspitam, ako te zanima.
 
@Ambassador
Zaboravio si da dodas da i u Zagrebu isto tako mogu da se nadju mnogo jace cene od ovih koje si naveo a koje su zaista izuzetak( jer to znam provereno), isto kao sto i u Beogradu mogu da se nadju nize od ovih koje si naveo. Ali da ni ne ulazimo u to. Na kraju krajeva sled dogadjaja je takav da ce Beograd morati da postane skuplji od Zagreba u svakom pogledu neminovno vrlo skoro iz mnogo razloga, koje valjda ne treba da ti objasnjavam.

Sto se tice tvoje istorije o 'zlatnom dobu srpske demokratije' vidi se da je poducena, jednodimenzionalna, pojednostavljena, a samim tim korumpirana. Praviti takve paralele izmedju danasnje "Delte" i bogatih trgovaca pre sto godina je smesno i za ekonomiju i za istoriju. A znas sta je jos smesnije? To da si ti povukao paralelu izmedju Rokfelera i Mise Anastasijevica? Mislim daj covece, izgubio si se.....
 
KiD":2vbydqb5 je napisao(la):
Zaboravio si da dodas da i u Zagrebu isto tako mogu da se nadju mnogo jace cene od ovih koje si naveo a koje su zaista izuzetak( jer to znam provereno)
Da mogu, npr. cigare, što je vrlo opravdano, i pojedinačna karta u gradskom prevozu (ali tamo postoji dnevna karta za 10-15 kn, i mislim da je studentska beplatna!!). Ja sam poredio cene na koje sam ja naišao, dakle cene iz centra Zagreba i centra Beograda, naravno da možeš naći jeftiniju kafu u Beogradu*, i da možeš jeftinije večerati u Beogradu, ali ja sam otprilike poredio kafiće/restorane/poslastičarnice istog ranga u Beogradu. I OK, logično je da Beograd bude skuplji od Zagreba, ali je razlika u platama toliko veća u korist Zagreba, da su cene u Beogradu pre, pre, preskupe.
I da, ta razlika jeste do neke mere uslovljena time što ovde postoji monopol kakav postoji.

A što se tiče "moje" istorije o "zlatnom dobu srpske demokratije", tvoja kvalifikacija da "je poducena, jednodimenzionalna, pojednostavljena, a samim tim korumpirana" je vrlo neumesna i neargumentovana. Ja mislim da pričam vrlo argumentovano, imam još dodatnih činjenica koje to mogu potvrditi. Ako želiš možemo otvoriti novu temu.

Nije mi jasno, na koji način misliš da je "smešno i za ekonomiju i istoriju" povlačiti paralele između bogatih trgovaca od pre sto godina i Miškoviča? Da li ti misliš da su oni od pre sto godina bili bolji? Da nisu rabili monopol? Da nisu korumpirali vlast? Da nisu pokušavali da se ubace u politiku?

btw Niko nije spomenuo Rockfellere, već Rothschilde, mada sam ih bio mispelovao, priznajem, i oni mu dođu bankar dosta stariji od 100 godina, a setimo se Mišković je imao banku..


* Pa čak i u centru grada, npr. klub PMF-a ili filološkog, do skora i klub Filozof..
 
hmm, u toj zlatnoj demokratiji se dešavalo da kralj ukine ustav, slobodu štampe, političke partije, da uvodi cenzuru, da pristupi Trojnom Paktu, da jedan poslanik ubije drugog poslanika u Skupštini pištoljem itd....

Monarhija? Ne hvala.

Država treba da uradi sa Deltom ono što američka nije uradila sa Microsoftom, ili što jeste uradila sa AT&T-jem. Prvo da utvrdi da li je kompanija izbegavala da plati porez, naplati porez ako treba a zatim je isecka na par manjih pri čemu vlasnici ne bi smeli da budu iste osobe. U slučaju Microsofta, predlog je bio da se podeli na dva dela, jedan koji bi radio aplikacije i drugi koji bi pravio operativne sisteme.

Država treba da donese zakon po kome neko ko želi da razvija hipermarkete ne može istovremeno da se bavi i maloprodajom i obrnuto. Mislim da je ovo za državu i građane najbezbolnije rešenje, koje može efikasno da predupredi stvaranje budućih monopola u maloprodaji. Za obe kategorije mora da se odredi minimalna i maksimalna površina objekata, veličina parkinga itd... što bi sprečilo traženje rupa u zakonu.
 
Beograd je nerealno skup zato sto se maksimalno izrabljuje svaka mogucnost naplacivanja vise. Naravno, sve je to stvoreno vestacki od strane onih koji naplacuju. Secam se pre jedno 4 godine sam u Njegosevoj ulici, u nekom "fancy" kaficu, u 11 pre podne platio za jednu kafu i kapucino sa dve case vode nekih 500 dinara. Tada mi je malo falilo da padnem sa stolice. E sada, na osnovu cega je jedan takav kafic sebi nacrtao opravdanje za takve cene, meni to ni dan danas nije jasno.

Drugo, sto se tice monopola, mozda ce ovo zvucati naivno, ali recimo u Nemackoj postoje dva velika distributera za sve vrste tehnike (kompjuteri i sve vezano za njih, domacinstvo, media itd.); jedan se zove MediaMarkt, a drugi Saturn i pazi cuda, oba su deo Metro grupe. Ne znam tacno i mrzi me da trazim koji deo trzista otpada na ova dva lanca, ali udeo je verovatno blizu 100% trzista jer ne znam ni jedno drugo mesto gde mogu slicne stvari da se kupe.
 
monopol.jpg


:)
 
@Nenad
Zar Tehnomarket i MediaMarkt nisu u istom konglomeratu? Kapiram da je MediaMarkt osnovao tu firmu u Bugarskoj, pa su se oni kao prosirili kod nas, kao sto se MM prebacio u britanski MediaWorld? Nesto sam Googlao ali ne mogu da nadjem odgovor na to pitanje.....*чеш чеш*
 
Tehnomarket je u vlasnistvu K&K Electronics (K&K OOD) iz Bugarske, inace u privatnom vlasnistvu. :)
 
@Ambassador

Hvala na informacijama. :)

Naslušao sam se dosta tih priča o monarhiji i o tom tzv.zlatnom dobu Srbije,ali mislim da je jasno da ni tada nije bilo ništa bolje nego danas.Čak je bilo i mnogo gore.Mito,krupcija,diktatura i sl.

Možda bi bilo interesantno otvoriti neku novu temu o svemu tome.
 
@Ambassador & DejanBG

Slazem se da za vreme monarhije, i posebno 1878-1912 nije bilo nista bolje nego danas. Stavise, bilo je mnogo gore i uzasnije... Jedina razlika u odnosu na ovo vreme je cinjenica da smo tada decidno bili ispred svih zemalja sireg regiona (od Baltika do Jadrana) iskljucujuci Cesku. Koga zanima zasto, moze ovde da nadje sijaset clanaka i informacija o tome.
Mislim da je to u sustini najvaznija komponenta te isprazne zelje da se vrati monarhija, mada su pozitivna kretanja u srpskom drustvu iz tog perioda sva bila umerena protiv doticne (sto naravno monarhisti izbegavaju da uzmu u obzir.)

E sad, mislim da se svi mozemo sloziti u jednom: da je kljucno za ovu drzavu proceniti Deltin monopolski polozaj i raspisati kazne ako ih zasluzuje - sta ja ne bih voleo je da pocnemo da kaznjavamo ljude koji su omasovili kapital - te mislim da na tome treba da se zavrsi, jer ukoliko pocnemo ispitivati poreklo kapitala kod svih koji su ga stekli u Milosevicevom periodu, doci cemo do obicnih gradjana, koji su krali drzavu kupujuci benzin na ulici. :) Ne opravdavam Miskovica niti kazem ista u njegovu korist, samo mislim da bi jedino bilo korisno primeniti zakon koji pomaze ekonomskom razvoju i gradjanstvu (anti-monopol).
 
Kljucno pitanje je - mozes li u Amsterdamu da zapalish joint, a da te plavci ne pokupe?
 
Komisija: Udeo Delte u Beogradu 63%
Beograd -- Delta maksi ima dominantan položaj na tržištu u Beogradu sa više od 40 odsto udela, kažu u Komisiji za zaštitu konkurencije.

Predsednica Saveta Komisije za zaštitu konkurencije Dijana Marković-Bajalović izjavila je da je svetska i evropska praksa da se prilikom određivanja udela na tržištu trgovinskih lanaca u obzir uzimaju samo objekti koji se bave "nespecijalizovanom trgovinom na malo", pretežno hranom, duvanom i pićem.

"Delti je očigledno problem način na koji se određuje relevatno tržište i ta kompanija bi da uključi i specijalizovane prodavnice, na primer pekare, kao i male objekte, površine ispod 50 metara kvadratnih", istakla je ona.

U rešenju Komisije kojim se po drugi put zabranjuje pripajanje C marketa Deltinom trgovinskom lancu navodi se da Delta maksi, zajedno sa C marketom i Pekabetom, u 2006. zauzima 63,4 odsto relevantnog tržišta u Beogradu prema ukupnom godišnjem prihodu od 362,3 miliona evra.

Prema podacima Komisije, Delta maksi, C market i Pekabeta su u 2006. godini imali ukupno 284 maloprodajna objekta, čime su zauzimali 69,4 odsto beogradskog tržišta, odnosno 87.090 kvadratnih metara prodajnog prostora, što je udeo od 69 odsto.

Tržišni udeli su mereni na osnovu konkurencije na relevantnom tržištu gde su Delta maksiju u 2006. godini bili konkurenti Merkator S, Rodić M, Veropulos, Si market, Jabuka, Idea i Višnjica.

Rešenje Komisije za zaštitu konkurencije sa obrazloženjem zašto se odbija pripajanje C marketa Delti objavljeno je na sajtu Komisije. Komisija je udele na tržištu odredila na osnovu podataka Republičkog zavoda za statistiku, podataka o poslovanju koje su dostavile konkurentske kompanije i istraživanja tržišta.

Kompanija Delta maksi je u ponedeljak 10. decembra objavila da je prema podacima Republičkog zavoda za statistiku o ukupnoj maloprodaji hrane, pića i cigareta u 2006. godini u Beogradu zauzima 34,7 odsto tržišta u Beogradu zajedno sa C marketom i Pekabetom.

Delta maksi je u 2005. godini, pre nego što su uključeni rezultati poslovanja C marketa, zauzimao 19,7 odsto tržišta, hrane, pića i cigareta u Beogradu, ali se svi podaci odnose na ukupno, a ne relevantno tržište.
Izvor: B92
Link: http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2007&mm=12&dd=11&nav_id=275953
 
Zar niko nema komentar o tome kako je Miskovic kupio(kupuje) Genex,od genex-ovih para???To je biznis...
 
Danas sam cuo novi vic o Chuck Norris-u

"Chuck Norris je pobedio Miskovica na tenderu"
 
Kolege forumasi, moram da vas zamolim za pomoc.

Dobio sam da radim seminarski rad na temu "Afera Luka Beograd" pa ako bi mogli ovde da mi objasnite sto detaljnije sta je tu problem, a ako imate i bilo kakve materijale (slicice, tekstove ili bilo sta drugo) slobodno mi prosledite.

Hvala unapred
 
Vrh