Šta je novo?

Miskovic i Delta

beli01

Beginner
Učlanjen(a)
07.09.2007.
Poruke
49
Pohvaljen
3
Pogledajte ovaj sajt,i recite sta mislite,da li ce Miskovic zavrsiti kao B.Karic.Licno mislim da hoce,jer ko s djavolom tikve sadi...
http://www.mail-archive.com/sim@antic.org/msg32379.html
Licno mislim da je Delta HOHSTAPLERSKA kompanija,kako je inace moguce da bas oni uvek dobiju zemljista za gradnju i dokle tako.Pogledajte, sve poslove koje je nekad radio GENEX,sada radi Delta???kako to?Naravno ne moze bez sprege u vlasti.Tako je radio i Karic i sta sad...?
 
Iako se slazem da je Miskovic hohstapler i da je steceni kapital zaradio na veoma veoma sumljiv nacin mislim da je ovaj prilozeni tekst dosta senzacionalisticki. Iskreno bi voleo da se ispita poreklo njegove imovine medjutim isto tako mislim da on i njegova porodica nisu ugrozeni u Srbiji i da je on previse zasticen ovde. Jako me zanima kako ce se zavrsiti cela ova afera oko Delte koja trenutno traje. Ke vidjamo... :)
 
Ne zaboravite da je Delta jedna od redjih kompanija koja konstantno otvara nova radna mesta, a veliki deo svojih prihoda ulaze u Srbiju. Ako mu je neko dozvolio da bude monopolista, to je Drzava..
 
Nenad":3cpxgbxc je napisao(la):
Ne zaboravite da je Delta jedna od redjih kompanija koja konstantno otvara nova radna mesta, a veliki deo svojih prihoda ulaze u Srbiju. Ako mu je neko dozvolio da bude monopolista, to je Drzava..
O tome se i radi ovde! A to sto on otvara nova radna mesta meni apsolutno nista ne znaci!!! Da ja pokradem koji milioncic od naroda pa da otvorim firmu i nova radna mesta da bi ljudi zaboravili sta sam radio. Ne ne... neka hvala takvom dobrotvoru. Muka mi je od takvih!
 
MIskovic je vec sada defacto vlasnik vlasti u Srbiji. Nema politicara koji nije na njegovom platnom spisku.
 
Milance":33988try je napisao(la):
O tome se i radi ovde! A to sto on otvara nova radna mesta meni apsolutno nista ne znaci!!! Da ja pokradem koji milioncic od naroda pa da otvorim firmu i nova radna mesta da bi ljudi zaboravili sta sam radio. Ne ne... neka hvala takvom dobrotvoru. Muka mi je od takvih!
Posto je nasa zemlja puna takvih, mislim da su mi oni koji su "uzeli" neki milioncic i onda otvorili nova radna mesta i ulozili u razvoj zemlje bolji od onih koji su od tog istog milioncica kupili sebi palate po Londonima i Rusijama i predstavljaju se kao srpski knezevi po inostranstvu...

Drugo, neko moze da ima samo onoliko moci koliko mu Drzava, a.k.a. drzavnici dozvole. Da te politicare nije kupio Misko, kupio bi ih neko drugi...
 
Nenad":1ixsx9ls je napisao(la):
Milance":1ixsx9ls je napisao(la):
O tome se i radi ovde! A to sto on otvara nova radna mesta meni apsolutno nista ne znaci!!! Da ja pokradem koji milioncic od naroda pa da otvorim firmu i nova radna mesta da bi ljudi zaboravili sta sam radio. Ne ne... neka hvala takvom dobrotvoru. Muka mi je od takvih!
Posto je nasa zemlja puna takvih, mislim da su mi oni koji su "uzeli" neki milioncic i onda otvorili nova radna mesta i ulozili u razvoj zemlje bolji od onih koji su od tog istog milioncica kupili sebi palate po Londonima i Rusijama i predstavljaju se kao srpski knezevi po inostranstvu...

Drugo, neko moze da ima samo onoliko moci koliko mu Drzava, a.k.a. drzavnici dozvole. Da te politicare nije kupio Misko, kupio bi ih neko drugi...
Apsolutno je drzava kriva za to a isto sam rekao i za grad i Beograd put. Oni rade onoliko lose (ili se bave kriminalom) koliko im drzava tj. grad dopuste. Jedno je ipak sigurno, sta god uradili tipovi poput Miskovica NIKAD ih necu gledati kao nekoga ko je ok tj. drugacije od bilo kog drugog kriminalca. Ulozio on pare u Srbiju ili ne... To na kraju krajeva nisu njegove pare i sama ta cinjenica se ne moze po mom misljenju prenebregnuti. Jesi svestan koliko bi drzava mogla radnih mesta sama da otvori da nisu tolike pare pokradene i nestale po njegovim racunima ko zna gde?
 
Nije da sam na strani Miskovica, ali kako znas da je on kriminalac? Drugo, otkud znas da li je i koliko je para on "ukrao"?

Jesi li ti svestan sta je Drzava do sada sve mogla da uradi da otvori nova radna mesta, a nije? A zasto nije? A kako je on to uspeo da u ovako maloj zemlji toliko bas sve sakrije i da se nakrade?

Jedini krivac je Drzava, a na zalost ima puno onih koji koriste to sto je Drzava "satro" slepa! Kako to da u Nemackoj ili niko ne krade, ili oni sto pokusaju budu uhvaceni posle par meseci ili pak godina? Zato sto se sve proverava, a takvi "mangupi" se predano traze, dok se kod nas velicaju...
 
Apropos Delte:
A ko su bili JP Morgan, Goldman & Sachs, Rockfeller, Rotschild, i ostali? Zaradili novac na otimanju, silovanju i ubijanju ljudi, a sad vode ceo svet. Mislim da malo preterujemo - Delta jeste monopolska kompanija, sa (verovatno, ali ne dokazano) sumnjivo stecenim kapitalom, ali to ne znaci da ih treba unistiti. Samo je vazno da im se ne dozvoli da nastave monopolski uticaj (kao sto je Anti-Trust komisija radila u SAD), i to ce biti mnogo efikasnije i bolje za Srbiju od "scenarija Karic"

//mojih 2din.
 
Nenad":2md7np3i je napisao(la):
Nije da sam na strani Miskovica, ali kako znas da je on kriminalac? Drugo, otkud znas da li je i koliko je para on "ukrao"?

Jesi li ti svestan sta je Drzava do sada sve mogla da uradi da otvori nova radna mesta, a nije? A zasto nije? A kako je on to uspeo da u ovako maloj zemlji toliko bas sve sakrije i da se nakrade?

Jedini krivac je Drzava, a na zalost ima puno onih koji koriste to sto je Drzava "satro" slepa! Kako to da u Nemackoj ili niko ne krade, ili oni sto pokusaju budu uhvaceni posle par meseci ili pak godina? Zato sto se sve proverava, a takvi "mangupi" se predano traze, dok se kod nas velicaju...
Pa naravno da nemam dokaze da je kriminalac ali ako tebi treba da se nadju dokazi da bi to znao onda se sigurno necemo nikada razumeti po ovom pitanju. Uostalom sve se da lako ispitati samo ako postoji volja. Drugo ti govoris o tome da je drzava kriva za to - ja se potpuno slazem sa tobom u tom pogledu jer sta mene na kraju krajeva briga za jednog Miskovica ako je drzava tu da me brani. Ono sto sam ja konstatovao je da ce on uvek biti kriminalac u mojim ocima jer on to defakto i jeste. Necu sigurno da se pravim lud i da ne znam sta se desavalo devedesetih pa da kazem - covek je postenim radom dosao do tolikog bogatstva kada je inflacija bila 34029834029830428 % mesecno. Pocece da mi rastu usi inace...
To sto su drzavnici nesposobni i sto se Srbija vodi na nacin na koji se vodi ne znaci da je Miskovic sada ok jer je eto tako dobar i ulozio je deo svog teskim radom stecenog bogatstva u nasu napacenu zemlju. Jos samo da donira lovu za izgradnju neke crkve da se uvuce i SPC u onu stvar pa cu definitivno da se ispovracam na samu pomisao na Deltu i Miskovica.
 
Nenad":3naoaq0g je napisao(la):
Ne zaboravite da je Delta jedna od redjih kompanija koja konstantno otvara nova radna mesta, a veliki deo svojih prihoda ulaze u Srbiju. Ako mu je neko dozvolio da bude monopolista, to je Drzava..
Nenade, i da i ne. Delta, možda, konstantno otvara radna mesta, ali radnici su plaćeni mnogostruko manje nego što realno rade, i npr. po Maxijima, koji su ranije bili C-marketi i Pekabete, gde je radilo oko 5oro ljudi, sad radi u smeni i po troje, tako da je na kasi jedna osoba, na pekari jedna i jedna na mesu i isirevima, tako da ne mogu sve da postignu (da dodatno dopunjuju rafove i da čiste i usluže sve), takođe u ugovoru se traži da, ako si žena, potpišeš da u naredne 4 godine nećeš ostati trudna, a veliki broj onih koji su stalno zaposleni u Maxiju, rade i honororano na istom mestu. A što se tiče ulaganja u Srbiju, rećiću samo da je Delta banka bila registrovana na firmu sa Kipra, pa kad je prodata porez nije bio plaćen državi. On pljačka Srbiju, a država mu do dopušta jer su političari na njegovom plantom spisku...
 
jovanovm":1pt5chn0 je napisao(la):
Apropos Delte:
A ko su bili JP Morgan, Goldman & Sachs, Rockfeller, Rotschild, i ostali? Zaradili novac na otimanju, silovanju i ubijanju ljudi, a sad vode ceo svet. Mislim da malo preterujemo - Delta jeste monopolska kompanija, sa (verovatno, ali ne dokazano) sumnjivo stecenim kapitalom, ali to ne znaci da ih treba unistiti. Samo je vazno da im se ne dozvoli da nastave monopolski uticaj (kao sto je Anti-Trust komisija radila u SAD), i to ce biti mnogo efikasnije i bolje za Srbiju od "scenarija Karic"

//mojih 2din.
Apsolutno tako.
Ako razje*******u Deltu, steta je nemerljivo veca od koristi.
Prvobitno akumuliran kapital je gotovo uvek sumnjivo stecen. verovatno ni Miskovic nije izuzetak.
Imajmo u vidu da samo skoncentrisan kapital sa jednim centrom odlucivanja garantuje razvoj, ulaganje, gradnju, nova radna mesta i ubiranje poreza koji su potrebni da se odrzi zdravstvo, obrazovanje, penzije itd...
Miskovic je nezakonito stekao... Buu-Huu, kao da je jedini. Ali, on je jedan od retkih koji je pokazao sposobnost da taj kapital dalje obrce umnozava i stvara razvojnu klimu. Oni ulazu u region, i stvaraju klimu koja ce omoguciti povecan izvoz kroz maloprodaju, podsticu povecanje proizvodnje domacih agro i drugih firmi itd...
Sve u svemu, opet se brkaju prioriteti. Jednom bi se mogla pokrenuti prica o Deltinom poslovanju, ali sto se ne saceka da njihov kapital naraste sa 1 md$ na 4 md$. tada bi mogli i da se opterete extra porezom, koji ce em doneti vise drzavi, em to nece znatno uticati na njihov rast i razvoj.
 
Da li za Deltu i Miškovića važe zakoni ove države Srbije ili ne važe?

Ako važe, da li ih treba sprovoditi ili ne?

Ako su ovo dileme, onda treba promeniti ime države iz Srbije u Deltu.
Država postoji onoliko koliko sprovodi svoje zakone, a niko nije iznad zakona.
 
Delti pridajete suviše veliki značaj, setite se B.Karića koji je imao

i stranku - treću u to vreme po procenama, valda oko 15%.

Mišković bolje da plati državi ono što treba, kao Abramovič u Rusiji ( Putinu :) ).
 
Miškovic da je pametan (čudi me da nije!!!???),kad bi izgradio bar neku sigurnu kuću,ili neko izbegličko naselje,ili za postradale od poplava(Jaša Tomić je bila prilika),tako bi se ,,uvukao,, narodu pod kožu,i ne bi niko mogao da ga ovako ,,kritikuje,,.To ga ne bi puno koštalo a u očima naroda bi bio dobrotvor.Ali on to ne želi,jer je bezobzirni novokomponovani kapitalista.Obični radnici su kod njega kao robovi,koliko god da su plaćeni,najmanje duplo rade i to krvavo.Svi domaći novokomponovani kapitalisti su pravi robovlasnici u odnosu na one zapadne.I umesto da su manji od makovog zrna,obzirom na problematično poreklo svoga novca,oni su sve drskiji...bruka.Zato bi država trebala da im uzima i od toga gradi sigurne kuće,izbeglička naselja i slično.Po zakonu nijedna kompanija ne sme da ima preko 40% udela na tržištu,a Delta ima oko 60%???,gde je sad Dinkić???Dinkiću je samo važno da firme totalno obezvredi da bi ih što jevtinije prodao,a pare uzeo kao država.Gledajte samo za koliko će se prodati nekadašnji Genex.Udaljujem se polako od teme pa zato sad stajem...nastaviće se.
 
Ne znam za vas, ali meni ove teme uopte nisu "relax". :)
 
creme-nadlle":2x3g7nkc je napisao(la):
jovanovm":2x3g7nkc je napisao(la):
Apropos Delte:
A ko su bili JP Morgan, Goldman & Sachs, Rockfeller, Rotschild, i ostali? Zaradili novac na otimanju, silovanju i ubijanju ljudi, a sad vode ceo svet. Mislim da malo preterujemo - Delta jeste monopolska kompanija, sa (verovatno, ali ne dokazano) sumnjivo stecenim kapitalom, ali to ne znaci da ih treba unistiti. Samo je vazno da im se ne dozvoli da nastave monopolski uticaj (kao sto je Anti-Trust komisija radila u SAD), i to ce biti mnogo efikasnije i bolje za Srbiju od "scenarija Karic"

//mojih 2din.
Apsolutno tako.
Ako razje*******u Deltu, steta je nemerljivo veca od koristi.
Prvobitno akumuliran kapital je gotovo uvek sumnjivo stecen. verovatno ni Miskovic nije izuzetak.
Imajmo u vidu da samo skoncentrisan kapital sa jednim centrom odlucivanja garantuje razvoj, ulaganje, gradnju, nova radna mesta i ubiranje poreza koji su potrebni da se odrzi zdravstvo, obrazovanje, penzije itd...
Miskovic je nezakonito stekao... Buu-Huu, kao da je jedini. Ali, on je jedan od retkih koji je pokazao sposobnost da taj kapital dalje obrce umnozava i stvara razvojnu klimu. Oni ulazu u region, i stvaraju klimu koja ce omoguciti povecan izvoz kroz maloprodaju, podsticu povecanje proizvodnje domacih agro i drugih firmi itd...
Sve u svemu, opet se brkaju prioriteti. Jednom bi se mogla pokrenuti prica o Deltinom poslovanju, ali sto se ne saceka da njihov kapital naraste sa 1 md$ na 4 md$. tada bi mogli i da se opterete extra porezom, koji ce em doneti vise drzavi, em to nece znatno uticati na njihov rast i razvoj.
Tako je jovanovm&creme-nadlle! Nerazumem zasto se sad toliko razvlaci prica o poreklu tog kapitala. 'Delta Holding' vec jako dugo posluje po zakonu, placa porez, razvija, inovira itd. Pa zar nije svima jasno kako se dogodila prvobitna akumulacija u nasem 'socijalistickom raju' od 90-ih? Sta ocemo da i za 20 godina i dalje gubimo vreme na ovakve debate. Razlozi za ovo preispitivanje su politicki i nemaju veze sa moralom, pogotovo ako vidimo ko poziva na to. Ne treba sad praviti neki 'lov na vestice', vec svim novim kapitalistima objasniti nova pravila igre. Znaci neku vrstu americkog 'new deal'-a, gde bi eventualno kompanije bile naterane da ciljno ulazu svoj ekstraprofit tamo gde najvise treba. Ameri su tada odlucili da to bude infrastruktura.......
 
Pa, i nije da ne treba da se poteze prica o poreklu kapitala. Problem je u necem drugom, sto je ta otimacina de fakto legalizovana. Jer Miskovic sada radi po zakonu. To sto se radnici u Maxiju izrabljuju jeste tuzno, ali opet nije nista veca diskriminacija nego u vecini preduzeca u Srbiji. SvVerujem da mnogi forumasi ovde znaju odnos njihovih poslodavaca prema njima, a oni koji nisu te "srece" vrlo uskoro ce saznati kako u srbiji stvari funkcionisu.

Dakle, dosli smo u situaciju kada ne mozes da kazes Mskovicu "e sad ces da naje*******es", jer nemas zakonskog osnova za to. Tako da se akcija protiv njega u smislu "strpati djubre u zatvor" moze iz "pravnog ugla" posmatrati samo kao revansizam i tortura. Jednostavno 90-tih je vladao zakon da nema zakona.

Problem sa Karicem je druge prilike, jer je on bio medijski preeksponirana licnost. Upravo ga je to "uvlacenje narodu pod kozu" i kostalo pozicija. Do pre dve godine mislim da 90% ljudi u Srbiji nije imalo pojma kako Miskovic izgleda. On ccovek misli samo na jednu stvar, a to je profit. Pravi je evil Mr. Burns :D

E sad, moramo u da se okanemo price o bilo kakvom altruizmu ili humanizmu u velikim kmpanijama. Dajkle, cilj svake kompanije je monopolski polozaj, a uloga drzave je da ih u tome spreci. Te dolazimo do tacke gde mislim da ce se vecina nas sloziti, a to je da jedino ostra konkurencija moze da zuzda Miskovica i Deltu. A to ce se tesko postici dok urlamo protivu Merkatora i Idee jerbo su dtoboze iz neprijateljskih nam drzava. A cak je i samo njihovo prisustvo pitin dim. S obzirom na aktuelnu politicku nesituaciju investitori jos uvek zaobilaze serbija u vecem luku, no to se moze ocas posla promeniti malo vecim angazovanjem drzave.

dakle, voz dkojim bi se miskovic poslao na mesto gde su u modi prugaste pidzame je odavno prosao, te se moraju smisliti druga resenja ne bi li on ni kriv ni duzan postao srpski duzd. Iako je to bolno, trziste sto vise mora da se liberalizuje. No, populus opterecen nacionalnim mitom ce radije da stane ioza Mishketa buduci da je on od "nashih
", no da toplo docheka nekog od bivshe nam brace, ili onih "evropskih besdusnika".

I za kraj, ova zemlja je nastala na otimacini. Ne pricam samo o pljacki naoda tokom revolucije 45/47, nego su i pre toga po narodu jahali raznorazni monopolisti, pa cak i veci hostapleri. Ranije sam govorio kako svako u Srbijici krade kolik mu je na njegovom polozaju omuguceno - neko krade benzin, olovke ili jednostavno zove tetku u australiji sa sluizbenog telefona, dok neko krade milione evra :D Dok se ne okanemo licimernog lopovskog mentaliteta, teshko da ce se ishta promeniti!
 
^^^ Mislim da si malo preterao. Miskovic nije otimac i lopov te kategorije o kojima pricate. To su sad neke sire frustracije i generalizacije. On je vecinu svog novca zapravo zaradio u Istocnoj Evropi i Rusiji(ako je tamo otimao neka ga oni jure). Znaci on 90-ih nije vecinu svojih delatnosti vodio ovde, vec je on jedan iz plejade likova koji su svojevremeno radili u Genexu gde je kako vidimo dobro naucio posao i gde verovatno mozemo da i trazimo poreklo tog cuvenog 'prvog miliona'. Genex je isto relativno davno napustio. Sigurno je napravio on ovde neki profit, koji bi danas zvali kriminalom. Ali kako je toliko mnogo ljudi prekrsilo ovaj ili onaj zakon, mogli bi jednostavno za uhapsimo pola stanovnistva, sve potrpamo u zatvor i onda ce valjda svi imaju mirniju savest.
Liberalizacija nije bolna, zapravo je za obicnog potrosaca dobra.
Sto se tice 'bivse brace', taj Merkator drzi 70% Slovencakog trzista trgovine, ali to tamo nije monopol, zato sto ti po njihovom zakonu treba citavih 80%. Tako su sa tim zakonom svesno isli da stvore potreban kapital za sirenje u regionu, posto su jako malo trziste. A mozda ne i Merkator ipak, posto 'Delta' ima nekih 15% akcija. Eto i malo o strategiji u ekonomiji...
Uostalom njegova konkurencija ukljucujuci i Merkator jednostavno u vecini proizvoda nije cenovno konkurentna. Tako da mislim da te tvoje price o nekakvom 'nacionalnom mitu' ili sta vec su totalna glupost. Ljudi kupuju u 'Tempu' jer je najjevtiniji. Simple as that. Uostalom sto i da ne podrze domaceg? Nesto lose u tome?
Ja verujem da je Miskovicu namerno dato malo vise vremena da bi se nadoknadilo izgubljeno vreme i da bi se uletelo u tako profitabilan sektor kao sto je retail. Na ovo moram da dodam da CVRSTO podrzavam HITNO razbijanje njegovog monopola u Beogradskoj maloprodaji, da me ne bi pogresno shvatili.Znaci retroaktivno proganjanje ne, svako krsenje zakona na sud. Ako nisi shvatio da su 90-te prosle i ne postujes nova pravila, zavrsices ko Karic i gotovo.

Znaci, da se vratim na pocetak, sto bi ti 'evropski besdusnici' rekli :" nemoj da zivis u proslosti, okreni se svojoj buducnosti" :lol:
 
pa mislim da čak i u uslovima surovog kapitalizma koji je vladao u SAD u 19. i prvoj polovini 20. veka ima svetlih primera, ovde mislim na Endrjua Karnegija, koji je značajan deo svog bogatstva uložio u kulturu, obrazovanje i pomoć drugima. Čitajući njegovu biografiju, ne vidim da se služio istim metodama kao Rokfeler itd..

Bil Gejts sada vodi humanitarni fond u koji je uložio preko 50 milijardi dolara sopstvenog novca. On je napravio imperiju bez posezanja za kriminalnim radnjama. Ali ni on kasnije nije odoleo čarima monopola.

Ovde postoji jedna pogrešna informacija, nije zabranjeno imati monopol, zabranjeno je zloupotrebljavati monopol kao i koristiti monopol da bi se stekao monopol na nekom drugom sektoru privrede. Microsoft je optužen za monopolsko ponašanje tek pošto je u Windows98 uključio Internet Explorer, kako bi potisnuo Netscape. Rezultat je bio da je Netscape gotovo uništen a onda Explorer nije godinama unapređivan.

Pogrešno je puštati kompaniju koja zloupotrebljava svoju monopolsku poziciju da ojača, kako bi joj se kasnije oduzelo više. Pa baš Microsoft je najbolji primer. Suđenje je trajalo par godina, hteli su da ih rasparčaju u paramparčad, ali je MS jednostavno odugovlačio dok nije nastupila smena vlasti u SAD i gotovo, od tužbe ništa. U EU su ipak imali hrabrosti da ih optuže a zatim i osude za monopolizam (uključivanje media plejera u xp). Što je neka kompanija veća, to ju je teže osuditi.

Podržavanje Delte da i dalje radi kako radi uz stav šta je bilo bilo je me podseća na izjavu bivšeg direktora Dženeral Motorsa - Ono što je dobro za GM je dobro i za državu.

Kuda može da odvede ovakav način razmišljanja možete videti u filmovima i seriji o Robokapu - policija je privatizovana, OCP - Omni Consumer Product korporacija drži gotovo celokupnu proizvodnju, maloprodaju i izgradnju, većina stanovništva živi u getu, a elita u pazite sad - Delta sitiju :)

Dakle, treba nam Alex Murphy da nas brani od surovih monopolista :D
I Eliot Nes za pravosuđe. :)

Ili da skratimo proces, samo sudija Dredd - You will be judged :D
 
Ne treba Miskovica i slicne terati u zatvor ili slicno.To je nepotrebno,ali ga zato treba zaustaviti i reci -dosta vise,zakoci malo,povuci rucnu,daj da i mi drugi nesto napravimo-zaradimo.Po meni ga treba naterati na donacije u razlicitim sferama.Mislim da je i Putin nesto slicno uradio sa svojim milijarderima,rekavsi -
,,Gospodo, sto je bili bilo je,sta ste radili -radili ste,necemo vas juriti za proslost,nego dajte da vidimo sta vi mozete sad uraditi za majku Rusiju!,,
E to bi trebalo i ovde,da se tajkuni oduze drzavi,jer da nije te drzave ne bi bilo ni njih.
 
Cekajte, mozda sam dezinformisan, ali koje se krivicno delo pripisuje Miskovicu i Delti? dali je za nesto optuzen? Ili se samo lupeta po njemu jer je u svadji sa Cedom?
Drze monopol? Ko je to izmerio i objavio? Ako se zaista prosirio mimo Zakona, tu je valjda antimonopolska komisija da sprovede postupak.
Sve te price, kao, on je iskoristio situaciju, sliz'o se sa politicarima itd... Buu-Huu. Jok nego nece! Nije Miskovic taj koji koristi svoje bogatstvo da bi imao uticaj na vladajuce strukture. Svako , odnosno svako ko ima profil licnosti kao sto je Miskovic to po defaultu radi.
E, sad ko je od njegove konkurencije postavio pitanje njegovog monopola i kome je zasmetao u poslovima kupovine zemljista, gradnje, trgovine itd? Nekom drugom investitoru? Nekom drugom trgovinskom lancu? Merkatoru? Idei? Iskreno, j*** mi se za Merkator i Idea-u, sto se mene tice nek se nose u tri lepe / lijepe/ krasne.
Dok se Delti kao trgovinskom lancu ne omoguci pristup trzistima odakle IDEA i Merkator dolaze, ja ga podrzavam, uprkos/unatoch monopolskom ponasanju i malim platama zaposlenih.
Sa druge strane, istina je da neko ko toliko skoncentrise kapital, moc i politicki uticaj cesto upropasti manje privrednike ( cuo sam za slucaj sa Perihardom i Lukom Beograd.) Covek je uzeo kredit od Banke da napravi dole proizvodnju i onda se jave iz Delte, kao seli se, mi smo to sve kupili, a on im kaze, cekaj, imam Ugovor sa Opstinom, vidi uzeo sam kredit da dignem halu i kupim masine, pa se u celom tom zamesateljstvu, u kome je opstina izgleda napravila najvece sranje, gazda Periharda razboli i strefi ga srcka. ( Ova vest je iz druge ruke, ne mogu da se zakunem da je sve tako bilo).
No, generalno, postoji Zakon, krivicni zakonik, komisije, tuzilac... Ko ima nesto o Delti gde je prekrsen zakon, tuzi. A ova sranja preko novina, blogova i foruma, vise govore o nasoj frustriranosti i iskompleksiranosti, no o icemu drugom.
 
Koliko se ja secam svrha foruma i jeste da bi se razmenjivala misljenja i naklapalo o nekoj temi. Nece sigurno ni Miskovic ni antimonopolska komisija (koja je uzgred budi receno donela resenje da Delta zloupotrebljava monopol) citati pisanja sa ovog sajta i tako donositi neke odluke, tako da ne vidim koje je zlo u tome. Ne vidim po cemu je to nasa iskompleksiranost i frustriranost. Sto se mene tice moze i Delta da se nosi u p.m. jer mi je isto toliko stalo do njih koliko i do Merkatora i IDEA-e. Naravno ovo je opet moje misljenje (da opet napomenem!). Problem je sto drzava ocigledno nema nacina ili ne zeli da se ozbiljno pozabavi pitanjem Delte jer se antimonopolska komisija koja je zaduzena za tu stvar ne tretira onako kako bi trebalo. Odluke te komisije u Srbiji ocigledno nisu bitne. Barem to do sada tako izgleda. Ajde da zaboravimo odakle dolazi novac koji Delta ima ali mislim da zloupotreba monopolizma jeste veliki problem za nas. Sa tim bi trebalo drzava da udje u kostac i da zastiti svoje gradjane.
 
Kako Delta dobija svoju maržu
Beograd -- Nekoliko dobavljača prehrambrenih proizvoda javilo se B92 sa zvaničnim ponudama kompanije Delta po pitanju marži.

Radi se o ponudama Delte za plasman proizvoda dobavljača prehrambenih proizvoda u prodavnicama Maksija, Mini-maksija i Tempa, koji su u vlasništvu Delte. U tim ponudama od njih se traži da spuste cene svojih proizvoda između 30 i čak 40 odsto. To ne znači da će proizvodi biti jeftiniji, već da će Delta i to uzeti kao deo svoje zarade.

Prema ponudi koju je nekoliko dobavljača prehrambrenih proizvoda dostavilo B92, da bi plasirali proizvode u Maksiju i Tempu, predlaže se da smanje svoje cene na sledeći način:

- osnovni rabat (popust koji proizvođač odobrava trgovcu za svoj proizvod) u Deltinim maloprodajnim objektima

- sve vste hleba za 30 odsto, a beli hleb za 20 odsto

- peciva za 33 odsto

- prezle za 38 odsto

- podloge za picu, kolači i kore za picu za 33 odsto

- smrznuti proizvodi za 37 odsto

Za poslovanje neverovatan potez jeste i to što u pisanoj ponudi direktora za prehranu Maksija Bojana Grbovića postoji i uslovljavanje da će od odgovora na ponudu Delte zavisiti i buduća saradnja i pozicioniranje asortimana u Deltinim maloprodajnim objektima.

Ali, tu nije kraj uslovljavanjima. Da bi poslovali s Miškovićem, kada mu daju traženi popust, moraju da prihvate i još jedan uslov - da im njegova kompanija isplaćuje zaradu tek za 60 dana za hleb, peciva i kore, a za čak 90 dana kad je reč o programu zamrznute hrane.

Dobavljači za B92 tvrde da je za plasman proizvoda u maloprodajnim objektima Delte neophodno platiti i takozvani ulaz od 200.000 dinara po proizvodu, dok je, primera radi, za tako nešto u Merkatoru, prema njihovim navodima, potrebno izdvojiti deset puta manje - 20.000 dinara po proizvodu.

Nesuglasice sa dobavljačima

Uprkos zvaničnom dopisu koji je B92 uputio kompaniji Delta u vezi sa ponudom do koje je došao, nije stigao nikakav odgovor na pitanje zašto su marže toliko velike i da li zbog njih građani toliko plaćaju prehrambrene proizvode u Deltinim maloprodajnim objektima.

Ekonomski analitičari smatraju da je neprihvatljivo da je marža za prehrambrene proizvode u zemljama Zapadne Evrope 8 odsto, dok je u Delti ona neuporedivo veća. Sve one koji ne prihvataju Miškovićev reket, kako kažu analitičari, više i nema u Deltinim prodavnicama.

Ruža Ćirković, novinarka NIN-a, kao primer navodi da dobavljač Nelt više ne isporučuje Delti čokolade Milka i da nema više Arijela u prodavnicama Delte, što, prema njenim rečima, znači da je došlo do nesuglasica između dobavljača tih proizvoda i Miškovića.

"Nije normalno da je marža kod Miškovića 40 odsto, kao što nije normalno da su naše plate mnogo manje nego u EU, a cene su mnogo veće nego u zemljama EU ", ocenjuje ekonomski novinar Dimitrije Boarov.

Ministar za ekonomiju i regionalni razvoj Mlađan Dinkić rekao je da država ima rešenje za taj slučaj.

"Država mora da omogući ulazak velikog broja dobavljača i proizvođača prehrambenih proizvoda i lanaca velikih trgovina, kao i da se omogući malim i srednjim preduzećima da uđu u sistem dobavljača velikih kompanije jer će se samo tako povećati konkurencija i smanjiti cene. Svakako da će država reagovati ako se utvrdi da neko drži monopol", rekao je Dinkić.
28. novembar 2007. | 17:47 | Izvor: B92

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=11&dd=28&nav_id=274192
 
Vrh