Šta je novo?

Metro

Da li neko zna koji je razlog zašto se u BG metro nije izgradio u decenijama u kojima se gradio u istočnoj Evropi u gradovima i državama koje su tada bile znatno ispod Jugoslavije.

70ih i 80 ih i Budimpešta i Prag i Bukurešt i Sofija su već imali metro, a to je vreme koje se mnogi danas spominju kao vreme kada se najbolje živelo
Znam ja: zato što te zemlje nisu bile 'daleko ispod Jugoslavije', nego smo se mi tešili koka-kolom i dozvolom da izađemo iz zemlje da bismo švercovali farmerke.
 
Da li je bila razvijenija sedamdesetih i osamdesetih, pošto je Bukurešt tada svoj metro već gradio punom parom, a to je nastavio i nakon pada komunizma 1989. sve do danas ? Najnovija stanica na liniji 2 Tudor Argezi je otvorena pre par meseci, sve sa Park & Ride garažom, usred polja južno od grada slično kao planirani Železnik kod nas. Trenutno se gradi linija 6 do aerodroma, kao i proširenje linije 5 koja još nije dostigla uži centar grada.
Nijedna velika evropska prestonica osim Beograda nije tramvajem ušla i u 20. i u 21. vek, a neki smatraju da bi trebala ući i u 22. i 23.
Eto vidiš, tad kad su gradili metro, Rumuni su grcali u siromaštvu...
 
Da li neko zna koji je razlog zašto se u BG metro nije izgradio u decenijama u kojima se gradio u istočnoj Evropi u gradovima i državama koje su tada bile znatno ispod Jugoslavije.

70ih i 80 ih i Budimpešta i Prag i Bukurešt i Sofija su već imali metro, a to je vreme koje se mnogi danas spominju kao vreme kada se najbolje živelo

Zato što Truloslavija nikada nije bila ekonomski snažna, zavisila je od međunarodnih zajmova i otkidanja plata sopstvenih građana za sve bitnije projekte i na kraju se zamalo ugušila od dugovanja.
U većini slučajeva i ti veći projekti koji su nekako započeti nikada nisu ni okončani, i to se može videti na svakom koraku.

Zato su Slovenci prvi hteli da beže.
 
Znam ja: zato što te zemlje nisu bile 'daleko ispod Jugoslavije', nego smo se mi tešili koka-kolom i dozvolom da izađemo iz zemlje da bismo švercovali farmerke.
Hvala i tebi i Užicu i Jelenchi na odgovorima.

Jasno mi je da je sve to u Jugoslaviji bilo štap kanap i baš sam skoro sedeo sa ćaletom, đedom i stričevima pričali smo vremenu od drugog svetskog rata do danas bilo 4 ključna perioda: vladavina Tita, devedesete, žute, i ove sadašnje. I za period Tita smo jednoglasno složili da je bio ubedljivo najgori period od 1945 pa do danas.
 
Vrh