Šta je novo?

Mentalitetske celine Beograda

MC_

Professional
Učlanjen(a)
14.11.2017.
Poruke
11.791
Pohvaljen
12.068
Beograd je toliko veliki da razni delovi grada imaju definitivno svoj mentalitet.
Meni na pamet padaju ove urbano, psiho-socijalne celine:

Donji Dorcol
Gornji Dorcol
Vracar
Borca i Ovca
Zemun
NBgd i blokovi
Zarkovo
Dedinje
Svamala (u izumiranju)
Rakovica
Vozdovac i Banjica
Zvezdara
Cubura
Cerak i Petlovo Brdo

moguce je da ovih celina ima jos. Slobodno dopunite.

Na nastanak razlicitih mentaliteta u Beogradu uglavnom je uticao nacin na koji su delovi grada naseljeni.
Zatim geografski faktor, udaljenost od centra itd. Ipak to ne objasnjava sve, mentalitet Vracara slican je npr mentalitetu vangradskih opstina, npr Kaludjerici.

Mentalitet "kraja" je nesto sto definise coveka. Izmedju njega i "onih drugih" naizgled nema razlike, u stvari to je provalija.
Najbolji primer je razlika u mentalitetu Donjeg i Gornjeg Dorcola.
Setimo se samo urbanog ponosa ljudi iz Blokova ili Zemunaca. Navedimo se nesrecni kompleks nize vrednosti u Rakovici.



Neurbane delove, npr Jajince, Gorcku, Maldenovac itd izostavljam, to su sela, slicna bilo kojoj varosici u Srbiji, nemaju veze s Beogradom.
 
Gornji Dorcol
Screen-Shot-2017-11-23-at-9.56.34-AM.png




Donji Dorcol
rastafarian-picture-id521891737


Vracar
71a1c3a775a4fea17e576f2ae82617a1.jpg


Vidikovac
1641417742420-stefana-vujinovic-1-460x0.jpg


Novi Beograd

smiling-blonde-business-woman-posing-with-crossed-arms_171337-6291.jpg


Banovo brdo

624318_pevanje-automobli-devojke_share.jpg


Altina
08d8b2b78ed16ba66c9bfaaf92b21527.png


Zemun

mqdefault.jpg


Savamala
stock-photo-sun-urban-scene-city-girl-heart-redhead-urban-lesbian-lgbt-34a8f86a-3f35-4575-968f-2fb5ff619fe3.jpg


Beograd na vodi
Tijana_Ajfon-Mimi_Oro-foto-bv-10.jpg


K district

nove-starlete.jpg
 
Dorćol ima čak 3 tipa devojaka.

Nažalost ova hipsterka iz gornjeg kraja i ona 2 monstruma iz k-distrikta kvare prosek.
Ali složio bi se sa MC da je ova iz donjeg Dorćola najprirodnija.
 
Gornji Dorcol samo fale raspale najke umesto fensi cipela inace pun pogodak :D
 
Price iz blokova uvek su fascinantne.
Okupljnje u parkicu pivo, sibanje...
Prezir prema centru.
Oni imaju najacu subkulturu.
 
Ova sa Vidikovca kao da je izašla iz 2005te.

Sećam se da su ribe furale taj fazon u to vreme pogotovu one sa predgradja. A i te drečave boje su bile popularne početkom 2000ih.
Ne znam da li postoje devojke koje se tako oblače danas.
 
Na Vidikovcu je uvek 80 posto devojaka na ulicama i to sve izmedju 16 i 20 godina.
 
Poslednja izmena:
Beki, jos jednom sam pogledao.
Savrseno si nasao primere.
 
Ma ubo je ekstra, skinuo ih je sve kako jeste.

Primećujem jednu stvar u Beogradu.

Sve je manje polu golih žena na ulicama.
Sve manje devojaka nosi visoke štikle.

Pamtim 90te i početak 2000ih koja su vremena moje mladosti.
U to doba kad si bio tinejdžer ili mladić od 20 godina pa te drmaju hormoni a ti šetaš Knezom ili uveče odeš na splav ili u kafanu ne bude ti dobro šta si sve mogao da vidiš na ulici i ispred lokala.
Meni kao nekog ko je dolazio na odmor iz Pariza je Beograd bio fascinantno mesto. Ulice pune barbika i žena iz snova.
Oblačile su se bezobrazno ali su bile prirodnijeg izgleda nego ove sada.

Jbg u medjuvremenu je došao i ovde taj truli zapad...
 
Poslednja izmena:
Отприлике иде центар - средина - периферија са "понеси утоку" енклавама у средњем делу. Све исто.
 
Dorcolci, posebo donji nekada, do osamdesetih 20. veka vazili su, uz Zemunce za "opasne momke". Do sredine 20. veka na Dorcolu su uglavnom ziveli Turci, Jevreji, poneki Nemac itd. Srbi su ziveli na "losijoj" savskoj padini. Knez Milos ej u jednom ternutku kupio zemljiste na Savskom Vencu i primorao mnoge zanatliej da se tamo isele. Ta njegova kupovina drzavnog zemljista je i razlog sto se mnoga ministarstva nalaze bas u tom kraju.

Dorcolci su bili mesavina svih i svakakvih. Do 2000. jos uvek je bilo profesionalnih alasa koji su i tada ziveli skoro kao prvobitni lovci-sakupljaci. Bilo je i nekoliko doviljih nasleja, jedno na mestu danasnje Panciceve, drugo ispred Nebojsine kule (koje je unistilapoplava 1981. pre igradnje tog dela keja). U potonjem divljem naselju zivelo je mnostvo alasa.

Dorcolci su u medjuvremenu posatli samosvesni. Primeticete ih da se nikada ne guraju pri ulasku u autobus. Oni su u centru. Dorcolci nemaju taj kompleks nize vrednosti (kao npr ni ljudi iz Blokova) koji karakterise seljacki i materialisticki Vracar. Dorcolci koji se ne poznaju mogu da se sretnu u Njujorku i nastave davno zapoceti razgovor.
O Dorcolcima je napisana i drama "Dorcolska posla".

Dorcolci cene jedino Zemunce i ljude iz Blokova.

Dorcol je iznad svega drugog.
 
Ne vidim apsolutno nijedan nacin po kome bi ova tema mogla da podje po zlu...
anigif_sub-buzz-1064-1647378754-3.gif

Sve je manje polu golih žena na ulicama.
Sve manje devojaka nosi visoke štikle.

Pamtim 90te i početak 2000ih koja su vremena moje mladosti.
U to doba kad si bio tinejdžer ili mladić od 20 godina pa te drmaju hormoni a ti šetaš Knezom ili uveče odeš na splav ili u kafanu ne bude ti dobro šta si sve mogao da vidiš na ulici i ispred lokala.
Meni kao nekog ko je dolazio na odmor iz Pariza je Beograd bio fascinantno mesto. Ulice pune barbika i žena iz snova.
Oblačile su se bezobrazno ali su bile prirodnijeg izgleda nego ove sada.

Jbg u medjuvremenu je došao i ovde taj truli zapad...
Naše devojke se oblače po onome što im narede i nametnu zapadnjački ''trendovi'' i modni autoriteti (iako nikad nisam dobio odgovor KO su zapravo ti modni autoriteti i zašto bi ih iko slušao). A pošto su prethodne dve godine obeležila zatvaranja u kuće, i nastavak obavljanja svega iz kuće i nakon dizanja mera, dosta devojaka na zapadu se udebljalo. Tako da su počele da kmeče kako više ne izgledaju lepo u plitkim farmerkama ili teksas šortsevima. I otud ove godine najezda bapskih farmerki, stolnjaka, zvoncara i sličnih gluposti, čak i u nacijama poput naše gde se devojke i nisu nešto promenile. Ali jbg, prate instrukcije sa zapada.

Doduše ja ne volim ni kad idu polugole, pošto masa njih nema ukusa i mere. Misle da su ribetine ako otkrivaju sve na izvolte i ako celulit pršti na sve strane. Ali ne volim ni ovaj trend sada, da deo njih izgledaju kao babe, usedelice i mačkare.
 
anigif_sub-buzz-1064-1647378754-3.gif


Doduše ja ne volim ni kad idu polugole, pošto masa njih nema ukusa i mere. Misle da su ribetine ako otkrivaju sve na izvolte i ako celulit pršti na sve strane. Ali ne volim ni ovaj trend sada, da deo njih izgledaju kao babe, usedelice i mačkare.
Primeceno je takodje da muskarci ne reaguju na golotinju, ima je previse pa je postala neinteresantna.
 
Ma da, Dorcolci su visa rasa. Jos im jedino preostalo da savladaju kupljenje govana iza svojih kucica.
to su bili nekadasnji Dorcolci koji su pse sutirali.
Za danasnje si u pravu.
Spomenik dorcolskoj sramoti je ir cuvena "Rekonstrukcija bulevara".

Izgradnjim velikih naselja pocetkom osamdesetih, dorcolsko stanvnistvo je raseljeno.
 
MIslim da smo preskocili Zvezdaru. Tu takodjepostoji poseban samosvesni mentalitet.
Takodje i Zarkovo.
Starosedeoci Zarkova niakd se ne identifikuju sa dosljacima.
 
anigif_sub-buzz-1064-1647378754-3.gif


Naše devojke se oblače po onome što im narede i nametnu zapadnjački ''trendovi'' i modni autoriteti (iako nikad nisam dobio odgovor KO su zapravo ti modni autoriteti i zašto bi ih iko slušao). A pošto su prethodne dve godine obeležila zatvaranja u kuće, i nastavak obavljanja svega iz kuće i nakon dizanja mera, dosta devojaka na zapadu se udebljalo. Tako da su počele da kmeče kako više ne izgledaju lepo u plitkim farmerkama ili teksas šortsevima. I otud ove godine najezda bapskih farmerki, stolnjaka, zvoncara i sličnih gluposti, čak i u nacijama poput naše gde se devojke i nisu nešto promenile. Ali jbg, prate instrukcije sa zapada.
Das ti ziv i zdrav, plitke farmerke nisu u modi negde od 2010. Sad se jos i vracaju jer su 'retro'.
 
Vrh