Šta je novo?

Mašina za pranje i sušenje veša

markomarkovic

Intermediate
Učlanjen(a)
05.02.2013.
Poruke
379
Pohvaljen
837
Zanimaju me vasa iskustva sa masinom koja ujedno pere i susi ves. Na sta obratiti paznju pri kupovini?
 
Ja imam dve posebno. Ova za sušenje je stari tip (ventilaciona). U proseku svako veče imamo po jednu za pranje i jednu za sušenje.
 
Isto i ja, niko ne preporučuje da se uzme ta što radi oba, ali ako već mora neka bude kvalitet.
 
Electrolux je takođe kvalitet, a košta poprilično manje od Bosch mašina za pranje i sušenje. I sam sam razmatrao Bosch, ali njihova jedina dva modela na našem tržištu su uvek koštala 120 - 130.000, što je ozbiljno prevazilazilo okvirni budžet.

Mi smo svojom Electrolux kombinovanom mašinom za pranje i sušenje, koju imamo godinu dana, veoma zadovoljni. Pere 8 kg, suši 4 kg, ima jednosatni program vezanog pranja i sušenja za 1 kg veša. Može sama da određuje programe, a možete to i da modifikujete kako vam odgovara (da podešavate koliko želite da vam veš bude suv - ona maksimalna suvoća, uz prethodnu centrifugu od 1600 obrtaja, zna da veš pretvori u karton i ostavi ga neverovatno izgužvanim). Lepo i moderno izgleda, nije preduboka, ima 5 godina garancije. Plaćena je oko 68.000 na nekom "poniženju". :)

To je ova:

https://www.electrolux.rs/laundry/laund ... ew7w4684w/

Mali savet (odnosi se na bilo koju tehniku): obavezno lovite najbolju cenu na sajtu eponuda.com - znao sam da uštedim i po nekoliko desetina hiljada takvom pretragom.
 
Najbolja veš mašina ikada u Srbiji je legendarni model Gorenje WA 583.
To je napravljeno da traje i lako se popravlja.
 
Možda je tako nekad bilo, danas je Gorenje oličenje najveće strahote.

Znam mnogo ljudi, pametnih i obaveštenih,,koji kupuju Gorenje po inerciji. Jedan dobar prijatelj je pravio novu kuhinju i napunio je Gorenje aparatima. Za dve godine je počela da se raspada mašina za sudove (prepakovana Midea, najgori kineski škart), u ne baš jeftinom no frost frižideru (pravljenom u Sloveniji ko zna od kakvih delova) je crkla elektronika, dok su se sa ugradne mikrotalasne izlazali svi podeoci i brojke, pa deluje kao da je stara najmanje petnaestak godina. Drugom kolegi je počela da rđa mašina za veš posle godinu dana, a kod rođaka se pokvarila klima uključena jedva nekoliko puta.

Gorenje je neopevani bofl koji živi samo od stare slave. Žao mi je što mnogi, iz nostalgičnih razloga ili tek idući linijom manjeg otpora, tako lako nasedaju na lažni sjaj nekadašnjeg jugoslovenskog brenda broj 1 u beloj tehnici.
 
Osam godina imamo model WA 60105 svašta je preživela. Imala je neki problem sa elektronikom pri kraju garancije ali su bez problema došli i popravili: čitaj stavili nov PCB.

Kakve su ove danas Hisense Gorenje ne znam.
 
@Minmheima
Znam da je Gorenje sad lošije nego sto je bilo, samo sam naveo ovaj model koji je najrasprostraniji u Srbiji i dalje a nadživeo je mnoge novije Veš mašine.
Ja imam tu WA 583 nekih 15 godina, poklonila mi je majka kad sam se uselio u stan, razmišljao sam da je menjam u jednom trenutku zato sto je stara ali kad sam video iskustva svojih drugara sa novijim veš mašinama koje su im crkavale posle par godina, rešio sam da je zadržim.
 
Gorenje je odavno katastrstrofa, ima bar 15 godina. Sada uglavnom rebrendirana kineska i turska roba.
Kombinacija veš i sušare mi se ne čini dobrom jer gde stoji ona druga preostala količina veša ?
Uvek naglašavam veš i sušara dva odvojena uređaja i sušara sa toplotnom pumpom. Toplotna zato što u taj tip može sve da se suši.
 
Danas je tehnika generalno mačka u džaku - možeš da kupiš i najzvučniji brend i papreno ga platiš. ne znači da neće da ti crkne prvog dana posle isteka garancije. :) Ali, Gorenje je, čak i u takvom svetu škart-robe, postalo posebno loše.

Žiko, istina je da su odvojene mašine najbolje, ali mnogo je ljudi koji jednostavno nemaju prostora za to. Što se raspodele veša tiče, mi se trudimo da je ne pretovarujemo, pa uvek može sve jedno za drugim, sa obaveznom pauzom između pranja i sušenja da se veš malo protrese, kako ne bi na kraju izlazio suv ali potpuno sažvakan.
 
Imam Beko u Srbiji bez ikakvih problema, imam sad već staru mašinu Whirlpool koja je maltretirana i savršeno radi.
Ovde u Nemačkoj nisam hteo Bosch i slično već sam uzeo Beko mašinu i sušaru od 9 kg da mogu prati jorgane, jastuke.

Bosch je imao velikih problema sa samoćišćenjem kondezatora kod sušara, loš sistem i brzo se zapuši kondenzator.
Što se tiče prostora svuda je problem , mada sušara može bez problema i u kuhinju.
 
Uh, moja majka proklinje dan kad joj je Whirlpool mašina ušla u kuću.
 
izgleda da je sve od slučaja do slučaja. Pre ove Gorenje imali smo poslednju generaciju Candy mehaničke mašine koja je jedva izdržala garanciju.
 
i ja Samsung om imam loše iskustvo.. Puko bubanj u toku garancije (1god) a ovi iz servisa kao dotezali posle isteka garancije zovem brata i ima šta da kaže.Najgore štoje od neke plastike koja ne može da se vari. Završila u podrumu.
Posle kupili Whilrpool i nikako da crkne da zamenimo sa novom.
Bilo je reklamacija i za Whirlpool, mada savet je bio kupuj sa najdužom garancijom.
Kod prastare Candy menjao se ležaj na svake dve godine.
 
Takvih priča sa novim mašinama koje se pokvare u garantnom roku ili odmah posle su me i odvratile da kupim
novu. Baš sam čuo dosta slučajeva. Kao sto je neko rekao danas izgleda da je mnogo toga lošeg kvaliteta i kad platiš cenu i kupiš dobru marku može da te zadesi kvar.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=768819#p768819:indw0ndp je napisao(la):
Žika » Mon Aug 24, 2020 8:14 pm[/url]":indw0ndp]Kod prastare Candy menjao se ležaj na svake dve godine.
:laugh:
i ja menjam na ovoj mojoj za sušenje lager na godinu dve. Šta ima veze. Lako se menja, taman je malo i očistim iznutra, a deo je <100din.
Stara Ei iz 2001. godine. prezubio joj termostat pa radi dok je ne isključiš, energetski razred je N (ne pitaj).
 
kakve su ove high end mašine i uopšte aparati Miele, Liebherr, Smeg...? jel se stvarno isplati kao npr što su aparati iz osamdesetih koštali dosta u odnosu na prihode ali mnogi guraju i dan danas...
 
Isplate se dok se ne pokvare van garancije, tada te servis odere. Inače imaju duplo veći radni ciklus , ako se dobro sećam obične mašine 1300-1500 ciklusa a Miele 2500. Inače je dosta robustnija , pravljena da traje.
 
Imam high end masinu koja je ispod ranga Miele (Zanker).
Radi vec 14 godina bez kvarova. Kod nas ima puno osoba u domacinstvu i neprekidno radi.
Preporucujem vam da kupite masinu sa AquaStop ili slicnom tehnologijom koja sprecava curenje. Onda covek nema sta da misli.
Mozda ne morate da kupite MIele, ali svakako neku bolju.
Isplati se kupiti osnovni model odredjene klase. Onda moze malcice da se ustedi.

Jedna o dindikacija kvaliteta masine je recimo i brzina centrifuge. Recimo brzinu od 1700 obrtaja ne morate da koristite nikad, ali to je indikacija kvaliteta.
Nisu lose ni nemacke masine napravljene u Nemackoj.
 
Zanimljivo je da nama dobro poznato "Gorenje" npr. ima skupi brend "Asko", za koji su mi u fabrici u Velenju rekli da je koncipiran "kao golf dvojka", da traje 20 godina, ali i da je on prvenstveno namenjen američkom i australijskom tržištu, gde ljudi hoće da potroše 2.000 dolara na mašinu za veš.

Što se mene tiče, nastavljam sa ovima od 500$. Od 2006. ovo mi je druga "Candy", prva koja i suši i pere, i zanimljivo je da ona već sada duže traje od one koja je bila samo za pranje, i koja je pretrajala 6 godina, do otkaza motora.
 
Svakako kupite masinu koja ima "kontrolu neuravnotezenosti bubnja" jer to stedi amortizere i motor.
 
Panto, taj Asko je premijum švedski brend koji je Gorenje kupilo i odista slovi za veoma kvalitetnu marku. No, načuh da su i oni u problemu da opstanu u ovakvom FCMG svetu bele tehnike (važno je kupovati što češće, zato mora često i da se kvari).

Mene za detinjstvo vezuju jake uspomene na oca koji povazdan nešto majstoriše oko veš-mašina (dobro, i oko svega ostalog po kući i oko kuće)). Menjanje programatora, ležajeva, zamazivanje da ne truli, koješta drugo. Devedesetih je našim domom vladala Candy s gornjim punjenjem, sasvim je fino služila, da bi dvehiljaditih u vešernicu ušla Boschova istog tipa - i ona je pošteno potrajala. Nakon nje je došla zlosrećna Whirlpool koja se pokazala kao loš model bez obzira na staž (vrlo smo blizu trenutka kada ćemo je poslati na smetlište istorije), a ja sam u međuvremenu sebi nabavio LG koja i nakon skoro deset godina radi besprekorno u tom istom stanu u kome sam boravio. Pošto sam generalno sklon Skandinavcima, drag mi je Electrolux, i za sada me ne izneverava. Naravno, videćemo kako će da se pokaže kad zađe u malo ozbiljnije godine, odnosno kad krštenica počne da mu žuti. :)
 
Dosta ljudi se zali na presusen ves. Zar je moguce da masine i dalje imaju taj problem? Ili ljudi ne koriste odgovarajuci program? Mislim, znam da je to bio problem pre 7-8 godina ali da i dalje postoji mi je neverovatno. Kakva su vasa iskustva sa tim, neki savet da ves nepostane bas zguzvani karton porlse susenja? I ima li tu razlike izmedju samostalne susare i 2u1kombo pranje/susenje?
 
Trebalo bi da oba tipa masina sada imaju opciju “ suvo za peglanje”. Mislim da je vise pitanje “timinga”, koliko dugo blago vlazan ves drzim u masini dok se ne setim da ga opeglam. Peskiri i ostale stvari koje se ne peglaju su daleko meksi kada se skroz osuse u masini.
 
Vrh