Šta je novo?

Luka Beograd

Delija":3afcqk9o je napisao(la):
RioBL":3afcqk9o je napisao(la):
pa sve je tada radjeno naredbom komunistickih vlasti. Mene bas zanima koji je bio motiv (razlog) da ne ostane samo na konstataciji da je losa odluka a da ne znamo zasto je donijeta.
Al, ajd dobro,...nije o glavu :?

Ти не мислиш да је лоша одлука? Знаш боље од пројектанта луке? Београд је вероватно једини град у свету који је у другој половини 20. века добио велику транспортну луку практично у самом центру града која је истог момента постала урбанистички проблем.

Да ли знаш да је та лука планирана низводно на периферији и низводно од најанижег моста на Дунаву и највеће препреке - Панчевца и да би на том месту била далеко кориснија и без икаквих негативних урбанистичких утицаја(осим што је свакако било логичније само доградити луку у Панчеву)? Ту је лука планирана по ГУП-у а онда је стигла директива власти да се лука помери тамо где ће највише штетити и граду и самој лучној делатности због ниске конструкције Панчевачког моста.

Delija, sto ovoliko pises? Samo sam pitao zasto je donesena bas takva odluka. :)
Znam da je odluka losa (naravno, bolje od projektanta :wink: )
 
stf":2jh9o5cu je napisao(la):
Разлог је јасно политичко разграничење између централне Србије и (С)АП Војводине. Ту лежи и примарни разлог директиве о локацији луке. Да је Лука Београд подигнута у Панчеву, та два града би била далеко зависнија један од другог него што у праски данас јесу и било би много теже "одвојити" Војвођане од Срба.
Разграничење Војводине од Србије се планирало стратешки и дуго, а Лука је само један у низу тачака у тој агенди. Није на сцени било намерно урбано скрнављење Београда.

Jel' to znaci stf, da je ta politika jos na snazi kad se planiraju nove luke?
 
Delija":1qd5c0hw je napisao(la):
У мотиве који су били иза такве одлуке нисам улазио овог пута.

???

Delija":1qd5c0hw je napisao(la):
директива власти да се лука помери тамо где ће највише штетити граду

А ја се не бих сложио са тиме јер је то у поређењу са комунистичким планом дестабилизације самог српског ентитета у СФРЈ потпуно небитна ставка.

RioBL":1qd5c0hw je napisao(la):
Jel' to znaci stf, da je ta politika jos na snazi kad se planiraju nove luke?

Слична политика. Зове се "војвођанско аутономаштво" и пропагирају га тренутно СВМ, ЛДП, ДС ...

.... мада, генерално је тако у нашем друштву чак и на микролокалу. Рецимо, на набаналнијем примеру ћу појаснити српски начин размишљања ала "да комши цркне крава".

Има једна јако јако опасна раскрсница на Смедеревцу на уласку у Калуђерицу. Није чак ни осветљена, пар дивљих излаза попречних улица, пар пешачких без семафора и пар небезбедних стајалишта јеавног превоза. И годинама се ништа не ради по питању безбедности нарочито деце из насеља Шугавац која претрчавају увај ужас од раскрснице на путу до/из школе. У пар наврата сам и ја умало покосио пешаке.

Зашто се тај потер од 200 метара не уреди? Зато што се налази на општини Звездара, а користила би становницима општине Гроцка.
 
Ја стварно не знам шта ти није јасно. На српском сам ти додатно објаснио на шта сам тачно мислио а ти мене убеђујеш да нисам мислио на то него на нешто друго и још извлачиш из контекста и настављаш неку своје реплицирање на став који си ти мени пришио. :shock:
 
Шта си ти мислио ја не могу да знам, шта си написао то могу и на то сам аплицирао. Иначе имаш вишегодишњи константан став да постоји скривена агенда да се Београд урбанистички унакази ... са чим се не слажем од почетка јер чак и из угла тајних агенди, урбанистичко скрнављење било ког града је потпуно небитно за неку високу глобалну политику.

Урбано скрнављење града се дешава због некомпетентности струке и превеликог мешања политичара који се у урбанизам тек не разумеју, а не неке скривене агенде споља.
 
@STF
Zameraš Deliji da propagira nekakvu 'skrivenu agendu za skrnavljenje grada' a ti u isto vreme govoriš o nekakvom odvajanju Vojvodine. :)

Ne ložite se :)
 
slazem se sa stf-ovim misljenjem, skrnavljenje se desava iskljucivo i samo zbog nekompetentnosti politicara i spremnosti strucnjaka da im povladjuju. samo u banana drzavama kao sto je nasa politicari predlazu i namecu sta ce se, gde i kad zidati.. umesto da donose zakone koji ce takve stvari da urede i sprece korumpirane strucnjake da donose stetne odluke. poslednji priemr realizovanog mega skrnjavljenja je naselje vojvode stepe i izgradnja 4500 stanova na prostoru bivse kasarne. ceo projekat je iskljucivo politicki iniciran i sproveden. postojalo je bar 5 lokacija (par blokova na nbg-u, rakovicki i topciderski basen..) koje su bile mnogo bolji izbor za izgradnju naselja sa tolikim brojem stanova (postojeca i planirana saobracajna infrastruktura (tramvaj, metro, ump, sirenje bulevara p. pavla itd..))

zaista nema nikakve logike u tvrdnji da neko planski bira losa resenja kako bi unakazio grad, to je samo jedna od losih teorija zavere kojima smo kao narod skloni
 
stf":2p2q42zo je napisao(la):
Слична политика. Зове се "војвођанско аутономаштво" и пропагирају га тренутно СВМ, ЛДП, ДС ...

Moguce, ne znam :roll:
ali cini mi se da je normalna pojava u svim drzavama koje imaju unutrasnju podjelu da doalzi do sukoba interesa u tom podrucju razgranicenja. Ja bih mozda licno volio da je Vojvodina blize ostatku Srbije ali to nas onda vodi sve do promjene Ustava!
Ovako, mozda je realnije gledati sta se moze uciniti u sadasnjim okvirima. Mozda kad bi se upravljanje odredjenim objektima i infrastrukturom prebacilo sa lokalnog na republicki nivo. recimo luke :roll: Onda bi mozda bilo svejedno jel kod Beograda il kod Panceva, tj bila bi tamo gdje je tehnicki najpogodnija.
 
Лука је центар око које се развијају значајни инфраструктурни објекти и комуникације.
Поред кранова/дизалица ту постоје значани смештајни простори за контејнере, а ако има и силоса за расуту робу то је посебан бонус.
Цео простор је ишаран железничким колосецима и коридорима камионског транспорта.
Поред тога складишни односно магацински и дистрибутивни простор се наслањају и чине природну целину.
Царински и шпедитерски центри су такође ту.
Е сад, да ли негде у Београду постоји простор где се река, железница и аутопутеви сусрећу и не требају десетине милиона евра за изградњу инфраструктуре?
 
mekbejn":34ly0tzy je napisao(la):
@STF
Zameraš Deliji da propagira nekakvu 'skrivenu agendu za skrnavljenje grada' a ti u isto vreme govoriš o nekakvom odvajanju Vojvodine. :)

Ne ložite se :)

Па сад, званичан програм КПЈ 20их и 30их година 20. века је подраазумевао подршку свим сепаратистичким покретима у Краљевини укључујући и усташки, независну Словенију, ХР, ЦГ, Босну, Косово па и Војводину. Потражи на нету прогласе КПЈ из 1924. и 1932. године. Данашње остварене границе у региону бивше Југославије нису ништа друго до програм КПЈ. Има и на ту тему званичан комуњарски документ. Застрашујуће је да им је програм по том питању до детаља остварен, једино им се жеље нису оствариле са Војводином.

Данас су наравно друга времена, али ономад то је би програм КПЈ.
 
brdjanin":d0tn78mx je napisao(la):
Е сад, да ли негде у Београду постоји простор где се река, железница и аутопутеви сусрећу и не требају десетине милиона евра за изградњу инфраструктуре?
Izgleda da je najpovoljnija lokacija kod Panceva ali to je u Vojvodini :D
 
Kad se već radi politička analiza, onda se mora ići do samog kraja, do korena problema. Ono što je bilo nekada je prošlo. Treba videti koji su pokretački motivi i osnovni mehanizmi danas. Postoje dva suštinska uzroka. Opšte siromaštvo i činjenica da je politička praksa toliko izobličena, da vlast ne odgovara za svoje postupke i može da radi šta hoće.

Ovo drugo znači da je vlast postala privredna grana. Osvajanje i vršenje vlasti je onda prosto investicija u osnivanje i razvoj preduzeća u kome vi postajete direktor bez kontrole, dakle samo način za zaradu. Partije su tada samo strukovna, poslovna udruženje. Tada postoji prirodna tendencija ka fragmentaciji države, jer je to jedini način da se oslobodite šefa korporacije i da vi postanete glavni šef, onaj koji kontroliše finansije. Jedina suprotna i dovoljno moćna tendencija fragmentiranju onda postaje centralizam i autoritarna vlast. A teško je reći šta je gore, jer im je cilj isti, moć i posledično lično bogaćenje.

Lek nije onaj koji se spominje, beskonačne rasprave šta je u administrativnim podelama i jurisdikcijama pravedno i najbolje. Lek je pre svega transparentnost, javnost vršenja vlasti, jasna struktura odlučivanja, i OBAVEZNA lična odgovornost za svaki i najmanji postupak. Nema skrivanja iza bezličnih kolektivnih entiteta. Jednog dana postaju jasne posledice svake odluke, pa ako zahvljujući javnosti rada uvek znamo šta je ko odlučio, on može očekivati da mu UVEK sleduje drastična kazna, veća od zarade, bez obzira koliko je vremena prošlo, što onda obeshrabruje viđenje vlasti kao profitabilnog posla, pa tako i same zloupotrebe, pre nego što se dese. Sve drugo ne napada koren problema, a to je mogućnost da se bez posledica dobro zaradi, pa je u dugoročnom pogledu uglavnom traćenje vremena.

Drugi suštinski uzrok je siromaštvo. U ruralnim i privredno nerazvijenim sredinama poslednji stadijum propadanja je rasprodaja nepokretne imovine, a u okviru toga, rasprodaja ili manipulacija zemljištem. Ono je tamo jedino što je još zadržalo neku vrednost. Tamo gde vlada siromaštvo nema puno velikih i uspešnih korporacija koje stvaraju profit, vredne intelektualne svojine ili globalno traženih veština. U razvijenim državama vlast kroz poreze zahvata deo novostvorene vrednosti baš od takvih, uspešnih kompanija, jer baš tu, u takvoj privredi i proizvodnji, ima najviše novca. Ne interesuje se preterano za zemljište, jer je tu novac tek posredno, pasivno prisutan. Nije dovoljno "koncentrisan" i pristupačan, bar ne u odnosu na direktno uzimanje keša oporezovanjem onih koji već imaju ogromnu zaradu. Međutim, u siromašnim zemljama, sve je redukovano na osnovne ljudske potrebe, pa se novac nalazi samo tu. Dakle bazične usluge, poljoprivreda, sirovine, promet osnovnih potrepština, jednostavne zabave i slično. Zemljište koje je na posebno pogodnim mestima na taj način istovremeno postaje i moneta koja najbolje čuva vrednost, poput onoga što je nekada bilo zlato, i najbolje "sredstvo za proizvodnju".

Zbog toga i vlast i nosioci finansijske moći brzo dolaze do zaključka da su u takvom privrednom okruženju neki, posebno kvalitetni delovi zemljišta, jedni od retkih preostalih izvora trajne vrednosti i zarade. Jer više ničeg drugog nema. Zbog toga špekulacije zemljištem, pa time i kontrola urbanističkih odluka, postaju direktni fokus interesa obe grupe. Daleko najvažniji resurs kojim raspolažu. Otuda naglo interesovanje političara i tajkuna za "urbanizam" grada, otuda nagli "razvoj" apsolutno svih preostalih vrednih lokacija u gradu, upravo u vreme najniže privredne aktivnosti, najmanje potražnje i najmanje cene. Što je inače, sa tačke gledišta javnog, a ne privatnog interesa, apsolutno suludo i kosi se sa zdravim razumom. To je izvor opšteg napada na sve obale u centru grada.

Pa onda naprimer i prodaje PKB-a, što je zločin nezapamćenih razmera u istoriji grada. Kao da neko prodaje trećinu budućeg Beograda, površinu na kojoj će se već sutra graditi, kao poljoprivredno zemljište. Nešto što ćemo već sutra mi, svojim novcem, ponovo otkupljivati kao građevinsko zemljište. Iako ga sada već posedujemo??? Iako je PKB ustvari i uspešan i neophodan čak i za sigurno i jeftino snabdevanje grada (zbog blizine), da ne spominjemo zemljište i druge resurse koje ima. I niko o tome ne piše. U medijima potpuna i samrtna tišina.

To bi ukratko bio opšti i pravi kontekst: i prodaje PKB-a, i luke, i Beograda na vodi, i Zahinog kompleksa na Kalemegdanu, i zauzimanja obalskog prostora pored hotela Jugoslavija, i uostalom čitave ove verzije "silaska Beograda na reku". Jer to sada ustvari znači "silazak investitora i posebnih, a ne javnih, interesa na reku". Drugim rečima, privatizacija i onog, relativno uskog dela obale koji bi morao ostati javni i neprimereno korišćenje ostatka, u kontekstu opšte špekulacije jedinom preostalom vrednošću, gradskim zemljištem.
 
Delija":s806818r je napisao(la):
mekbejn":s806818r je napisao(la):
@STF
Zameraš Deliji da propagira nekakvu 'skrivenu agendu za skrnavljenje grada' a ti u isto vreme govoriš o nekakvom odvajanju Vojvodine. :)

Ne ložite se :)

Па сад, званичан програм КПЈ 20их и 30их година 20. века је подраазумевао подршку свим сепаратистичким покретима у Краљевини укључујући и усташки, независну Словенију, ХР, ЦГ, Босну, Косово па и Војводину. Потражи на нету прогласе КПЈ из 1924. и 1932. године. Данашње остварене границе у региону бивше Југославије нису ништа друго до програм КПЈ. Има и на ту тему званичан комуњарски документ. Застрашујуће је да им је програм по том питању до детаља остварен, једино им се жеље нису оствариле са Војводином.

Данас су наравно друга времена, али ономад то је би програм КПЈ.


То за КПЈ је тачно (истина касније су одредбе које се тичу дезинтеграције КЈ уклонили из програма), али морам подсетити да су у Краљевини Југославији постојале партије демократске провинијенције које су такође радиле на деструкцији земље, на пример ХСС која је у влади са између осталих и јачом српском странком и заједно су створиле Бановину Хрватску, која је била држава у држави, онда постојала је политичка иницијатива највеће муслиманске партије и подршка такође јачих српских партија за формирање бановине Босне, даље међуратни Војвођански фронт састављен од српских партија које су тражиле Војводину Републику и биле у сарадњи са хрватским сепаратистичким покретом итд.
. Притом, пред изборе мислим 1936. је било организованог терора и застрашивања над Србима и пројугословенским грађанима других националности од стране хрватских паравојски, убистава, уништавања имовине, постављања минско-експлозивних средстава и на то се ћутало.
Дакле, какве смо политичаре и вође имали, добро нас је ишта остало..
 
Zuma":1ptxsyjm je napisao(la):
Lek je pre svega transparentnost, javnost vršenja vlasti, jasna struktura odlučivanja, i OBAVEZNA lična odgovornost za svaki i najmanji postupak. Nema skrivanja iza bezličnih kolektivnih entiteta. Jednog dana postaju jasne posledice svake odluke, pa ako zahvljujući javnosti rada uvek znamo šta je ko odlučio, on može očekivati da mu UVEK sleduje drastična kazna, veća od zarade, bez obzira koliko je vremena prošlo, što onda obeshrabruje viđenje vlasti kao profitabilnog posla, pa tako i same zloupotrebe, pre nego što se dese.

Lijepo receno ali sumnjam da je strah od kazne nekog dosad sprecio :roll:
 
Такође, интересантан је податак да у току Другог светског рата током терора над Србима на КиМ и Албанији, вођство тзв. НОВЈ активно преговара са комунистичким покретом отпора Албаније (у оквиру тзв. Балканског штаба, упркос одлукама Бујанске конференције), такође и вођство тзв. ЈВуО активно преговара са ројалистичким (Мухарем Барјактари и Пренк Гаља) покретом отпора Албаније. И једни и други за тему имају уједињење Југославије и Албаније и будући специјални статус Косова и Метохије у заједничкој држави.


Извињавам се за оф, него да се вратимо луци..
Што се мене тиче најлогичније решење је да стратешка лука главног града, односно државе буде "Дунав" у Панчеву, била она на територији другог града, друге административне јединице.. Уосталом све то не би требало да има никакве везе са тржишним функционисањем једне луке..
 
Kad bi bilo moguce..... sa poslovne strane, ako se privatizuje i vlasnik bude Beograd
luka u Pančevu i dalje može da pripada i APVu i Pančevu
al ,, biznis,, gazda je Bgd :)
 
Moze i Pancevo da se pridruzi Beogradu :roll:
 
Delija":1a34hq0f je napisao(la):
Па сад, званичан програм КПЈ 20их и 30их година 20. века је подраазумевао подршку свим сепаратистичким покретима у Краљевини укључујући и усташки, независну Словенију, ХР, ЦГ, Босну, Косово па и Војводину. Потражи на нету прогласе КПЈ из 1924. и 1932. године...
Данас су наравно друга времена, али ономад то је би програм КПЈ.

Pročitao sam proglase, tačno je da su u nekom momentu podržavali npr. ustaše odnosno njihov Velebitski ustanak i ostale separatističke pokrete. Mada mislim da se situacija drastično promenila posle rata, samim tim što su došli na vlast pa im nije bilo u interesu da se država razbija. :)

Po meni je problem sa lukom u Pančevu trenutna nesihnronizovanost vlasti u republici, pokrajni i gradu Pančevu, jer na žalost ne žele da sarađuju čak ni na projektu od ovakvog značaja. Ali strah od nekakvog otcepljenja zaista ne treba da postoji. Sve i da dođe to toga za npr. 100 godina, onda će nam luka biti najmanji problem :)
 
A sto bi bio problem da Srbija ima vise luka na Dunavu?
luka u Pancevu odgovara rafineriji nafte, HPK-u i privredi koja je u tom rejonu.
Za beogradsku stranu bi mozda odgovarala neka lokacija kod Beograda.
Isto tako i Novi Sad, Smederevo, itd...pa i gradovi na Savi.
 
mekbejn":2hdbrg3y je napisao(la):
@STF
Zameraš Deliji da propagira nekakvu 'skrivenu agendu za skrnavljenje grada' a ti u isto vreme govoriš o nekakvom odvajanju Vojvodine. :)
Ne ložite se :)

Постоји дугорочни стратеши план да се Балкан константно држи у фази пред дестабилизацију, и како у ком тренутку затреба, изазива се рат док куцнеш прстима.

Лично сматрам да не постоји скривена агенда против Срба као народа, на чему десне фракције инсистирају. Срби су само случајност јер се налазе на "погрешном" месту, тј. на територији која је идеална за разноразне друштвено-социјано, геополитичке пробе.

Такође, у тој игри високих политика заиста је потпуно небитно да се урбанистички скрнави било који град. Од скрнављења града интерсне свере немају никакву корист.
 
tu već mogu da se donekle složim - neokolonijalizam na delu - držati sve te države u nekom limbu, ni tamo ni ovamo, da ne napreduju previše ali i da ne prave sranja nego budu dovoljno stabilne za kapitalizam.
 
RioBL":2i2on2v3 je napisao(la):
A sto bi bio problem da Srbija ima vise luka na Dunavu?
luka u Pancevu odgovara rafineriji nafte, HPK-u i privredi koja je u tom rejonu.
Za beogradsku stranu bi mozda odgovarala neka lokacija kod Beograda.
Isto tako i Novi Sad, Smederevo, itd...pa i gradovi na Savi.


Није никакав проблем, тако и треба да буде. Неки европски градови имају и десетак речних робних терминала. Али, главној београдској луци место је на Дунаву, низводно од Панчевачког моста.
 
Shvatam. I pretpostavljam da bi lokacija nizvodno od pancevackog mosta bila pogodna zbog samog mosta kao ogranicavajuceg faktora na plovnom putu. To nas onda dovodi na priblizno ove tri lokacije...
2015-04-21193734.jpg

Ne znam kakva je trenutna ekonomska slika u okolini Beograda ali me zanima, da li bi toj slici odgovarao ovakav polozaj luke (A,B,C). Recimo...ako postoje vazniji ekonomski subjekti u opstinama Zemun i Novi Beograd, njima polozaj luke nebi odgovarao. Ili drugim rjecima...sta bi to bilo uz rejone A,B,C da bi se luka okoristila.
 
Vrh