Šta je novo?

Leva obala Beograda -Borča- Ovča-Krnjača-Kotež Padinska Skela-Kovilovo-Ritovi

Mogu da urade anketu i istraživanje pa da vide koliko decd putuje preko reke do neke gimnazije. Mada siguran sam da su sva ta naselja narasla dovoljno da treba da postoji jedna gimnazija i s druge strane Pančevca.
У основној школи у Падинској Скели, која покрива сва насеља северно од Борче, па све до границе са АП Војводином, у једној генерацији у просеку 5 ученика упише гимназију.
Процентуално и у Борчи, и осталим насељима Леве обале, ученици се ређе опредељују за гимназије у односу на средње стручне школе. И не зато због успеха, одлични ученици и вуковци избегавају гимназије. Пре ће уписати неку средњу стручну школу која је перспективна (рецимо смер фармацеутски техничар, физиотерапеут, ИТ смер у електротехничкој школи) него гимназију.
 
Ја сам зато да се изграде и гимназија и нека средња стручна школа, ту би ваљало направити анализу.
И поред средњешколских објеката, тзв. 3. Београд заслужује и КБЦ са ГАК, и неку културну установу. Нова општина није нужна, али могу целокупне Бг општине да се реорганизују да буду ефикасније и смишљеније, но то је нека трећа прича.
 
Nisam dovoljno upućen u stanje i potrebe s te strane Dunava tako da sam otvoren za sva mišljenja i predloge, i korigovanja. A i stava sam da ovakve stvari mogu da imaju više različitih mišljenja a da opet budu ispravna.

Isto kao i Došljak, sad sam hteo da predložim da se podigne tamo neka zgrada koja bi mogla, lakše i brže nego inače, da se prilagođava promenljivim potrebama i broju učenika. U smislu - jedan plac, više zgrada i više škola (institucija) u jednoj velikoj zgradi, ali tako napravljenoj da učenici gimnazije i stručne škole mogu da budu razdvojeni unutra. A mogu prosto i dve odvojene zgrade nego sam ja odmah ciljao na jedan kompleks jer mislim da bi se to posle lakše proširivalo i prilagođavalo. Takođe bi mogli da dele neke stvari, kao što su tereni, domari, čistačice, ambulanta i slično. Zato razmišljam u smeru jedan plac - dve škole.
 
Многа мања места имају те као опште средње школе, нпр. Ариље са смеровима гимназије, техничара електро-аутоматике, рачуновође, кројача и аутомеханичара. А многа места имају и те као школске четврти, где су све средње школе једна до друге.
Ја сам замишљао да се на некој од две битније раскрснице Зрењанинца у Борчи (код пута за Овчу и код Стоп Шопа) направи као мини-центар изградњом на једном ћошку КБЦ са ГАК, на другом ћошку неке средњешколске установе, и на трећем ћошку неке установе културе или спорта.
Можда је боља опција раскршће код Стоп Шопа због урбанијег амбијента макар на једном ћошку раскрснице.
 
Борча већински није дивља. То је случај са низом паралелних уских улица попречно на Зрењанинац.
A to obuhvata nekoliko stotina hektara naselje sebes suvi sebes mokri,pretok a verovatno i zbeg…kad smo već tu onda i ovcanski put ,pa ti bas saberi pa mi kazi odokativno koliko kvadratnih kilometara je ilegalno ja sam lupio stotine hektara
 
Кад канали нису уредни, пуни су смећа, и нема адекватног третмана крвопија.
 
Mogu da urade anketu i istraživanje pa da vide koliko decd putuje preko reke do neke gimnazije. Mada siguran sam da su sva ta naselja narasla dovoljno da treba da postoji jedna gimnazija i s druge strane Pančevca.
Nisu uopšte potrebna bilo kakva istraživanja, kada se iz aviona vidi da je tendencija da se što manje vrtića, škola, gimnazija i domova zdravlja gradi, a da je u porastu broj privatnih. Čak i tamo gse je planirano da bude škola (Blok A i Naselje Stepa Stepanovic), ne gradi se jer narod neće da prihvati da im tu bude crkva. Čitav južni NBG se oslanja na dom zdravlja u bloku 44, a severni na onaj u Paviljonima, dok se čitav NBG i Zemun oslanjaju na dve gimnazije, na koje se od skoro verovatno oslanjaju i stanovnici III Beograda, jer im brže i bliže. Umesto da dobijamo državne obrazovne i zdravstvene ustanove tamo gde nedostaju, mi dobijamo stambena naselja koja samo proizvode veći broj dece na postojeće škole i vrtiće, kao i sve te novopridošle ljude na postojeće zdravstvene ustanove. Pa onda moraš, hteo - ne hteo, da ideš kod privatnika jer nisi uvek u mogućnosti da čekaš na red nekoliko meseci ili godina za pregled. Ako si boljestojeći, dete upisuješ u privatni vrtić ili školu...

Baš pre neki dan videh da je u Šekspirovoj jedna od kuća preureðena u privatnu osnovnu školu. I za kraj, ni ne čudi što nam je takva situacija (tendencija), kada nam predsednik izjavljuje da žene treba da raðaju decu jer su nam potrebni rudari.​
 
Многа мања места имају те као опште средње школе, нпр. Ариље са смеровима гимназије, техничара електро-аутоматике, рачуновође, кројача и аутомеханичара. А многа места имају и те као школске четврти, где су све средње школе једна до друге.
Ја сам замишљао да се на некој од две битније раскрснице Зрењанинца у Борчи (код пута за Овчу и код Стоп Шопа) направи као мини-центар изградњом на једном ћошку КБЦ са ГАК, на другом ћошку неке средњешколске установе, и на трећем ћошку неке установе културе или спорта.
Можда је боља опција раскршће код Стоп Шопа због урбанијег амбијента макар на једном ћошку раскрснице.
Čudno je da se sadržaj šireg značaja (bolnica, srednja stručna škola), budu vezani za lokalni centar. Pogotovu kada je ono najbolje od infrastrukture gradskog i regionalnog značaja već izgrađeno sa mnogo velikih neizgrađenih parcela uz isto. Zdrava logika bi bila sledeća:
Dunavski venac 2.jpg
 
Vrh